Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociął żeliwny Na Odpady Drzewne - Jaki >


yti

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem. Chciłbym założyć nowy żeliwny kociął na odpady drzewne bez nadmuchu. Rozważam kotły Viadrusa - U22,U24,U26. Może camino ? Tylko który model najlepiej zniesie palenie odpadami z drewna i samym drewnem z serii - U ? Nie kupie kotła stalowego bo korozja zje go po kilku latach. Czy macie jakieś doświadczenia ? Wiem że U 24 jest niezłe i z dolnym spalaniem ale czy najlepsze ?

 

Proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, nie interesuje mnie także kocioł z podajnikiem ani coś na tym hajnówki- nie mam możliwości dostarczać drewno tylko sezonowane wiec padło na żeliwo w konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jeśli będziesz palił tym co napisałeś to typ kotła nie ma znaczenia-i tak wszystko utopisz w dziegciu=kocioł w 'czarnej polewce'.

2. U24 to najbardziej zaawansowany kociol żeliwny na rynku.Nie wiadomo jak się zachowa na nie do końca wysuszonym drewnie-pytania i prośby do Kolegi "quitar ".

3.Jednym z nielicznych kotłów w Europie pomyślanych od początku w swojej konstrukcji do spalania drewna i alternatywnie węgla jest Orlcoal Eco Vimar'u(włoskie Biasi 3WOOD)- jest kilka wpisów na temat tego kotła na tut. forum lecz,o ile mi wiadomo,żaden nie jest praktyczny.Jak kupisz i popalisz -będziesz prawdopodobnie pierwszy :huh:

4.Jeśli ma być zwykły zeliwny śmieciak do drewna to jeśli nie U 24 i Orlcoal(cały czas w niezłej cenie) to moim zdaniem Camino jest - tańszy,'wszędobylski'-części kupisz wszędzie i za grosze,ma lepszą gwarancję,niż U22 i 26. Chyba,że seria "U" Ci bardziej podchodzi-kwestia gustu.

Jest w temacie 'Camino Kwd3' ktoś,kto pali w nim drewnem-można przeczytać na tut. forum jego doświadczenia.

5.Prawdziwy kocioł żeliwny spalający drewno tak jak się je powinno ZAWSZE spalać-przez zgazowanie w dużej temp. czyli pirolizę jest na razie tylko jeden Biasi PIROWOOD. BIASI ma już w Polsce swoje przedstawicielstwo-nie ma problemu z zamówieniem takiego kotła.

Tyle ode mnie.Pozdrawiam i życzę przemyślanych wyborów!

Kot_y_BIASI.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu rozważaniach skłąniam się do ... UWAGA - naszego CAMINO 23,73 kW z Dozametu. Przmówiła do mnie sprawdzona żeliwna konstrukcja, gwarancja 12 lat i cena ok. 3350 zł. Chciałbym zapytać tylko czy można palić w nim także drewnem i zrębkami. Szczególnie zrębkami samymi i jak wychodzi stałopalnosć na takim paliwie, jakie są wymiary komory zasypowej w cm ? Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie. Mam masę zrębków.

 

yti

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary komory modelu 23.7kW to

Gł.-55cm

Szer. i wysokość do poziomu drzwiczek-30cm. Poj. komory 50litrów.

Takim paliwem 3ba się nauczyć palić-sposób w jaki zasypiesz komorę będzie miał znaczenie-czy zrębki od dołu do góry na raz,czy na dół parę ćwiartek i na to trociny czy na zmianę-grubizna i warstwa trocin i grubizna na to a na górę znowu warstwa trocin-aż po poziom drzwiczek.Można spróbować z rozpaleniem od góry-po zasypaniu całej komory.Stałopalność przy takim paliwie?Nie mam pojęcia.Sam jestem ciekaw.

Sporo ludzi palących miałem dokupuje trocin w workach po 30kg za jakieś psie pieniądze-podobno lepiej się wypala,gdy pali się na "przekladańca".Może warto pomyśleć o tonie miału na niższe temp. skoro masz zrębki-łopatka miału ma kaloryczność wiaderka zrębek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie dusić kotła. Rozpalać od góry. Uchylić dolne drzwiczki 2-3 mm i nie stosować miarkownika ciągu, który powoduje okresowe zamykanie przepustnicy, a w efekcie smołowanie kotła. Konieczne jest ciągłe podawanie powietrza, szczególnie przy spalaniu drewna i jego pochodnych. Temperatura spalin około 200 stopni.

Miałem Camino i paliłem wszelkiem :huh: B) dziadostwem - wytrzymało ponad 20 lat.

Przy prawidłowej eksploatacji 30 lat z głowy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Po wielu rozważaniach skłąniam się do ... UWAGA - naszego CAMINO 23,73 kW z Dozametu. Przmówiła do mnie sprawdzona żeliwna konstrukcja, gwarancja 12 lat i cena ok. 3350 zł. Chciałbym zapytać tylko czy można palić w nim także drewnem i zrębkami. Szczególnie zrębkami samymi i jak wychodzi stałopalnosć na takim paliwie, jakie są wymiary komory zasypowej w cm ? Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie. Mam masę zrębków.

 

yti

a może stalowy kocioł wyłożysz srodek szamotem też długo wytrzyma a będzie tańszy w zakupie i eksploatacji bo camino całe ciepło oddaje do komina kawki będą miały ciepło :huh: zastanów się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzzymało długo bo całe ciepło szło w komin przez te 20 lat kupiłes już dwa kotły tylko w opale. Dawniej opałł był tańszy i nikt nie liczył się z tym ze duzo szło do komina teraz jest inaczej. uchylone drzwiczki trzeba pilnować i po jakims czasie zamknąc bo woda sie zagotuje

 

Nie podzielam tej opinii.

Uchylone prawidłowo drzwiczki ni spowodują zagotowania wody.

Ja ogrzewam dom na zasadzie przepalania, średnio 12 godz/dobę, temperatura pieca 60-70 stopni, co daje średniodobowo ok 35 stopni.

Taki sposób palenia jest zdrowy dla kotła, pieca i :huh: użytkownika.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ZĘBCA to widziałem nowość--KWP 21.Fajny wymiennik,równa,duża komora,dodatkowa półka,opłomki,na oko solidny i z miarką w cenie(przystepnej)-może godny nastepca 25ki? Hm....Nie chce mi się zakładać kolejnego tematu dla przyszłych użytkowników-bo sie możemy nie doczekać ale jestem ciekawy jak on wygląda od strony 'kotłowej' a nie sklepowej.Chyba im fajny kociołek wyszedł.

Pomyślałem jeszcze--w kontekście pytania Kolegi yti--o KDU20/26 ale on na początku założył żeliwo.Jak bym miał takie paliwo i nie byłbym 'żeliwozboczony' to bym wziął to.Ale to tak na margnesie wieczornych bajdurzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ZĘBCA to widziałem nowość--KWP 21.Fajny wymiennik,równa,duża komora,dodatkowa półka,opłomki,na oko solidny i z miarką w cenie(przystepnej)-może godny nastepca 25ki? Hm....Nie chce mi się zakładać kolejnego tematu dla przyszłych użytkowników-bo sie możemy nie doczekać ale jestem ciekawy jak on wygląda od strony 'kotłowej' a nie sklepowej.Chyba im fajny kociołek wyszedł. (...)

 

Nie przesadzasz z tym zachwytem ? Wygląda na zupełnie zwyczajny górnego spalania - powiedziałbym, że kolejny "pożeracz" opału. Duża komora to często wada, nie zaleta.

Czyżby ten brak nawiewu to wpływ "naszego" forum ?

 

http://www.zebiec.com.pl/index.php?pname=356

cyt :

"Pojemność zasypowa komory paleniska dm3 -35

Stałopalność przy mocy nominalnej i minimalnej h 5-18"

 

Wychodzi średnio ok. 50 - 60 kg węgla na dobę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.