Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czy warto montowac Zawór trójdrożny


hipollo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Mam już zawór 4d womix , jestem w trakcie montażu kotłowni . Chciałbym zautomatyzować go poprzez siłownik i sterownik w pokoju . Taki siłownik można znaleźć w necie , ale nie rozumie jeszcze jak ma wyglądać połączenie tego siłownika ze sterownikiem , bo jaki sterownik to nie wiem . Pytam się bo jeszcze nie wykończyłem tynków , dzięki czemu mogę jeszcze poprowadzić przewody elektryczne . Jaki to miałby być sterownik , najprostszy , tzn. temperatura spada poniżej 22 st. i siłownik wtedy zawór otwiera trochę czy całkowicie . Czy jest jakiś schemat podłączenia tej automatyki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Podaję sposób montażu zaworu czterodrożnego: z jednej, tj. z góry lub z dołu patrząc wg tabliczki ze skalą nastawy doprowadzamy zasilanie z kotła. Z przeciwległej - powrót z instalacji. Pozostałe dwa wejścia w zaworze czterodrożnym służą do wyjścia do instalacji i powrotu do kotła. Dowolnie. Na koniec przykręcamy tabliczkę według podłączeń.

 

Tego nie można zepsuć.

 

Zawór może pracować w poziomie i pionie. Najlepiej pełni swą funkcję w ukladzie z pompą na wyjściu z zaworu do instalacji grzejnikowej. Na podstawie moich doświadczeń proponuję siłownik i sterownik.

 

Niech mi teraz ktoś powie, że to trudne. Pozdrawiam.

 

Witam,

 

W tym okresie grzewczym został uruchomiony kocioł w moim domu po raz pierwszy Defro 20KW na paliwo stałe z zasobnikiem. Instalatorem był osoba która na codzien zajmuje się piecami gazowymi. Instalator nie zalozym mi zadnego zaworu (ani trójdrożnego, ani czterowdrogowego). Gdy były uruchomione grzejniki o pogrzewanie podłogowe temperatura na piecu to 37 stopni. Narazie dom jest nie zamieszkały (wykonczenie) i byl zalozony regulator pokojowy. Ustawiony na 16 stopni, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągneła tą wielkosc piec przechodzi w stan podtrzymania i zarazem wylacza pompe od c.o. W tej sytuacji temperatura na piecy dochodzi do 62 stopni. Ale gdy temperatura spada i pompa od c.o sie uruchamia nastepuje nagly spadek na piecu. Proszę powiedziec czy trzeba zalozyc zawor trzydrozny czy czterodrozny?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
Witam

Mam pytanie, o zawór trójdrożny (mieszający). Na piecu tempetatura 65 (min bezpieczna dla kotła, zalecana przez producena) zaworem regulujemy temperature w domu. Mniej otwarty, zimniejsza woda na grzejniki. Bardziej otwarty, cieplejsza woda. Bliska temperaturze na piecu.  Czy wpływa to na ilość zużytego opału? Jeśli ta to w jakim stopnu. Czy da się to odczuc po tygodnu palenia. Czy np. worek na sezon grzewczy.

Teoretycznie mniej energi cieplnej to mniejsza potrzebna ilość opału. Chyba temperaturę na piecu utrzymujemy taką samą a zmienia się zapotrzebowanie na energię cieplną. co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, na wstępie chciałbym się przywitać, jest to mój pierwszy post. Po sezonie grzewczym modernizuję kotłownie, zamieniam śmieciucha na kocioł na pelet i mam pytanie odnośnie zaworu 3d. Otóż ma instalację prostą, z samymi grzejnikami płytowymi purmo(12szt) i zasobnikiem cwu. Kocioł będzie zabezpieczony zaworem 3d temperaturowym 55st., za nim będzie pompa. Wszystko już w zestawie z kotłem. Czy jest sens dawać zawór 3d z pompą do zmieszania wody, żeby nie szła za gorąca na grzejniki(taka, jak z kotła, ok 70st.), czy lepiej wyregulować instalację(zawory i głowice termostatyczne już są), nie montować już zaworu z siłownikiem i pompy i regulować głowicami na grzejnikach. Trochę obawiam się przegrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym, bo teraz, jak jest już ok.50st, to robi się już gorąco. Planuję zamontować termostat pokojowy. W takim układzie, odszedłby mi zawór 3d z siłownikiem i pompa do niego. Myślę, że wystarczyłaby ta, która jest już zamontowana przy kotle, ta kotłowa. Doszłaby tylko do cwu. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem przed modernizacją mojej instalacji. Moje pytanie co do zaworu 3D, czy można rozgałęzić bezpośrednio -jedno wyjście bojler (60l) -drugie dać na grzejniki(pompa jest na powrocie przy piecu)?

W cieplejsze dni muszę dusić kocioł na 40 stopniach, co skutkuje małą ilością ciepłej wody i pewnie dymieniem z komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ponieważ w innym podobnym temacie nikt nie kwapi się z odpowiedzią, zwracam się z prośbą o odpowiedz w tym wątku.

I jeżeli ktoś z użytkowników tego forum uważa, niedoświadczonym żółtodziobom nie ma co odpowiadać, to z góry dzięki za brak odpowiedzi.

Otóż tym razem tylko nurtuje mnie sam sposób zamontowania zaworu 4d, bo fachura raczej miał słabe pojęcia i obawiam się zawór słabo pełni swoją funkcję, bo zasilanie mam zapięte z dołu i dalej w lini prostej na grzejniki, a według jednego z powyższych postów, zasilanie za zaworem powinno wychodzić 90*, czyli w prawo lub w lewo od zasilania. A u mnie idzie bezpośrednio do góry, a powrót z prawej i z lewej do powrotu do pieca.

Pytanie moje czy w ten sposób to może działać, czy to w ogóle nie działa i czeka mnie prze instalowanie całego zaworu.

 

Z góry dziękuje za ewentualne odpowiedzi.

 

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jedna za zaworem 4d na instalacje co, a druga przed zaworem 4d na cwu. (tak samo powrót z bojlera przed zaworem 4d)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko gdyby miał być zawór 3D na grzejniki to musi być też w układzie sprzęgło.

Ja bym dał 3D z siłownikiem na grzejniki i sterowanie pogodowe(czujnik zewnętrzny)

A jak by to działało bez sprzęgła? Sprzęgło nią jest aż tak drogie, można zastosować. Kocioł to Lazar smartfire 15kW. Zawór będą zakładał i tak, tylko muszę jeszcze jakoś go dobrać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jedna za zaworem 4d na instalacje co, a druga przed zaworem 4d na cwu. (tak samo powrót z bojlera przed zaworem 4d)

Mam sterownik na jedną pompe, no i w sumie pewnie przydała by się pompa na boiler. Boiler 160l, ale dwie osoby się wykąpią i woda chłodna.

Myślisz że pompa by pomogła dużo?

No i trzeba sterownik na dwie pompy zakupić.

 

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jak same grzejniki to może z zaw.4D

Tak, mam same grzejniki, jak wspomniałem wcześniej. A jakie są ewentualne różnice, Twoim zdaniem, w pracy instalacji przy zastosowaniu zaworu 3d ze sprzęgłem, bądź tylko zaworu 4d? Czy stosując zawór 4d nie muszę stosować sprzęgła? Bo rozumiem, że przy zaworze 3d bez sprzęgła,  te trzy pompy (przy kotle, za zaworem termostatycznym ochraniającym kocio, za zaworem 3d i do cwu) mogłyby ze sobą za dobrze nie współpracować? Ochrona kotła już jest w kotle, a w gruncie rzeczy potrzebuję tylko lekko obniżyć temperaturę wody na grzejniki, tak ok 15, max 20stC od temp zadanej kotła. I tak modernizuję kotłownię, więc chcę to zrobić dobrze. Czy zapłacę 500zł więcej, czy mniej, to przy kosztach, jakie poniosę wydaję się do przełknięcia. Zależy mi, żeby to funkcjonowało dobrze i nie myśleć już o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale widzę że dopiero po sezonie grzewczym to zrobię. I tak trzeba wszystko rozpruć, może zamontuję zawór 4d, chociaż irytuje mnie montaż dodatkowej pompy.

Czy zawór 3D mogę zamontować na zasilaniu(tam akurat mam zawór motylkowy, a muszę podłączyć dodatkowe pomieszczenie) i ustawić go na przepływ 100% c.o.,a na wiosnę bym przełożył pompę na zasilanie?

 Cel montażu zwiększenie temperatury kotła, zmniejszenie na grzejnikach. W ciepłe dni 40'C na piecu to max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, chyba że chodzi Ci o 3D.

Myślałem że zawór 4D jest najlepszym rozwiązaniem.3D chcę montować w ramach oszczędności kosztów i roboty.

A kocioł tak duszę 10lat,ale teraz doszło dodatkowe pomieszczenie więc jest okazja coś ulepszyć.

Wstyd się przyznać, tyle czasu myślałem że tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.