Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Można łączyc Miedź Z Ocynkiem???


kraspel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam w spadku mieszkanie 2 pokojowe + kuchnia+łazienka+przedpokuj, w starym szeregowym budownictwie, bez podpiwniczenia i strych nie zaadoptowany na mieszkanie. Mieszkanie ocieplone od zewnątrz a takze od gory/strychu, nowe okna. W tej chwili jest położona instalacja tradycyjna, czyli żeliwne grzejniki, spawane rury metalowe, obieg tylko grawitacyjnie a co za tym idzie położone przy suficie w duzych przekrojach.

 

Chcę wymienic tą instalacje na miedź. I tu pojawiają sie pytania:

1;Czy można połaczyc rury miedziane z ocynkiem? Chodzi mi o to że do pompy i do naczynka z ocynku, a za pompą rozprowadzenie miedzią. Czy to wogóle ma sens i jest poprawne ?????

2;Jeśli piec ma wyjście/króciec (zasilanie,powrót) 6/4 cala to jakimi średnicami rur miedzianych mógłbym zrobic wyprowadzenie do pompy ( np. zejście na rure miedź. o śr 28mm) i dalej do grzejników (np.na rozprowadzenie o sr 22mm a do grzejników 15mm ?

 

Pieca nie chcę zmieniac bo był wstawiony nowy 2 lata temu.

Postram się później narysowac jakiś schemat.

Dziękuje z góry za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie wolno używać rur i elementów stalowych ocynkowanych do wykonywania instalacji cieplnych? Zabrania tego polska norma PN-H-74200 Rury stalowe ze szwem, gwintowane, można stosować do ciepłej wody gospodarczej o temperaturze do 60 st.C. Również takie zalecenia zawierają wytyczne projektowania producentów

kotłów i wymienników ciepła. Np.firma Viessmann w swoich wytycznych projektowania podaje, że ocynkowane rury stalowe można stosować jeżeli:

-temperatura wody nie przekracza 60st.C,

-prawidłowo dobrano technologię dodatkowego uzdatniania wody,

-brak miedzi w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale nie chodzi mi o wykonanie całej instalacji a tylko wyprowadzenie od pieca, głównie kształtkami z ocynku.

A pytam sie dlatego,że spotkałem sie tu, na forum z opinia że nie wolno łaczyc ocynku i miedzi. A z drugiej strony widzialem/ czytałem temat w którym było wiele zdjęc na których było pokazane wyjście z pieca ocynkiem, dalej miedzia, znow ocynk (pompa, zawór) i dalej znów miedz. Wyczytałem pewna odpowiezd ze wyprowadzajac zasilanie od pieca ocynkiem, do pompy, a dalej miedzia, a do naczynka rura tez miedziana wyprowadzona wlasnie z ocynku to bedzie zle, bedzie tzw. zasyfonowanie. Co to znaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedź z ocynkiem tworzy bardzo silne ośrodki korozji dla stali. Rury w tym momencie bardzo szybko korodują. Tak samo cynk powyżej 60 st. C zmienia swoją strukturę i przestaje chronić materiał rury. To, że ktoś tak montuje to jego ryzyko, albo brak wcześniejszego rozeznania tematu.

Odnośnie zasyfonowania to nie rozumiem pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od proporcji ; jeżeli ocynku jest mało w stosunku do Cu to .....można to olać po mojemu. Na łączonych inst. St/Cu chałupy grzeja po 15 lat i bez problemów.

Czy ktos spotkał sie z przeciekami z powodu korozji el-chemicznej stal-Cu ??? Jak tak to o opis dokładny proszę. Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna stosowac tego typu połaczenia pod jednym warunkiem ze nie bedzie sie stosowało w instalacji magnetyzerów lub innych elementów zmiekczajacych wode

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od proporcji ; jeżeli ocynku jest mało w stosunku do Cu to .....można to olać po mojemu. Na łączonych inst. St/Cu chałupy grzeja po 15 lat i bez problemów.

Czy ktos spotkał sie z przeciekami z powodu korozji el-chemicznej stal-Cu ??? Jak tak to o opis dokładny proszę. Hej!

 

Tak spotkałem się na instalacji c.w.u. Pochwa od termometru miedź, perforacja. Podobnie z aluminiowymi. Od tego czasu stosujemy tylko stalowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

Pytanie - podłączenia zasobnika cwu do instalacji - 4 opcje:

1  podłączenie ocynk a wyjsciu cwu ocynk

2  podłączenie ocynk a wyjsciu cwu miedz

3 podłączenie miedz  a wyjsciu cwu ocynk

4  podłączenie miedz a wyjsciu cwu miedz

której opcji nie należy stosować i dlaczego

pozdrawiam  Marian 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie pisać postów pogrubioną czcionką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.