Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Ogrzewania??????


freegun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów...

 

Przegladam wszystkie tematy zwiazane z połaczeniem kominka z plaszczem wodnym i piecem na paliwa stałe. I już od tego wszystkiego totalnie się zakreciłem. Jestem własnie w trakcie przygotowań do zakupu pieca jak i kominka i wykonania instalacji co w moim domu. Pomijajac piec i kominek prosiłbym o pomoc w wykonaniu schematu na centralne ogrzewanie calego domu. Nie jestem fachowcem w tej akurat dziedzinie ale podobnej tak wiec zawory, rury i spawanie nie sa mi obce. Na parterze bedzie 10 pomieszczen w których bedzie ogrzewanie podłogowe, i 8 grzejników. Na poddaszu 6 pomieszczen i w kazdym podłogowka i grzejniki. Prosze o pomoc bo juz sie nasłuchałem tyle wersji i tyle opini , ale nikt nie był w stanie mi tego narysować. I o to was bardzo prosze o schemat w miarę dokładny taki z zaworami i pompami. ..A i prosze wziac pod uwage ,że jestem nowy na forum i jesli napisałem coś nie tak to przepraszam... pozdrawiam ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Właśnie o to chodzi ,że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie i nie chcial bym wklejac żadnych schematow. Dlatego zapisalem sie na te forum bo szukam pomocy ze strony fachowcow. A jak juz wspominalem na 30 specjalistow w tej dziedzinie kazdy by zrobil to inaczej. Dlatego prosze o jakies sprawdzone rozwiazanie ktore bym modł zastosowac u siebie. Czyli schemat moze byc blokowy gdzie zawór gdzie pompa rozdzielacze do podłogówki i do grzejnikow..Przegladajac forum owszem znalazłem duzo pomocnych odpowiedzi, ale nie ma jednoznacznej dokładnej. Poprostu w wiekszosci forumowicze pytaja sie o sprawdzenie gotowego rozwiazania czy jest poprawne. A ja własnie o takie prosze.... Oczywiscie jesli mozna ..... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1019582.html może coś Ci rozjaśni. Kilka razy podłączałem i działa ok. Kwestia dobrej i prostej automatyki tak żeby piec gazowy nie grzał razem z kominkiem i żeby kominek dogrzewał a nie wystudzał zasobnik cwu. Ważne aby kominek pracował w układzie otwartym i miał układ schładzający w razie przegrzania. Można zrobic calą instalację otwartą albo połączyc kominak z co przez wymiennik płytkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guitar, w twoim układzie gdy wyłączy sie grzanie CWU kocioł dostanie nagły zrzut zimnej wody z CO i podłogówki co jest nniezdrowe. Chyba że wymiennik cwu pracuje 24/doba. Ale układ jest podstawowy i do adaptacji. Poobcinal bym kable do czujnika zewnętrznego bo przy małych układach uważam to za zbędne i zbędne koszty.

Chyba ze mio ktoz wybije to z główy.Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poobcinal bym kable do czujnika zewnętrznego bo przy małych układach uważam to za zbędne i zbędne koszty.

Chyba ze mio ktoz wybije to z główy.Hej!

 

Ja ciągle będę uważał, że pogodówka to "zuooo", no chyba że blok ogrzewamy. W domach jednorodzinnych sterować ogrzewaniem ma termostat pokojowy.

Baca Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA zapionem wym. cwu na 24h + włącznik term. jak mi zgaśnie bo wtedy wyssie ciepło z cwu i mam mieszadło kotła.

Popełniłem w zyciu wszekakie cuda wianki w CO by dojść do odkrycia takiego że Kolumb przy mnie to gnojek:

prostota jest porażająco piękna. A będąc elementem szafki sterowniczej satysfakcja jaka.....

No przecie kotłownia to azylek domowy, ja tam ide papierocha zajarać, pogmerać pogrzebaczem, pogadac na komórce dyskretnie z kolesiami coby spiseczek jaki uknuć....sobotni. No i fajnie jak sie coś pali pod kontrolą, moja kontrolą. Atawizm mości panowie.

Koszenie trawników i palenie w kotle -- to prawdziwe zajęcia mężczyzny!!! Domowego mężczyzny tzn. pantofla!

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZiekuje za odpowiedzi ale bede dalej drażył wrzucam schemat mniej wiecej taki o ktory mi chodzi. Narazie proszeo o pomoc w rozmieszczeniu zaworow i samego podlaczenia . No nastepnie wystapi lnastepny problem samego sterowania. Piec ma swoj sterownik niestety kominek nie . WWszystko bedzie wporzadku jesli bedzie sie palil sam piec albo kominek. Moge wszystko co jest podlaczone do sterownika pieca tj. pompy i zawory podlaczyc do sterownika dodatkowego i wysterowac to zeby dzialalo. Ale powstanie problem jak beda palily sie dwa piece. MOze jest jakies rozwiazanie juz sprawdzone. Jak juz wspominalem glownym zrudlem jest piec ,kominek jest dodatkiem wizualnym a wiec szkoda zeby cieplo sie marnowalo. Nie chce kominka bez wkladu wodnego gdyz ogrzewanie powietrza zabardzo brudzi dom a same filtry powietrza za duzo nie pomagaja. Jednym z pomyslow bylo wykorzystanie kominka tylko do grzania wody uzytkowej ale po odwiedzinach na wielu forum stwierdzam ze mozna wykorzystac go bardziej.

post-7992-1243416921_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jest zautomatyzować kominek. Piec można uzależnić od kominka w ten sposób, że czujnik temperatury kotła będzie znajdował się w miejscu, gdzie wpięte jest zasilanie z kominka. W ten sposób będzie blokowany temperatura zasilania kominka i pozostanie w podtrzymaniu. A w pomieszczeniu gdzie będzie znajdował się kominek zawór termostatyczny przy wzroście temperatury przymknie grzejnik. UWAGA! Czujnik pokojowy nie może znajdować się w pomieszczeniu kominka gdyż dojdzie do przekłamań i w pozostałych pomieszczeniach dojdzie do obniżenia temperatury.

Ale jeśli kominek ma być rozpalany okazjonalnie to zrezygnował bym z pomysłu jego wykorzystania do celów c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy takie cos by dzialało dla kominka i pieca. Ustawiam dla przykladu na piecu 70 stopni i podgrzewam wode w zbiorniku a kiedy pali sie w kominku i woda za mocno sie podgrzewa to wyłacza sie piec. Piec zaczyna grzac tylko gdzy kominek nie da ray. A kiedy w kominku wygasnie dziala tylko piec. To by mozna latwo wysterowac.Tak m i sie wydaje .

post-7992-1243418744_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tu na mysli ze piece pracuja w ukladzie otwartym a grzejniki i podlogowka w zamknietym. A le mozna to przerobic na otwarty i bedzie latwo tym sterowac tak mi sie wydaje.

Jeżeli masz kocioł na paliwo stałe do tego kominek z płaszczem wodnym to aż się prosi zastosować bufor np.500/150 z wężownicą.Do wężownicy podłącz kominek w ten sposób pozbywasz się wymiennika do bufora kocioł na paliwo stałe .Z bufora na obiegi grzewcze z mieszaczami.Automatyka sterująca tymi obiegami zewnętrzna.To jest najprostsze rozwiązanie.Jeżeli zechcesz podeślę schemat na pw.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie prościej jest zamontować sprzęgło hydrauliczne, kocioł i kominek dawały by przepływ do sprzęgła (dwie pompy z zaworami zwrotnymi ,sterowane termostatami) a za sprzęgłem pompa obiegu grzeinikowego i podłogowego sterowana wg temp pokojowej,

przez kocioł i lub kominek byłby stały przepływ ,a temp pokojową zapewniały by pompy obiegu wtórnego ,układ byłby zrównoważony hydraulicznie , bojler podpięty przed sprzęgło zasilany wyższą temperaturą z pompą sterowaną termostatem w zasobniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym układzie który narysowałeś zadaj pytanie ,co zrobisz z nadmiarem energii gdzie wszystko jest nagrzane?

 

Dlatego wcześniej pisałem, że układ kocioł - kominek to nie najlepsze rozwiązanie. Takie układy sprawdzają się najlepiej w układzie Kominek- kocioł gazowy, olejowy. A w tym przypadku dochodzi drugie źródło ciepła, które trudno regulować. Można by się pokusić o takie rozwiązanie w kominku które kierowało by spaliny przez wkład lub ominąć wkład grzejny c.o. A tak zawsze pozostaje nadmiar ciepła z którym nie wiadomo co zrobić. Można by też zastosować bufor ciepła, duży zasobnik c.w.u. A tak to nawet sprzęgło nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też tak, jako źródło ciepła szeregowe kominek kocioł i do wstępnego podgrzania c.w.u., ale pozostaje nadal problemem nadmiar energii cielnej.post-4692-1243494288_thumb.jpg

Jak już pisałem najlepszym sposobem jest zamontować bufor min.500/150 ,ale lepszym rozwiązaniem jest 750/200 i można spać spokojnie.Do wężownicy podłączyć kominek ,wyeliminujemy wymiennik płytowy ,pozostałe urządzenia grzewcze podłączyc do bufora.Z bufora na obiegi grzewcze.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też tak, jako źródło ciepła szeregowe kominek kocioł i do wstępnego podgrzania c.w.u., ale pozostaje nadal problemem nadmiar energii cielnej.post-4692-1243494288_thumb.jpg

\

 

Witam ...

Z gory dziekuje za schemat , czyli jak juz wspominałem nie ma gotowego sprawdzonego rozwiazania dla polaczenia pieca na paliwo stałe z kominkem z wkładem wodnym. Jedynym rozwiazaniem jest palic albo w kominku albo w piecu. W kominku pora jesienna a zima piec. A czy jest mozliwosc zeby piec powiedzmy na pelet po dostaniu zygnału z czujnika temperatury o za wysokiej temperaturze w ukladzie sam sie wygaszal lub tez byl w trybie wstrzymania . A po sapadku temperatury zaczol poniwnie sie rozpalac. Z tego co czytałem na forum sa piece na pelet i nie tylko ktore same sie rozpalaja czy jest taka mozliwasc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.