Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawność Wykonania Instalacji


bart84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Od roku jestem użytkownikiem instalacji CO z kotłem na ekogroszek.

W chwili montażu kotła , jak i całej instalacji nie miałem w zasadzie żadnej wiedzy na ten temat, jednak z czasem zacząłem drążyć temat i mam coraz więcej wątpliwości czy przyłączenie kotła zostało zrealizowane w sposób prawidłowy.

 

Kotłownia jest oddalona od domu jakieś 10m, a połączenie pomiędzy kotłem a instalacją grzewczą w domu jest zrealizowane przez ocieplone rury położone w gruncie na głębokości ok 1.5m.

 

Do domu dochodzą dwie rury (zasilanie i powrót) z których zasilane jest ogrzewanie podłogowe, grzejniki i bojler.

 

W załączniku umieściłem dwa zdjęcia części instalacji kotłowni.

Proszę powiedzcie, czy ten fragment został prawidłowo wykonany?

 

Zgodnie z zaleceniami firmy instalującej całą instalację na kotle jest ustawiona temperatura 60* i zawór trójdrożny w pozycji 8.

 

Pozdrawiam,

Bartek

 

post-7934-1242468244_thumb.jpg

post-7934-1242468292_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest dobrze. Zawór grawitacyjny na pewno jednak nie działa prawidłowo, gdyż pracuje strzałką w dół, a powinien pracować strzałką w górę. Izolacja która została zastosowana to nie jest izolacja ciepłochronna. Powinna być wykonana z łupek poliuretanowych np. Steinonorm. natomiast zastosowana izolacja Thermoflex służy do izolowania przewodów zimnej wody. Jest tania i wykonawcy często ja stosują niezgodnie z przeznaczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Czy to że zawór grawitacyjny jest zamontowany odwrotnie niż powinien niesie za sobą jakieś niebezpieczeństwa? Czy w przypadku instalacji która i tak nie pracuje grawitacyjnie jest on w ogóle potrzebny?

Kolejne pytanie czy zawór trójdrożny w tym przypadku jest odpowiednim rozwiązaniem? Sprawdzałem za pomocą pirometru różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem i wynosi ona ok 5-6*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ pompowy część wody będzie przetłaczał z powrotem gdyż zawór grawitacyjny będzie niedomknięty. Powinien być w momencie awarii układu pompowego (brak prądu). Ja osobiście nie posiadam takiego zaworu. zwłaszcza jeśli jest np. układ schładzający kocioł. Zawór trójdrożny dla mnie bardziej potrzebny na instalacji c.o. do grzejników. Ponieważ powrót jest wtedy chłodniejszy, trzeba podnieść temperaturę powrotu. Ja mam to rozwiązane poprzez dodatkową pompę pomiędzy powrotem i zasilaniem ze sterownikiem wyłączającym pompę przy przekroczeniu ustawionej temperatury, zaworem regulacyjnym (dławiącym) i zawór zwrotny uniemożliwiającym przepływ wody od powrotu do zasilania gdy pompa nie pracuje. Oczywiście rozwiązań jest wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest źle, pompa jest wpięta na powrocie za zaworem 3d i pracuje w obiegu kotłowym. Przy zamykaniu zaworu woda zaczyna krążyć w kotle, a nie w grzejnikach. Gdyby pompa była na powrocie przed zaworem 3d byłaby w obiegu grzejnikowym i zawór grawitacyjny byłby strzałką do góry. Poza tym w obecnym układzie pompa może zasysać powietrze przez odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikałem, czy zawór trójdrożny dba o powrót kotła (tak to wygląda rzeczywiście), a o poprawność montażu zaworu grawitacyjnego. Natomiast gdyby zawór miał obsługiwać instalację, to nie realizował by w sposób właściwy podgrzewu c.w.u. . Podejrzewam,że dalej jest dodatkowy układ pompowy dla c.w.u., podłogówki i grzejników. Z tąd skupiłem się tylko na tym co widać na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest dobrze. Zawór grawitacyjny na pewno jednak nie działa prawidłowo, gdyż pracuje strzałką w dół, a powinien pracować strzałką w górę. Izolacja która została zastosowana to nie jest izolacja ciepłochronna. Powinna być wykonana z łupek poliuretanowych np. Steinonorm. natomiast zastosowana izolacja Thermoflex służy do izolowania przewodów zimnej wody. Jest tania i wykonawcy często ja stosują niezgodnie z przeznaczeniem.

Coś mi tu nie gra. Poniżej opis ze strony producenta.

Thermaflex FRZ przeznaczony jest do izolowania ciepło i zimnochronnego rurociągów i urządzeń instalacyjnych transportujących nośnik energii od -80°C do 95°C.

Tak wiec jest to izolacja ciepłochronna. I w tym wypadku zastosowana zgodnie z przeznaczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji jest jedna pompa która obsługuje całą instalację.

Uproszczony schemat "domowej" części instalacji zamieszczam na poniższym rysunku.

post-7934-1242942545_thumb.jpg

Jeżeli to jest jedyna pompa w całym układzie to podtrzymuje to co napisałem w pierwszym poście, że jest źle. Pompa pracuje w obiegu kotłowym, a powinna w obiegu grzejnikowym. Zaworem 3d nie masz możliwości regulować temperatury na zasilaniu rozdzielacza i bojlera, które dostają temp. taką jaka jest na kotle. Zawór 3d wpływa tylko na szybkość przepływu wody przez instalację. Jest to tzw. regulacja ilościowa, która ma więcej wad w porównaniu z powszechnie stosowaną regulacją jakościową ( pompa na powrocie przed zaworem 3d w obiegu grzejnikowym).

 

Rodzaje regulacji, miejsce zaworów w instalacji

 

W celu dopasowania ilości dostarczonego ciepła do aktualnego zapotrzebowania możemy zmieniać przepływ lub temperaturę czynnika zasilającego. Jeśli zmieniamy przepływ - mówimy o regulacji ilościowej lub dławieniowej; zmieniając temperaturę czynnika zasilającego mówimy o regulacji jakościowej.

 

W regulacji ilościowej miejsce zainstalowania zaworu mieszającego jest na przewodzie powrotnym (rys. 3), a pompa obiegowa znajduje się w obiegu kotłowym. Zawór ten poprzez swoją regulację powoduje zmianę przepływu w obiegu grzewczym poprzez dławienie przepływu na powrocie. Podstawową wadą tego typu regulacji jest to, że w tym przypadku górna część grzejników ma temperaturę równą w przybliżeniu temperaturze kotła, nawet przy małym zapotrzebowaniu ciepła. Ponadto w przypadku zastosowania zaworów termostatycznych na grzejnikach, regulacja temperatury odbywa się w dolnym wąskim paśmie regulacji; uniemożliwia to pełne wykorzystanie zakresu regulacji zaworów grzejnikowych. Przy wyższych temperaturach pracy kotła powoduje to efekt zwęglenia kurzu oraz znaczne wysuszenie powietrza. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość podwyższenia temperatury powrotu kotła.

 

W regulacji jakościowej (rys. 4) przepływ w obiegu grzewczym jest stały. Możemy więc zmieniać zapotrzebowanie obiegu poprzez dostarczanie czynnika zasilającego o zmiennej temperaturze. Pompa obiegowa pracuje wówczas w obiegu grzewczym, a zawór mieszający zainstalowany jest na przewodzie zasilającym.

 

W instalacjach gdzie sterowanie układem prowadzone jest regulatorami pogodowymi, w sytuacjach niewielkiego zapotrzebowania cieplnego systemu, utrzymywana jest niska temperatura czynnika grzewczego i jednocześnie rozkład temeratur na grzejniku jest równomierny. Obecnie regulacja jakościowa jest powszechnie uznawana za rozwiązanie lepsze niż regulacja ilościowa. W nowoczesnych instalacjach poza zaworami mieszającymi, które realizują regulację jakościową, stosowane są często zawory termostatyczne instalowane na każdym grzejniku realizujące lokalnie regulację dławieniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie gra. Poniżej opis ze strony producenta.

Thermaflex FRZ przeznaczony jest do izolowania ciepło i zimnochronnego rurociągów i urządzeń instalacyjnych transportujących nośnik energii od -80°C do 95°C.

Tak wiec jest to izolacja ciepłochronna. I w tym wypadku zastosowana zgodnie z przeznaczeniem

 

Generalnie masz rację, ale nigdy nie wiadomo jakirodzaj tej izolacji kupimy. A z doświadczenia wynika, że ta izolacja ma duże straty ciepła i niektóre mogą byc stosowane tylko do 60 st. C i dobrze się sprawdzaj ą na zimnej , ciepłej wodzie oraz c.o. ale w pomieszczeniach mieszkalnych

izolacja_therm.bmp

Lepiej do takiej izolacji nadaje się PUR

post-4692-1242984029_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodząc do sedna sprawy, czyli do poprawności wykonania samej instalacji. Jakie rozwiązanie Panowie proponują? Co ciekawe to doczytałem że w przypadku kotłów na paliwa stałe (a mój ekogroszkowiec Elektromet KWP 25 takim jest) nie powinno się stosować układu zamkniętego, a u mnie jest ciśnieniowe naczynie Reflex o pojemności 32litry, ustawione na ok 1bar. Naczynie to jest dołączone bezpośrednio do powrotu kotła i znajduje się za nim (za kotłem). W obiegu kotłowym (jak widać na zdjęciu) jest zawór bezpieczeństwa na 1.5bar.

 

Czy można przyjąć że takie rozwiazanie jest bezpieczne i poprawne a do tego miało możliwość większej swobody regulacji. Bo na zaworze trójdrożnym tak podłączonym jak obecnie prawktycznie nie da się regulowac temperatury wody wpływającej do instalacji grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.