Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Sas


1973

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego węgiel eko groszek zostawia na ścianach pieca warstwę smoły którą muszę skrobać. Jest cienka na 1mm i gładka. Czy przyczyną jest za bardzo zamknięty czopuch i spaliny nie mogą się wydostać do komina i osiadają się w piecu. Czy zbyt mała ilość powietrza potrzebna do dobrego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak otworze szyber na maxa to ciepło pójdzie w komin i zwiększę zużycie węgla????? A co do dodawania powietrza,to jest klapka z przodu na dole. Jak piec podaje to dmuchawa wymusza cug a jak nie podaje to na retorcie jest zar a on nie dymi i nie smoli to czy otwarcie klapki nie będzie ostudzić pieca zbyt szybko ???? Regulować powietrzem mogę - przysłoną na dmuchawie,biegami dmuchawy, klapką na dole pieca i czopuchem. Wszystko mam jakoś ustawic czy zwiększyć tylko biegi dmuchawy???? sam nie wiem. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka na dolnych drzwiczkach oczywiście w trybie pracy automatycznej szczelnie zamknięta. Jeżeli nie masz klapki między wentylatorem a retortą, to lepiej regulować cug przesłoną na wentylatorze, jeżeli do kotła będzie wpadać mało powietrza to komin ciepła nie wyciągnie. Spróbuj dać większy nadmuch, ale przyczyna leży prawdopodobnie po stronie opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapki niema jest tylko przysłona na wentylatorze mam ją otwartą na 2cm prześwitu a wentylator jest 6 biegowy ja mam na 2 biegu te parametry polecił mi producent pieca. Mogę spróbować dac wentylator na wyższy bieg według ciebie na jaki. A węgiel mam marki PIEKLORZ luzem podobno jeden z lepszych. Sprawdzałem i kopalnia ma swojego dystrybutora w Gdańsku tam gdzie ja biorę. A jeszcze co do przysłony na czopuchu do tej pory miałem ja chyba za mocno zamkniętą na przed ostatnie oczko,ktoś mi podpowiedział żebym ustawił minimum na połowie regulacji co ty na to. Pozdrawiam i dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również utrzymuję 60 st. na kotle. Na kominie posiadam regulator ciągu, opisany w dziale konkretne kotły attachicon.gifJunkers Supraclass lub Dakon DOR12 . Jest to oryginalny regulator z przerobionym ciężarkiem. Dopiero tak zmodyfikowany działa o.k. Przy niewygrzanym kominie jest zamknięty, otwiera się dopiero pod wpływem wzrostu temperatury w kominie tj. wzroście ciągu, lub przy podmuchach wiatru. Wyłożyłem płytkami szamotowymi komore spalania. W zeszłym roku miałem olbrzymi kłopot z zarastaniem kotła, w tym roku żadnego (patrz post wymieniony wyżej). Może warto coś zmodernizować w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator ciągu na kominie zapobiega cugowi wstecznemu a co za tym idzie wzrost NIEKONTROLOWANY temperatury tak ja to rozumiem ?. Ale jak ja mam retorciaka to chyba mi to nie grozi i nie muszę montować REG..CIĄGU jak myślisz. A piec mam jeszcze 2 lata na gwarancji i narazie nie chcę nic przerabiac w piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, regulator ciągu kominowego dopuszcza powietrze z zewnątrz zmniejszając ciąg przez kocioł. Przy schłodzonym kominie klapa jest całkowicie lub częściowo przymknięta w zależności od ciągu i mocy maksymalnej kotła. Przy paleniu jak temperatura wzrasta klapa zaczyna się uchylać coraz mocniej, przez co nie dopuszcza do zbyt dużego ciągu. Po ustaniu palenia (potrzymanie) Powoduje, że powietrze zostaje zasysane prze klapę ograniczając wypływ spalin przez komin (mniejsze straty kominowe). Po spadku temperatury w kominie i opadaniu podciśnienia klapa ponownie się przymyka. Także przy podmuchach wiatru uchyla się przeciwdziałając niekontrolowanemu ciągowi przez kocioł. W momencie ciągu wstecznego klapa automatycznie zamyka się. Uchylenie zależne jest od podciśnienia występującego w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wygląda i gdzie się to dokładnie montuje, na jakiej stronie mogę to zobaczyć. Jeżeli ta klapka opadnie po paleniu to zatrzymuje ciepło w piecu i tym sposobem wydłuża czas podtrzymania czy tak?. Słyszałem ze komin jak jest dobrze rozgrzany to wtedy spełnia dobrze swoją rolę,a według twojego opisu raz się schładza a raz jest rozgrzany ? czy w niczym to nie przeszkadza. Ja mam komin z blachy nierdzewnej ocieplany.Pytam tak szczegółowo bo chciałbym to zrozumieć , w tych tematach jestem zielony i tylko od takich Forumowiczów jak ty mogę się czegoś dowiedzieć, ale musisz uzbroić się w cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-5942-1242682824_thumb.jpg

Regulator ciągu kominowego służy do zmniejszenia zbyt dużego podciśnienia w przewodach kominowych, które:

 

* występuje pomimo prawidłowego oszacowania pola przekroju poprzecznego przewodu kominowego

* występuje przy zbyt dużym polu przekroju przewodu kominowego

* jest wywołane chwilowymi zmianami czynników atmosferycznych, np. podmuch wiatru.

 

 

Urządzenie jest przeznaczone do montowania:

 

* na czopuchu łączącym piec z kominem

* nad czopuchem

* pod czopuchem

post-5942-1242683524_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapkę za wentylatorem zamocuj jeżeli będziesz miał problem z samoistnym wypalaniem się opału na retorcie w cyklu podtrzymania (czuwania), co skutkuje podnoszeniem się temperatury na kotle w tym cyklu przy małym poborze ciepła, oraz cofaniem się żaru do środka retorty. Klapka ta zamyka dopływ powietrza do paleniska przy wyłączonym nadmuchu i eliminuje opisane wyżej zjawisko. Jeżeli takiego problemu nie masz to klapka jest zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwazyłem ze jak nadmuch nie działa to przez wentylator całkiem niezle zasysane jest powietrze dlatego domykałem regulator na czopuchu. A piec jak osiągną temperaturę zadaną 60 st. i był w trybie postoju to temperatura podnosiła się jeszcze o 4-5 st.C. Ale za to podtrzymanie jest do 45 minut . A węgla w retorcie nie było już widać i nawet był mały dołek. To jakbym zamontował tę klapkę za dmuchawą to by węgiel nie wypalał się tak szybko a co za tym idzie to zaoszczędziłbym na opale ???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że takiej klapki twój wentylator nie posiada? W moim kotle z podajnikiem tłokowym taka klapka jest konieczna, ponieważ przerwy w podawaniu paliwa dochodzą do 2 godzin i gdyby jej nie było, ciąg kominowy potrafiłby spalić cały opał na płycie paleniskowej i wygasić kocioł.

U Ciebie, po zamontowaniu takiej klapki oszczędności w spalanym paliwie, jeżeli by były to raczej niewielkie. Podajnik i dmuchawa załączałaby się wtedy częściej, ale na krócej, a na retorcie nie tworzyłby się prawdopodobnie dołek.

Tutaj masz przykład klapki do kotła montowanej za wentylatorem:

http://www.allegro.pl/item628377876_przepu...znego_typu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc,tej klapki napewno niema, jest tylko przysłona na dmuchawie kturą mogę zdławiac ilośc powietrza. Ale skoro umnie niezdało by to egzaminu to niema sęsu się w to bawic. A jerzeli chodzi o regulator cugu kominowego to jest mi raczej potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta klapka też może się przydać, Regulator na kominie zmniejsza ciąg, ale go nie eliminuje, Po prostu mniejsze podciśnienie nie powoduje tak dużego odgazowywania paliwa. natomiast klapka odcina dopływ powietrza a co za tym idzie nie podtrzymuje palenia i żar przygasa.Takie klapki można nabyć osobno i zamontować pomiędzy wentylatorem a kotłem. Obejrzyj mój ostatni post w attachicon.gifJunkers Supraclass lub Dakon DOR12 . Na jednym ze zdjęć jest pokazany regulator ciągu kominowego, ze zmienioną śrubą regulacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem twoje zdjęcia no,no pomysły masz dobre. U każdego widzę zawory mieszające a umnie majster za proponował mi wymiennik ciepła i termostaty na grzejnikach. Piec jest w układzie otwartym przelew, a układ domowy jest zamknięty i ma 1,5 bara. Woda z pieca idzie do wymiennika i wraca do pieca,a woda która idzie z domu wpływa do wymiennika i pogrzana wraca na kaloryfery. jezeli w domu temperatura jest osiągnięta to termostaty zamykają się wtedy piec podgrzewa sam siebie i mniej spala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.