Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec W Sezonie Letnim


1977andrzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam piec na ekogroszek z podajnikiem firmy Defro. W weekend udało mi się w końcu wyczyścić go po sezonie. Na chwilę obecną otworzyłem wszystkie drzwiczki oraz przesłone czopucha, a także pokrywę podajnika. Moje pytanie jest czy dobrze zrobiłem tak otwierając wszystko oraz co należy robić z nim w czasie letnim kiedy jest nieużywany. Mam tu na myśli np. okresowe włączenie podajnika, pomp i dmuchawy na kilka minut, itp. Czyli generalnie interesuje mnie "letnia" obsługa pieca tak aby był bez problemów gotowy do pracy na sezon zimowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł powinien być zamknięty aby nie przepływało przez niego powietrze, z którego będzie na ściankach kotła dochodziło do kondensacji pary wodnej. Jeśli chodzi o pozostałe to producenci wszystkich elementów wyposażenia w swoich instrukcjach opisują czynności przy dłuższym postoju kotła i jakie czynności okresowe należy wykonywać lub całościowo w swojej instrukcji podaje to producent kotła zebrane w jednej instrukcji eksploatacji kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam piec na ekogroszek z podajnikiem firmy Defro. W weekend udało mi się w końcu wyczyścić go po sezonie. Na chwilę obecną otworzyłem wszystkie drzwiczki oraz przesłone czopucha, a także pokrywę podajnika. Moje pytanie jest czy dobrze zrobiłem tak otwierając wszystko oraz co należy robić z nim w czasie letnim kiedy jest nieużywany. Mam tu na myśli np. okresowe włączenie podajnika, pomp i dmuchawy na kilka minut, itp. Czyli generalnie interesuje mnie "letnia" obsługa pieca tak aby był bez problemów gotowy do pracy na sezon zimowy.

Ja posiadam Ling Combi w instrukcji jest opisane że w sezonie letnim należy kocioł wyczyścic i pozostawić z uchylonymi drzwiczkami. Zrobiłem tak jak każą ale zauważyłem sporo kropel rozy w kotle i zaczeły pojawiać się brązowe plamy rdzy. Wiem że to żeliwo ale żeliwo też koroduje. Co mam zrobić żeby coś takiego wyeliminować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisałem powyżej. Można też spryskać ścianki kotła jakimś środkiem konserwującym (tłustym) np. olejem robiąc warstwę ochronną. Przy uruchomieniu kotła na jesieni warstwa konserwacyjna sama ulegnie spaleniu. Nie może to być jednak olej przepracowany, gdyż zawiera sporo pierwiastków przyspieszających korozję (zwłaszcza silnikowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Malinabend

co ty bredzisz olej i korozja piecyk wyczscic i zostawic uchylone aby byla wentylacja mozna smarowac olejkiem ja nawet wlewam olej przepracowany do kociolka kociol ma juz ze 20 lat robie tak co roku starym olejem konserwuje sie od lat drewno i stal na wsiach narzedzia rolnicze jest to tani sprawdzony srodek od lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Malinabend

tak dla silnika samochodowego korozja uszczelek ale nie dla stali kotlowej no i strasza aby wymieniac dla ruchu w interesie znam przypadki gdzie przebiegi bez zmiany oleju wynosily po 50 tys nowe silniki masz wymiane co 30 tys zgodnie z zaleceniami i znam sytuacje przebiegow silnikow po 1 milion km i wiecej samochody ciezarowe nie wspomne o zabytkowych maja pewnie ze 100latek jakos im te silniki chodzą i nie zardzewiały a jak zobaczysz w srodku silnika elementy sa sorowe dosłownie i jakos tam rzdzy nigdy nie zauwazyłem znam to kolego z praktyki nie z teori znam przypadki ze silnik stal ze 20 lat i pali na dotyk agregaty pradotwurcze w wojsku na przyklad po rozebraniu jak nowki wygladaja wiec niebredz majakow jakis a siarke to masz także w powietrzu jakos te powietrze nie rdzewieje B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się o co kłócić, na pewno olej silnikowy to dobre rozwiązanie do konserwacji kotła, a świeży jeszcze lepsze, ale ja chciałbym spytać fachowców jakie rozwiązanie jest najlepsze jeśli chodzi o maksymalne wydłużenie żywotności kotła:

1. Odstawić palenie w lecie i zakonserwować kocioł choćby olejem silnikowym?

2. Przepalać co jakiś czas jak proponuje Kazik?

3. Palić non stop przez cały rok (latem na potrzeby c.w.u, kocioł z podajnikiem) tak aby utrzymać temp. kotła powyżej 50st.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownika Malinabend proszę o zapoznanie się jeszcze raz z regulaminem forum. Od chwili obecnej do odwołania jego wypowiedzi będą moderowane (zatwierdzane) przez administrację forum i dopiero wtedy pojawią się na forum. Warunkiem zatwierdzenia będzie oczywiście brak zwrotów typu "co ty bredzisz" oraz "tobie chyba mozg sie wypalil" i temu podobnych. Tego typu sformułowania, oprócz obrażania innych użytkowników nie wnoszą nic do dyskusji.

 

Nadmienię, że decyzja powyższa jest skutkiem wyłącznie użycia obraźliwych zwrotów a nie merytorycznej zawartości wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak dobrych manier powoduje, że nie zawsze chce mi się odpowiadać na posty. Przepracowany olej silnikowy zawiera spore ilości siarki, nie wierzysz pogłęb wiedzę na ten temat.

kolego proponuje w tym momencie wyłaczyc teorie i właczyc praktyke, olej prepracowany jest najlepszym i najtanszym i niezwykle skutecznym srodkiem konserwującym metal drewno czy inne elementy narazone na czynniki zewnetrzne ,wiec jesli ktos ma checi i twierdzi ze jest w stanie skutecznie i wszedzie dosjc w kociołku i zakonserwuje kociołek dokładnie kazdej wiosny to taki kociołek przezyje naaaaprawde długo

a naskuteczniej jest kociołek uzytkowac przez cały rok i po kłopocie nawet przepalając jakim chrustem czy innymi odpadami drwanianymi czy papierami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie. Przez ciekawość wczoraj zajrzałem do pieca i moim oczom niestety ukazała się wilgoć. Na sciankach wymiennika powstały tak jakby kryształki wodne...nie wiem jak to lepiej opisać. Niemniej ewidentnie było w środku wilgotno. Drzwiczki były cały czas zamknięte a przysłona czopucha otwarta - zgodnie z zaleceniem producenta i poradami na tym forum. Pan z serwisu doradza okresowe przepalenie w temp. około 70st. tylko, że znowu potem będzie piec do czyszczenia. Napiszcie jak wy radzicie sobie z tym problemem. Czy przepałki to jedyne wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprzedaży można dostać lakier asfaltowy którym można pokryć powierzchnię kotła. Po pokryciu woda będzie się skraplać, ale poprzez lakier nie przeniknie do metalu. niestety w dni gdzie wilgotność powietrza jest powyżej 80% zjawiska tego nie da się uniknąć na chłodnych ściankach wymiennika w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W czopuch napchać gazet lub szmat. Brak przepływu powietrza poprzez kocioł do komina spowoduje zanik zjawiska. Kocioł nigdy od roszenia nie skoroduje do rozcieknięcia wątpię w to że może się do tego nawet przyczynić. Kotły korodują ( wypalają) na "przesmykach" powietrznych lub żarowych. Poruszony temat nieco wyolbrzymia problem. Moje zdanie. Osobiście nie mam na dziś problemu, kocioł pracuje na 15% -20% grzejąc CWU i delikatnie mieszkanie. ( na zewnątrz całe 6 stopni ciepła). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przeróbka czy nowy olej to obojętne, a Malina miesza pojęcia i nie kuma tematu.

A jjak to sie potem wypala; nie ma pożaru w kominie itd??

2.Jak to zrobić??? Pędzlem, natryskiem, wwiaderkiem??

3. Duże krople kondensatu portafia sperforowac kocioł szczególnie jak rok w rok pracuja w tym samym miejscu

 

4. Poddaję pod dyskusje spryskanie mlekiem wapiennym wnętrza kotła lub przesypanie go wapnem celem neutralizacji kwasów z kondensacji.

 

A ja dzisiaj znalazłem kwaśne jak cholera kałuże na wymienniku. Wyszprycowałem kocioł wodą od środka i włączyłem pompę CO aby........chałupa podgrzała kocioł i go wysuszuła.Na starcie było 13,3 stC i szybki skoczyło na 15 stC.

NA koniec zacząłem sie zastanawiac nad sensem i tegoz posunięcia i dlatego piszę. Na koniec zapewne przepalę patykami.

 

Co wy na to??

 

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon na forum "kończy się" na przełomie marca i kwietnia (oglądalność spada o połowę). Po czym systematycznie rośnie aż do "skoku" w okolicach września lub października. Wbrew pozorom zależność od temperatury na dworze nie jest aż tak widoczna w statystykach (chociaż oczywiście widać, kiedy cieplej a kiedy zimniej). Jednak dużo bardziej widać wakacje oraz fakt, że po wakacjach zaczynamy się interesować ogrzewaniem a po sezonie grzewczym kończymy :huh:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac zainteresowanie forum jest odwrotne do temperatury na zewnątrz. Hej!

 

Witam...

 

Jak widać każdy myśli o wakacjach i tematy sezonowe zamknięte,ale powrócą zapewne wkrótce ze zdwojoną siłą he he...

Ja osobiście pale w piecu cały czas i trzymam 50 st (dogrzewam c w u)

 

Pozdrawiam :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Witam. Jestem tu nowa. Mamy piec z podajnikiem na ekogroszek 8kW. Ogrzewamy nim mieszkanie i wodę. Nie wiem jak w nim palić w okresie letnim kiedy tylko woda jest nam potrzebna. Czy są jakieś ustawienia parametrów, żeby podgrzewać tylko wodę? W instrukcji nic takiego nie ma. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że masz piec. Ja mam kocioł, ale chociaż inni ze stopki mogą się dowiedzieć jaki. Co do Twojego pieca powrózymy, może z Tarota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
11 godzin temu, Zuza1980 napisał:

Witam. Jestem tu nowa. Mamy piec z podajnikiem na ekogroszek 8kW. Ogrzewamy nim mieszkanie i wodę. Nie wiem jak w nim palić w okresie letnim kiedy tylko woda jest nam potrzebna. Czy są jakieś ustawienia parametrów, żeby podgrzewać tylko wodę? W instrukcji nic takiego nie ma. Pozdrawiam

W sterowniku masz ustawienie trybu pracy  a przynajmniej powinno być np tryb CO CWU lub co albo CWU , czasem trzeba podać kod serwisowy aby wejść w ten tryb instalatora lub użytkownika np w sterowniku elster wystarczy podać kod 0000 po wył zasilania i ponownym zał trzeba nacisnąć ikonkę i podać hasło . napisz coś więcej o sterowniku bo nic nie wiemy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.