Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Czy Defro


arokowal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Od dzieciństwa mieszkałem w bloku i teraz gdy mam przeprowadzić się do domku nadszedł czas wyboru pieca. Nigdy wcześniej nie paliłem w piecu i nie bardzo wiem, na jakie elementy zwracać uwagę. W Internecie ludzie narzekają na wszystko, więc dostaje się każdemu producentowi. Przeglądając fora znalazłem jednak swoich faworytów w których można palić również zwykłym węglem i drewnem, jest to Lazar Multikomfort lub Defro Duo. Zastanawiam się również nad piecem Lazar Eko-komfort - tyle że tu mozna palić jedynie ekogroszkiem (na szczęście różnymi rodzajami) i peletem. Dodam, że Lazary mają sterownik pogodowy - podobno to dobra rzecz.

 

Wiem, że piec kupuje się na lata wiec proszę o pomoc w podjęciu decyzji. Który z tych piecy ma więcej zalet i jakie to są atuty.

Jaki wybrolibyście dla siebie i dla czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba te kotły to całkiem świeży wyrób (Lazara nawet nie ma jeszcze w sprzedaży), więc trudno znaleźć wiarygodne opinie. Moim zdaniem ten Lazar to bardzo ciekawa konstrukcja ( szamotowa komora spalania, bardzo uniwersalny podajnik tłokowy, dodatkowe palenisko do ręcznego palenia, estetyczny wygląd) ale czy dobrze dopracowana i sprawdzona to się okaże jak pierwsze egzemplarze trafią do użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna kwestia. Jak wygląda serwis bądź reklamacje w obu firmach?

 

Pytam ponieważ ze względu na wymary kotłowini nie będę w stanie dotrzymać wszystkich zawartych w instrukcji odstępów (piec-ściana). Słyszałem, że niektórzy producenci czepiają się, że zamiast 60 jest 55 cm i nie chcą przez to akceptować gwarancji. Jakie są wasze doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 5cm nikt kopii kruszyć nie będzie, ale co się instalator, a później serwisant nabluźnią to już ich. Uszy Ci ścierpną.

Kotłownia jest zapewne projektowana pod piec gazowy, a Ty pewnie umieścisz tam jeszcze umywalkę, pralkę i mały składzik na opał. Ludzie się nigdy nie nauczą, że kotłownia to wbrew pozorom, ważny element w domkach, ale po montażu Linga w korytarzu przy drzwiach wejściowych już mnie nic nie zdziwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna kwestia. Jak wygląda serwis bądź reklamacje w obu firmach?

 

Pytam ponieważ ze względu na wymary kotłowini nie będę w stanie dotrzymać wszystkich zawartych w instrukcji odstępów (piec-ściana). Słyszałem, że niektórzy producenci czepiają się, że zamiast 60 jest 55 cm i nie chcą przez to akceptować gwarancji. Jakie są wasze doświadczenia?

Nie wiem jak to wyglada w defro ale w w HKS Lazar serwis przejmują firmy które sprzedaja lazara wiec lepiej jest sie zwrocic do dystrybutora w twoim regionie i to on powinien zadecydowac czy dany kocioł da sie wstawic do twojej kotłowni bo najczesciej on bedzie to serwisował.

Pozdrawiam

Jako dystrybutor i serwisant Lazara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając fora znalazłem jednak swoich faworytów w których można palić również zwykłym węglem i drewnem, jest to Lazar Multikomfort lub Defro Duo.

 

Aż dziwne, że nie trafiłeś podczas poszukiwań na kocioł Klimosz Ling Duo (posiadam). Moim zdaniem znacznie ciekawsza oferta niż Lazar (kwestie serwisowe, sterownik) i Defro (spalanie pellets).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem, niestety za względów na kotłownie muszę duża uwagę zwracać na gabaryty (szerokość/głębokość). Drugą rzeczą która przechylała szalę na Defro to powierzchnia grzewcza 2,1 m2 (Klimosz 1,7 m2). Defro też można palić peletem.

 

Czekam jeszcze, aż ogólnodostępne będą parametry techniczne tego nowego Lazara (Multi-Komfort) więc do niego nie porównuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie można spalać pellets w wersji podstawowej (na eko-groszek). Dla pellets będzie osobny kocioł - Duo Pellet. Na razie tyle o nim wiadomo:

http://defro.pl/index.php/kotly-nowa-linia/defro-duo-pellet

 

Nie słuchaj tylko sprzedawców ale również poszperaj w necie, zadzwoń do producenta z konkretnymi pytaniami, wyrób sobie własną opinię.

 

Bardzo zgrabny (małe gabaryty) kocioł na eko-groszek i pellets to Zębiec KP ;-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Trafiłem, niestety za względów na kotłownie muszę duża uwagę zwracać na gabaryty (szerokość/głębokość). Drugą rzeczą która przechylała szalę na Defro to powierzchnia grzewcza 2,1 m2 (Klimosz 1,7 m2). Defro też można palić peletem.

 

Czekam jeszcze, aż ogólnodostępne będą parametry techniczne tego nowego Lazara (Multi-Komfort) więc do niego nie porównuję.

Lazar Multikomfort kosztuje - 19 kW - 7564 zł 29 kW - 7808 zł. Danych technicznych jeszcze nie mam ale jak tylko sie pojawią to je zamieszczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem, niestety za względów na kotłownie muszę duża uwagę zwracać na gabaryty (szerokość/głębokość). Drugą rzeczą która przechylała szalę na Defro to powierzchnia grzewcza 2,1 m2 (Klimosz 1,7 m2). Defro też można palić peletem.

 

Czekam jeszcze, aż ogólnodostępne będą parametry techniczne tego nowego Lazara (Multi-Komfort) więc do niego nie porównuję.

 

Jednak proponowałbym Ling Duo. Jeżeli chcesz palić pellet to koszt będzie większy o jakieś 700-800 PLN (obrotowa retorta), ale zyskujesz możliwość palenia miałem. Serwis Linga jest bardzo dobry, a i sterowniki, które stosują (recalart, estyma) są bardzo dobre. Sterowanie pogodowe masz w cenie. Sam termostat jest zazwyczaj zapakowany i schowany w szufladzie pieca, choć osobiście odradzam montowanie tego termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Lazara otrzymałem instrukcję obsługi, więc mam więcej informacji niż znajduje się na ich stronie. Zastanawiam się nad tym 19KW.

 

Po rozmowie ze sprzedawcą Defro odszedłem od modelu Duo ze względu na gabaryty oraz idący za tym problem z odpowiednim umiejscowieniem w kotłowni (Ling Duo jest jeszcze większy) i zastanawiam się nad podobna do Lazara Multikomfort konstrukcją Defro AKM 15KW (w tym przypadku jestem w stanie ustawić piec tak, aby spełniać wymogi producenta +-5cm).

 

Tu prosiłbym również o poradę czy AKM 15KW będzie w stanie nagrzać mi 105 mkw domu + 25 mkw garażu z kotłownią i dodatkowo 140 litrowy zbiornik CWU. Dom z pustaka keramzytowego 3 komorowego grubości 25 cm z 12 cm styropianu, nowe okna. Czy lepiej wybrać piec 19KW i nie wykorzystywać go w pełni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu prosiłbym również o poradę czy AKM 15KW będzie w stanie nagrzać mi 105 mkw domu + 25 mkw garażu z kotłownią i dodatkowo 140 litrowy zbiornik CWU. Dom z pustaka keramzytowego 3 komorowego grubości 25 cm z 12 cm styropianu, nowe okna. Czy lepiej wybrać piec 19KW i nie wykorzystywać go w pełni?

15 kW przy takiej powierzchni i izolacji termicznej spokojnie wystarczy, tym bardziej że powierzchnia wymiany w tym kotle to 1,9 m2, a więc więcej niż w niejednym większym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak proponowałbym Ling Duo. Jeżeli chcesz palić pellet to koszt będzie większy o jakieś 700-800 PLN (obrotowa retorta), ale zyskujesz możliwość palenia miałem.

 

Ling Duo spala pellets w podstawowej wersji (bez obrotowej retorty).

 

Jeżeli nie zamierzasz palić miałem nie kupuj tłokowca. Chyba, że masz aż tak mało miejsca. Zerknij wtedy na kocioł tłokowy Taurus Gaur (bardzo kompaktowy).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tłokowca, paliłem jakiś czas ekogroszkiem i nie było żadnych problemów, spalał mało a popiołu produkował naprawdę symboliczne ilości, ale jeżeli nie chcesz mieć dużej ilości sadzy to proponowałbym tłokowca z ceramiczną komorą spalania, taką jaką mają Lazar Multikomfort lub Taurus Gaur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tłokowca, paliłem jakiś czas ekogroszkiem i nie było żadnych problemów, spalał mało a popiołu produkował naprawdę symboliczne ilości, ale jeżeli nie chcesz mieć dużej ilości sadzy to proponowałbym tłokowca z ceramiczną komorą spalania, taką jaką mają Lazar Multikomfort lub Taurus Gaur.

Na lazara w tej chwili jest promocja:

Promocja NA DOBRY POCZĄTEK

MK21 - obecna cena 6.200 zł netto do 31 lipca 2009, potem 6.999 zł netto

MK31 - obecna cena 6.400 zł netto do 31 lipca 2009, potem 7.199 zł netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro jest za około 6000 tyle że brutto. Czy warto dopłaczać 1500 zł dla ceramiki? Czy sadza jest dużym problemem? Dach i komin mamy grafitowy, więc ewentualne osadzanie się jej na tych elementach nie powinno stanowić problemu. Czy osodzanie sadzy w piecu obniża jego sprawność i zmusza do częstszego czyszczenia? Czy też częściej należy wzywać kominiarza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko do ceramiki. Multikomforcie masz sterownik pogodowy. I troche inna konstrukcje wymiennika.

 

 

Wnioskuję, że podana cena zawiera już ten sterownik. Bo z informacji na stronie jasno to nie wynika.

 

I jeszcze jedno pytanie czy lepiej jest kupić mniejszy piec (15 KW), który będzie chodził na jakieś 80-90%, czy większy (19KW) i wykorzystywać jego 60%. Poza sezonem grzewczym najprawnopodobniej będziemy palić drewnem aby nagrzać wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatecznie zdecydowałem się na Lazara Multikomfort (ze względu na dodatkowe palenisko z rusztem wodnym, wspominaną ceramikę i sterownik pogodowy). Swój wkład miały również opinie na forach. Właśnie przywiezione mi ten piec i powiem, że detale nie robią super wrażenia, a wręcz odwrotnie - mam nadzieję, że nadrobi to środek.

 

Ponieważ o producencie słyszałem dużo dobrego, chciałbym, sie podpytać znawców, czy to normalne, że:

- wełna izolacyjna wychodzi spod osłon (zarówno przy wyjściu króćców wody jak i drzwiczek komór)

- drzwiczki osłonowe dolne w porównaniu z górnymi wyglądają jak niedomknięte (odstają na około 2cm)

- rączka od zamknięcia pokrywy podajnika kręci się dokoła (czy jest zamknięta rozpoznaje się próbując otworzyć pokrywę)

- maźnięcia pędzlem są niedokładne.

 

Być może to jedynie czepianie się szczegółów ale chciałbym sie dowiedzieć czy to normale, czy powinienem reklamować to u producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwiczki powinien wyregulować Ci serwisant. Zamkniecie klapy zasobnika też powinno być wyregulowane - regulacja przy uruchomieniu. Wełna wychodzi w wiekszości kotłów, mnie to troche wk. ( sprzedawca i serwisant) ale to podobno tylko kocioł. Gdzie wystepują te niedomalowania ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maźnięcia na drzwiczkach wymiennika i komór spalania wyglądają jakby ktoś robił to w na szybko byle zaliczyć kolejną sztukę. Nie wiem czy to jakaś ochrona, ale wizualny efekt estetyczny pozostawia wiele do życzenia.

 

Jeśli to standardowe przypadłości pieców i wystarczy kwestia niewielkiej regulacji to może faktycznie za bardzo czepiam się szczegółów. Ale jak widzi się, że gdzieś coś wystaje, odstaje itp. to zaczynają się w głowie budzić wątpliwości, co do rzeczy, których nie widać. Czy są dopracowane i czy to faktycznie będzie dobrze działać.

I pewnie na działaniu powinienem się skupić, więc do czasu uruchomienia nadal pozostaje wierzyć, że zakup tego kotła był dobrą decyzją :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.