Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak ustawić nadmuch w piecu


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 lat później...

Jako, że nie sprawdzałem jeszcze w praktyce różnych ustawień nadmuchu w moim piecu, a wiem, że na forum są osoby, które znają to zagadnienie chciałbym poradzić się w jaki sposób ustawić nadmuch w moim piecu (chodzi konkretnie o przesłonę dmuchawy).

 

Generalnie mam ustawioną dmuchawę na 100% - czy to może być szkodliwe? Czy za dużo powietrza szkodzi? Jeżeli jak to jak? Z tego co widziałem monter mojego pieca ustawiał dmuchawę na podstawie "wyglądu" ognia w palenisku. Jak ustawić taką dmuchawę aby było najlepiej?

 

 

Witam! Regulacja nadmuchu wydaje mi się bardzo prosta, tylko trzeba wiedzieć o co chodzi, bowiem dobre spalanie to nic innego jak odpowiedni dobór powietrza do konkretnego paliwa, to tak jak w samochodzie. Ja to zrobiłem w prosty i skuteczny sposób, wszedłem na Allegro kupiłem elektroniczny stoper za 7 zł., na kartce A4 narysowałem tabelę, procent powietrza, nagrzewanie i oddawanie ciepła, zajęło mi to roboczą dniówkę, a następnego dnia jeszcze raz to sprawdziłem. Trudno uwierzyć ale zmiana na sterowniku dwóch procent powietrza wydłuża sporo nagrzewanie i skraca oddawanie. Na moim piecu i moim paliwie (Pieklorz) wyszło że najszybciej dogrzewał i najdłużej oddawał ciepło przy 24% powietrza i tak już zostało, a do rozpalania pieca najkorzystniej 8% zapala się od razu, przy 24 podmuch gasi płomień i trudno rozpalić . Pozostaje tylko ustawić podawanie i  przerwę tak żeby zawsze był równy kopczyk na palenisku i w tedy spalanie jest najekonomiczniejsze i ciepełko w domu. Nie sugerujcie się moimi procentami, bo na to wpływa rodzaj paliwa, szerokość kanału nawiewu wentylatora, wlot powietrza do niego, po prostu trzeba mieć ten stoper, bo na oko to najlepiej się strzela do tarczy z karabinu a z komina to naprawdę trzeba się przypatrzeć żeby zobaczyć delikatny biały dymek jak z papierosa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.