Skocz do zawartości

Z naszego sklepu

Cena: 109,00 zł (z VAT)
(zamiast 119,00)
Cena: 189,00 zł (z VAT)
(zamiast 218,00)
Cena: 249,00 zł (z VAT)
(zamiast 270,00)
Cena: 129,00 zł (z VAT)
(zamiast 155,00)
Cena: 639,00 zł (z VAT)
(zamiast 699,00)
Cena: 419,00 zł (z VAT)
(zamiast 579,00)
Zdjęcie

Ogrzewanie Od Kuchni Węglowej Czy To Możliwe???

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Marcin115

Marcin115

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 07:48

Witam,
Szukam informacji dotyczących możliwości wykorzystania ciepła z kuchni węglowej, którą mam w domu. Wiem, że jest to możliwe ale nie mam wiedzy jak to wykonać, to znaczy znalazłem już "wężownicę, podkowę, cegiełkę" różnie na to mówią, mam zduna, który jest w stanie mi to wstawić w kuchnię ale co dalej? Jak ma wyglądac instalacja? Planuję, żeby była możliwość ogrzewania dwóch małych kaloryferów w łazience o powierzchni 2metry kwadratowe i przedsioneku o podobnym metrażu, oraz wody w bojlerze,- woda użytkowa. I tu pytanie do Was: czy taka węzownica w kuchni "podoła" mojemu zapotrzebowniu, czy macie jakieś doświadczenie z takimi wynalazkami?

dzięki za wszelkie info
  • 0

#2 OFFLINE   mezik0

mezik0

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 120 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 19:58

lepiej zrobić kociołek i włożyć do kuchni lepszy efekt i robisz jak normalneCo
  • 0

#3 OFFLINE   pawlostech

pawlostech

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 20:23

Link do podobnego tematu
Może tam coś znajdziesz.
  • 0

#4 OFFLINE   Marcin115

Marcin115

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 22 kwiecień 2009 - 14:09

dzięki za link
  • 0

#5 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5482 postów
  • GaduGadu: 1514991

Napisano 22 kwiecień 2009 - 14:42

Witam,
Szukam informacji dotyczących możliwości wykorzystania ciepła z kuchni węglowej, którą mam w domu. Wiem, że jest to możliwe ale nie mam wiedzy jak to wykonać, to znaczy znalazłem już "wężownicę, podkowę, cegiełkę" różnie na to mówią, mam zduna, który jest w stanie mi to wstawić w kuchnię ale co dalej? Jak ma wyglądac instalacja? Planuję, żeby była możliwość ogrzewania dwóch małych kaloryferów w łazience o powierzchni 2metry kwadratowe i przedsioneku o podobnym metrażu, oraz wody w bojlerze,- woda użytkowa. I tu pytanie do Was: czy taka węzownica w kuchni "podoła" mojemu zapotrzebowniu, czy macie jakieś doświadczenie z takimi wynalazkami?

dzięki za wszelkie info

tak podoła tylko ze zagrzanie wody moze trwac nawet 2 godziny ale te dwa grzejniczki sa ok wiec moze sz z tej małej podkowy tak zrobic ,wiecej nie bo nie da rady tak mala podkowa,jedyny dyskomfort to zagrzewane w tak długim czasie wody jesli to odpowiada to działj
  • 0

#6 OFFLINE   Marcin115

Marcin115

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 10:02

Czy do takiej instalacji muszę zastosować rury PEX czy mogę STABI? a może coś innego?
  • 0

#7 OFFLINE   Gruby

Gruby

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 78 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 10:40

a ja niedawno taką kuchnie kaflową rozwalałem u kolegi i wstawiałem na te miejsce piec c.o.była tam wtawiona wężownica wyspawana z blachy dość sporych rozmiarów i ogrzewał tym cały dom około 160 m kw jeśli cię interesują te wymiary to mogę pomierzyć bo leży ten wynalazek u niego na złomie
  • 0

#8 OFFLINE   Marcin115

Marcin115

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 11:50

gdybyś mógl podać wymiary byłoby fajnie, może jakaś fotka? Z jakich rur kolega ma zrobioną instalację?
  • 0

#9 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5482 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 13:34

tu pisalismy o takiej systemowej podkowie czyli około 0,5m powierzchi jesli zastosujesz podkowe na poł pieca to tak taka powierzchnie spokojniewtedy ogrzejesz ,a co do pex czy stabi nawet na taki system sie za takie rury niebiezr bo bediesz załował , niestety tylko miedz mozesz zastosowac
  • 0

#10 OFFLINE   Marcin115

Marcin115

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 14:56

a co jest nie tak z PEX i STABI? Są za mało wytrzymałe ciśnieniowo czy temperaturowo? Jeśli miedź to jakiej średnicy rury? A może po prostu dać rury stalowe ocynkowane?
  • 0

#11 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5482 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 15:01

to daj ocynk ,co do stabi czy pex to max temp to 80-95st a jak zagotujesz wode a zdazy sie napewno to albo stabi wyskoczy z uchwytów i tak zostanie albo pex sie rozczelni i bedzie kapac i tyle jesli to nie przeszkadza to powodzenia
co d srednic to z pieca 28 na zasonik 18 i na grzejniki 15 ,pompa na 1 bieg i do naczynia daj 22 i bedzie ok
  • 0

#12 OFFLINE   Marcin115

Marcin115

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 24 kwiecień 2009 - 13:14

Witam,

mam pytanie odnośnie płynu, którym planuje zalać podkowę i układ. Planuję to zrobić w domu na wsi gdzie temperatury zimą spadają poniżej 0 stopni (zimą dom jest nieużywany). Zalezy mi na niespuszczaniu po zezonie letnim płynu z układu z tego powodu ważne jest, żeby był to płyn niezamarzający. Czy, np glikol taki jak do układów solarnych będzie dobrym płynem?
  • 0

#13 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5482 postów

Napisano 24 kwiecień 2009 - 14:18

tak dobry ,moze byc jeszcze wpomniany ergolit
  • 0

#14 OFFLINE   Marcin115

Marcin115

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 24 kwiecień 2009 - 15:19

dzięki za podpowiedzi, jak zaprojektuję instalację to wrzucę z prośbą o ocenę

pozdrawiam
  • 0

#15 OFFLINE   Gruby

Gruby

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 78 postów

Napisano 24 kwiecień 2009 - 19:53

Załączony plik  P4242540.JPG   685,96 KB   202 Ilość pobrań

wymiary tej wężownicy to wys. 45 cm szer45 cm dł 45 cm. odstęp pomiędzy ściankami blachy 6cm wyjście i zasilenie 1,1/4" zdun tak to wstawił że kanały otaczały tą wężownice także na zewnątrz .muszę przyznać że że było to w miarę sprawne
  • 0

#16 OFFLINE   Marcin115

Marcin115

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 29 kwiecień 2009 - 12:29

Witam ponownie,
wężownica zamontowana w kuchni, wyprowadzenie jest pociągnięte rurami 1". Poniżej zamieszczam schemat instalacji, którą zaprojektowałem. Prośba do Was o opinie czy to będzie działać. Czy, np: pompa jest w dobrym miejscu, czy może powinna być na powrocie? Czy średnica rur jest ważna? Planuję od węzownicy do wymiennika w bojlerze dać 1" resztę 1/2". Grzejniki będą zamontowane na wysokości wężownicy, więc raczej odpada obieg grawitacyjny. Bojler mabyć na strychu.
proszę o opinię i rady

dzięki

Załączone pliki

• 0

#17 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5482 postów

Napisano 29 kwiecień 2009 - 15:20

no zle albo przyjmniej nie tak jak powinno
popma na powrocie zez zadych zaworów roznicowych i zwrotnych jedynie fittr i zawory przelotowe odcinajace ,rura do zasobnika 18 do pierd\szych grzejników tez 18 pozniej 15 a podejscia do grzejników oczywiscie 15 ,zbiornik przelewowy na rurze min 22 i podłacxony bezposrednio do wyjscia z węzownicy
  • 0

#18 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4266 postów

Napisano 30 kwiecień 2009 - 08:31

Pompa może pozostać na zasilaniu, przeróbki na schemacie.Załączony plik  schemat_kuchnia.JPG   53,54 KB   300 Ilość pobrań
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#19 OFFLINE   Marcin115

Marcin115

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 04 maj 2009 - 07:20

Witam ponownie,
Wielkie dzięki za sugestie i poprawki schematu instalacji. Mam jeszcze pytanie odnośnie średnicy rur. Wyjście z wężownicy mam rurą calową i chcę do bojlera taką średnicą poprowadzić. Resztę, tj instalację CO pociągnąć rurką pół calową. Czy to dobry rozkład rur?
  • 0

#20 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4266 postów

Napisano 04 maj 2009 - 09:14

Przy tej ilości żeberek powinna ta średnica wystarczyć. Jeśli będą za duże przepływy (dobra regulacja instalacji) to mogą wystąpić szumy. Szybkość przepływu nie powinna przekraczać 0,5 m/s max. 1 m/s
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl