Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Układ Zadziała Grawitacyjnie?


lucat

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie cisza....

Z doborem pompy poradziłem sobie po skorzystaniu z kalkulatora na stronie producenta pompy, obliczenia naczynia wzbiorczego skorygowałem i ma byc 12l i takie też zanabyłem.

Pojawił się kolejny kłopot i tu proszę o poradę doświadczonych forumowiczów.

Na moim schemacie z lewej strony nitka powrotu obiegu grawitacyjnego grzejników drabinkowych łączy się z powrotem ogrzewania boilera na którym jest zamontowana pompa ładująca. W praktyce wychodzi to tak, iż powroty te wychodzą na wprost siebie (przez ścianę) i tu moje obawy czy pompa w momencie pracy nie spowoduje cofania wody przez powrót grawitacyjny i w efekcie, np. wyrzucanie wody przez naczynie wyrównawcze lub zatrzymanie obiegu...

Mój pomysł na rozwiązanie tego problemu to przesunięcie zespołu pompy na powrót do kotła, inaczej spięcie powrotu z drabinek z powrotem boilera przed pompą. Uzyskuję na czas pracy pompy podczas ładowania boilera poprawę obiegu kotłowego (wymuszenie pracą tej pompy) oraz obwodu grzejników drabinkowych. W lecie i tak drabinki będa włączane termostatami co w praktyce da działanie tylko ładowania boilera.

Drugie rozwiązanie to pozostawienie pompy na powrocie cwu a powrót z drabinek przedłużyc nad pompą i wpiąc za pompa do trójnika z boku (pompa wzgledem kotła na trójniku pozostaje na wprost) - ale czy i tu nie będzie jakiś zaburzeń?

 

Proszę o Wasze opinie, czy dobrze rozumuję. Prace wczoraj w nocy utknęły na tym właśnie etapie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki guitar, też na mój rozum rozwiązanie pierwsze da lepsze efekty i pewnośc :angry: Sporo osób śledzi ten wątek, więc dodam że zalecana pompa c.o. po dobraniu na podstawie parametrów instalacji to 25-40 :)

Jutro c.d. i fotki z tego co już jest....

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie dla tego robie zawsze na zaworach 4D i odpowienie srednice i gwarantuje ci ze układ rogrzewa sie naprawde szybciutko i cały układ pracuje idealnie. Ale kazdy robi tak jak lubi.

Wielcy fachowcy!!!!!!!!!!! Większej głupoty od grawitacja z 4D to nie słyszałem, a idealna praca takiego ukladu to bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zawór 4D 1, 5 cala i układ pracuje grawitacyjnie tylko temp CO musze ustawiac wyzej o ok 10C ze wzgledu na inny rozkład temperatur w kaloryferze , przy pompie mam układ niskotemperaturowy od 35-45 na grawitacji przestawiam estymę na 45-55, wole jednak z pompą -powietrze w pomieszczeniach mniej wysuszane, pompe mam na wyjściu za 4D równolegle do różnicowego, bez dodatkowej pompy na małym obiegu. Zawór pracuje przy otwarciu ok 25% na pompie , przy grawitacji od 50% otwarcia. W kaloryferach 500-600l i wszystko hula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Wielcy fachowcy!!!!!!!!!!! Większej głupoty od grawitacja z 4D to nie słyszałem, a idealna praca takiego ukladu to bajka

 

No i jednak działa na gawitacji. Dzisiaj rano po kilku prysznicach układ uruchomiłem. DZIAŁA B)

Uklad zachowuje się tak jak u mancia. Przy załączonej pompie ładnie pracuje przy ok 25% stopniu otwarcia 4D, a na grawitacji ok. 40%. Chciałem dodac fotki, ale przewód do aparatu został w domciu....następnym razem.

 

Z obserwacji na szybko: montaż ze spadkami - układ bardzo szybko się odpowietrzył (na razie układ otwarty), pompa c.o. pracuje w trybie autoadapt na maksymalnej mocy 22W, a w trybie ręcznym w zupełności wystarcza I bieg. Układ ładowania boilera (rury 18) oraz grzejników łazienkowych (15) pracuje bez problemu na grawitacji, a c.o. jak już wcześniej napisałem przy otwarciu ok 40% 4D. Dzięki kolegom automatyk oraz quitar za korektę schematu i cenne uwagi, np. zalecenie zastosowania z.z. mosiężnego w poz. poziomej bez spręzynki - doskonale to się sprawdza.

Po rozgrzaniu kocioł pracuje przy 58 st C, histereza 2 st - po wyłączeniu temeperatura rośnie do ok. 63 st C, a od momentu załączenia spada jescze do 53 st - cykl grzania trwa ok 10 min. potem ok. 15 min przerwy itd. W godzinę 3 cykle. Dom jest bardzo wyziębiony rano ok. 5st C, teraz już 14 :)

Parametry ustawione to:

- podawanie 12s, - przerwa 47s, -histereza 2 st, - nadmuch 1 (przysłona zamknięta na 80%), - przepalanie co 14 min

Temeperatura wody na c.o. to ok. 43 st C na zasilaniu (zawór 4D 25%) a ok. 39-40 na powrocie po 2 godz pracy. Grzejniki teraz grzeją nierówno - trzeba im poustawiac przepływy, i tu również ukłony do Was za zalecenie zastosowania termometrów na powrotach pionów - wiem na których pionach grzejniki trzeba poskręcac. I tu pytanie w Stelradach Novello mam fabrycznie ustawione kryzy na 8, nie ma pozycji N - krecenie ze wzrostem liczby powoduje zmniejszenie przepływu?

 

Prośba do doświadczonych forumowiczów o dobranie kryz, bo tu mam problem:

 

1/ boiler biawar 140l dwupłaszczowy moc wymiennika dla 70/10/45 21kW

2/ pokój góra 1 11m2 c22 1,1m 1300W grzeje najsłabiej, dół zimny

3/ -||- 2 12,8m2 c22 1,2m 1435W

4/ -||- 3 15,3m2 c22 1,4m 1600W

5/ hall gora 6,3m2 c11 0,7m 500W

6/ łazienka góra 6,5m2 drabinka 600W

7/ parter salon 25,5m2 40% c22 1,1m 1300W grzeje najsłabiej, dół zimny - razem z 2/ sa na jednym pionie

najdalej oddalonym od kotła, temp powrotu 34 st C, pozostałe 39-40 st C

60% c22 1,6m 1730W

8/ kuchnia 12,8m2 c22 1,0m 1154W

9/ hall 5,8m2 c11 0,7m 108W

10/ łazienka 4,0m2 drabinka 350W

11/ garaż 25,5m2 2x c22 1,0m 1080W

12/ kuchnia 12,8m2 c11 1,0m 750W

13/ warsztat 18,4m2 c22 1,6m 1790W

 

W najbliższych dniach podłączę Estymę i podzielę się moimi wnioskami.

Wkrótce fotki, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z tym też sobie poradziłem :P Prosiłbym ew. kogoś o sprawdzenie - zawory Heimeier

 

Grzejniki teraz grzeją nierówno - trzeba im poustawiac przepływy, i tu również ukłony do Was za zalecenie zastosowania termometrów na powrotach pionów - wiem na których pionach grzejniki trzeba poskręcac. I tu pytanie w Stelradach Novello mam fabrycznie ustawione kryzy na 8, nie ma pozycji N - krecenie ze wzrostem liczby powoduje zmniejszenie przepływu?

 

Prośba do doświadczonych forumowiczów o dobranie kryz, bo tu mam problem:

 

1/ boiler biawar 140l dwupłaszczowy moc wymiennika dla 70/10/45 21kW kryza 8

2/ pokój góra 1 11m2 c22 1,1m 1300W grzeje najsłabiej, dół zimny kryza 3

3/ -||- 2 12,8m2 c22 1,2m 1435W kryza 3

4/ -||- 3 15,3m2 c22 1,4m 1600W kryza 4

5/ hall gora 6,3m2 c11 0,7m 500W kryza 1

6/ łazienka góra 6,5m2 drabinka 600W kryza 1

7/ parter salon 25,5m2 40% c22 1,1m 1300W grzeje najsłabiej, dół zimny - razem z 2/ sa na jednym pionie

najdalej oddalonym od kotła, temp powrotu 34 st C, pozostałe 39-40 st C kryza 2,5

60% c22 1,6m 1730W kryza 4

8/ kuchnia 12,8m2 c22 1,0m 1154W kryza 2,5

9/ hall 5,8m2 c11 0,7m 108W kryza 1

10/ łazienka 4,0m2 drabinka 350W kryza 1

11/ garaż 25,5m2 2x c22 1,0m 1080W kryza 2

12/ kuchnia 12,8m2 c11 1,0m 750W kryza 2

13/ warsztat 18,4m2 c22 1,6m 1790W kryza 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chwilowo tak, masz rację. Istalację w części mieszkalnej mam już zmodernizowaną od wiosny i trwały prace wykończeniowe. Na dniach przeprowadzka i zajmę się elektryką w piwnicy - rozdzielnia i zabezpieczenia już przygotowane tylko porozprowadzac poszczegolne obwody do pomieszczeń. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pierwszy sezon zimowy za mną - ogólnie jest git :) Teraz czas na małe poprawki - chodzi mi o ograniczenie temperatury wody użytkowej, tzn. pompa ładuje zasobnik do zaprogramowanej wartości 50 st C. Po wyłączeniu się pompy temeperatura w zasobniku powoli podwyższa się ponieważ układ pracuje teraz grawitacyjnie. W chłodniejsze dni (t<-5 st C) temperaturę na kotle utawiałem na 65 st C i po godzince dysponowałem c.w.u. o temperaturze ok. 63 st C. Proszę o poradę jak rozwiązać ten temat - jaki zawór zastosować aby ograniczył lub przerwał przepływ przez zasobnik gdy temp. c.w.u. osiągnie np. 55 st C?

W cieplejsze dni temperaturę na kotle mam 60 st C i w zasobniku ok. 58; spokojnie wystarcza 50-55 st C. Oczywiscie pamietam aby okresowo przegrzać wodę celem pozbycia się bakterii.

Jeszcze raz liczę na wasza pomoc.

Pzdr lucat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekam - jest ok, ale nie mam porównania do innych kotłów. Kupiłem bo mi inni polecali, którzy użytkują je od ponad 3 lat. Wtedy nie znałem jeszcze tego forum.... ale nie wiem czy coś by to zmieniło(darowanemu...). Dużo zależy od jakosci grochu. W działach o opale i osiągach kotłów jest więcej moich informacji i wniosków - tam odsyłam żeby tego nie przepisywać. Spalanie porównywalne do innych użytkowników z poprawnie wykonanymi i wyregulowanymi instalacjami oraz podobnych warunkach mieszkaniowo-pogodowych.

 

Dzieki za radę, już zagłębiam sie do lektury....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy sezon zimowy za mną - ogólnie jest git :) Teraz czas na małe poprawki - chodzi mi o ograniczenie temperatury wody użytkowej, tzn. pompa ładuje zasobnik do zaprogramowanej wartości 50 st C. Po wyłączeniu się pompy temeperatura w zasobniku powoli podwyższa się ponieważ układ pracuje teraz grawitacyjnie. W chłodniejsze dni (t<-5 st C) temperaturę na kotle utawiałem na 65 st C i po godzince dysponowałem c.w.u. o temperaturze ok. 63 st C. Proszę o poradę jak rozwiązać ten temat - jaki zawór zastosować aby ograniczył lub przerwał przepływ przez zasobnik gdy temp. c.w.u. osiągnie np. 55 st C?

W cieplejsze dni temperaturę na kotle mam 60 st C i w zasobniku ok. 58; spokojnie wystarcza 50-55 st C. Oczywiscie pamietam aby okresowo przegrzać wodę celem pozbycia się bakterii.

Jeszcze raz liczę na wasza pomoc.

Pzdr lucat

 

I bardzo dobrze! Niech sobie grzeje. Działa jak natura chciała! Z tego same tylko plusy dodatnie i jeden plus ujemny, który opisałeś :)

Zawór owszem założ, ale na wyjściu CWU. Taki, który ze zbiornika pobiera wodę o ustawionej przez Ciebie temperaturze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.