Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Układ Zadziała Grawitacyjnie?


lucat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Ponieważ w kilku postach prosiłem Was o pomoc w doborze sterowania przebudowywanej instalacji c.o. jak i jej rozbudowy, postanowiłem założyć swój wątek dotyczący tego projektu.

Na poczatek kilka faktów dotyczących mojego M:

- dom wolnostojący ok 180 m2,

- podpiwniczony - razem 3 kondygnacje,

- ściany grubości ok. 40 cm, wysokość pomieszczeń 2,5 m,

- nieocieplony, nowe okna i drzwi.

 

Do tej pory jest tam działająca instalacja grawitacyjna, zrobiona z zachowaniem spadków w kierunku pieca; zasilanie powrót rury 2,5'' rozprowadzające do dwóch rozgałęziających się pionów 2'' czyli razem 4. Bezpośrednio z wyjscia kotła na piątym pionie jest naczynie wzbiorcze oraz grzejniki w łazienkach 3/2''. Piony schodzą się do powrotu w posadzce piwnicy. Grzejniki w piwnicy zamontowane pod sufitem i ich powrót wychodzi na wysokości montażu zaworu 4d, ALE!!! między głównym węzłem a kotłem jest wnęka drzwiowa i nie ma możliwości podniesienia powrotu do wysokości zaworu 4d.

 

Poglądowy rozbudowany docelowo schemat zamieszczam poniżej:

 

2b3dbebf0be5d917med.jpg

 

większy rysunek

 

Układ będzie wyposażony w kocioł z podajnikiem na eko, pallet oraz ruszt awaryjny (Stąporków Termo-tech 22kW), obwód c.w.u. (w tej chwili jest w piwnicy podgrzewacz typu Junkers, ale zanim na górze pojawi się ciepła woda to 3 wiadra mam zimnej...:D) wraz pompą obiegową c.w.u. sterowanej tygodniowo, zawór 4d (wymóg gwar. producenta kotła) z siłownikiem i regulatorem pogodowym/ pokojowym.

Zakres modernizacji zatem duży.

 

Interesuje mnie praca grawitacyjna nowego układu w razie zaniku pradu lub w wyniku palenia na ruszcie awaryjnym - czy Waszym zdaniem bedzie to funkcjonować, a założenia są takie:

- obwód wody kotłowej dostosowany do wyjścia/wejścia kotła 3/2'' i wykonany w stali do zaworu 4d (mały obieg grawitacyjny),

- zawór 4d 3/2'' wysokość montażu ok. 1,5 m

- pion naczynia wzbiorczego bez możliwości przebudowy - rury wpuszczone w kanał kanalizacyjny obudowany kominem,

- wymiana grzejników łazienkowych na drabinki; różnica wysokości naczynia od góry drabinki na pietrze to ok. 1 m (wyżej się nie da),

- konieczność podniesienia powrotu do kotła za wnęką drzwiową do wysokości montażu zaworu mieszającego, i mam dobry syfon :)

- zastosowanie za zaworem 4d miedzi 28 do rozgałęzień z zachowaniem dotychczasowych spadków, 22 piony i 18 do grzejników (VK z głowicami termostatycznymi)

- pompa c.o. Grungfos Alpha 2 25-40

- pompa c.w.u. ???(jaka) zasobnik będzie tuż obok kotła, powyżej niego,

- montaż zaworu/zaworów bezpieczeństwa

- montaż automatycznych odpowietrzników na pionach (zasilanie) oraz c.w.u.

 

Próbuję znależć kompromis pomiędzy grawitacją a ekonomią korzystania z nowego układu - nowoczesniejsze sterowanie, mniejsza ilość wody do ogrzania w układzie, mniej paliwa (tej zimy spalanie koksu to ok. 80-100 kg/doba, temp. kotła 75oC, stary kocioł Ogniwo Biecz; zaczyna przeciekać)

 

A pytania i prośba do was o radę:

- czy grawitacja zadziała; jesli nie to jakie inne rozwiązania (powrót parteru i piętra oddzielić i puscić pod sufitem piwnicy ze spadkiem do zaworu 4d, ew. jak wtedy wpiąć obwód piwnicy,

- chciałoby się sterować całoscią jedny sterownikiem (kocioł - z parametrami do pełnej kotroli manualnej; dostosowanie procesu spalania w zalezności od jakosci paliwa, pogodowy, zawór mieszający, sterowanie czasowe obiegiem c.w.u.) ale takich jeszcze nie znalazłem. Jest ST-37 i myśłałem o dołożeniu estymy....

- sterowanie pogodowe czy pokojowe - tu zdania też są podzielone....

 

Dziękuję kolegom automatyk oraz SanitSystem za dotychczasową pomoc i zamieszczam w tym poście rysunek i opis instalacji o które prosili....

Resztę wątku rozwinę o normalnej porze dnia....

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grawitacji pomin poprostu cały układ mieszaczowo-pompowy i wtedy bedzie duzo prosciej. Jesli bedzie działała pompa to bedziesz miał układ komfortowy jesli nie to grawitacyjny. I do tego najlepiej oddzielne sterowanie mieszaczem sterownik kotła sobie zostaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

układ nie zadizął bo ie wiem po jakiego g... zamontowałec tam zawór roznicowy ,popma moze byc sobie w pionie ale zawór zamiast roznicowego to mosiezny bez sprezyny w pozycji poziomej i wtedy zadzia grawitacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T juz lepiej dac ja na zasileniu za zaworem.

 

Ale sam dobrze wiesz że 4D zakłóca grawitację i pompa MUSI być na podmieszaniu by wymusić mały obieg kotła. Dawanie jej na zasileniu, za zaworem to nic nie da !!!! Jeżeli dasz dwie pompy, na podmieszaniu i na zasileniu to się będąć ganiać bez sensu

I jak napisał automatyk, różnicowy w poziomie to jeszcze bardziej bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj sobie chłopie na wstrzymanie bo nie wiesz nawet jak to działa a negujesz i sam nie wiesz co

co do zaworu i twoich wypowiedzi to dosłownie jakby piekarz sie wypowiadał to przeszedłbym obok tego ie komentujac

jesli masz układ cały grawitacyjny to zadna pompa jest nie potrzebna bo rzadzi tu fizyka ajesli chcesz miec pełen układ na pompach to nie na jednej tylko na dwie jedna na małym druga na CO wtedy mozemy mowic o pełnej sterowalnoci z wszelkimi ograniczeniami

prosiłbym spojzec na rysunek jeszcze raz wziasc sobie szklanke zimnej wody i sobie pomyslec co da zawór w poziomie i cyz zadziała w jakim zakresie i jakie moga byc ewentualne skutki uboczne takiego układu w pewnym punkcie pracy tego układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra grabarzu, wytłumacz mi jak działa fizyka na zaworze 4D ?? Sam TY kiedyś pisałeś i się zgodziłeś ze mną że przy 4D pompa na podmieszaniu musi być!!!!! To powiedz mi grabarzu co się stanie (przy pompie na podmieszaniu) jak już 4D się otworzy?? Czy ciepło nie pójdzie w górę na grzejniki??? Raczej fizyki nie oszukasz i na pewno pójdzie ciepło w grzejniki, jeżeli uważasz inaczej to masz już "kopa" A dawanie za zaworem 4D kolejnej pompy na CO to juz czysta głupota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dasz pompe i zawór otworzysie na max to co sie stanie - pompa wpomuje wode na góre czytez do grzejników -fizyka a to ze pompa pwina byc na podieszaniu przy układzie pompowym to wiadomo a tu rozmawiamy o czystej grawitacji ewentualnie wspomaganej wrazie czego pompą

a druga sprawa jakbys edukacja swoja zaczynał na układach HVAC gdzie widac przy natycmiastowych zmianach obiazenia co sie dzieje z układem jak jedna pompa siada to bys nie pisał ze cos bezsensu sie goni bo kada pompa ma swoje zadanie jedynie w krytycznych momentach moze sie "gonic"ale to sa skrajne przypadki w pewnych punkach pracy instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przy zwykłym kotle nie jedynie pełen wymóg jest przy kotłach zagazowujacych ale znowu luka ,choc musze przyznac ze zawór w układzie grawitacyjnym ma zalete przy piorytetowym grzaniu cwu i osobicie sie o tym przekonałem ale mam 3d i nigdy nie wazne ile jest na kociołku na grzejnikach tyle ile pogodówka kaze i oczywiscie bez zadnej pompy ,jesli kolega dostał takie wytyczne o zaworze to niech załozy i bedzie swiety spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dasz pompe i zawór otworzysie na max to co sie stanie - pompa wpomuje wode na góre czytez do grzejników -fizyka a to ze pompa pwina byc na podieszaniu przy układzie pompowym to wiadomo a tu rozmawiamy o czystej grawitacji ewentualnie wspomaganej wrazie czego pompą

a druga sprawa jakbys edukacja swoja zaczynał na układach HVAC gdzie widac przy natycmiastowych zmianach obiazenia co sie dzieje z układem jak jedna pompa siada to bys nie pisał ze cos bezsensu sie goni bo kada pompa ma swoje zadanie jedynie w krytycznych momentach moze sie "gonic"ale to sa skrajne przypadki w pewnych punkach pracy instalacji

A zobacz sobie w schematy w instrukcjach kotłow. Wystepuje pompa na podmieszaniu ??????

No wiesz swoja edukacje zaczynałem od wentylacji, klimatyzacji przemysłowej przez ogrzewnictwo i chłodnictwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co układy wentylacji znaczy zasilanie nagrzewnic robiłes na jednej pompie????????????

w to nie uwierze bo zaden projektant nawet tak nie pojetuje zawszejdna pompa przygotowyuje czynik przez bypas zaworu 3d a druga osbługuje nagrzewnice ewentualnie jedna przygotowywuje wode do rozdzielacza a druga juz za zaworem działa jako układmieszajacy czyli tzw regulacja jakosciowa ,jak to piszecie

a to ze przy kotłach tego nie ma a pozniej lament Panie bo to zanim mi zaczna grzejni grzac to godzina mija ,to co no nima pompy to i dwie godziny moze rozgrzawac uklad

i dobrze wiesz ze jak czegos nie ma to nie znaczy ze jest dobrze i tez odwrotnie

ale temat rzeka a nie bede rywalizował kto wieksze technologie wody lodowej zamontował czy wiekszy układ wentylacji na wiekszym obiekcie bo to nie przedmiot forum a tez nie mam sie czego wstydzic .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotychczasowe wskazówki.

 

układ nie zadizął bo ie wiem po jakiego g... zamontowałec tam zawór roznicowy ,popma moze byc sobie w pionie ale zawór zamiast roznicowego to mosiezny bez sprezyny w pozycji poziomej i wtedy zadzia grawitacyjnie

 

Dzięki, racja....późna pora była :D zastosuję zawory bez sprężyny w pozycji poziomej

 

poprawione:

 

44e58baa68d44a53med.jpg

 

duża wersja

 

Jesli bedzie działała pompa to bedziesz miał układ komfortowy jesli nie to grawitacyjny. I do tego najlepiej oddzielne sterowanie mieszaczem sterownik kotła sobie zostaw.

 

Taki własnie układ chcę otrzymać. Prześledzę podane przez Ciebie linki do sterowników, jakbym miał jakies pytania to poruszę ten temat

 

Układ pompowy c.o. i c.w.u. założyłem, że zamontuję na powrotach ponieważ pomieszczenie piwnicy są troszkę niższe i obawiam się, że między zaworem mieszającym a główną rurą zasilającą nie dam rady tego zmieścić (za mało miejsca w pionie i poziomie). Myślę jeszcze nad zainstalowaniem kotła w pomieszczeniu obok (druga strona komina) - zyskuję miejsce w poziomie i mogę zamontować pompy na zasilaniu.

Zastanawia mnie jeszcze efekt wyciagania czynnika przez obwód c.w.u. lub c.o. przy pracującej automatyce; czy jeden układ nie ograniczy za mocno drugiego - takie problemy niektórzy forumowicze zgłaszali.... oraz drugie zagadnienie, które mi nie daje spokoju - czy takie usytuowanie naczynia wyrównawczego (podłączone do tego pionu 2 grzejniki drabinkowe, niewielka wysokość nad ostatnim grzejnikiem) nie będzie powodowało jakiś problemów, np. wyciekanie czynnika przez króciec przelewowy.... ew. jak temu zaradzić. Po dokładnym zapoznaniu się z kanałem kanalizacyjnym chyba mógłbym do niego od góry wpuścić na dół rurę plastykową. Czy podłączenie jej do powrotu oraz na samym dole naczynia nie rozwiązałoby tego problemu jakby miał ew. wystąpić... :) martwię się na zapas, nie? Rozdzielenie tych obwodów jest do wykonania, ale wymagałoby sporej demolki komina od piwnicy do pietra, czego raczej nie chcę robić....

Jestem na etapie dostosowania wszystkiego, ułożenia wszystkich klocków i wolałbym zrobić od razu tak jak ma to być niż później przerabiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... oraz drugie zagadnienie, które mi nie daje spokoju - czy takie usytuowanie naczynia wyrównawczego (podłączone do tego pionu 2 grzejniki drabinkowe, niewielka wysokość nad ostatnim grzejnikiem) nie będzie powodowało jakiś problemów, np. wyciekanie czynnika przez króciec przelewowy.... ew. jak temu zaradzić. Po dokładnym zapoznaniu się z kanałem kanalizacyjnym chyba mógłbym do niego od góry wpuścić na dół rurę plastykową. Czy podłączenie jej do powrotu oraz na samym dole naczynia nie rozwiązałoby tego problemu jakby miał ew. wystąpić... :D martwię się na zapas, nie? Rozdzielenie tych obwodów jest do wykonania, ale wymagałoby sporej demolki komina od piwnicy do pietra, czego raczej nie chcę robić....

No to po informacji Adama o nowelizacji ustawy ten problem się rozwiązuje.... zamontuję po radach automatyka naczynie przeponowe 80l i 2 x zawory bezpieczenstwa 1,5-2 bary (sprawdzę na kotle warunki pracy), obok naczynia wzbiorczego dam automatyczny odpowietrznik i naczynie odetnę zaworem kulowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak własnie zrobię, doczytam szczegóły w nowelizacji co trzeba spełnić żeby było zgodnie z prawem i własnym bezpieczeństwem. No chyba, że moje obawy z poprzednich postów są Twoim zdaniem zbędne...jak myślisz? Wtedy może warto jednak pozostawić układ otwarty.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witacie.

Odkopuję temat.... Prace wykonawcze nabierają tempa bo zima za pasem. Wkrótce przedstawię fotki z postepu prac pod Waszą ocenę i po kolejne cenne uwagi. Obwód kotłowy wykonany będzie ze stali 1 1/2'', zastosuje zawór 4D ESBE 1 1/2 '' z siłownikiem Danfossa, który już zanabyłem drogą kupna oraz Estymę. Za zaworem na c.o. rura 35 do rozgałęzienia poziomów (28) do pionów 22. Wszelkie esy w kierunku grzejników 18-tką żeby zmniejszyc opory instalacji, a wpięcie do grzejników 15-tką. Piony już wykonane, grzejniki powieszone, a prace trwają w piwnicy na sensownym i estetycznym pospinaniem tego do kotła. A na razie dziękuję za dotychczasowe uwagi. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Jestem na etapie montażu zbiornika c.w.u. 140l i próbowałem wyliczyc pojemnośc naczynia wzbiorczego...wyszlo mi ponad 2l - chcę zakupi 8l oraz pompę do c.o. 25-40. Opierając się na Waszym doświadczeniu, podpowiedzcie czy takie naczynie i pompa bedzie ok?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.