Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Instalacji C.o. W Mieszkaniu W Poniemieckim Domu.


gluszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zwracam się z prośbą do użytkowników forum o pomoc w sprawie zaplanowania instalacji centralnego ogrzewania. Mieszkanie znajduje się na I piętrze w jednopiętrowym poniemieckim domu ( przerobiony budynek gospodarczy). Budynek ten jest nie ocieplony z zewnątrz, mieszkanie z dołu jak i z góry również nie jest ogrzewane, na parterze sąsiad nie ogrzewa mieszkania, a strych nie jest zagospodarowany. W mieszkaniu znajduje się stara, ponad 20 letnia instalacja z grubych rur stalowych. Instalacja sprawdzała się gdy budynek wraz z kilkoma innymi był ogrzewany dużym piecem na węgiel. Jednak gdy od kilku lat każdy ma indywidualne instalacje, jest ona niewydajna moim zdaniem. Otóż od kilku – ok. 10 lat, woda w instalacji c.o. podgrzewana jest jednofunkcyjnym piecem gazowym (Termet), który znajduje się w pomieszczeniu na parterze. Mieszkanie to zamieszkują 2 starsze osoby i w czasie zimy ustawiały temp. na 17-18 stopni a pomimo tego rachunki oscylowały w kwocie ponad 500 zł/ mies.!!! Chociaż nie jestem w temacie, jednak gdy prześledziłem przebieg rur to złapałem się za głowę, część z nich przechodzi przez nie ogrzewane pomieszczenia a pomimo tego nie są zaizolowane. Grzejniki nie znajdują się pod oknami i są stare(nie żeliwne), stalowe 2 płytowe.

Piec zostaje ten sam i musi znajdować się w tym miejscu co teraz, czyli na parterze. Planowana jest wymiana wszystkich rur ze stalowych na miedziane oraz zamontowanie (może nie od razu) nowych grzejników. Piec gazowy pozostaje ten sam. Mieszkanie ma 2,2 m wysokości. Różnica wysokości pomiędzy piecem a najwyższym punktem instalacji wynosi 3,5-4 m.post-7543-1239749570_thumb.jpg

Problemem są znajdujące się nisko okna(post-7543-1239749592_thumb.jpg), wysokość 44 i 54 cm od podłogi. Czyli w grę wchodzą tylko grzejniki o wys. 30 cm?

Tak więc oto moje prośby:

1) Jakiej średnicy rury (miedziane) muszę zakupić, czy te odchodzące od pieca i prowadzące na piętro θ 18 a w już na piętrze w mieszkaniu θ 15 ? Chciałbym je już teraz kupić(niska cena miedzi).

2) Jak najlepiej zaplanować instalację(proszę o rysunek)

3) Jakie grzejniki zastosować, czy wys. 30 cm pod oknami, czy lepiej obok okien a o większej wysokości? Oraz jakiej mocy do jakich pomieszczeń.

4) Układ instalacji w kuchni, nie może ulec zmianie. Dlatego rury w pokoju nr 4 będą oddalone od pieca najdalej.

Zaznaczam, że jestem laikiem w tych sprawach, ale chcę pomóc rodzinie w jak najlepszym zaplanowaniu instalacji, aby ktoś nie zrobił tego byle jak, dlatego zwracam się do użytkowników forum o pomoc. Przepraszam za ewentualne niedociągnięcia w rysunkach, ale to mój pierwszy kontakt z Autocadem i tworzeniem tego typu rysunków.

Z góry serdecznie dziękuję!

Andrzej

post-7543-1239749559_thumb.jpg

post-7543-1239749586_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.