Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawki I Modernizacja Starej Instalacji Co


cerry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jest to mój pierwszy post na tym forum, gdyż do tej pory sporo czytałem aby móc zadać w miarę sensowne pytania :)

W sprawach ogrzewania jestem prawie całkiem zielony, a moja jedyna wiedza pochodzi z internetu oraz obserwacji własnej kotłowni.

 

Instalacja która będzie przerabiana od pewnego czasu nie spełnia zadaniom jej powierzanym. Powodem tego jest znaczny wzrost powierzchni grzewczej ( z około 100m2 do około 250m2) oraz błędy i niedociągnięcia popełniane przy budowie instalacji. W instalacji tej na pewno zostanie wymieniony piec na większy, ale do tego założę nowy temat w odpowiednim dziale. Dom jest jedno piętrowy, bez podpiwniczenia, a więc piec znajduje się na parterze, natomiast naczynie wzbiorcze na poddaszu. W domu nie ma ogrzewania podłogowego, jedynie grzejniki podzielone na kilka "stref" po 2-3 pokoje. Udziwnieniem tej instalacji jest kuchnia "węglowa" w której lubi palić sobie moja babcia :) W kuchni tej zmontowana jest podkowa która jest podłączona do zbiornika CWU i zwłaszcza w okresach ciepłych jest wystarczającym źródłem energii do ogrzania CWU.

 

Schemat obecnej instalacji:

http://img300.imageshack.us/img300/9396/stary1.png

 

Instalacja ta ma dwie zasadnicze wady (oprócz za słabego pieca), które częściowo "rozwiązujemy" zaworami kulowymi na schemacie oznaczonymi z kropką.

Jeżeli piec jest wygaszony, bo jest ciepło, a do ogrzania CWU chcemy wykorzystać podkowę zamontowaną w kuchni to należy zakręcić jeden z tych zaworów, gdyż inaczej spora część energii jest przekazywana do CO i wówczas brakuje energii na ogrzanie CWU. Natomiast jeżeli potem zapomni się odkręcić tego zaworu, a rozpali się w piecu to nie jest ogrzewane wówczas CWU z pieca. Jest to bardzo uciążliwe w okresach przejściowych takich jak obecny.

Jeżeli obydwa te zawory są otwarte i pali się tylko w piecu, a w kuchni nie to marnuje się sporo energii na niepotrzebne ogrzanie podkowy, która robi się bardzo ciepła.

Dodatkowo czytając forum zauważyłem, że naczynie wzbiorcze jest źle zamontowane.

Poniżej przedstawiam schemat w jaki według mnie można by rozwiązywać opisane wyżej przeze mnie problemy. Chciałbym się dowiedzieć czy dobrze kombinuje i czy wstawione przeze mnie zawory różnicowe (na schemacie z kropką) pomogły by rozwiązać problem z CWU i podkową oraz czy teraz naczynie wzbiorcze jest poprawnie podłączone.

 

Schemat instalacji poprawionej (chyba):

http://img50.imageshack.us/img50/6083/starypoprawiony.png

 

Teraz chciałbym przejść do planowanej w niedługim czasie bardziej kompleksowej modernizacji naszej instalacji CO. Piec na 99% będzie piecem na paliwa stałe ze spalaniem dolnym o mocy około 25KW, producent jeszcze nie ustalony. W układzie chciałbym zastosować zawór 4D ze sterowaniem automatycznym. W instalacji takiej chciałbym zastosować 3 pompy (duży obieg, mały obieg, CWU) w celu zapewnienia komfortu i braku problemów z gwarancja pieca, ale jednocześnie doprowadzić do sytuacji w której mały obieg i CWU w większości działają grawitacyjnie, a jedynie w szczególnych przypadkach używana jest pompa - oszczędność prądu. Dlatego też przy każdej pompie chciałbym zastosować by-pass. Czytałem również, że warto zabezpieczyć każdy z obiegów przed wstecznym obiegiem wody, dlatego zastosowałem zawory zwrotne (oznaczone kropkami na schemacie), ale nadal nie wiem w których miejscach dokładnie one mają się znajdować gdyż dwóch forumowiczów o bardzo dużej wiedzy wyrażało odmienne zdanie na ten temat, więc się w tym pogubiłem :) Interesuje mnie również czy te zawory zwrotne o ile będą pracowały w pionie można zastąpić zaworami różnicowymi i czy w działaniu się one różnią, czy tylko pozycją montażu? Gdzie umieścić dopływ świeżej wody, na powrocie małego obiegu? Układ ten musi dodatkowo "współżyć" (chociaż działać na zmianę) z podkową w kuchni węglowej o czym pisałem wcześniej. Do tej pory miałem do czynienia z konfiguracją w której pompa jest zawsze na zasilaniu więc narysowałem taki układ:

 

Schemat instalacji po modernizacji nr 1:

http://img211.imageshack.us/img211/6041/nowya.png

 

Ale zastosowanie dwóch pomp na powrocie poprawiło by trochę ułożenie elementów z kotłowni i obniżenie zaworu 4D. Niestety nie mam pojęcia jak wpłynęło by to na jej pracę :D Co w pracy układu zmienia przeniesienie pompy z zasilania na powrót. Z tego co wyczytałem to że zamiast nadciśnienia dostajemy podciśnienie, ale w praktyce? Wyczytałem jedynie że zamontowanie za mocnej pompy na powrocie dużego obiegu może prowadzić do zapowietrzania grzejników. Może jeszcze jakaś inna kombinacja położenia pomp była by lepsza? W schemacie elementy oznaczone dwoma kropkami chyba się dublują. Zastanawia mnie który z nich byłby korzystniejszy.

 

Schemat instalacji po modernizacji nr 2:

http://img12.imageshack.us/img12/8541/nowy1i.png

 

Przepraszam, że tak się rozpisałem, ale chciałem w miarę dokładnie przedstawić problem.

Mam nadzieję, że komuś będzie się chciało to przeczytać i coś mi poradzić.

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz rację. Poniżej przedstawiam schemat (chyba) poprawiony. Dodałem zawór na powrocie małego obiegu do dopuszczania wody.

Nie wiem tylko czy w miedzi dostanę czwórnik, który teraz byłby potrzebny. Oraz dalej nie wiem jak (za pompą czy przed) powinny być rozmieszczone zawory zwrotne.

 

Schemat instalacji po modernizacji nr 2.1:

http://img8.imageshack.us/img8/2287/nowy2t.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drodze między podkową a naczyniem wzbiorczym nie powinno być żadnych zaworów.

Dopatrzyłem się jeszcze jednej rzeczy.Pompa na powrocie CWU zasysając wodę z bojlera może zassać

wodę z podkowy wymuszając obieg przez podkowę.Chyba bez zaworów odcinających

ciężko będzie to rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za trafną uwagę, już przeniosłem ten zawór różnicowy.

Wydaje mi się jednak że drugi problem nie występuje, gdyż jeżeli pompa CWU będzie pracowała to wytworzy podciśnienie i na zasilaniu i na powrocie z podkowy, a więc nawet gdyby chciała "zassać" wodę z zasilania (z powrotu nie "zassa" bo go nie puści zawór różnicowy) z podkowy przez zbiornik CWU to nie będzie miała gdzie tej wody "popchać" a więc niepożądany obieg przez podkowę nie powinien ruszyć. Tak mi się wydaje, ale niech wypowiedzą się jeszcze inni, o większej wiedzy niż moja :D

Nadal nie wiem jak powinny być zamontowane zawory zwrotne przy pompach. Specjalnie pokazałem na schemacie dwa różne miejsca montażu w małym obiegu i obiegu CWU. Czy to może bez znaczenia i oba miejsca są dobre? Czy te zawory zwrotne to muszą być jakieś specjalne zawory, czy mogą to być zwykłe zawory różnicowe (z kulką)? Montować w tym układzie jakieś odpowietrzniki i zawory bezpieczeństwa? Jeśli tak to gdzie?

 

Schemat instalacji po modernizacji nr 2.2:

http://img8.imageshack.us/img8/2554/nowy22.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Powoli zbliża się moment modernizacji mojego CO. Na 90% wybiorę kocioł Kalvis 2 25KW.

Mam teraz pytanie o dobór średnicy zaworu 4D. K-2 25KW ma przyłącza 2'' , a tego co czytałem to zawory 4D o dużych średnicach średnio nadają się do sterowania automatycznego (a chciałbym aby sterowanie zaworem było automatyczne), a poza tym sam zawór jak i siłownik do niego jest dużo droższy niż wersje mniejsze (1 1/4''). Czy zawór 4D 1 1/4'' wystarczy do tego kotła i tej instalacji? Oraz proszę o ocenę tego schematu, gdyż o ostatnim schemacie nikt się nie wypowiedział i nie wiem czy jest dobry czy po prostu nikomu się nie chciało nic pisać :D

 

Schemat instalacji po modernizacji nr 2.4:

http://img196.imageshack.us/img196/105/schemat24.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy (grawitacyjny) nie działa z przepływem w dół. a jest tak przy podkowie c.o. i c.w.u.

 

W końcu jakiś konkret. Dziękuje za cenną uwagę. To powoduje że prawie cały zamysł tego schematu jest do d...

 

Mam kilka pytań do schematu przedstawionego przez Pana.

1) Czy przypadkiem teraz podkowa nie jest nie zabezpieczona przed zagotowaniem wody, czy raczej w tym układnie to nie realne i można to pominąć?

2) Wszystkie zastosowanie pompy są bez by-passów i z zaworem zwrotnym. Czy w razie zaniku napięcia kocioł się od razu nie zagotuje?

3) Czy nie lepiej pozostać przy zaworze 4D?

 

Znalazłem zawór różnicowy firmy tech-pol, który podobno działa również w poziomie, zresztą ktoś już o tym wspominał na forum.

http://allegro.pl/item707383035_zawor_rozn...ania_wysyl.html

Czy miał ktoś z tym zaworem do czynienia i czy rzeczywiście będzie on poprawnie działać w poziomie?

 

Swoją drogą dlaczego nie ma takiego zaworu różnicowego, który poprawnie działał by w każdej pozycji. Teoretycznie wystarczyło by zrobić kulkę o gęstości bardzo zbliżonej do gęstości wody, siła wyporu równała by się sile grawitacji, a więc można powiedzieć że była by w stanie "nieważkości" i wówczas na jej prace miałby wpływ tylko kierunek przepływu cieczy, a orientacja zaworu nie. Tak to wygląda według mnie teoretycznie. Chyba, że występują tam jakieś inne zjawiska o których nie wiem, albo po prostu teoria nie zgadza się z praktyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze takie niebezpieczeństwo istnieje. Można by to było rozwiązać poprzez montaż dodatkowego zaworu bezpośredniego działania który po osiągnięciu na podkowie 95 stopni otwierałby zasobnik c.w.u odprowadzając wodę do kanalizacji, dopuszczając do zbiornika wody zimnej i w ten sposób schładzał by podkowę. Jestem zwolennikiem układu z zaworem trójdrożnym. Przy czterodrożnym znowu trzeba przerabiać schemat. Do pompy obiegu kotłowego można podpiąć sterownik który będzie wyłączał pompę po osiągnięciu zadanej temperatury np. 50 st. i załączy po spadku np. do 45 st. Bajpasy oczywiście można zastosować. Schemat który zamieściłem jest taki jaki mam sam , z tą różnicą,że zamiast naczynia otwartego mam zamknięte. Myślę , że dołożenie bajpasów nie będzie problemem. Po zmodernizowaniu mojego kotła z dolnym spalaniem mój kocioł potrafi pracować bez odbioru ciepła (nie działa żadna pompa c.o. i c.w.u tylko obieg kotłowy załączany sterownikiem po spadku temperatury) sterownie pracą kotła zajmuje się miarkownik ciągu. Przez całe lato podgrzewam c.w.u. Zużycie dobowe opału ok. 3 kg. Ale trochę przy kotle się napracowałem. Przy pojawieniu się pytań lub konkretnych rozwiązań pisz na PW. O zaworze różnicowym wspominałem również i ja. Jeśli producent gwarantuje pracę w poziomie to ok. Przy zastosowaniu kotła z podajnikiem oraz przy zastosowaniu w nim układu zabezpieczającego (niektóre firmy robią takie na żądanie) nie ma niebezpieczeństwa. Można wykonać kotłownię nawet z zamkniętym naczyniem wzbiorczym (nowe PB na to pozwala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kolejna modyfikacja schematu. Biorę w nim pod uwagę zawory różnicowe tech-pol do montażu poziomego. By-pass daje w jednym miejscu gdyż być może na małym obiegu wszystko będzie działało bez pompy, a wtedy ją odłączę. Na pozostałych obiegach staram się przeciwdziałać obiegowi wtórnemu. Zastosowałem zawory różnicowe, zamiast zwrotnych zwrotnych aby w momencie zaniku napięcia dać szanse zadziałaniu choć słabej grawitacji, jednocześnie zabezpieczając przed zagotowaniem kotła.

 

Czekam na opinie lub/i poprawki schematu i z góry za to dziękuje.

 

Schemat instalacji po modernizacji nr 2.6:

http://img25.imageshack.us/img25/3739/schemat262.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.