Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie Nowej I Starej Instalacji. Prośba O Ocene Schematu.


black8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym prosić o opinie podpowiedź jak połączyć nową instalacje (pex grzejniki plus podłogówka) na poddaszu ze stara

grawitacyjna na parterze. W chwili obecnej mam tylko instalację na parterze wykonana ze stali plus grzejniki żeliwne.

Chce do tego podłączyć instalację na poddaszu (6 pomieszczeń w każdym podłogówka i grzejnik). Instalacja na parterze jest zrobiona jak na schemacie natomiast poddasze jest jeszcze nie zrobione.Na zasilaniu rozdzielaczy chcę dac zawór termostatyczny (instalacja na parterze będzie działać jak bufor odbierając nadmiar ciepła). Kocioł to jakaś sara konstrukcja na paliwa stałe. Mam kilka pytań co do tego schematu.

 

1. Najważniejsze czy to będzie tak działać?

2. Czy stosować coś na zapewnienie odpowiedniej temperatury powrotu ( zawór 4rd lub laddomat)?

3. Jak podłączyć naczynie przelewowe ?

4. Czy temperatura na zaworze 3rd przed rozdzielaczem 60 stopni będzie odpowiednia? (ogrzeje grzejniki i czy zawory rtl na powrocie z podłogówki będą pilnować żeby temperatura podłogi nie będzie za wysoka?)

5.Czy jest sens stosować sterownik i nadmuch do takiego pieca? (chodzi o stała temperaturę na piecu palone węglem i drzewem)

6.Jak to powinno być podłączone aby w lecie można było grzać tylko ciepłą wodę.

post-7531-1239710563_thumb.jpg

post-7531-1239710586_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze połaczenie ukladu grawitacyjnego z wymuszonym wymaga doswiadczenie czyli trzeba wiedziec jak i gdzie i pod jakim kontem wpiac sie w rure

układ robiony na jednym rozdzielaczu czyli gzejniki oraz podłogówka to tez pomylony i małoskuteczny pomysl ,wyjatek to połaczenie zasilania do grzejnika z powrotu grzejnika na zasilanie podłogówki i do powrotu na rozdzielacz i tak zrobione kazde pomieszczenie dobre rozwiazanie wymaga jedynie ograniczenia górnego czyli max 55st i moze działac w kazdym innym przypadku kłania sie osobny rozdzielacz podłogi i CO

napisz dokładnie co chcesz osiagnąc podłogówką i co to sa za pomieszczenia do góry sypialnie czy co ??????

przy drobnej modernizacji nie ma problemu zeby grzac sam szasobnik

co do kotła to zdecydowanie miarkownik ciagu i po kłopocie dmuchawa niepotrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę do dolnej instalacji ( na parterze) dołożyć pompkę (piec i grzejniki są na jednym poziomie wiec pompka powinna jedynie pomoc) jeżeli to ma ułatwić połączenie. Nadal nie wiem czy stosować układ zapewniający odpowiednia temperaturę powrotu jeżeli tak pompka i tak będzie dołożona. Podłogówką chce grzać pomieszczenia (w zimę) a grzejniki maja służyć do grzania w okresach przejściowych. W ten sposób chce mieć w czasie zimy dużą bezwładność ciepła a grzejniki plus podłogówka dają duża powierzchnie wiec można obniżyć temperaturę zasilania . W porach przejściowych zakręcam pętle podłogówki i mam szybko nagrzane pomieszczenia grzejnikami. Stosując grzejniki i podłogówkę mam zalety obu sposobów grzania wtedy kiedy chce. Pomieszczenia na górze to 2 sypialnie łazienka korytarz i pokój popularnie zwany salonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to juz odpowiadam w syialniach katygoryczny zakaz stsowania podłogówki

wiec temat mamy prosty

ładujesz jedną pompe na powrocie do kociołka spinajac obydwa obiegi jak zrobisz to z głowa to zachowasz nawet grawitacje

do grzejnika w łaziene na powrót wpinasz podłogówke łazienki i masz tylko ogrzewanie podłogowe w łazience ,ze wzgledu ze sa to pomieszczenia nad pomieszczeniami ogrzewanymi nie musisz w łazience stosowac styropianu przez co obnizysz koszty ewentualnych zbrojen i grubych wylewek

i druga sprawa jak juz tak obnizylisy koszty to proponuje dołozyc ten tysiac zł i zrobic grzejniki na miedzi bo przynajmniej jak kociołek raz czy drugi zagotuje to nie bedziesz miał problemu z szczelnoscia instalacji

czyli dopinasz sie miedzia do stali normalnie rozprowadzasz sobie i podpinasz grzejniki i cały układ moze pracowac grawitacyjnie oczywisie głowice na grzejniki i niczym nie musisz sie martwic ani temp powrotu ani temp w pomieszczeniach a na dolnych grzejnikach tez mozesz załozyc zawory z głowicami i cały układ bedzie ładnie pracowal ,

pompe stosowaną w razie potrzeby na szybki rozruch czy cos, zamontowałbym na powrocie robiac by-pass w postaci zaworu zwrotnego i masz gwarancje na lata ze bedzie to sprawnie działac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze sie da tylko trzeba znac zasady ,co do miedzi i alu kto znowu namącił ?

jesli jest układ otwarty o rury za chwile i grzejniki zajda sadzą kotłowa i nic nie bedzie reagowac a po drugie nic nie skrecasz bezposrednio z alu tylko zawsze przez zawory a po trzecie aalu na ogół jest epoksydowane wiec reakcje nie maja prawa zachodzic ,po ktores tam mozna zastosowac płyn np ergolit czy tez inny ktory ie pozwoli na jakoakolwiek korozje ale trzeba uwazac z takimi płynami

tez musiałem grzejniki dołozyc oczywiscie alu i do tego rurki miedziane i podejzewam ze kład mnie jeszcze przezyje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli jeżeli będę chciał mieć podłogówkę to najlepiej dać oddzielny rozdzielacz mieszacz i pompę tylko na podłogówkę a grzejniki najlepiej zrobić w miedzi z pompą na powrocie z możliwością pracy grawitacyjnej.

Jeżeli bez podłogówki to tak samo tylko bez rozdzielacza itd. ?

Gdzie można poczytać o zasadach budowania grawitacyjnej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.