Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji - Prośba O Poprawki


Paweł.J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam wielką prośbę o ewentualną korektę schematu. Do istniejącej instalacji z kotłem na paliwo stałe i wymiennikiem płytowym dodałem kocioł gazowy.

Założenie jest takie aby mieć dwa niezależne źródła ogrzewania dla c.o. i c.w.u, gdzie kocioł na paliwo stałe ma być uruchamiany przy silnych mrozach.

Część schematu jest żywcem przerysowana z tego co wisi na ścianie i dlatego prowadzenie niektórych połączeń może się wydawać trochę dziwne :rolleyes: Chcę dokonać jak najmniej przeróbek istniejącej instalacji.

Proszę o wyrozumiałość - jestem 100% amatorem :lol:

post-519-1239392054_thumb.jpg

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz, zasobnik C.W.U. daj przed zaworem, na grawitacji, druga sprawa, na zasileniu przy piecu gazowym daj zawór zwrotny, by przy pracy kotła na paliwa stałe nie tłoczyło się ciepło do kotła gazowego, i po trzecie, z autopsji wiem, że zawór 4D się podłącza inaczej, ale to wszystko zależy od Ciebie jak go ustawisz i jak ewentualnie podłączysz siłownik. Jeżeli dasz zasobnik CWU na grawitacji to pamiętaj o odpowietrznikach w najwyższym punkcie. Przed podejściem zimnej wody do zasobnika CWU daj zawór zwrotny, zawór bezpieczeństwa 6,5bar, oraz naczynie przeponowe o takim samy ciśnieniu. To tak na szybko co ujrzałem, pewnie inne błędy wytkną koledzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zbiornik CWU przyłączy na grawitacji z pominięciem wymiennika to nie zasili go z kotła gazowego.

Sugeruję usunąć zawór 4D sprzed wymiennika. W małym układzie pomiędzy kotłem na paliwo stałe a wymiennikiem niechaj zostanie jedynie pompa. Regulację temp. CO za wymiennikiem prościej można zrealizować przy pomocy zaworu 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest powiedziane, że kocioł gazowy ma zasilać zasobnik CWU ?? Nigdzie, niech sobie piec pracuje na minimalnych parametrach i zasila zasobnik C

Jeżeli ktoś się decyduję na kocioł na paliwe stałe to niech on ładuje CWU , a nie gazowiec czy olejak. Dlatego proszę by na zasilaniu do kotła olejowego (lub innego) zaistalowano zawór zwrotny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no masz troche bałagan z tym wymiennikiem i zaworem ,pytanie moje czy chcesz miec ten kocioł typu wisielec czy mozesz miec porządny żeliwny ?

i czy ten wymiennik w tej chwili juz masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest powiedziane, że kocioł gazowy ma zasilać zasobnik CWU ?? Nigdzie, niech sobie piec pracuje na minimalnych parametrach i zasila zasobnik

 

Tutaj :rolleyes:

 

Założenie jest takie aby mieć dwa niezależne źródła ogrzewania dla c.o. i c.w.u, gdzie kocioł na paliwo stałe ma być uruchamiany przy silnych mrozach.

 

 

Czyli w normalnych warunkach obieg CO i CWU "napędza" kocioł gazowy a to jak wiadomo musi się odbywać w instalacji zamkniętej. Kocioł na paliwo stałe ma być tylko "dopalaczem" podczas silnych mrozów :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję za wszystkie sugestie.

Podałem trochę za mało szczegółów co do istniejącej instalacji. Na załączonym schemacie jest to co teraz z powodzeniem funkcjonuje, czyli kocioł węglowy ( retorta ) z wymiennikiem płytowym i zaworem 4d sterowanym siłownikiem ze sterownikiem temperatury - nie dorysowałem naczynia wzbiorczego c.w.u. z odpowietrznikiem i zaworem bezpieczeństwa, które oczywiście są w instalacji.

Ze względów ekonomicznych ( mieszkam na północy i ceny węgla są teraz kosmiczne ) i czystego wygodnictwa chcę dołożyć kocioł gazowy, który ma pracować większość czasu z wyłączeniem silnych mrozów, gdzie ma pracować drugi kocioł.

Chciałbym również aby podgrzewanie c.w.u. było możliwe z dwóch kotłów niezależnie.

Kocioł gazowy będzie typu wiszącego.

 

Dziękuję za wszystkie sugestie.

 

Pozdrawiam

Paweł

post-519-1239438176_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup sobie kocioł stojacy zeliwny podłącz równolegle to kopciucha i po kłopocie i na powrocie midzy jednym a drugim zamotój zawór3d zeby przłełaczac gaz-kopciuch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki to jak znajde chwile to dam jakisz szkic albo dam instrukcje jak zeby było dobrze

doczytaj jeszcze w tym twoim kotle czy moze pracowac w układzie otwarty lub jakie cisnienie minimalne musi miec ?

pilne!!!!!!1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO RACZEJ NIE BP NIE WIEM CZY ZAUWAZYŁES ALE CLY UKLAD MASZ OTWARTY W TEJ CHWILI WIEC RACZEJ TEGO CO NARYSOWAŁEM NIE PRZESKOCZYCZ JESLI CHODZI O IDEE UKŁADU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.