Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Kocioł Junkers Supraclass S62


rafallle

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie sklada ze moge okazyjnie kupic kociol dolnospalajacy Junkers Supraclass s62-wersja na drewno, moc normalnie na weglu 32 kW ale na drewnie 28kW(tak sie przynajmniej domyslam), jest to konstrukcja blizniacza do kotlow Dakon Dor 32 D albo Buderusa Logano, o czym wiele razy pisane bylo na forum. Wiem ze powinno sie dobierac kociol do obiektu a nie obiekt do kotla, ale tak sie sklada ze mam do ogrzania 264 m kw kamienicy, nieocieplonej, mur ceglany okolo 60 cm, kubatura sumarycznie okolo 800 m szesc, no i ze tak wyszlo przypadkiem z ta okazja to sie zastanawiam czy ten piec dalby rade? Zamierzam palic drewnem, troche weglem.Na razie nie zastanawialem sie nad CWU, bo sa zainstalowane bojlery elektryczne dla poszcz pomieszczen, ale jesli ktos moglby jeszcze sie wypowiedziec na ten temat to prosze sie nie krepowac :rolleyes:. Jakby ktos posiadajacy ten piec moglby powiedziec pare slow na temat eksploatacji tego pieca tez bylbym bardzo wdzieczny. Z gory dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obliczeń mocy wynika, że powinien wystarczyć, ale tylko na potrzeby c.o. ponieważ budynek jest nieocieplony to zapotrzebowanie będzie wynosiło przy największych mrozach od 22kW do 26 kW czyli tak bardzo na styk. Jeśli jest miejsce to można wstawić później drugi kocioł. S 62 rzeczywiście ma 28 kW przy paleniu drewnem. Więc należy się zastanowić czy wybrać taki kocioł czy większy np. Junkers K 45 S 62 lub innej firmy dla którego paliwem podstawowym ma być drewno. Sam posiadam Junkersa K 20 S-61 który został prze zemnie, ale nie tylko, zmodernizowany. Patrz posty w dziale attachicon.gifJunkers Supraclass lub Dakon DOR12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Dziekuje takze adminowi za edycje tematu postu-trzeba przyznac ze ten cos mowi w przeciwienstwie do tego poprzedniego wymyslonego przeze mnie :rolleyes:. Idac dalej, bo nadal sie zastanawiam nad tymi dakonami, bo mam wrazenie, ze to niezle kotly, co wg Szanownych Forumowiczow jest madrzejszym wyborem ten dakon/junkers o mocy 28 kW czy ten o mocy 45 kW dla tego typu obiektu jaki opisalem?Bo 45 kW zdaje sie byc da odmiany przewymiarowany... Ale dla odmiany ma bardzo duza zalete w postaci komory zasypu paliwa o poj. 115l a ten mniejszy tylko 63l. Dodam tylko ze tego Supraclassa moge kupic za 2000 zl (nowego). Ale wiadomo ze w skali calej inwestycji to zadna oszczednosc. Poczatkowo myslalem nad Lingiem Combi ale zrobilo sie krocej z finansami wiec SuperHiperWypasny piec musi poczekac. A i jeszcze jedno pytanie-jak to jest z trwaloscia tych dakonow bo ktos pisal ze mu sie rozciekl po 2 sezonach.Jeszcze raz dziekuje m77 i guitar za zainteresowanie i odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako zabezpieczenie u mnie służy pompa obiegu kotłowego, czyli zasilanie, pompa, powrót przed kotłem, c.o. na trójdrożnym , w chwili obecnej na c.o. 35 - 40 st. c. Na kotle 55 st. C powrót 5 - 7 st. mniej. Kolega nie stosuje żadnych zabezpieczeń, a nawet co gorsza palił moczonym miałem zmieszany z węglem oraz drewnem którego jako stolarz ma dużo (odpady), obieg wody wymuszony pompą, pali jak w zwykłym piecu bez miarkownika. O mim kotle więcej w attachicon.gifJunkers Supraclass lub Dakon DOR12 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No coz, wyglada ze tamten supraclass poszedl gdzies do nowego wlasciciela-przespalem, a szkoda byla okazja. Ze wzgledu na to ze urzad podatkowy postanowil mnie okrasc na dosyc duza sume, moje srodki na ogrzewanie ulegly znacznej redukcji-trudno ale inwestycje musze wykonac.Postanowilem wiec powaznie uproscic inwestycje-chwilowo nie zakladac bojlera i akumulatora ciepla(bufora).Jedyny luksus na jaki sobie chyba pozwole to laddomat przy kotle-wydaje mi sie ze jest to calkiem fajne, kompaktowe urzadzonko, ktore zabezpiecza kociol, poprawia jakosc spalania i wskazuje temperatury a jest drozsze niewiele od zaworow 4 d z osprzetem. Jakby ktos moglby sie wypowiedziec na ten temat, czy montaz laddomatu jest sensowny , czy cos innego, prosilbym o komentarz. Z tego co widzialem np na stronach Ogniwo to zalecaja montaz 4d ale nic poza tym, tzn maly obieg kotlowy pracuje na grawitacji.W kazdym razie splodzilem maly schemat ogrzewania, jakby ktos mogl rzucic okiem na niego bylbym wdzieczny.

post-7482-1241286771_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma grawitacji a wyjście z kotła połączone jest z powrotem do kotła za pośrednictwem pompy obiegu kotłowego (samoistny układ z własnym sterowaniem od temperatury powrotu). To jeśli chodzi o mój układ. Poza tym każdy układ który zabezpiecza kocioł jest właściwy i można go stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.