Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko 15kw


jocker

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam problem piecyk spala mi około 35-40kg eko groszku na dobę jestem laikiem mogę tylko powiedzieć że dodatkowo mam podłączony zasobnik na wodę max 200l powierzchnie którą mam do ogrzania to +/- 120m2 połowa (parter) jest ocieplona a druga (piętro) nie jakie ewentualne ustawienia zastosować na sterowniku st-37 wodę grzeje mi około 1h według mnie to horror

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie powinienes byc zdziwony nie stosuje sie kotła ponizej 20kW jak sie w domu uzywa wody dosc sporo

co mozna poradzic po pierwsze jaka masz temp ustawiona na kotle i jaka na zasobniku ?

czy eko groszek spada niedopalony czy co sie dzieje ze tyle pali ?

jakie masz ustawienia czas podawania ,czas przerwy w podawaniu ,dmuchawa ile procent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Mialem ten kociolek wiec bede w stanie Ci cos poradzic odnosnie ustawien, jesli podasz wiecej szczegolow tak jak pisze kolega automatyk. Nie chcialbym krakac ale moze sie okazac, ze ten piec ma za mala moc. Zgodnie z danymi producenta moze on ogrzac 120-150m2, ale trzeba wziac pod uwage 86% sprawnosci oraz mozliwa slaba jakosc eko-groszku, ktorym palisz. Ty masz 120m2 ale czesc jest niestety nieocieplona no i jeszcze ten zbiornik na wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasobniku są dwa otwory jedenda łuza na czujnik wody i drugi do cyrkulacji tam gdzie powinienen znajdować się czujnik cwu jest bardzo słaby dostęp wprawdzie można go włożyć ale niestyka dokładnie do ścianek łuzy co za tym idzie błędnie pokazywał wode zawołałem hydraulika i czujnik przeniusł w miejsce cyrkulacji (podobno miejsce czujnika jest wyżej umieszczone niż miejsce cyrkulacji wody) ale po umiesczeniu czujnika w miejsce cyrkulacji można go dobrze umieścić zaprzeć aby czujnik stykał z łuzą fotki wieczorem wstawie będzie wiadomo dokładnie oco mi chodzi . . .

 

Kiedy kupowałem piec i zasobnik to w sklepie mówiono mi iż ten piec wyrobi na dwa osobne mieszkania o łącznek kabaturze 120 m2 oraz że wode również dobrze będzie podganiał jak na dwie rodziny.

 

Wracając do Twoich pytań automatyk to temperatura ustawiona na piecu jest 49 (jeżeli wezmę więcej to kaloryferki mimo iż zaworami je dość mocno przykręciłem śą mocno gorące ) natomiast cwu ze względu na inne miejsce czujnika (w miejscu cyrkulacji) 39 zgadza się eko jest rzeczywiście niedopalony w dość znacznym stopniu , czas podawania to 13 sekund zaś przerwę 105 sekund nadmuch ustawiony na 6 (sterownik st37 skala nadmuchu 1-10) Wspomnę iż kiedy ja na górze u siebie w mieszkanku naleje córce wody ma 4 latka ( to wiadomo niedużo i niezagorąca) to na woda spada około 10 st poczym zaczyna grzać piec min do 62 i tak sobie goni i goni +/- 1h pomki mam ustawione cwu na bieg drugi oraz co na bieg trzeci . . .. . . . . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustaw piorytet ciepłej wody zeby podczas ładowania zasobnika chodził tylko zasobnik pompa zasobnika maxna 2 bieg a na CO na 1 bieg i temp na kotleok 55-60st

na zasobniku ustaw 48-50 ,jakie masz te zaworki na grzejnikach ?zwykłe kulowe czy pod głowice jesli zwykłe to pozakrecaj je prawie na max i niech góra grzejnika bedzie badzo ciepła a dół prawie zimmy i bedziesz miał ok

co do padawania to tego podajnika nie znam ale napewno przerwe ustaw na 30s

podawania na 5-6s i dmuchawe jak masz teraz i pilnuj tak zeby co godzine wprowadzic korekte w podawaniau jak bedzie duzy kopiec i bedzie wywalał to podawaniena 4s jak bedzie mały płomien i zero kopczyka to 7s i tym tropem ustawisz kociołek

 

aten co ci to doradzał to pewnie swieczką sie ogrzewa w domu skoro takie b.... gada

 

o tak dynamicznym grzaniu jak pisałes to mozesz myslec jak bedziesz miał kociołek powyzej 25kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram powyzsze rady. Ja pracowalem na dluzszym podawaniu wegla 7-9sekund (zapewne lepszy wegiel posiadalem).

W tym kotle jest tez mozliwosc ustawienia przeslony na czopuchu. Ja mialem w 50% otwarta (dluzej trzymal temperature w podtrzymaniu). Tylko tutaj duzo zalezy od komina jaki masz i jego ciagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

priorytet ciepłej wodu naturalnie mam ustawiony ( co mnie denerwuje poniewż wtedy wiadomo odcina kaloryferki na 1h) jakie zawory to nieiwm skale mam od 1-6 po 50 dych za sztuke może top coś powie . . 30 sek to niebędzie za szybko i te 5-s sek nagrzeje szybko kociołek (oczywiście dziś to wyprubuje) a jak z podtrzymaniem jak ustawić i jeszce jedno (możliwe głupie pytanie) jak ustawi się na kotle jak radzisz 55-60 to czy wtedy niebędzie palił jeszcze więcej niż dotychczas mi spala ??? ps komin jest nowy sięga ponad piętro jescze wspomne iż na parterze od dwóch dni kaloryfery są odłączone parter jet ogrzewany kominkiem (dwa oddzielne mieszkania )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie matak mały kociołek to nic nie poradzisz tłukłem temat tu nie jeden raz ,jesli kociołek masz mały to zeby wszystko nagrzał sprawnie to musisz wiecej spalic niestety bo kocioł masz ok 15kW a palnik mozesz ustawic na te 20czy wiecej

ale cos trzeba radzic

ustaw histerezezasobnika 3st

histereze kotła na 2st

zadaną na 55-60st

głowice przy grzejnikach na 3-3,5

i grzac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

priorytet ciepłej wodu naturalnie mam ustawiony ( co mnie denerwuje poniewż wtedy wiadomo odcina kaloryferki na 1h) jakie zawory to nieiwm skale mam od 1-6 po 50 dych za sztuke może top coś powie . . 30 sek to niebędzie za szybko i te 5-s sek nagrzeje szybko kociołek (oczywiście dziś to wyprubuje) a jak z podtrzymaniem jak ustawić i jeszce jedno (możliwe głupie pytanie) jak ustawi się na kotle jak radzisz 55-60 to czy wtedy niebędzie palił jeszcze więcej niż dotychczas mi spala ??? ps komin jest nowy sięga ponad piętro jescze wspomne iż na parterze od dwóch dni kaloryfery są odłączone parter jet ogrzewany kominkiem (dwa oddzielne mieszkania )

Ustaw tak jak radzi automatyk. Temp. c.w.u 45 - 50 z jak najmniejszą histerezą (np:2). temp. na kotle min. 55, też z małą histerezą. Obserwój płomień i kopczyk na retorcie. Płomień nie może dymić jeśli dymi zwiększaj nadmuch, ale 6 to powinno być dobrze. Jeżeli zrzuca niedopalony groszek musisz zmiejszyć proporcję: czas podawania/czas przerwy, np: zmniejszając czas podawania lub zwiększając czas przerwy. Lepiej niech to będzie np: 5/30 niż 15/90, lepiej podawać częściej po mniej, niż dużo i rzadko. Przedmuchy w podtrzymaniu ustaw tak żeby nie wygasło, co kilkanaście, kilkadziesiąt minut. A tak naprawdę to nikt ci nie poda na odległość gotowych ustawień, musisz sam do wszystkiego dojść, co zajmuje nieraz kilkanaście godzin obserwcji płomienia, popiołu i kopczyka na retorcie, w różnych warunkach pracy i w podtrzymaniu.

Temperaturę w pomieszczeniach, jeżeli nie masz zaworu 3d lub 4d, reguluj zaworami na grzejnikach.

Co do wielkości kotła to moim zdaniem masz odpowiedni. W tej chwili spalając 35 kg groszku pracuje na 50% mocy nominalnej czyli dobrze.

Co do czasu nagrzewnia zasobnika c.w.u. Niestety sterownik w priorytecie c.w.u ogranicza temp. na kotle do 62 st. Musi trochę czasu upłynąć zanim wężownica odda to ciepło, szczególnie jeśli to wężownica ma małą moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<------- tzn ;)

 

a jak kolego ustawić w potrzymaniu

 

nie znam sterownika ale przedmuch co 10-15min i podawanie co drugi-trzeci przedmuch ,czas przedmuchu max 10s

a i tak samo jak w pracy musi byc kopczyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tego co pisze autor te 62 stopnie dotyczą CWU. A ja na myśli mam tem kotła. Dajmy 70 na kotle i te 62 na CWU lub lepiej te 70. Problem można minimalizować lub likwidować ale to kwestia chęci i prostoty a nie złożoności i automatyki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ST-37 w trybie "priorytet pompy cwu" steruje w ten sposób że kocioł przechodzi w tryb pracy, który trwa nieprzerwanie aż do momentu osiągnięcia zadanej temp. przez cwu, lub do osiągnięcia przez kocioł temp. 62st. Jeżeli temp. kotła osiągnie 62 wyłączany jest nadmuch i podajnik, a włączany ponownie gdy temp. spadnie poniżej 62. Niemożliwe jest zatem podgrzanie cwu powyżej 62 st., chyba że wyższą temp. ustawimy na kotle i wyłączymy tryb "priorytet pompy cwu".

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do tego zmierzam. CWU według mojego konceptu działa zawsze współbieżnie do CO i odbywa się to na zasadzie współdzielenie obiegu kotłowego gdzie nie jest nam potrzebna nawet pompa jeśli zasobnik jest dostatecznie blisko. Tanio ( wykonawstwo) i ekonomicznie ( jedna pompa dla CO i CWU). Problemy zazwyczaj dotyczą złożoności układu i złego wysterowania. Czego nie ma to się nie popsuje. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poza tematem.... KDU to kicha... kocioł nie dla mnie nie na moje oczekiwania lecz dający duże możliwości a o to mi chodziło ( wielopaliwowy) o 7: 30 w sobotę będzie zabieg na nim przyjeżdża zaprzyjaźniony spawacz który wmontuje gniazdo pod palnik. Palnik ukończony. Po niedzieli załączę zdjęcia z prac nad palnikiem i całej konstrukcji. Mam nadzieje że koncep przyniesie korzyści i zniweluje poniesione koszty na drodze prototypu. ( arkusz blachy żaro to koszt około 1 tyś zł a gdzie reszta... ?).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak w niedziele się będę bawił ponieważ lepiej mieć cały dzień a po takich ustawieniach kociołek będzie pracował w podtrzymaniu?? bo na dzisiejsze ustawienia to raz się włącza i po ptakach dalej spada poniżej 3st od zadanej i grzeje nieco ponad góra dwa st ponad zadaną ;) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

witajcie mam problem z ustawieniem pieca defro 15 kw z podajnikiem.niewypala się eko- groszek, spada do popielnika.mam takie funkcje jak: co 55 cwu 35 ,praca ręczna, podawanie paliwa- 5s;pauza w podawaniu-30s;moc dmuchawy - 2; podtrzymywanie pracy- ; pauza w podtrzymaniu- 61min.; praca w podtrzymaniu 61s.;opużnienie nadmuchu 10s.;histereza cwu - 2st; temperatura ślimaka 60st ; piorytet co ; regulator pokojowy wyłączony; tryb ekonomiczny - zmiana ilości paliwa dla 2st; ustawienie fabyczne -nie; tak mam ustawiony piec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zbyt mała siła nadmuchu. Także dość niestandardowo ustawiona praca kotła w podtrzymaniu (61 minut przerwy to trochę dużo - ale nie ma raczej wpływu na niedopalanie węgla). Nie wygląda też, że czas podawania jest zbyt długi.

 

Tutaj filmik i dyskusja na temat ustawień kotła:

Jak Palić W Kotle Retortowym, Doświadczwnia,ustawienia,porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie potrzebuje pomocy przy czyszczeniu pieca w komorze retorty ten (jak można go nazwać) rozbijak płomienia ten w krztałcie talerza pękł mi na pół czy można w kotle palić nadal????????? serwis ma go dostarczyc dopiero za 2-3 dni

 

:angry: :) :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.