Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Co I Podlogowki Z Kominka Z Pw


Oley

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

 

Planuję zrobic ogrzewanie. Zasilane ono bedzie kominkiem z plaszczem wodnym do ktorego chcialbym podpiąć 2 grzejniki bojler oraz okolo 15 m2 ogrzewania podlogowego. Mam zatem kilka pytań:

 

- jakie wybrać rury do instalacji ( pcv czy miedz) dodam ze instalację chcę zalać glikolem 

 

- czy do ogrzewania podlogowego konieczne jest urzycie mieszalnika (czy wystraczy podlączyc podlogowke do powrotu), biorąc pod uwagę że bede mial instalację zalaną glikolem trudno mi bedzie domieszać zimny płyn grzewczy :/

 

- wiem ze obieg przy kominkach z pw musi byc otwarty, jak zrobic żeby glokol mi (za dużo) nie odparował, czy zrobic wogole dwa uklady z wymiennikiem ciepła??. 

 

Dodam ze domek w którym zamierzam wykonać instalację w zimie może byc pozostawiony bez ogrzewania ( palania w kominku) ponad tydzien  stąd zamierzam zalać instalaję glikolem

 

Bardzo prosze o jakies porady

 

Pozdro!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jakoś nikt mi nie pomoże :/

 

Wpadłe mostatnio na taki pomysł ( może teraz jakies opinie uzyskam):

 

Zrobię dwa obiegijeden otwarty pierwotny ze zbiorniczniem wyrownawczym, który bedzie połaczony z drugim ( obieg zamknięty) poprzez wymiennik ciepła. Obieg pierwotny zaleję wodą zas obieg wtorny zaleję glikolem. Czy jest taka możliwość żeby ziorniczek przeponowy umieścić na zewnątrz budynku i podłaczyć go do mieszalnika od podlogowki. Uzyskałbym w ten sposob zimny czynnik potrzebny do uzyskania otpowieniej temperatury w podłogowce. 

 

Mam jeszce jedno pytanie, czy ktos z was korzystał juz z  gotowych zestawow do ogrzewania podlogowego??? 

 

Pozdrawiam i proszę o jakies rady :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej kocioł, można go również zalać płynem niezamarzającym. Kominek pozostawiłbym na szybkie rozgrzanie po przyjściu. Należy pamiętać przy ustawieniach, że glikol ma inną lepkość a co za tym idzie inne są opory przepływu w instalacji.

W sumie przeciwwskazań do twojego rozwiązania nie ma, oprócz jednego woda w małym obiegu tez może zamarznąć, więc trzeba by było zastosować mieszaninę wody z glikolem. Naczynie przeponowe nie może pozostać na zewnątrz, gdyż ulegnie uszkodzeniu membrana, a i tak nie ma gwarancji, że znajdując się w pomieszczeniu, przy dłuższym okresie wyziębienia nie uszkodzi się. Miałem znajomego który w podobny sposób (instalacja zalana olejem transformatorowym), ogrzewał firmę. Tylko kocioł miał elektryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naczynie przeponowe nie moze pozostać na zewnątrz to może masz jakis pomysł skąd domieszać zimnego płynu??? Bo jak rozumiem woda z powrotu może być cieplejsza niż 55 st. C. Czyżbym musiał jakis specjalny zbiorniczek umieścić na zewnątrz??? Odnośnie kotla to absolutnie odpada w grę wchodzi tylko i wyłacznie kominek z płaszczem wodnym :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam źle sie wyrazilem :/ nie woda lecz glikol jeśli idzie o temperaturę to chodziło mi że do podłogowki nie może być wyższa temperatura niz 55 st.C. Wtedy powstaje problem taki ze nie ma skąd domieszać zimnej cieczy żeby uzyskac teperaturę ponizej 55 st.C gdyż temperatura na powrocie moze byc wyższa niz wymagena 55 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To realizuje się za pomocą zaworu trójdrożnego który domiesza ciecz powracającą z ogrzewania podłogowego. Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe to najlepiej gdy temperatura zasilania nie przekracza 40 st. C. Inaczej można sobie narobić niezłego bałaganu. Oprócz zaworu trójdrożnego powinien jeszcze być zamontowany zawór elektromagnetyczny lub termostatyczny który odcina podłogówkę przy przekroczeniu tej granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej kocioł, można go również zalać płynem niezamarzającym. Kominek pozostawiłbym na szybkie rozgrzanie po przyjściu. Należy pamiętać przy ustawieniach, że glikol ma inną lepkość a co za tym idzie inne są opory przepływu w instalacji.

W sumie przeciwwskazań do twojego rozwiązania nie ma, oprócz jednego woda w małym obiegu tez może zamarznąć, więc trzeba by było zastosować mieszaninę wody z glikolem. Naczynie przeponowe nie może pozostać na zewnątrz, gdyż ulegnie uszkodzeniu membrana, a i tak nie ma gwarancji, że znajdując się w pomieszczeniu, przy dłuższym okresie wyziębienia nie uszkodzi się. Miałem znajomego który w podobny sposób (instalacja zalana olejem transformatorowym), ogrzewał firmę. Tylko kocioł miał elektryczny.

W kotle może być tylko woda.W przypadku uszkodzenia wewnatrz kotła palny glikol,czy palny w wysokiej temperaturze olej stworzy bombę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glikol w czystej postaci nie moze wyc wlany bo zagroszenie wybuchowe po drugie gestosc tego uniemozliwiłaby poprawną prace pompy i układu do takich układów leje sie ergolit który nie ma temp samozapłonu ok 500st ,zapłonu jako ciecz polana na ogien dopiero po pogrzaniu do ok 120st ,i temp wrzenia ok 110 st w cisnieniu atmosferycznym itemp zamarzania w -15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie te czasy, gdy wypowiedzi,czy porady na tym forum były na jakimś przyzwoicie fachowym poziomie.Pisać posty-byle dużo-to nie sztuka.Użytkownikom szukającym porad proponuję cofnąć się do postów,porad udzielanych przez heso,piotrek automatyk,tomek krakers.Na prawie wszystkie tematy znajdziecie tam prawidłowe odpowiedzi.

Odnośnie stosowania innych medium grzewczych niż woda w kotłach co,kominkach,czy innych z otwartym ogniem to tylko w rozdzielonych układach wymiennikiem ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest o.k.. Tylko nie znam przeznaczenia tego połączenia przy pompie z termostatem przylgowym, pomiędzy zasilaniem podłogówki, a powrotem. W obiegu pierwotnym glikol powinien być wymieszany z woda w stosunku 1glikolu:3wody. Powstanie wtedy mieszanina niepalna, a i tak zamarznie dopiero przy ok. -10st.C. Ala nawet w przypadku zamarznięcia struktura takiego lodu ma strukturę włóknistą, która nie rozerwie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawde mówiąc to ja sam tez nie znam <lol>. Jednakże zamierzam kupić gotowy zestaw do podłogówki a tam jest coś takiego więc umieścilem to ;)

 

Czy przy moim schemacie ogrzewania kominek z płaszcem wodnym o mocy 8kW wystarczy??

 

Dodam że być moze w przyszłości podlącze jeszce 2 grzejniki po około 15 żeberek. Dotychczasowe grzejniki jakie zamierzam podłączyć bedą miały po 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 żeberek to ok. 3 kW mocy + bojler ok. 1.5 kW nie wiem ile podłogówka,nie znam powierzchni ogrzewanej pomieszczeń, ale powinno wystarczyć, ponieważ dotyczy to mocy maksymalnej przy najniższych temperaturach zewnętrznych. trzeba wziąć po uwagę, że i kominek będzie oddawał ciepło poprzez promieniowanie. Jak już będziesz to robił to zaślep to odejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oley twoje pomysły to sa wariacje na skrzypce i flet , bedzie skrzyiec i piszczeć a i tak nie zagra jak byś chciał , obawiasz sie ze zamarznie c.o. a cwu w rurkach nie zamarznie ??

no chyba ze bedziesz dolewał spirtu , wiec po co te kombinacje z glikolem ,wymiennikem przy tak małej instalcji , najpierw to musisz sie dowiedziec jak szybko spada tem w pomieszczeniach o ile st na dzien , jak izolacja jest budynku

ja bym nie ryzykował pozostaiwnie takiej ins na silnym mrozie bez ogrzewania

wiem cos o tym bo juz wiele razy rozmrazałem rury na hali ale to są 100-ki i zanim pekna to musi kilka dni pomrozic a miedz poleci szyko jedynie PP wytzyma -20 st tez sprwdziłem na wodzie

podłowe mozesz zrobic na TZM-ie ale trzeba pompe lub 2 petle i RTL-e na 1 pompie z c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i wariacje ;) Gdybym był fachowcem nie zadawalbym pytań. Po to więc pisze na tym forum zeby dowiedzieć sie czegoś czy przypadkiem nie próbuję zrobić czegoś niemożliwego. Odnośnie cwu to nie zamarznie o ile spuszczę wode z całej instalacji. Jest to proste i szybkie rozwiazanie gdyż cały układ grzewczy żeby spuścic płyn a następnie go napełnić i odpowietrzyć uwazam za dlygi i pracochłonny proces. 

 

Marek mam jeszce prośbę do Ciebie. Mógłbyć bardziej rozwinąć swoją wypowiedz: " miedz poleci szyko jedynie PP wytzyma -20 st tez sprwdziłem na wodzie 

podłowe mozesz zrobic na TZM-ie ale trzeba pompe lub 2 petle i RTL-e na 1 pompie z c.o."

 

Co to jest PP?? i te pentle? podłogowkę rozbić na 2 pętle?? i gdzie dać jeszce pompę??

 

Pozdro!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PP - polipropylen

PE - polietylen

Miedź przy dużych różnicach temperatur (od minusowych do plusowych) może ulec rozszczelnieniu na złączach lutowanych, natomiast w jednym odcinku tego problemu nie powinno być. W pewnych sytuacjach cyna zmienia swoje właściwości.

 

odmiana ß (beta) zwana cyną białą, trwała powyżej 13,2°C; ma sieć krystaliczną w układzie tetragonalnym, o gęstości 7,3 g/cm3.

W temperaturach niższych przechodzi w odmianę regularną (alfa) o gęstości 5,85 g/cm3. Zmiana gęstości jest równoznaczna ze zmianą objętości, co powoduje, że cyna rozpada się (zaraza cynowa) tworząc szary proszek (cyna szara).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o łaczenia rurek miedzianych to ja chcialem je rozwalcowywać. Takjak robi się to przy układach klimatyzacyjnych nie występuje wtedy spoina w postaci cyny. Ewentualnie układ wtornu zrobić z rurek pcv czyli to sa chyba te PP a układ pierwotny ze stali. Czy to było by lepsze rozwiązanie niż wlasnie rozwacowywanie rurek miedzianych??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w związku z tym nie ma znaczenia jak będę łączył rurki miedziane?? Co doradzaz bardziej rozwalcowywanie czy lutowanie? Czy wogóle instlacje z rurek pcv i stalowe rury przy kotle??

 

I jeszce chciałbym wrócić do mojej instalacji Marek mial jakies zastrzezenia. Schemat jest ok?? Bedzie to dzioałało??

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zachowaniu odpowiedniej staranności przy wykonaniu i użyciu odpowiednich narzędzi, rozwalcowanie końcówek jak najbardziej. Tak samo z instalacją, jeśli będziesz przestrzegał reguł montażu, wszystko powinno działać. Często przyczyną nieprawidłowego działania jest brak staranności montażowej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli schemat ma w porządku??

 

Kominek postanowiłem zakupić kominek o mocy grzewczej płaszcza wodnego 10 kW. Chyba lepiej jak bedzie nieco większy. Jeśli schemat mam ok to teraz chciałbym abyście mi pomogli dobrać średnice rur. W pierwszym obiegu to chyba bedzie calowa na calej instalacji ale za wymiennikiem to juz niebardzo wiem jak to zrobić. Z wymiennika calowa potem na 3/4 i następnie na 1/2??? Tzn na 3/4 za rozgałęzieniem na 2 grzejniki a 1/2 za rozgałęzieniem do cwu? Dobrze kombinuje ?;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.