Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Lada dzień zabieram się do wykonania w moim mieszkaniu instalacji co więc bardzo proszę o pomoc przy jego sporządzeniu. Mieszkania ma ok. 65m2 + klatka schodowa ok. 20m2 oraz zasobnik cwu ok. 120litrów. Piec jaki chcę zakupić to Cichewicz Ultima Q plus 15kw. Podłączenie od pieca do rozdzielaczy chcę wykonać z miedzi (rura 22). Oczywiście od pieca do wyrównawczego chcę „włożyć” stal. Od rozdzielaczy do grzejników pex 16 i oczywiście podłogówka w pex 16. Jeżeli chodzi o zawór 4d chce zamontować zawór 1” firmy honeywell. Pompa 40 oraz zawór różnicowy na zasilaniu ( czy zawór różnicowy jjest tutaj konieczny??).

Jeżeli chodzi o podłogówka będzie się ona składać z trzech obwodów. Będą one zasilane przez rozdzielacz który chcę wpiąć przed zawór czterodrożny honeywell. Przed rozdzielaczem zamontuję „TZM” firmy honyweel TM50, za zaworem pompę 40 oraz termostat przylgowy do pompy na belce rozdzielacza, który będzie zabezpieczał podłogówkę. Oprócz tego piec będzie ogrzewał wodę użytkową (ok. 120l).

Za wszystkie porady będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam!!!

post-2-1237985064_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Schemacik poprawiłem zgodnie ze wskazówkami. Powrót z podłogówki powędrował prosto do kotła z pominięciem zaworu czterodroznego.

post-2-1237985127_thumb.jpg

Mam natomiast wątpliwości co do podpięcia podłogówki prosto pod zasilanie z pieca. Spotkałem się z opinią że podłogówke należy podłoączyć za zaworem czterodrożnym. Jak to w końcu ma być???

Mam jeszcze pytanie co do samego rozdzielacza podłogówki. Spotkałem rozdzielacze które na zasilaniu posiadają rotametry, a na powrocie "głowice" i takie które rotametry i głowice posiadją na odwrotnych belkach?????Jak powinno to być prawidłowo???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Schemacik poprawiłem zgodnie ze wskazówkami. Powrót z podłogówki powędrował prosto do kotła z pominięciem zaworu czterodroznego.

Mam natomiast wątpliwości co do podpięcia podłogówki prosto pod zasilanie z pieca. Spotkałem się z opinią że podłogówke należy podłoączyć za zaworem czterodrożnym. Jak to w końcu ma być???

Mam jeszcze pytanie co do samego rozdzielacza podłogówki. Spotkałem rozdzielacze które na zasilaniu posiadają rotametry, a na powrocie "głowice" i takie które rotametry i głowice posiadją na odwrotnych belkach?????Jak powinno to być prawidłowo???

Witam ,odnośnie rotametrów to poprostu są rotametry które stosuje sie na zasilaniu i są tez takie które stosuje się na powrocie chodzi tu tylko o konstrukcję rotametru wskazania będą zawsze te same i nie ma znaczenia gdzie one będą zamontowane .pozdrawiam Tomek

 

post-4018-1237451050_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się źle zrozumieliśmy. Chodziło mi o zawór podłączony równolegle do pompy. Cała instalacja oprócz cwu będzie oparta na rozdzielaczach więc jeżeli chodzi o obieg grawitacyjny to i tak nie ma szans. No chyba że się mylę. A po drugie to w przypadku zagotowania się wody w kotle (w wyniku braku napięcia) lepiej żeby nie poszła na rozdzielacze ponieważ rurki pex od rozdzielaczy do grzejników mogłyby ulec uszkodzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zabezpieczenia podłogówki przed przegrzaniem najlepiej zastosować zawór elektromagnetyczny, sterowany od temperatury,lub termostatyczny, który odetnie podłogówkę w razie zaniku napięcia oraz gdy temperatura na instalacji podłogowej przekroczy np. 40 st. C.

Jeśli chodzi o bajpas, to tak, należy go zastosować, obciążenie cieplne przejmą grzejniki grawitacyjnie i nie powinno dojść do zagotowania się wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanko..

 

czy instalacja z kotłem w układzie otwartym ,tak jak na schemacie (czyli z rozdzielaczy i pexu do grzejników), bedzie pracowac bez zarzutu..?

 

tzn czy pompa na piecu bez problemu poradzi sobie z obiegami na rozdzielaczach do grzejików typu v ?

 

mam do zrobienia instalacje w systemie otwartym z piecem na eko-groszek-

 

- piec na parterze - domek -dwa poziomy

 

- grzejniki zasilane z rozdzielacza (rura z pexu, grzejniki v)

 

- do tego podłogówka z mieszaczem gotowym na rozdzielaczu

 

- zasobnik cwu

 

może lepiej zastosować układ trójnikowy z miedzi?

 

prosze o porade..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.