Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Naczynia Przelewowego


jacgoj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów. Czy moglibyście się wypowiedzieć na temat podłączenia naczynia przelewowego przedstawionego na załączonym wykresie. Prześledziłem całe forum i opinii jest tyle co pomysłów. Norma przewiduje że na drodze do naczynia nie powinno być żadnej armatury. Czy trzeba poprowadzić osobną rurę bezpośrednio z pieca z pominięciem zaworu różnicowego i pompy. Będę wdzięczny z opinie

post-2-1237188666_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja naczynie wyłapuje bezposrednio na trójniku z kotła a za trójnikiem mozna juz smiało wyłapywac co tylko sie chce :)

 

Witam

 

A ja będę się upierał przy takim rozwiązaniu.

Myślę iż powietrze z kotła chętniej podąży do naczynia przelewowego tą drogą.

 

post-1266-1237236871_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie rozważam ( bo swoją pierwszą instalacje będę wykonywał pod koniec kwietnia ) iż przy normalnych zjawiskach zachodzących w kotle to ten zawór różnicowy nie stanowi żadnego problemu.

 

Ale wyobraźmy sobie, iż coś spowoduje gotowanie się wody w kotle.

 

Ja przypuszczam iż kula w zaworze różnicowym zamiast przepuścić nadmiar pary i powietrza zacznie wesoło podskakiwać i skutecznie uniemożliwi wydostanie się nadmiaru pary i powietrza.

 

To takie rozważania teoretyczne, może by ktoś z praktyków się ustosunkował do problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie rozważam ( bo swoją pierwszą instalacje będę wykonywał pod koniec kwietnia ) iż przy normalnych zjawiskach zachodzących w kotle to ten zawór różnicowy nie stanowi żadnego problemu.

 

Ale wyobraźmy sobie, iż coś spowoduje gotowanie się wody w kotle.

 

Ja przypuszczam iż kula w zaworze różnicowym zamiast przepuścić nadmiar pary i powietrza zacznie wesoło podskakiwać i skutecznie uniemożliwi wydostanie się nadmiaru pary i powietrza.

Tak na mój gust to ta kula o której mowa gdy pompa nie działa wtedy wode przepuszcza swobodnie,a po załączeniu pompy dopiero podciśnienie ściąga ją w dół blokując przepływ z góry na dół by woda nie krążyła tylko w tym odcinku obejścia pompy i raczej nie ma takiej mocy pompa by w razie wytworzenia się ciśnienia przy zagotowaniu ciśnienie nie podniosło tej kuli-no chyba że się mylę jeśli tak proszę osprostowanie moich przemyśleń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........no chyba że się mylę jeśli tak proszę osprostowanie moich przemyśleń

 

Ja to jestem tylko teoretykiem.

 

Kiedyś na forum znalazłem:

 

Polska Norma PN-91 / B-02431

Ogrzewnictwo i ciepłownictwo

Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania

 

Skopiowałem i zapisałem do katalogu: Budowa / Kotłownia

 

Nie wiem czy to aktualna norma, ale zawsze można czegoś ciekawego się dowiedzieć.

 

I tak w punkcie 2.6.3 jest napisane:

Prowadzenie rur zabezpieczających. Rura bezpieczeństwa i rury wzbiorcze na całej swej długości z wyjątkiem odcinków pionowych powinny być prowadzone bez zasyfonowań, ze spadkiem równym co najmniej 1%, skierowanym do kotła lub wymiennika ciepła. Zmiany kierunku powinny być wykonane łukami, których promienie osi powinny być równe co najmniej dwukrotnej zewnętrznej średnicy rury.

 

A w punkcie 2.9 można przeczytać:

Zabezpieczenie przepustowości rur. Na rurach bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej, odpowietrzającej nie można umieszczać armatury umożliwiającej całkowite lub częściowe zamknięcie przepływu, ani urządzeń i armatury zmniejszającej pole przekroju wewnętrznego.

 

Kolega "kwaldik" już podał bardzo ciekawy przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na forum znalazłem:

 

Polska Norma PN-91 / B-02431

 

A w punkcie 2.9 można przeczytać:

Zabezpieczenie przepustowości rur. Na rurach bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej, odpowietrzającej nie można umieszczać armatury umożliwiającej całkowite lub częściowe zamknięcie przepływu, ani urządzeń i armatury zmniejszającej pole przekroju wewnętrznego.

 

dzięki za fachowe sprostowanie moich przemyśleń! i za wskazanie mi PN norm ,które mówią też że rura rb rw nie może być mniejsza niż 25 mm .To niech mi ktoś powie dlaczego w sklepach są głownie dostępne naczynia wzbiorcze z podłączeniem na fi 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tyle w praktyce wystarcza i powiem szczeze ze do 50kW jeszcze nie widziałem rury grubszej od 3/4 , ale naszescie nie podlega to nadzorowi i pewnie dlatego sie tak utarło i po drugie nikomu krzywdy nie zrobi jak jest te 3/4 czy jak kto woli 20 ,powyzej 100kW to tak nawet dwa cale do zbiornika widziałem i z tym sie zgadzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moze i ja dodam swoje trzy grosze.

Instalacje uruchomiłem miesiąc temu.W sumie jest to małe etazowe ogrzewanie i powiedzmy działa.

Wyjscie z pieca zredukowane na 22 i łukiem skierowane w lewo w poziomie na odcinku ok 20-25cm.

Stamtąd juz kolanko fi 22 90stopni do góry.

Ponizej schemat podłączeń.

post-3702-1238189386_thumb.jpg

No i w czym problem.

Otóż jak na piecu dochodzi do ok 60stopni (wg termometra przylgowego zamocowanego na srubunku na wyjsciu z peca ), to instalacja zaczyna hałasowac,stukac, zabulgocze i po czasie potrafi nagle wyrzucic troche wody z naczynia.

Byc moze termometr oszukuje i zamiast 100stopni pokazuje tylko 60, a w piecu juz sie gotuje.

Jezeli wczesniej zawór przed boilerem był zamkniety to jego otwarcie chwilowo eliminuje to zjawisko.

Równiez puszczenie pompy na 3 bieg i całkowite otwarcie zaworu 4 d jest pomocne.

Pytanie czy moze nalezałoby co nieco zmodyfikowac by ten problem wyeliminowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciał bym zadac pytanie w tym temacie może wydać się głupie ale jestem totalnym laikiem pytanie brzmi czy naczynie przeponowe wzbiorcze i przelewowe to to samo ??????? prosze o odpowiedz a jesli to nie to samo to jezeli to nie kłopot prosze podac róznice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.