Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Instalacji Co I Cwu


jacgoj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów. proszę ratujcie. Posiadam piec 19KW SOKÓŁ na węgiel, z nadmuchem, prostym sterownikiem i pompą. Powierzchnia domu ok 200m, boiler GALMET z wężownicą U 100L, zamontowany ok 2m od pieca. Zużycie węgla ok. 1,5 t. na miesiąc (tragedia) temperatura na piecu w granicach 40*C (wiem że dużo za mało). Instalacja wykonana jest w stali po części grzejniki żeliwne rury 1,5 cala/1 cal, po części 3/4 cala/ 1/2 grzejniki aluminiowe (załączony schemat). Fachowiec zlikwidował mi naczynko przelewowe, montując na powrocie naczynie przeponowe z zaworem bezpieczeństwa 3 bary !!!. Wtedy jeszcze nie wiedziałem że tak nie wolno. Ja chcę powrócić do naczynia przelewowego + zawór 4D. Proszę oceńcie dołączony schemat. Wykorzystałem jeden z wielu znajdujący się na forum nanosząc swoje propozycje. Co o ty sądzicie, czy to będzie działać?

post-6851-1236846532_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze obieg zamknał to połowa biedy ze ze dopuszcza cisnienie 3 bar to tragedia bomba jak nic wrazie gwałtownego zagotowania ktore w tej chwili moze byc dopiero przy 130st ,a zawór 4d jak chcesz to mozesz załozyc ,i tak jak masz w tej chwili narysowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, zrobic układ otwarty, naczynie dać na zasilaniu, przed zaworem. (narysowałem linię przerywaną prawidłowo)

Po drugie powrót z bojlera nie może być wpięty po 4d tak jak zasugerowałeś na drugim schemacie, powrót z bojlera bezpośrednio do powrotu pieca, a powrót z CO do powrotu za 4d. (narysowałem prawidłowo)

 

Na schemacie narysowałem odpowietrznik automatyczny, bo nie jestem pewien, czy można po 4d podłączyć układ u góry naczynia, niech się fachowcy wypowiedzą.

post-5955-1236861267_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie to bez znaczenia na jakiej wysokości jest powrót. a dlaczego instalacja z rozdziałem górnym? dlaczego do grzejników nie idziesz od dołu wraz z powrotem? Odpowietrzał będziesz wtedy przez grzejniki. A i estetyka przy dolnym rozdziale lepsza. Nie ma wychodzących z sufitu rur (na pietrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przez naczynie wzbiorcze się nie odpowietrzy jak zrobię je na czterech rurach. tak ja na pierwszym schemacie. Co do estetyki to masz 100% rację. Jak by to wytłumaczyć lewa strona była robiona dość dawno temu ( rury1,5cala na 1 cal, grzejniki żeliwne), prawa znaczne później rurki 1/2 cala grzejniki aluminiowe- ale tu nic nie widać ekranami z kartongipsu zasłoniłem i jakoś wygląda. Wyzwaniem było dla hydraulików połączenie prawej strony z lewą. Prawa to coś w rodzaju parteru, lewa piętra, rysunek tego nie oddaje. Dlatego jest jeden pion a dwa powroty.

Jeśli by się wam coś jeszcze nasuneło to proszę o uwagi, serdecznie dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie połącz tak jak na załączniku bocznym w rysunku. Wylot tej rury jest powyżej lustra wody wiec nie będzie układu krążenia grawitacyjnego. Ja zamieniłbym rury przyłączeniowe tj. to co wchodzi bezpośrednio z pieca dałbym od góry, a to co jest od góry (obecnie z odpowietrznikiem ) wpiąłbym z dołu, a jeszcze lepiej gdyby tam był wpięty powrót kotła.

Jest tez okazja opisania znaczenia słów rura wzośna , rura opadowa, przelew.

Rura wzośna - rura zabezpieczająca układ przed wzrostem ciśnienia, odpowietrzająca, wyrzucająca z układu bąble pary wodnej przy gotowaniu się w kotle. Wpięta powinna być najwyżej. wyprowadzona z zasilania kotła.

rura opadowa - rura przez którą woda wraca do obiegu kotłowego.

Rura przelewowa - nadmiar wody odprowadzany jest do kanalizacji lub naczynia, zabezpiecza prze wylewaniem się wody z naczynia i blokowaniem odpowietrzenia naczynie w górnej części.

Odpowietrzenie naczynia - połączenie naczynia z atmosfera w celu wyrównania ciśnienia pomiędzy atmosferą a instalacją. Powoduje, że naczynie nie jest urządzeniem ciśnieniowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. A czy doradzisz mi jaki zawór 4D, ja myślałem nad DN 32 5/4 cala wyjście z pieca 2 cale powrót 1 cal. Czy to się nie pogryzie. Jak to wykonać? (redukcje)

 

odsyłam do

Przypięty: Spis Tematów: Zawory 4d I 3d

generalnie wystarczy 1 cal. Ale można też dać trójdrożny do regulacji temperatury na instalacji c.o. a powrót spiąć bezpośrednio z zasilaniem. Poczytaj pod podanym adresem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.