Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Autorytet Zaworu Termostatycznego, Automatyczny Zawór Równoważący


MUZYK2006

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam kilka nurtujących pytań i nigdzie nie moge znaleźć na nie odpowiedzi. Może tu je znajdę.

 

1. W jaki sposób korzystać z autorytet 0,3-0,7 termostatu podczas wymiarowania instalacji?

Gdzieś wyczytałem, że ktoś po obliczeniu strat w najbardziej niekorzystnym obiegu przyjmował np. autorytet 0,3 i na tej podstawie wyliczał minimalny opór zaworu termostatycznego, następnie obliczoną wartość dodawał do ciśnienia dyspozycyjnego, i dobierał pompę. Czyli czy podczas doboru termostatów wystarczy, że sprawdzę czy osiągnę minimalny opór?

 

2. W jaki sposób dobiera się automatyczny zawór termostatyczny? W kilku książakach różnie to podają, a ja dalej nie mogę dojść w jaki sposób to zrobić. Może ktoś wie jak krok po kroku to dobrać ? Wyczytałem, że się dobiera na ciśnienie pod pionem, czy tzn. na straty ciśnienia w całym pionie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukalem juz w forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania

Chyba mało precyzyjnie je zadalem . Wiem jak się dobiera nastawy wstepne zaworu termostatycznego, jednak nie daje mi spokoju rzecz dotycząca doboru zaworu dla najbardziej niekorzystnego obiegu. Czy wystarczy sprawdzenie jaki powinien być najnmniejszy spadek na zaworze, na podstawie kryterium dławienia?

Natomiast drugie pytnie dotyczyło w jaki sposób dobrać automatyczny zawór równoważacy, na ciśnienie strat w calym pionie czy też tylko w najniekorzystniejszym obiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to domek jednorodzinny to lepiej dać sobie spokój, takie regulacje przeprowadza się dla bardzo rozległych instalacji z wieloma pionami w celu optymalizacji całego układu instalacji wewnętrznej. Obliczenia dotyczą wszystkich gałęzi instalacji. Każdą gałąź liczy się z osobna aby obliczyć jakie opory występują w każdej z nich. Należy z zapotrzebowania na ciepło obliczyć przepływ przez każdą gałąź instalacji czyli grzejnik , piony, cała instalacja. Na tej podstawie dobiera się średnice rur pamiętając aby przepływ nie był wyższy średnio od 0,5 m/s, maksymalnie 1m/s (szumy w instalacji), następnie dobieramy nastawy wstępne w zaworach termostatycznych, zawory podpionowe. Po zamontowaniu zaworów podpionowych reguluje się spadki ciśnienia. Regulacje powinny posiadać wszystkie gałęzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to domek jednorodzinny to lepiej dać sobie spokój, takie regulacje przeprowadza się dla bardzo rozległych instalacji z wieloma pionami w celu optymalizacji całego układu instalacji wewnętrznej. Obliczenia dotyczą wszystkich gałęzi instalacji. Każdą gałąź liczy się z osobna aby obliczyć jakie opory występują w każdej z nich. Należy z zapotrzebowania na ciepło obliczyć przepływ przez każdą gałąź instalacji czyli grzejnik , piony, cała instalacja. Na tej podstawie dobiera się średnice rur pamiętając aby przepływ nie był wyższy średnio od 0,5 m/s, maksymalnie 1m/s (szumy w instalacji), następnie dobieramy nastawy wstępne w zaworach termostatycznych, zawory podpionowe. Po zamontowaniu zaworów podpionowych reguluje się spadki ciśnienia. Regulacje powinny posiadać wszystkie gałęzie.

 

Przepraszam, ale chyba dalej się nie zrozumieliśmy. Wiem jak się liczy instalację i co do tego jest potrzebne tylko, że zwykle obliczałem system pompowy na podstawie kryterium minimalnego oporu grzejnika (pgmin), które zostało zastapione własnie przez kryterium autorytetu.Może ktoś napisalby mi jak dokonuje się doboru termostatu dla najbardziej niekorzystnego obiegu wg tego kryterium?

Wiem, że automatyczny zawór równoważący powinno się dawać w rozległych instalacjach, ale przeprowadzone analizy kosztów eksploatacji c.o. dostępne w literaturze pokazuj,ą iż zastosowanie automatycznych zaworów równoważących nawet w domkach jednorodzinnych pozwala zaoszczędzić od 8 do 10 % energii. Chyba że stosujemy pompę obiegową z przetwornikiem różnicy ciśnień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W jaki sposób korzystać z autorytet 0,3-0,7 termostatu podczas wymiarowania instalacji?

 

O takich wartościach autorytetu mozemy przeczytac w wielu publikacjach.

W przypadku zbyt niskiej wartości na zaworach bedziemy slyszeć szumy a grzybek termostatu bedzie mial male pole do popisu.

 

Co jednak dzieje sie w instalacji jesli przekroczymy granicę 0,7 ??

Ostatnio wyliczałem sobie instalację ok 12-14 grzejników na parterze i piętrze i autorytety wychodziły od 0,6 do 0,95 przy czym ta wyższa wartość była przy ok 4-5 grzejnikach, 0,6-0,7 tak samo, reszta pomiedzy.

Nastawy na zaworach o ile dobrze pamietam były 2,3.

Przede wszystkim Prosiłbym o wyjaśnienie jak pracuje zawór przy tak wysokich autorytetach i czy warto szukać ich obniżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.