Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Pieca Ukn


TMK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wracam do modyfikacji swojego pieca tj cudu techniki ze Stąporkowa zwanego UKN :angry:

 

http://www.kotlyco.pl/?id=8

 

zdj22m8216472.jpg

 

przekrój

uknschemat8428857843816.jpg

 

 

Z początku paliłem samym ekogroszkiem i poza początkową mgławicą z komina palił nieźle choć krótko. Później kupiłem na próbę tonę miału (grubszy, wygląda jak zmieszany z groszkiem) i zacząłem kombinować z ustawieniami pieca. Problemem były duże nieszczelności w nim, skończyło się na ściągnięciu serwisanta który przespawał drzwiczki i pouszczelniał piec. Stałopalność nadal była kiepska na miale, z 6-7 godzin. Na próbę zamurowałem szamotkami dziurę między pierwszą, a drugą przegrodą.

 

przerbkakotaik8.jpg

 

 

Na tył rusztu wsadziłem jeszcze 2 cegły szamotowe i zapaliłem piec od góry - efekt - brak mgławicy z komina i z 10-12 godzin palenia na jednym zasypie - czyli dwa razy lepiej :)

W miarę jedzenia apetyt rośnie i chciałbym nadal zwiększyć stałopalność. Niedawno dostałem opis przeróbek od jednego z forumowiczów - m.in. zamontował miarkownik, klapkę w dolnych drzwiczkach oraz dziury dla powietrza wtórnego w górnych. Dało do myślenia....

Znów jednak widmo utraty gwarancji, a zarazem nie wiem czy taka przeróbka była konieczna. Szukam na razie innego rozwiązania. UKN jest przystosowany do palenia miałem i ma po bokach kanały doprowadzające powietrze z wentylatora - pod rusztem i na górze gdzieś w połowie zasypowych drzwiczek.

 

ukn.jpg

 

Dlatego zastanawiam się czy nie wystarczy zmniejszyć do minimum nawiew powietrza i nie trzeba będzie przerabiać klap etc. Problemem okazuje się załączony sterownik ST-22, nawet na jedynce dmucha jak tornado... (w menu serwisowym nie da rady tego przestawić).

 

Rozwiązania widzę takie:

1. wymiana sterownika na min. ST-24

http://www.techsterowniki.pl/products/no_feeder/pl/

umożliwia znaczne zmniejszenie obrotów, jednak dochodzi koszt zakupu ok 170zł

2. wymiana dmuchawy na model z regulacją, jest tego trochę choćby na allegro - znów koszt

3. mam gdzieś w garażu włączniki do światła (domowego) z płynna regulacją ściemniania, wytrzymuje do 400W, a dmuchawa ma tylko ok 90W - może wpiąć go w obwód między sterownik a wentylator i ustawić sobie dowolna korektę obrotów?

4. elektroniczny miarkownik (na mechaniczny nie ma wyprowadzonego króćca) - znów koszt i to największy ok 300zł

5. ?

 

Co o tym sądzicie?

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.