Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Mieszkanie - Kocioł Gazowy - Pytania


Łukasz78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Proszę o wyrozumiałość. Być może podobne pytania pojawiały się na forum, ale moja bardzo skromna wiedza w tym temacie sprawia iż nie bardzo wiem czego szukac na forum.

 

Moja sytuacja:

- mieszkanie 43m2,

- dwa pokoje z grzejnikami buderus i głowicami honeywell

- ślepa kuchnia bez grzejnika

- łazienka z grzejnikiem i głowicą honeywell

- kocioł gazowy dwufunkcyjny Saunier Duval Themaclassic F 21 E

- brak automatyki (pogodowej czy pokojowej).

 

Chciałbym jak najbardziej ekonomicznie ogrzewac mieszkanie i stąd moje pytania.

Po pierwsze nie mam pojęcia na jaką wartość nastawić teperaturę wody grzewczej? Głowice na grzejnikach mam nastawione na 20 stopni i zmierzyłem tempetraurę w kuchni - 19 st. Temperatura wody grzewczej 55 st. Czy to dobra nastawa? Czy trzeba ją zmieniać w zalezności od teperatury zewnętrznej? Jeśli tak to jak?

Myślę o jakiejś automatyce. Wiem że w/w kocioł ma wbudowany regulator pogodowy ale wymaga sensora temperatury zewnętrznej.

Czy jest sens zakupu takiego sensora? Czy automatyka pogodowa sama reguluje temperaturą wody grzeczej?

A może lepszym rozwiazaniem będzie regulator pokojowy? Jeśli tak to jaki polecilibyście? Czy regulatory pokojowe regulują teperaturę wody grzewczej?

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki. Ewentualnie wskazanie podobnych informacji na tym forum lub w innych zasobach sieci.

 

Pozdrawiam

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ten temat był ruszany ,ale na szybko głowice na max ,regulator pokojowy jakis euroster na kociołku nastawiona ok 60st ,i poszukaj w watkach innych tam było pisane na ten te,mat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie mam pojęcia na jaką wartość nastawić teperaturę wody grzewczej? Głowice na grzejnikach mam nastawione na 20 stopni i zmierzyłem tempetraurę w kuchni - 19 st. Temperatura wody grzewczej 55 st. Czy to dobra nastawa? Czy trzeba ją zmieniać w zalezności od teperatury zewnętrznej? Jeśli tak to jak?

 

Im temperatura obiegu jest niższa tym sprawność kotła nieco wyższa. Dlatego warto dostosować temperaturę do pogody. Ustaw najniższą jaką się da by temperatura w pomieszczeniach nie malała poniżej oczekiwanej. Zapisuj wyniki. Za rok będziesz już wiedział ile nastawiać przy jakiej pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Skoro kocioł jest wyposażony w automatykę pogodową to warto zainwestować w czujnik temperatury zewnętrznej. Nie jest to duży wydatek a odpowiednie dopasowanie krzywej grzewczej pozwoli na osiąganie żądanych temperatur bez konieczności pracy głowic na grzejnikach. Praca jak obecnie bez regulatora pokojowego i bez czujnika pogodowego prowadzi do pracy kotła tylko według temperatury zasilania, czyli kocioł stara się tak pracować oby utrzymywać zadaną temperaturę zasilania bez względu na to co się dzieje u mieszkaniu. W obecnej sytuacji tylko i wyłącznie zawory termostatyczne na max inaczej zamykanie zaworów dodatkowo zmniejsza przepływ co przy tak małej instalacji prowadzi to taktowania kotła. Optymalne sterowanie kotła powinno się składać zarówno z pracy pogodowej jak i termostat pogodowego. Regulacja pogodowa sama na podstawie dobranej do potrzeb mieszkania krzywej grzewczej dopasuje temperaturę zasilania. Natomiast termostat pokojowy w przypadku osiągnięcia zadanej temperatury w mieszkaniu wyłączy kocioł. Sama regulacja pogodowa w twoim przypadku nie sprawdzi się gdyż minimalna moc kotła to według producenta 8,9 kW wiec zdecydowanie więcej niż potrzeby twojego mieszkania. Kocioł nie będzie w stanie zejść do mocy minimalnej i utrzymywać stałą temperaturę żądana z krzywej bez jej przekroczenia, wiec będzie musiał się wyłączyć. Sterowanie zaworami termostatycznymi tez nie wiele pomoże gdyż jeśli się zamkną doprowadzimy to pracy kotła bez obiegu wiec kocioł będzie się włączał aby osiągnąć zadaną temperaturę zasilania i zaraz wyłączał. Spowoduje to pracę kotła defakto tylko na własne potrzeby i duże zużycie gazu praktycznie w komin, nie mówiąc również o wpływie na żywotność kotła. Tylko połączenie regulacji pogodowej z termostatem pomieszczenia może dać jakiś efekty. Czyli po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu kocioł zostaje blokowany przez termostat pomieszczenie i załączy się dopiero po spadku temperatury w pomieszczeniu o "jakąś" wartość zależna od regulatora. Wyregulować instalację tak aby nie zamykały głowice termostatyczne na grzejnikach. A tak w kwestii ogólnej instalacji to absurdem jest zastosowanie kotła o mocy minimalnej 8,9 kW do mieszkania 43 m2. przy takiej mocy nie uniknie się taktowania kotła a tym samym niepotrzebnego znacznego zużycia gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.