Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naczynie Wzbiorcze I Zawór Zwrotny


hydromonter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

....by nie kombinować i czarować.... wklejam rysunek z odnośnej normy oraz cytat z tejże PN jako uzupełnienie do rysunku. A swoją drogą, trzeba dużej wyobraźni, aby wykombinować taki układ z zaworem zwrotnym. Również, jestem ciekaw racjonalnego wytłumaczenia zasady działania tego zaworu w przypadku braku prądu...

 

Cytat"Jeżeli kotłownia lub węzeł ciepłowniczy ma moc cieplną mniejszą niż 25 kW stosowanie rury sygnalizacyjnej nie jest wymagane."

 

Pozdrawiam

post-2671-1237408621_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam małe pytanie czy ktos potrzebuje robic tutaj uklad na wymienniku na kotle na wegiel miał czy cos innego ,bez mozliwosci pracy na układzie grawitacyjnym ? i czy ktos by był zainteresowany takim układem ?w takim przypadku

bo norma normą ale to sarzeczy krore skutecznie reguluja te sprawy przy stali ,a nie przy miedzi czy innych wynalazkach ,bo jak dobrze wiemy na stali to nas nic nie zastanawiało a na miedzi pozniej zdziwenie ze luty nie wytrzymały dłuzszego gotowania i norme sobiemozna połozyc na te rozlutowane rury i spalona pompe moze pomoze

wiem ze nie dzieje sie to codziennie i u kazdego ale wystarczy ze raz sie stanie a to co ja proponuje temu zapobiega i tyle ,a nie pozwole sobie na to zeby ktos mieł do mnie pretensje ze zagotował wode i miedz mu rozebrało

a jesli ktos zna prawo budowlane to wie ze norma to jedno a jesli norma czegos nie pzewiduje to instalator jest zgodznie ze sztuka montażową oraz umiejetnosciami poprawki naniesc powinien -

niestety prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo budowlane nie przewiduje odstępstw od norm. Jeśli układ nie spełnia wymogów norm i przepisów obowiązujących to takie rozwiązanie jest niedopuszczalne. Wiedza techniczna to doświadczenie oparte na praktyce i stosowaniu ogólnie przyjętych rozwiązań dopuszczonych do stosowania. Drugim dokumentem regulującym jest Prawo Energetyczne. Nawet projektanci nie mogą zaprojektować układu niezgodnego z obowiązującymi przepisami. Dlatego przy doradzaniu rozwiązań powinniśmy kierować się zasadą zgodności z obowiązującymi przepisami. Jeśli mam jakieś rozwiązanie niezgodne z przepisami, to robi to na własną odpowiedzialność, ale nie wolno mi proponować takiego rozwiązania innym. Wiem, że niektóre przepisy są nieżyciowe i powinny być zmienione , ale póki są, to obowiązują i w przypadku jakiegoś zdarzenia pod tym kątem będzie to rozpatrywane, pod kątem obowiązujących przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra widze ze mam doczynienia z ludzmi z ktorymi sie nie dogadam naszczesie nie musze skoro narmalnie tej rury nie ma i jest dobrze a jeslijest i ma byc gorzej bo dgłupota ,bomba i takie tam to sorki ale nie bede tu nic na ten temat pisał bo mam wrazenie ze nie mam doczynienia z ludzmi technicznymi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pisałem o bombie. Ale bierzesz na siebie odpowiedzialność za podane rozwiązania. Nie są zgodne z przepisami. Nie rozpatrywałem tej instalacji w taki sposób. Mamy podawać rozwiązania które rozwiążą problemy pytających, ale muszą być one również umocowane w przepisach i prawie. Ja u siebie też mam eksperymentalne rozwiązania, ale to ja też ponoszę odpowiedzialność za skutki. Ponadto wiem, że mając takie rozwiązanie będę na to zwracał uwagę i w przypadku gdy ono się nie sprawdzi lub będzie zawodne mogę to zmienić. Inni takiej wiedzy nie mają. a więc podsumowując;

Dokładność i prawidłowość wykonania,

Estetyka,

Bezpieczeństwo.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą mamy dyskutować a nie obrażać się. Zastosowałeś takie rozwiązanie? OK.

Napisałeś , że się sprawdza? Tylko napisz , że to niezgodne z przepisami i jeśli ktoś chce to wykorzystać to, tylko na swoją odpowiedzialność. Uprzedź też o niebezpieczeństwach jakie mogą się pojawić. I to będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie chciałem napisac ze norma takiego połaczenia nie reguluje co nie znaczy zejest zle ,normalnie jest rura wznosna na ktorej niewolno montowac zadnej armatury ,rura przelewowa ,i odpowietrzenie w zaleznosci od zbiornika i koniec

nie che tu przekonywac nikogo ze ma tak robic czy tez nie wiem ze to sie sprawdza i skutecznie obniza temp kotła podczac braku pradu czy innej usterce skutkujacej brakiem przepływu wody przez wymiennik

nikt nie ma prawa powiedziec ze jest to głupota czy jest to niebezpiecznie ,aby to powiedziec trzeba to przeanalizowac pozniej sie wypowiedziec i nie chciałbym zeby ktos tu próbował mnie obrazac

 

jedyne niebezpieczenstwo jakie wystepuje przy takim połaczeniu to takie ze zle zamontowany zawór pozoztaje cały czas otwarty i zbiornik sie niepotrzebnie nagrzewa i napowietrza woda i co skutkuje ubytkiem wody ,straty ciepła oraz szybsze zakamienianie -zaraztanie rur kamieniem

 

pozdrawiam wszytkich po branzy i prosiłbym nastepnym razem o dłuzsza analize zanim zacznie sie krytykowac cokolwiek i kogokolwiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam małe pytanie czy ktos potrzebuje robic tutaj uklad na wymienniku na kotle na wegiel miał czy cos innego ,bez mozliwosci pracy na układzie grawitacyjnym ? i czy ktos by był zainteresowany takim układem ?w takim przypadku

bo norma normą ale to sarzeczy krore skutecznie reguluja te sprawy przy stali ,a nie przy miedzi czy innych wynalazkach ,bo jak dobrze wiemy na stali to nas nic nie zastanawiało a na miedzi pozniej zdziwenie ze luty nie wytrzymały dłuzszego gotowania i norme sobiemozna połozyc na te rozlutowane rury i spalona pompe moze pomoze

wiem ze nie dzieje sie to codziennie i u kazdego ale wystarczy ze raz sie stanie a to co ja proponuje temu zapobiega i tyle ,a nie pozwole sobie na to zeby ktos mieł do mnie pretensje ze zagotował wode i miedz mu rozebrało

a jesli ktos zna prawo budowlane to wie ze norma to jedno a jesli norma czegos nie pzewiduje to instalator jest zgodznie ze sztuka montażową oraz umiejetnosciami poprawki naniesc powinien -

niestety prawda

 

Przy układzie z wymiennikiem otwarte naczynie wzbiorcze jest niewiele ponad kotłem i nie powinieneś mieć możliwości uzyskania pary o temperaturze 250 stopni by rozlutować stop cynowo-ołowiowy !. Co do pomp ja polecam bezpiecznik termiczny na 95 stopni (z boilera), którym wyłączamy pompy przy gotowaniu się wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie polaczenie jest zgodne z normą i nie mozna powiedziec ze jest nie dobre bo jest prawidłowe ,

 

witam

A uproszczenie tego podłączenia do takiego stanu w jakim stopniu wpłynie na poprawne funkcjonowanie

Przelew nie jest niezbedny gdyz przyrost objetosci nie jest na tyle duzy by przelewać na zewnatrz.

post-3702-1237498275_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się przeleje? Mimo wszystko musi być. Nawet jak nie ma co zalać, to aby woda nie leciała po ściankach naczynia np. przy uzupełnianiu. Wiele można upraszczać ale nie do końca. Może również się zdarzyć, że zawór na uzupełnianiu instalacji nie będzie szczelny i co wtedy? Niezbędne minimum musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według normy "Polska Norma PN-91 / B-02431" może być tak, jak na dołączonym rysunku.

Częściowo wyjaśnił to już kolega "iryd56" w poście #26

 

To niech kolega doczyta do końca. Rura przelewowa MUSI być . można ewentualnie przy mniejszych mocach pieca lub zastosowaniu wymiennika, zrezygnować z rury bezpieczeństwa, ale nie z rury przelewowej. Poczytaj tą normę, i pooglądaj rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze ad vocem, co jakiś czas, mi się zdarza poprawiać takie babole jak ten (przykład z ubiegłego tygodnia), więc naprawdę, poczytajcie i się dowiedzcie (instalatorzy to wiedzą, piszę do tych co sami robią), zrobić coś źle jest bardzo prosto, ale potem szkody są bardzo wysokie.

post-6286-1237653913_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, pomijam źle podłączenie naczynia, ale ten zawór był i był zamknięty, przygotowany do zabudowy ścianą. I klient się dziwił, że nie chcemy mu podbić odbioru instalacji pieca i dania gwarancji. Powiem szczerze, nie chciałbym tam mieszkać jak by się ling zagotował. Automatyk, ja tego zdjęcia nie ustawiałem, taką instalację zastałem jak byłem na odbiorze i uruchomieniu pieca. Instalację wykonywała jakaś inna firma, mniej za robotę brali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ze ktos mniej bierze to zawsze argument ze ma robote na jeden raz ,a ten zawór to masakra jakas man tylko nadzieje ze nie był załozony na rurze wznosnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.