Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc - Dwukrotnie Za Duże Zużycie


KubaW26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem tu nowy i postanowiłem zwrócić się z prośbą o pomoc, ponieważ wszyscy "kompetentni" umywają ręcę.

 

Krotki opis sytuacji:

 

Kamienica z roku 1925, dosyć grube mury, nieocieplana, parter + pierwsze piętro + zamieszkany (ogrzewany) strych, bez piwnicy, wysokie sufity (3,2 m).

 

Mieszkam na pierwszym piętrze, mieszkanie narożne, południowo-wschodnie. 45 m2. Nowa (4 miesiące) instalacja grzewcza o kocioł dwufunkcyjny Immergas EoloStar 23 kW + grzejniki Buderus (dobrane podobno prawidłowo), rurki plastikowe. Na grzejnikach pokrętła, brak natomiast termoregulatora/sterownika pokojowego - regulacja tylko wody obiegowej na piecu. Okna nowe (ok. 4 lata), plastikowe. Ciepłą wodę (tylko w łazience) używają 2 osoby dorosłe i 1 dziecko. Temperatura w mieszkaniu ok. 20-21 stopni całą dobę. Moc pieca zredukowana do 40% = 9,2 kW. Piec ustawiony na 53 stopnie.

 

Sąsiad mieszka na parterze dokładnie pode mną. Ma identyczny metraż, 2 osoby dorosłe, 1 starsza, dwoje dzieci. Instalacja grzewcza na piecu Vaillant jakiś model 20 kW, w miedzi. Moc zredukowana do 12 kW. Warunki generalnie identyczne jeżeli chodzi o metraż, temperaturę w pomieszczeniach, ustawienie temperatury wody obiegowej w piecu, okna, pokoje, sufity itp.

 

Tyle tylko, że gazu sąsiad zużywa dwukrotnie mniej! W szczególności za okres grudzien2008-styczen2009 czyli dwa miesiące, moj piec zużył niemal 800 metrów sześciennych gazu! Prawie 1500 złotych!

 

Zrobiłem również dokładniejsze pomiary. Ciekawe są cykle grzania/przerw:

Mój piec włącza się na 2 min. 05 sekund, zużywa w tym czasie 0,042 m3 gazu, po czym następuje 3:50 przerwy. I ponownie. Przekłada się to na spalanie 9.12 m3 na dobę.

Piec sąsiada włącza się na 0:55, zużywa w tym czasie 0,02 m3 gazu (czyli proporcjonalnie), po czym następue 8 minut przerwy. Zużycie dobowe wychodz 3.2 m3.

 

Widac wiec, ze samo ogrzewanie zuzywa u mnie trzykrotnie wiecej gazu! Reszte sąsiad dociąga sobie c.w.u.

 

Ja się nie upieram, że powinienem zużywac dokladnie tyle co mój sąsiad. Może, mimo iż wydaje się ze parametry energetyczne mieszkan są identyczne (a moje nawet troche lepsze) - moze sa jakies roznice, ktorych nie widze. Niemniej jednak nie wierze, zeby te roznice przekladaly sie na trzykrotnie wieksze zuzycie gazu na ogrzewanie. Byl u mnie serwisant producenta, firma alternatywna, rozmawialem z dzialem technicznym producenta - wszyscy przyznają, że zuzycie jest za duze, ale nikt nie jest w stanie nic wymyslic ani podac przyczyny.

 

Bardzo prosze o pomoc. Jestem zalamany niemal, bo nie znam sie na tym, a juz nie wiem do kogo sie zwrocic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jestes w stanie okreslic jaki wysoki masz płomien w swoim kociołku ,zeby tosprawdzic to zawór ktory masz pod piecem od gazu prawie zakrec i patrz jak piec odpala i pali i czy woda dos szybko sie grzeje czy wydłuzysz cykl grzania instalacji a płonien powinien byc naprawde niski ,moze masz dysze nie zmienione albo modulacje mechaniczna masz taka ustawiona ze jest poza zakresem modulacji elektrycznej czyli idzie za duze cisnienie na dysze ,podejzewam ze to jest to na 99% ,czyli zawór od gazu przykręci prawie na max i sprawdzi co sie dzieje delikatniemozesz krecic tym zaworem abyustawic optymalnie np wg zuzycia sasiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomien z tego co widzialem jest dosyc wysoki. Serwisant nie widzial w tym nic dziwnego. Sasiad twierdzi, ze ma plomien o wysokosci ok. pol centymetra.

 

OK, dzieki za podpowiedz. Sprobuje dzisiaj tak zrobic.

 

Dodam jeszcze jedno. Znalazlem ustawienie pieca regulujące długość cyklów. Ustawiłem to na maximum. Niemniej jednak nadal mam cykle w stosunku ok. 1:2 grzanie:prerwa (dokładnie 4:25 grzania i 9:15 przerwy). Zastanawiam sie przez to, czy jednak nie jest cos nie tak z wydajnoscia mojego pieca - czemu na dole ogrzanie wody w obiegu o ok. 20 stopni zajmuje 1:05 a u mnie 4:25. Czy to moze miec zwiazek z za wysokim plomieniem?

 

A moze to wina predkosci przeplywu wody w obiegu? Tez mi to przyszlo do glowy, bo np. u mojego sąsiada w ogole nie slychac pompy w przerwach miedzy cyklami - u mnie pompę slychac w calym mieszkaniu. Moze dziala za szybko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze byc scisle zwiazane jak płomien jestwysoki to odpowiednia ilosc tlenu dostaje dopiero poza komora spalania ,przez co temp płomienia jest niska nie jest jasno niebieski tylko czerwony czy tez jasny opomarąńcz ,palnik idealnieustawiony daje jednolity niebieskipłomien wysokosci 3-6mm w zaleznosci od rodzaju palnika (gz50)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o wyjasnienie jeszcze jednej kwestii w zwiazku z tym plomieniem - bo nie rozumiem.

Zarowno ja jak i sasiad mamy podobne zuzycie w przeliczeniu na minute (ok. 20 litrow gazu/minute).

Wynikaloby z tego, ze zarowno ja jak i sasiad mamy podobnie ustawiony zawor - skoro przechodzi przez niego tyle samo gazu co przez licznik.

Moze w piecu gazowym da sie regulowac dyszę - podobnie jak w kuchence gazowej - i takiego czegos powinienem szukac?

Jezeli myle ze soba jakies kwestie to prosze o wyrozumialosc i wytlumaczenie - do przedwczoraj bylem aboslutnym laikiem. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cisnienie gazu jakie jest podawane na dysze jest przynajmnij drukrotnie mniejsze (w zaleznosci od modelu)od cisnienia z sieci czli ok 0.8bar na dysze przy modulacji moze isc nawet 0,25 bara ,wiec zeby nie wywalac całego wykładu ze wzorami tonarazie proponuje zrobic jak pisałem i teraz jeszcze troche wiedzy odnosnie ile i jakie masz grzejniki ?

 

czy masz głowice i na ile nastawione ?

czy maszmozliwosc zamontowania eurostera zał-wył od zadanej temp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zrobie po poludniu tak jak radzisz i dam znac co i jak.

 

Dokladnych danych pojedynczych grzejnikow nie znam, ale w sumie maja ok. 6kW, jest ich 6.

Glowice (rozumiem ze chodzi o pokretla na grzejnikach) sa ustawione na maximum.

Mam mozliwosc zamontowania sterownika w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jesli masz mozliwosc to kup jeszcze dzis sterownik pokojowy i zamontój jesli nie maszmozliwosci podlaczenia kablem to kup bezprzewodowy ,cos mi sie wydaje ze jest jeszcz ina sprawaz tym kotłem ale o tym pozniej poobnizeniu płomienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o sterownik - nie mam na razie mozliwosci zakupu finansowych. Chcialem od razu kupic ten bezprzewodowy a to wiekszy wydatek. Natomiast bede mogl tymczasowo pozyczyc sterownik kablowy zeby przeprowadzic jakies testy.

 

Zrobilem zgodnie z poradą zmniejszenie plomienia - nie wiem czy wyniki testow sa pozytywne.

 

Najpierw zmniejszylem plomien minimalnie jak sie dalo - zuzycie spadlo do 9litrow/minute. Niemniej jednak piec nie byl w stanie podgrzac wody w instalacji. Piec pracowal i pracowal, ale temperatura spadala o ok. 1 stopien na 10 minut. Po trzecim spadku zwiekszylem odrobine plomien - zuzycie wzroslo do 11 litrow/minute. Natomiast wzrost temperatury byl bardzo powolny: ogrzanie wody obiegowej do 57 stopni zajelo mu 35 minut, po czym niecale 10 minut przerwy. To jest spalanie rzedu 12.5 m3/dobe - zatem duzo wieksze niz przy zaworze odkreconym calkowicie. Temperatura w czasie przerwy spadala oczywiscie podobnie co wczesniej. Dalej juz plomienia nie zwiekszalem.

 

Jak to wyglada Twoim zdaniem?

Jaka jest ta "druga sprawa" z tym kotlem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy powietrze wtórne w piecu przed wyjsciem spalin jest drozne bedzie to widac po zdieciu obudowy ,jest to miejsce grze spaliny mieszja sie z swiezym powietrzem ,co do testu to ok moc na kociołku jest i ustawienia kotła nie sa najgorsze ,podłacz ten sterownik pozyczony ustaw na dzien (czyli wtedy jak jestes w domu )22st na noc 21 albo mozesz taką sama ustawic ,i na kociołku 70st wtedy powinno byc tak ze grzeje ok 10-15min i pstój ok 15-20min ale dokładnie zobaczysz sam bo nie znam zdolnosci akumulacyjnych budynku oraz strat jakie budynek generuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zeby zobaczyc to powietrze wtorne przed wyjsciem spalin powinienem zdjac rowniez wewnetrzna pokrywe pieca? Jak rozpoznam czy jest ok czy nie?

 

Jeszcze jedna rzecz mi sie nasuwa: czy moze byc tak, ze piec nie pracuje wydajnie? Mam na mysli to, ze porownuje np. czas nagrzania wody w obiegu o jakąś deltę temperatur. Nagrzanie wody obiegowej o te samą temperature (powiedzmy 15 stopni) przy identycznym zuzyciu gazu na minute (a wiec moc kotlow porownywana) - u sasiada trwa okolo minuty a u mnie ponad trzykrotnie wiecej. Czyli wyglada to tak, jakby

- albo moja instalacja grzewcza miala trzykrotnie wieksza pojemnosc (wody w litrach mam na mysli)

- albo moje grzejniki z jakiegos powodu trzykrotnie szybciej oddają cieplo do pomieszczenia (mimo iz temperatura jest porownywalna)

- albo moj piec dziala z wydajnoscia trzykrotnie gorszą

Czy to jest dobre rozumowanie? Czy jest mozliwe jakies mechaniczne uszkodzenie pieca (np. wymiennika ciepla) ktore by powodowalo ze 1/3 mocy idzie w powietrze??

 

Musze jeszcze dodac, ze rura ze spalinami bywa bardzo gorąca - przy niektorych ustawieniach jakie wyprobowywalem nie dalo sie jej dotknac, byla duzo bardziej ciepla niz kaloryfery.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.