Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Zasobnik Wody(Ile Litrów) Do Defro Sigma 16Kw ?


konrad69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie potrzebuje porady jaki zasobnik cwu oraz ilo litrowy do kotła Defro Sigma 16kW. Dom nowy dobrze ocieplony dwie łazienki ( dwie wanny oraz dwa prysznice z deszczownicami 15x15). W całym domu ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym. Myślałem na zasobnikiem 300l z podwójną wężownicą ( w przyszłości podłączenie drugiego źródła). Rodzina 4 osobowa (rozwojowa).

Co sądzicie o tym:

http://allegro.pl/bojler-ermet-300l-dwuplaszczowy-wymiennik-cwu-skay-i6891095549.html

 

proszę o poradę i wszelkie sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik dobiera się do ilości osób. Dla pieca nie ma to właściwie znaczenia czy to będzie 150 czy 300.

Dla 4 osób wystarczy 220l. Ale jak chcesz dłużej korzystać z naładowanego zbiornika latem przepalajac co x dzień to wybierz 300l.

U mnie dla 4 osób (dwoje małych dzieci) 220l w okresie letnim starcza najczęściej na 3 dni (cyrkulacja wyłączona). Po naładowaniu woda ma 70 stopni.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z linku to podgrzewacz płaszczowy i jest do podłączenia z jednym źródłem ciepła.

Jaką pojemność podgrzewacza przyjąć? Przyjmuje się że na osobę zużywamy ok 50 l o temperaturze ok 40na  osobę dziennie. czyli te 200 litrów dla 4 osób może być ok (do obliczeń pojemności podgrzewacza stosuje się wskaźniki wynoszące od 30 do 60 l/osobę). Ale jeżeli chcesz korzystać z wanny w dwóch łazienkach to będzie to ilość za mała bo na kąpiel w wanie zużyjesz od 120 do 150 litrów wody, czyli pojemność podgrzewacza już powinna wynosić ok 300 l. Oczywiście jak będziesz podgrzewał wodę do temperatury wyższej niż te wymagane 40o C to będziesz miał odpowiednio więcej wody ale z tą wysokością temperatury nie ma co przesadzać bo wysoka temperatura cwu skraca żywot podgrzewacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... Szał pał na duże zbiorniki trwa.

300 litrów jest OK jeśli celujesz w solary lub pompę ciepła. Jeśli chcesz go opalać z pieca (zawsze) TO GO NIE BIERZ (chyba że minimum 6 osób w domu i każda jeden za drugim bierze prysznic jak w ośrodku wczasowym ze wspólną łazienką).

 

Duży litraż jest dobry gdy chcesz przechowywać ciepło (solary) lub woda nie dogrzeje się do wysokiej temperatury (pompa ciepła). 

Jeżeli planujesz grzać wodę kotłem w lato (kupisz tone lub mniej ekogrochu czy miału, ładujesz podajnik raz na 1,5ra miesiąca i masz w czterech literach budowe solarów, pomp ciepła za x tys. zł). to kup max 200 litrów. Dogrzejesz go zawsze do odpowiedniej temp.

W rodzinnym domu miałem bojler 140 litrów i podkowę z pieca (temp. wody koło 80 - 90 stopni) - przy takiej temp. wody dla wojska starczy.

Wyższa temp. to oczywiście większe wytrącanie kamienia, spadek sprawności itd itd, ale bojler też żył wiecznie nie będzie, a od czasu do czasu i tak go wygrzać musisz co by legionelle zabić.
200tkę z 1ną wężownicą kupisz też o wiele taniej niż 300 z 2ma więc po x latach Cię to też rybka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.