Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Co I Cwu, Nowy Piec I Grzejniki


DAREK101120

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Panowie i Panie potrzebuję pomocy przy przeróbce CO i CWU. Będę przenosił piec w inne pomieszczenie, zmieniał go na nowy. Jest strasznie dużo do przerobienia i z racji mojego wieku mam zerowe doświadczenie w tych sprawach. Teraz opiszę co i jak.

 

Dom wybudowany w 1980r ma parter ( z zewnątrz cegła 12 dalej pustak 25) i piętro ( z zewnątrz cegła 20, kanał 6 i dalej cegła 12). Dom nie jest ocieplony i posiada stare drewniane okna. Powierzchnia do ogrzania 200m2. Piec jaki to ogrzewa to Żeliwniak tzw.1,5 (półtora). Na piętrze są wszędzie grzejniki żeliwne na parterze nie ma grzejników i będę musiał założyć nowe.

 

Trochę poczytałem forum i wiem że zrobię tak:

Grzejniki zamontowane na parterze będą nowe jakie to mam nadzieje ze się dowiem tutaj i jak policzyć ile ich musze dać na daną powierzchnię,

Grzejniki na piętrze są żeliwne w dobrym stanie nie ciekną grzeją dobrze zdejmę je przepłukam z syfu wyczyszczę z farby pomaluje na nowo założę nowe regulatory i będą grzać.

Piec jest do wymiany ma 30 lat żeliwny 1,5 (półtora). Podstawą dla mnie jest jak najtańsze ogrzewanie wiec będę zmieniał piec na zasypowy lub z podajnikiem najlepiej jakiś uniwersalny na dwa paleniska raczej będę opalał miałem. U mnie jest jeszcze taki problem ze często się zdarza ze nie ma prądu na godzinę lub dwie więc fajnie by było jak by mogło się jakoś palić jak pompka nie będzie działać Co do producenta i rodzaju pieca mam nadzieje ze cos doradzicie. Na razie wiem ze z Zębca są dobre piece.

Z pieca będzie ogrzewany bojler 120L ma grzałkę na prąd i będzie podłączony do pieca żeby zimą i latem można było mieć ciepłą wodę poprzez napalenie w piecu.

 

Załączam rysunki gdzie chce przenieść piec:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/539789b264831bc3.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9f51384b012d25a2.html

 

Teraz kwestia komina z czego pobudować komin, czy opalając miałem muszę mieć wkład kominowy??? komin będzie musiał być wysoki na 10m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to lecimy co do kotłowni czy bedzie zanizona wqzgledem innych pomieszczen?

komin jesli musi miec te 10m to cegła i wkład ceramiczy kamionka 20/20 otynkowac i po robocie koszt materiału to ok 250zł na metr komina z kanałem wentylacyjnym 25/12

grzejniki to proponuje alu zdecydowanie ,wysokosc ok 50-56cm i ilosc w przełozeniu na powierzchnie 1 do 1 plus 1

czyli pomieszczenie 24m to 25zeber

grawitacja nie zalezy od kotła tylko od instalacji jesli nie bedziesz zanizał kotłowni to przynajmniej tak prowadz instalacje zeby góra grzała a dół dopiero po właczeniu pompy ,dobre rozwiazanie w zaleznosci od przeznaczenia pięter ,zeby dół grzał z pełną mocą to treba piec zagłebic tak zeby góra pieca to dół grzejnika była na zero ,jesli z moca taka zeby poprostu grzał to góra pieca =góra grzejnika

czy bedziesz przeróbki robił w stali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia nie będzie zaniżona. Grzejniki na dole aluminiowe będą zamontowane tak ze góra grzejnika będzie na wysokości 3/4 pieca. Rozumiem ze dół bez pompki nie będzie grzał, czy z pompka będzie to funkcjonować w 100% prawidłowo jeśli grzejniki nie będą wyżej niż piec ????

 

Obecnie jest OC grawitacyjne czyli jak zamontuje nowy piec bez zmian w instalacji na pietrze powinno to bez pompki grzać???

 

Tego prądu nie ma raz na jakiś czas więc jak maja być jakieś komplikacje przez to żeby prowadzić instalacje w taki sposób ze bez pompki będzie grzać góra to nie będziemy kombinować.

 

Zmiany w stali będą. Zmieniam na całym dole rurki na miedziane. Na górze zostawiam grzejniki żeliwne czy do nich poprowadzic miedziane rurki czy zostawic instalacje taka jak jest????

 

Co to znaczy prawidłowo zrobiona instalacja żeby grzało bez pompki????

 

 

Komin mamy załatwiony cegła+wkład czyli jakieś 2500zł

Grzejniki na dole aluminiowe ceny się ustali później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli teraz góra grzeje na grawitacji to tak przerób zeby zostalo na grawitacji ,oczywiscie jesli walory estetyczne nie kolidują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia nie będzie zaniżona. Grzejniki na dole aluminiowe będą zamontowane tak ze góra grzejnika będzie na wysokości 3/4 pieca. Rozumiem ze dół bez pompki nie będzie grzał, czy z pompka będzie to funkcjonować w 100% prawidłowo jeśli grzejniki nie będą wyżej niż piec ????

 

Przy rozdziale górnym wystarczy, że środek grzejnika jest wyżej niż wylot kotła. Czasem grzejniki pod sufitem lub małe obniżenie kotła do poziomu gruntu pozwala to zrealizować. Oczywiście przekroje rur wychodzą wtedy bardzo duże, bo ciśnienie grawitacji jest proporcjonalne do wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli teraz góra grzeje na grawitacji to tak przerób zeby zostalo na grawitacji ,oczywiscie jesli walory estetyczne nie kolidują

 

Teraz pytanie czy na górze warto zmieniać rurki na miedziane czy zostawić stalowe?????

Dla pewności grzejniki aluminiowe na parterze których góra grzejnika będzie na 3/4 wysokości pieca będą prawidłowo grzać z pompka???

 

Możecie doradzić jakich producentów są dobre grzejniki aluminiowe??

Jakich producentów są dobre regulatory do grzejników??? żebym wiedział za czym się rozglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do instalacji to tak jak pisałem jak walory estetyczne nie przeszkadzają to mozesz ja zostawic co do grzejników to kasdy jest dobry jedynie mozesz sobie wybrac pod wgledem estetycznym i nie słuchac ze jedno zeberko ma powyzej 120w bo to są bajki ,co do zaworów to zdecydowanie heimeier iu do tego głowica dx albo cos lepszego ,co do umiejscowienia grzejników przy układach pompowych to kazdy bedzie grzał i na kazdej wysokosci nalezy tylko dobrze wyregulowac instalacje po montazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to sprawa się powoli wyjaśnia. Teraz kwestia pieca. Do ogrzania 200m2.

 

- jakiej mocy piec wybrać?? czy 25KW wystarczy??

- Czym najbardziej opłaca się opalać??? ( miał, eko-groszek???).

- Czy piece na miał z podajnikiem są funkcjonalne??? na eko-groszek na pewno a co z miałem???

- no i najważniejsze jakiego producenta piec wybrać??? słyszałem że z ZEMBCA są dobre piece. Nie chciał bym kupić szajsu żeby za 5 lat go wymieniać może warto pójść w piec ŻELIWNY???? słyszałem że robią takie cena jest wysoko ale podobno warto???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jesli retorda to 25kw edzie wystarczajacy co do zebca dałbym sobie spokój ,jak przanalizowałem oferty niedawno i spotkałme sie z niektorymi kotłami o moj wybór skłaniał by sie na cos z pleszewa ale jak niemontuje to nie biore odpowiedzialnosci za doradzanie w sprawie kotła ,co do spalnia miału to jest taka sprawa ze dobrego miału to juz zedwa lata nie widziałem sam syf wiec trudno cos doradzis zeby kamieniami i piaskiem barwionym szło palic

eko tanio nie wychodzzi bo koszt tony to ok 700-780zł wiec masakra ,teraz jeszcze sprawa czy jest ktos w domu czy nie jesli nie ma nikogo calymi dniami to eko groszek proponuje jesli ktos jest imoze zajzec do kociołka towtawic kociołek w stylu miałowca z duza komorą spalania i powierzchni ok 4m wymiany wtedy co włozysz to spalisz czy miał czy groch czy orzech czy tez drewno takie jest moje zdanie na dzien dzisiejszy rozwiazanie tansze bo kociołek zpleszewa taki to do 4000zł juzd dobry kupisz a na eko z dodatkową komora spalania jako palenie awaryjne to wydasz 8000zł nawet wiecej chyba ze zeliwiak to ok 12000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a są piece zasypowe uniwersalne bez podajnika żeliwne?

Kotły żeliwne bez podajnika - to na przykład Viadrus U24, albo R-eco M. Czy są "uniwersalne"? Uniwersalne są na ogół kotły górnego spalania. Można do nich załadować prawie wszystko. Są za to mniej sprawne, bardziej zasyfiają komin i mają mniejszą stałopalność. Viadrus U24 jest kotłem dolnego spalania. Są też Viadrusy "górniaki" (U22, U26), oraz Fakora, czy Camino (także górnego spalania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

tak głeboko zeby rura z otuliną sie zmiezciły i na to min 1,5cm tynku ,ale przy motazu pamietac o kompensacjach temperaturowych i uchyty stosowac nie na rury ale na otulinie tak aby rury swobordnie mogły w scianie pracowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.