Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe I Jak Najcieńsza Grubość Wylewki


karmelsik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam ogrzewanie podłogowe w starym domku szeregowym o powierzchni 55m2. Zasilane kotłem dwufunkcyjnym Junkers o mocy 24 kW. Problem dotyczy małej łazienki o powierzni ok 4m2. Jest bardzo niska i każdy uratowany centymetr jest na wagę złota.

 

Z wykonawcą ustaliłem, że można zredukować grubość styropianu do 1cm+ położenia ekranu izolującego (taki jak za grzejnikami). Oczywiście liczę się z tym, że będą straty ciepła, ale myślę, że przy tak małej łazience nie będzie to bardzo odczuwalne. Do tego wylewka 5cm to i tak wyjdzie około 7cm. W pomieszczeniu będzie też wisiał grzejnik na ręczniki.

 

Bardzo prosiłbym o radę czy jest jakieś inne rozwiązanie, które mógłbym zastosować nie rezygnując z ogrzewania podłogowego i jednocześnie nie tracąc tylu centymetrów. Czytałem o suchych wylewkach, gdzie można zejść do 3 cm grubości, jednakże podobno gorzej akumulują ciepło. Co o tym sądzicie?

 

Z góry dziękuję za pomoc

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Austrii w takich wypadkach bardzo popularne jest frezowanie kanałów na rurkę w istniejącej posadzce , nie ma wtedy co prawda żadnej izolacji pod rurką ,ale wychodzi się praktycznie na starą wysokość podłogi , widziałem u nas też oferty na wykonanie takiego ogrzewania.

tak to wygląda w praktyce jak na filmie.

https://www.youtube.com/watch?v=29k0cBMo5bI

 

https://www.youtube.com/watch?v=rrzhEGNM-N4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak , ale coś za coś - a straty nie są chyba aż tak wielkie , bo  powierzchnia mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co jest pod podłogą na której ma być ogrzewanie.

Co do frezowania to robiłem - kilka razy, bruzdownica i idzie.

Jak chcesz walczyć o grubość to nie robi się wylewni z betonu, tylko z anhydrytu - wtedy wystarczy 2 cm nad rurami.

Jeden cm styropianu nic nie daje, natomiast są specjalne maty pod ogrzewanie podłogowe o grubości 2 lub 3 cm i to mogę ci polecić, warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zakładam ogrzewanie podłogowe w starym domku szeregowym o powierzchni 55m2. Zasilane kotłem dwufunkcyjnym Junkers o mocy 24 kW. Problem dotyczy małej łazienki o powierzni ok 4m2. Jest bardzo niska i każdy uratowany centymetr jest na wagę złota.

 

Z wykonawcą ustaliłem, że można zredukować grubość styropianu do 1cm+ położenia ekranu izolującego (taki jak za grzejnikami). Oczywiście liczę się z tym, że będą straty ciepła, ale myślę, że przy tak małej łazience nie będzie to bardzo odczuwalne. Do tego wylewka 5cm to i tak wyjdzie około 7cm. W pomieszczeniu będzie też wisiał grzejnik na ręczniki.

 

Bardzo prosiłbym o radę czy jest jakieś inne rozwiązanie, które mógłbym zastosować nie rezygnując z ogrzewania podłogowego i jednocześnie nie tracąc tylu centymetrów. Czytałem o suchych wylewkach, gdzie można zejść do 3 cm grubości, jednakże podobno gorzej akumulują ciepło. Co o tym sądzicie?

 

Z góry dziękuję za pomoc

Kamil

Nie znam się ale się wypowiem. Znaczy nie jestem prof. ale robiłem u siebie różne przeróbki.

 

Ogólnie to ogrzewanie podłogowe może leżeć na gołych rurkach w sensie 0,5cm kleju nad i na to jakieś grube płytki gresowe. Płytki i tak ładnie rozprowadzą ciepło.

Nie rozumiem tego z akumulacją bo przecież to piec gazowy i idzie bez przerwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co jest pod podłogą na której ma być ogrzewanie.

Co do frezowania to robiłem - kilka razy, bruzdownica i idzie.

Jak chcesz walczyć o grubość to nie robi się wylewni z betonu, tylko z anhydrytu - wtedy wystarczy 2 cm nad rurami.

Jeden cm styropianu nic nie daje, natomiast są specjalne maty pod ogrzewanie podłogowe o grubości 2 lub 3 cm i to mogę ci polecić, warto.

Pod łazienką jest piwnica. To dobrze czy źle (w kwestii bruzdowania i nie stosowania żadnej izolacji)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się ale się wypowiem. Znaczy nie jestem prof. ale robiłem u siebie różne przeróbki.

 

Ogólnie to ogrzewanie podłogowe może leżeć na gołych rurkach w sensie 0,5cm kleju nad i na to jakieś grube płytki gresowe. Płytki i tak ładnie rozprowadzą ciepło.

Nie rozumiem tego z akumulacją bo przecież to piec gazowy i idzie bez przerwy?

Z akumulacją mam na myśli to, że podłoga się nagrzewa i potem oddaje to ciepło. Instalacja ma czujnik temperatury, więc jak powietrze osiągnie żądaną temp. to obieg się wyłączy a podłoga jeszcze przez jakiś czas oddaje ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest piwnica to można naciąć 2 cm na rurki, rurki po ułożeniu zalać rzadkim klejem do płytek, ale takim mocniejszym.

Na to 2 cm anhydrytu i docelowy gres.

Niektóre wylewki anhydrytowe są samopoziomujące, więc wyjdzie dobrze i równo.

W piwnicy na strop przykleić styropian - tak z 10cm i będzie i akumulacja i izolacja i zachowana wysokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niektórzy producenci oferują płyty gipsowo-włókninowe z wyżłobionymi kanałami do ułożenia rury grzewczej. Panel jest nastepnie przykrywany wykładziną docelową - ceramika. Niestety dużej akumulacyjności takiego rozwiązania bym nie oczekiwał.

 

Być może warto wesprzeć instalację podłogową ogrzewaniem ściennym - są do tego gotowe płyty grzewcze z już zatopioną rurą, pasują pod standardową zabudowę G-K. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

czy ktoś wycinał u siebie otworzy w istniejącej wylewce i kładł rurki do ogrzewania podłogowego? Jeśli tak to na jaką głębokość wycinane były otwory? Myślę nad takim rozwiązaniem, jednak obawiam się tego że podłoga nie będzie grzała równomiernie tj. będzie grzała jedynie powierzchnia tuż nad rurką, obok zimno i dalej kolejna rurka. Przy tradycyjnym sposobie kładzenia ogrzewania podłogowego cała powierzchnia grzeje równomiernie.

 

proszę o Wasze opinie/doświadczenia.

dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.