Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet I Podłogówka Prośba O Pomoc Instalacja


Shirosan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o pomoc i schemat jak najlepszego rozwiązania. 

Posiadam obecnie podłogówkę z rozdzielaczem mieszający z pompą grundfos upm3, bypasem i zaworem termostatycznym AFRISO ATM366.

W domu będzie tylko podłogówka 12 obiegów (6 dużych w okolicy 120mb i 6 małych) dom ok. 200m2 z poddaszem użytkowym. Dodatkowo może w przyszłości jakaś koza do dogrzania.

 

Zasilane to będzie z pieca na pellet Kostrzewa TWIN BIO LUXURY 16 kw 

Dodatkowo w układzie ma być zbiornik na cwu ok. 250L

 

Chciałbym aby można było grzać niezależnie cwu, co. 

Kompletnie się nie znam na instalacji więc proszę być wyrozumiałym. Podłańczał to będzie pewnie instalator ale chciałbym móc skonfrontować jego wizję z Państwa rozwiązaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz mieszający najlepiej oddaj do sklepu gdzie go kupiłeś. Radzę podzielić instalację na mniejsze obiegi i dobrze policzyć pętle  podłogówki  120 m to może być za dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz z pompą i zaw 3-d zostaw , jest OK

Natomiast problemem jest to że podłoga potrzebuje wody o temp zasilania ok 30-35C z powrotem ok 5-8C mniej , a kocioł wymaga powrotu min 55C.

I to trzeba jakoś pożenić.

Najlepsze jest sprzęgło i TZM 55-60C na powrocie kotła.

 

W temacie o sprzęgłach w poście #1 masz przykładowy  schemat swojej przyszłej instalacji https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19095-sprz%C4%99g%C5%82a-hydrauliczne-troch%C4%99-teorii-i-praktyki/

 

Jaka jest wys podnoszenia pompy w rozdzielaczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki już się bałem że naprawdę będę musiał oddawać. Co nie byłoby takie proste bo już wszystko podłączyłem. Poniżej specyfikacja pompy

Specyfikacja i najważniejsze cechy pompy Grundfos UPM3 Auto L 25-70

  • klasa energetyczna: A (EEI<0.20)
  • Pobór prądu: 5-52W
  • Max. ciśnienie: 10 bar
  • Max. wysokość podnoszenia: 7m
  • Jeden przycisk do ustawień pompy
  • Czytelny system diod pokazujący tryb pracy
  • Dopuszczalny suchy start: max 3x20 sekund
  • Trzy tryby pracy:
  1. ciśnienie proporcjonalne (3 ustawienia)
  2. ciśnienie stałe (3 ustawienia)
  3. stała krzywa (4 ustawienia - 4m, 5m, 6m,7m)

Zawór TZM i sprzęgło jakieś konkretne możesz polecić?

 

Ogólnie myślałem nad takim układem (w układzie otwartym)

 retoduo11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TZM to minimum 55C np ESBE VTC511/55 lub VTC511/60C, sprzęgło to minimum 40kW dobrze ocieplone, z wyjściami 1"

Na w/w schemacie zaw 29 nie jest potrzebny, natomiast brak zaworów zwrotnych - za każdą z pomp.

Ta pompa bez problemu pociągnie pętle o dł 130m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję. Czyli układ jak na schemacie w załączniku pasuje (+ZZ za pompami)? 

 

 

I opis do schematu

8 – czujnik temperatury ciepłej wody użytkowej, 9 czujnik temperatury mieszacza, 10 – czujnik temperatury – pogodowy,

 

11 – pompa obiegu centralnego ogrzewania, 12 – pompa obiegu ciepłej wody użytkowej

Jakie najlepiej? 

 

13 – pompa obiegu mieszacza

Czy tą zastępuje ta która jest przy rozdzielaczu?

14 – siłownik mieszacza ???

Czy zamiast tego wystarczy ten AFRISO ATM 366 który jest w rozdzielaczu?

 

15 – zasobnik ciepłej wody użytkowej (200-250L)

16 – termostat pokojowy, (z tego chyba zrezygnuję bo przecież w każdym pomieszczeniu odrobinę inna temperatura będzie)

 

26 – zewnętrzny termostat zabezpieczający ogrzewanie podłogowe 55stC (odcina zasilanie elektryczne pompy mieszacza po przekroczeniu maksymalnej temperatury - co to jest???

 

27 – czujnik temperatury powrotu, 

28 – termostatyczny zawór trójdrożny 50-55°C (w celu ochrony powrotu kotła), zaproponowany wcześniej

30 – sprzęgło hydrauliczne (zapewnia brak konieczności równoważenia przepływów pomp). zaproponowany wcześniej

 

 

Czy rurki mogą być PEX 25 czy powinny być miedziane wszędzie (jaki przekrój? 28? 22 wystarczy?)

 

Przepraszam że tak męczę ale od jakiegoś czasu już się staram ogarnąć tą instalację ale zagadnień jest masa i naprawdę wielki szacunek za wiedzę w tym temacie.

 

 

post-70970-0-91919500-1502210310_thumb.jpg

post-70970-0-81854300-1502210318_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo dziękuję. Czyli układ jak na schemacie w załączniku pasuje (+ZZ za pompami)? 
 
 
I opis do schematu
8 – czujnik temperatury ciepłej wody użytkowej, 9 czujnik temperatury mieszacza, 10 – czujnik temperatury – pogodowy,
 
11 – pompa obiegu centralnego ogrzewania, 12 – pompa obiegu ciepłej wody użytkowej
Jakie najlepiej? 2 szt 25/40 energooszczędne
 
13 – pompa obiegu mieszacza - to ta w rozdzielaczu
Czy tą zastępuje ta która jest przy rozdzielaczu?
14 – siłownik mieszacza ???  - brak , jest zaw 3-d mieszający termostatyczny
Czy zamiast tego wystarczy ten AFRISO ATM 366 który jest w rozdzielaczu?
 
15 – zasobnik ciepłej wody użytkowej (200-250L)
16 – termostat pokojowy, (z tego chyba zrezygnuję bo przecież w każdym pomieszczeniu odrobinę inna temperatura będzie) - przy podłogówce nie ma większego sensu
 
26 – zewnętrzny termostat zabezpieczający ogrzewanie podłogowe 55stC (odcina zasilanie elektryczne pompy mieszacza po przekroczeniu maksymalnej temperatury - co to jest??? - czujnik bimetaliczny, ale powinno być mniej do 50C
 
27 – czujnik temperatury powrotu, 
28 – termostatyczny zawór trójdrożny 50-55°C (w celu ochrony powrotu kotła), zaproponowany wcześniej powinien być 55-60C
30 – sprzęgło hydrauliczne (zapewnia brak konieczności równoważenia przepływów pomp). zaproponowany wcześniej
 
 
Czy rurki mogą być PEX 25  - za cienkie, na 12 obwodów to ledwie 28 miedź wystarczy czy powinny być miedziane wszędzie (jaki przekrój? 28? 22 wystarczy?)
 
Przepraszam że tak męczę ale od jakiegoś czasu już się staram ogarnąć tą instalację ale zagadnień jest masa i naprawdę wielki szacunek za wiedzę w tym temacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bez tego dodatkowego zaworu 3D nie da się sterować pogodowo? Na przykład automatyką kotła? Widziałem że ma taką funkcję więc sądziłem że będzie się rozpalał bardziej im zimniej będzie i tym cieplej będzie...

 

W ogóle jakbyś mógł mnie oświecić jak to się wtedy reguluje. Sądziłem że podobnie jak na kaloryferze chcę mieć cieplej na danej pętli to podchodzę i zwiększam sobie przepływ na rozdzielaczu i się robi cieplej...

 

Kurde nie było się trzeba pchać w te podłogówki... :( ale żona chciała...

 

Żadnych naczyń wzbiorczych nie potrzebuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz albo naczynie wybiorcze otwarte albo przeponowe
A w podłogówce nastawiasz temp wody ręcznie na zaw ATM

 

 

Jak nie chcesz takiej opcji to zdemontuj z rozdzielacza  pompę, zaw 3-D i bypass.

Pompą zamontuj w kotłowni a zaw 3-D termostatyczny zmień na zaw 3-d 1" z siłownikiem.

Wtedy masz wszystko od sterowania i przygotowywania wody w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żebyśmy się dobrze zrozumieli mam 3 opcje

 

1. Zostawiam tak jak jest teraz i steruję ręcznie atm i przepływami.

2. Wywala ATM i wstawiam 3D z siłownikiem zostawiam pompę i bypass- sterowanie pogodowe

Na przykład zawór VRG132 1" + siłownik ESBE ARA661

 

3. Demontuję pompę zawór 3d termo i bypass. Montuję pompę do obiegu co na powrocie (11 na schemacie) podłączam zawór 3D z siłownikiem (Na przykład zawór VRG132 1" + siłownik ESBE ARA661) bezpośrednio pomiędzy jedną a drugą belkę rozdzielacza. Wtedy w całym układzie mam tylko dwie pompy, dwa zawory 3d oraz sprzęgło - sterownie pogodowe

 

 

Czy do jednego i drugiego potrzebuję siłownik? Czy ten przy sprzęgle nie wymaga siłownika?

 

Jeden z instalatorów przekonują mnie do bufora, bardziej przemawia do mnie ten układ ponieważ wydaje mi się że będzie tym łatwiej sterować niż buforem, poza tym mam niewiele miejsca w kotłowni. Jak myślisz sambor?

 

PS. Jak ta kotłownia będzie działać to masz u mnie zgrzewkę ulubionego piwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei

ad1 - tak , ręcznie 3-4 x w roku zmieniasz nastaw zaworu ATM, dodatkowo możesz zmieniać przepływy przez zmianę biegów w pompie.

Nie zaleca się ciągłych zmian przepływów rotametrami - po prostu tego mogą nie wytrzymać i się rozpadną.

ad2 - tak

ad3 - przeniesienie układu mieszającego do kotłowni pozwala na łatwiejszy dostęp do regulacji nawet przy zaw ATM.

 

W układzie masz 3 pompy :

tą na podłogówkę i to nie ważne gdzie ona jest - może być w rozdzielaczu, może być w kotłowni

druga pompa to ta od CW

trzecia to pompa obiegu kotłowego

 

ew może być czwarta pompa od cyrkulacji CW

 

W układzie masz 2 zawory 3-D

 

do przygotowania wody na podłogę - ten który masz obecnie, z nastawami ręcznymi temperatury wody podawanej na podłogę

np przy 0C podajesz 28-30C, przy -5C  32C, przy -10C 35C a przy -20C 38C

 

jak zastosujesz opcję z zaw 3-D z siłownikiem to takie nastawy zrobi sterownik kotła wg wskazań czujki pogodowej

 

Lokalizacja tego zaw 3-D to rzecz wtórna, może być i w szafce  i w kotłowni.

Ważne tylko żeby nie zmieniać kolejności podłączenia - najpierw zawór, następnie pompa

 

Zawór ochrony powrotu- ten miedzy kotłem a sprzęgłem nie potrzebuje sterownika.

 

Sprzęgło działa podobnie jak bufor i dlatego np ja zalecam je jak największe

 

Natomiast bufor jest do takiego układu najlepszy, ale swoje kosztuje i zajmuje miejsce w kotłowni, wstawia się go zamiast sprzęgła.

Dla ciebie to była by dobra opcja, bufor nie musi być duży, wystarczy 200-300l- takie bardzo duże sprzęgło,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Rozdzielacz z atm jest w kotłowni, tak że nie ma z tym problemu. Jakbym wstawił bufor 200l to coś mi wylatuje z układu? Znalazłem zbiornik Galmet SG( B) bez wężownicy za 1200 więc sprzęgło za 400 wyleciałoby braknie 800 zł :) może coś jeszcze byłoby zbędne?

 

Chyba że lepiej pasuje ten schemat poniżej. Chociaż wydaje mi się że to prawie to samo... Dodatkowo jest naczynie wzbiorcze na powrocie zimnej wody, czy zamiast tego można zastosować naczynie wzbiorcze otwarte od kotła czy to jest jako drugie i jest niezbędne?

 

Zawór 3d z siłownikiem przy podłogówce to może być na przykład  zawór z siłownikiem GOSHE 230V https://foxhurt.pl/zawor-mieszacz-3-drogowy-1-cal-silownik-230v-140s-goshe

post-70970-0-23547500-1502272368_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo stosujesz naczynie otwarte albo przeponowe, 

Otwarte podłączasz na zasilaniu z kotła , przeponowe na powrocie do kotła.

Ten ostatni schemat jest trochę gorszy do pracy w lecie, kiedy musisz podgrzać bufor aby nagrzać CW.

Więc podłączenie CW zrób wprost do kotła, jak na poprzednim schemacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.