Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro - Dobór I Opinie O Sterownikach Typu Pid


Jurand0289

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

najpierw kilka słów wstępu. Rodzice kupili sobie w 2011 roku kocioł defro uni duo (chyba dokładnie taki jak na zdjeciu http://wiosna1.mojabudowa.pl/pliki/wiosna1/image/sdc11125.jpg ) i palą ekogroszkiem. Kocioł z podajnikiem i paleniskiem rynnowym, "mercedes wśród kotłów" jak przekonywali sprzedawcy itp. Kocioł ma sterownik firmy techsterowniki taki jak tutaj na zdjęciu lub bardzo podobny https://www.techsterowniki.pl/wp-content/uploads/2015/03/st-58-zpid.png

 
Przy prawie każdej poważniejszej zmianie pogody, zmianie węgla, a także z innych niewiadomych powodów jest masa różnych problemów z ustawieniem go, bo albo dymi, albo sie grzeje, albo za duża temperatura podajnika, albo przesypuje węgiel, albo coś jeszcze innego. Rodzice nie są już najmłodsi i nie znają się na tego typu rzeczach więc ustawienie tego kotła jest problemem. Nawet jak ich odwiedzę i uda się przez weekend dostosować ustawienia (trochę to trwa bo trzeba zmieniać ustawienia po trochę i poczekać na efekt) to zasypią groszek o troche innej wilgotności (tak podejrzewam), zmieni się pogoda i już trzeba przestawiać.
 
W obecnym sterowniku jest bardzo duzo parametrów do zmian i ciężko jest go rodzicom ustawić. Kupowali ten kocioł z naszą pomocą po to, żeby mieli lżej jak nie ma dzieci na miejscu. Jest inaczej.
 
Wobec powyższego, korzystajac z okazji ze aktualny sterownik się popsuł (szwankuje dotyk), zastanawiam sie nad zakupem dla rodziców sterownika typu pid, który ma mniej parametrów do ustawienia i na podstawie odczytów z czujników sam dostosowuje parametry i proces spalania. Tylko tutaj pojawia sie pytanie, czy faktycznie ten sterownik sam ustawi sobie wszystko, żeby spalnie szło w sposób poprawny? Zaznaczam tutaj, że nie musi to być spalanie super oszczędne, ważne żeby było bezproblemowe. 
Zastanawiam sie nad dwoma sterownikami, albo k1pv4 polecany przez defro, albo jakis sterownik z firmy bolecki. Czy moze ktoś coś polecic?
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja mam sterownik K1PRv4, piec defro sigma uni (czyli palnik rynnowy) i naprawdę jestem zadowolony.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób SPP na palnikach rynnowych używa

 

Rynny z otwartą góra paleniska są kapryśne i wymagają często korekt sterownika, ale muszą też mieć stabilne warunki pracy (napowietrzenie kotłowni, właściwy ciąg kominowy)

 

Pomyśl nad zakupem tzw RCK (regulator ciągu kominowego) może byc montowany w wyczystke kominowa lub sa też wersje na rurę kominową (spalinową)

Montujesz ustawiasz cos z przedziału 10 do 15Pa i jeden kłopot z głowy.

 

PID-y dążące do pracy ciągłej nadmuchu schodzące na niższe moce mogą przegrzewac rurę ślimaka, jeszcze większy problem w typowym dwustanie jak na dłużej się odstawia

SPP masz do wyboru w dwóch wersjach tj. SPPv2L (na 2pompy,podajnik, dmuchawę z wyjściem na podłączenie internetu), ten tzw mały jest po 550zł

albo duża wersja SPPv2, wówczas obsługa do 5pomp, siłownika zaworu, cz.wew, zew,spalin, internet na rok, dane spalania oraz info o zasypie paliwa w koszu... ten jest po 839zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz - dwustan to też PID czy to ten zwykły sterownik bez algorytmu PID? Poczytam o tych RCK i zorientuję sie  w cenach, może to być pomocne.

 

gilal - Dużo jest parametrów do ustawiania  tym sterowniku? Czy faktycznie sam on zmienia parametry i dostosowuje się też do warunków modyfikując algorytm?

 

 

Ja co prawda jestem bardziej programistą już teraz niż elektronikiem, ale miałem też podstawy automatyki i wiem, że powinno się tak dać, żeby algorytm poprawiał sie sam na podstawie odczytów z różnych czujników. Chodzi mi o to, że na miejscu zostają juz sami rodzice, którzy nie orientują się w technicznych rzeczach i jeszcze pracują. Wiem, że nie ma kompletnie bezobsługowych rzeczy, ale powinna być możliwość takiego trybu auto, który może nie jest oszczędny itp, ale działa sam. Różnica w k1pv4 a boleckim cenowa jest spora. Cena i kontakt na forum bolecki oraz podgląd przez internet parametrów innych kotłó zarejestrowanych przemawia za tym steronikiem, o k1pv4 zbieram opinie, tylko boje się, znów sie w coś wpakuję, co nie będzie wiadomo jak sterować itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwustan to zwykły sterownik oparty o pętle histerezy, czyli dochodzi do zadanej z jedna pauzą i danym nadmuchem, staje i jest w podtrzymaniu, temp. spada, wraca ponownie do pracy. Ustawiamy ręcznie, jako przykład dwustanu z prondu Argon, Titanic, z Tech-a popularny ST-37, sterowniki DK-System, Foster i jego starsze Tango itd.

 

pid tu już nazwa zrobiła sie popularna i w zasadzie do jednego worka wrzucamy sterowniki z jakąś forma adaptacji pid, pid-II, fuzzy logic itd itp.

ogólnie w pid-zie chodziło o to, aby badając trendy zmiany temp. elektronika płynnie zmieniała nadmuch i dawkowanie do zapotrzebowania na ciepło, sterownik dąży do pracy ciągłej unikając sztywnego podtrzymania. jako przykłady takich modeli stary ognik pid, nowsza cobra, jeszcze nowsza cobra-II, puma, skorpion, talos, argos pid, spp, iryd pid, rt09pid tatarka, dane sterowniki pluma, wybrane modele tech-a itd.

 

SPP ma swój automat, tj. zmienia dawkowanie, ale nadmuchem steruje w inny sposób, schodząc na niższe obciążenia szatkuje cykle załączania dmuchawy. Rozwiązanie skuteczne i sprawdziło się w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz - dwustan to też PID czy to ten zwykły sterownik bez algorytmu PID? Poczytam o tych RCK i zorientuję sie  w cenach, może to być pomocne.

 

gilal - Dużo jest parametrów do ustawiania  tym sterowniku? Czy faktycznie sam on zmienia parametry i dostosowuje się też do warunków modyfikując algorytm?

 

 

Ja co prawda jestem bardziej programistą już teraz niż elektronikiem, ale miałem też podstawy automatyki i wiem, że powinno się tak dać, żeby algorytm poprawiał sie sam na podstawie odczytów z różnych czujników. Chodzi mi o to, że na miejscu zostają juz sami rodzice, którzy nie orientują się w technicznych rzeczach i jeszcze pracują. Wiem, że nie ma kompletnie bezobsługowych rzeczy, ale powinna być możliwość takiego trybu auto, który może nie jest oszczędny itp, ale działa sam. Różnica w k1pv4 a boleckim cenowa jest spora. Cena i kontakt na forum bolecki oraz podgląd przez internet parametrów innych kotłó zarejestrowanych przemawia za tym steronikiem, o k1pv4 zbieram opinie, tylko boje się, znów sie w coś wpakuję, co nie będzie wiadomo jak sterować itp

Witam. Kolego sterownik techa K1pv4 do twojego kotła raczej odpada, ponieważ nie będzie współpracował ze starym motoreduktorem musiałbyś założyć nowy wolniejszy a to są już koszty do tego jeszcze prawdopodobnie rura podajnika, ślimak i dmuchawa. Forumowicz "wwoytek" jakiś czas temu przeprowadzał taki zabieg w swoim kotle nawet ma filmy na you.... Taką otrzymałem info.. z defro rok temu bo też chciałem wymienić. Mam też kocioł z tego roku co ty i taki sam sterownik ale inny palnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz - dwustan to też PID czy to ten zwykły sterownik bez algorytmu PID? Poczytam o tych RCK i zorientuję sie w cenach, może to być pomocne.

 

gilal - Dużo jest parametrów do ustawiania tym sterowniku? Czy faktycznie sam on zmienia parametry i dostosowuje się też do warunków modyfikując algorytm?

 

 

Ja co prawda jestem bardziej programistą już teraz niż elektronikiem, ale miałem też podstawy automatyki i wiem, że powinno się tak dać, żeby algorytm poprawiał sie sam na podstawie odczytów z różnych czujników. Chodzi mi o to, że na miejscu zostają juz sami rodzice, którzy nie orientują się w technicznych rzeczach i jeszcze pracują. Wiem, że nie ma kompletnie bezobsługowych rzeczy, ale powinna być możliwość takiego trybu auto, który może nie jest oszczędny itp, ale działa sam. Różnica w k1pv4 a boleckim cenowa jest spora. Cena i kontakt na forum bolecki oraz podgląd przez internet parametrów innych kotłó zarejestrowanych przemawia za tym steronikiem, o k1pv4 zbieram opinie, tylko boje się, znów sie w coś wpakuję, co nie będzie wiadomo jak sterować itp

Ja palę całkowicie w automacie. Wybieram tylko moc palnika i jak trzeba moc kotła. Reszta standard. Pełna kontrola przez internet.

Tak jak pisałem jestem zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego sterownik techa K1pv4 do twojego kotła raczej odpada, ponieważ nie będzie współpracował ze starym motoreduktorem musiałbyś założyć nowy wolniejszy a to są już koszty do tego jeszcze prawdopodobnie rura podajnika, ślimak i dmuchawa. Forumowicz "wwoytek" jakiś czas temu przeprowadzał taki zabieg w swoim kotle nawet ma filmy na you.... Taką otrzymałem info.. z defro rok temu bo też chciałem wymienić. Mam też kocioł z tego roku co ty i taki sam sterownik ale inny palnik. 

I jak ogólnie opinia o kotle?:) To ciekawe co piszesz, przedzwonię jutro do Defro i do Boleckiego i popytam co i jak. Z tego co wiem to tata raz dzonił do defro i mu proponowali wlasnie K1P ale nie wiem które v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł moim zadaniem bardzo solidny mam 19 kw a waga 540 kg. tylko ja mam palnik obrotowy a miałem zwykłą fajkę. W tym sezonie zimowym miałem zamontowany sterownik z pid  ale zdemontowałem i zostałem przy orginalnym. Też myślę nad sterownikiem od boleckiego . Może w tym sezonie zakupię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, 

 

Witam. Kolego sterownik techa K1pv4 do twojego kotła raczej odpada, ponieważ nie będzie współpracował ze starym motoreduktorem musiałbyś założyć nowy wolniejszy a to są już koszty do tego jeszcze prawdopodobnie rura podajnika, ślimak i dmuchawa. Forumowicz "wwoytek" jakiś czas temu przeprowadzał taki zabieg w swoim kotle nawet ma filmy na you.... Taką otrzymałem info.. z defro rok temu bo też chciałem wymienić. Mam też kocioł z tego roku co ty i taki sam sterownik ale inny palnik. 

To potwierdziłem w Defro, K1Pv4 odpada, jest to koszt około 4000zl bo trzeba wymienic to co kolega wypisał. 

 

Z przeczytanych różnych opinii itp byłem dość mocno zdecydowany na sterownik z SPP od Boleckiego, ale narazie udało mi się naprawić obecny steronik tech  ag lux. Jak go rozkręcilem i poprawiłem taśmę od dotykowego ekranu, oraz poprawiłem luty przy złączu, to zaczęło działać. Narazie zostaje przy tym, a na zimę być może wypożyczę coś do testów od Boleckiego

 

Dzięki wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.