Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zastosowanie Miarkownika Zamiast Dmuchawy Galmet


maciekchn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chce z mojego pieca usunąć dmuchawę zastąpić ją miarkownikiem ciągu lecz problem ze może być on założony z prawej strony a wkręcić go mogę z lewej

 

Czy zastosowanie takie zda egzamin ?

czy macie może inne pomysły ?

 

Zamiast dmuchawy zrobię blaszaną klapkę na zawiasie do niej podczepię łańcuch od miarkownika ...

 

post-62778-0-26060600-1501613000_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wyciąć otwór w dolnych drzwiczkach i tam przykręcić klapkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dzwiczkach ta kalpka cos mie nie pasuje , bo wydaje mi sie że łancuch bedzie przeszkadzał przy dodawaniu opału , wiec montaż z boku jednie, Mam napewno kwr z rusztem wodnym ,

 

 tylko czy miarownik wkrecic jak na foto i przedluzyc uchwyt łańcucha ,czy wyjsc kolanem rurka i dac poziomy na końcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież dmuchawa w kotle zasypowym to "samo zło".Wiem to na swoim przykładzie.Mimo wymiany sterownika na sterownik z PID szczerze mówiąc poprawy nie widzę. Gdybym miał możliwość zamontowania miarkownika ciągu napewno bym to zrobił.Chyba,że autorowi tematu nie zależy na czystym i ekonomicznym paleniu paliw stałych.Dmuchawa jest niezbędna przy paleniu miałem,przy grubszym sorcie wystarczy ciąg kominowy i miarkownik.

Kolego "maciekchn" pomiętaj też o powietrzu wtórnym. Zachęcam do lektury:

http://czysteogrzewanie.pl/technika/jak-sterowac-kotlem-zasypowym/#Dmuchawa_i_sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

A ja mam sterownik z PID i działa powiedziałbym o niebo lepiej niż mechaniczny miarkownik który z jakiej by nie był renomowanej firmy, będzie pracował dziadowsko. Potrzeba go tuningować a i tak za wiele to nie pomoże. Dziwię się że nie byłeś zadowolony z PID-u, ja po ustawieniu po swojemu niektórych istotnych parametrów pracy, jestem bardzo zadowolony. Ale np. nadmuch mam ustawiony na 20-30% a nie jak fabrycznie ustawione chyba 60%. Spalanie nie jest wcale większe niż na mechanicznym a kocioł pracuje stabilnie i przewidywalnie co jest u mnie priorytetem. Ale co kto tam woli to to montuje . :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ty @witek jesteś przekorny, wielu kupuje mpm ds a ty sprzedałeś i z miarkownikiem podobnie he he ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Ja tylko staram się być chociaż troszkę obiektywny, wiem jakie są na forum trendy ale czy piszę nieprawdę? Mechaniczne są takie super że tylko założyć i jest ekstra?Sterowniki też mają swoje narowy ale jeśli ktoś chce to ogarnąć to nie ma potem powodu do narzekania. :rolleyes: Jeśli ktoś myśli że ustawienia fabryczne są najlepsze to niestety się myli, potrzeba trochę czasu i chęci. Natomiast MPM... był fajny, ale również wymagał uwagi, a u mnie nie było warunków dla jego poprawnej pracy. Mamy tutaj kolegów którzy pisali dobre opinie dla ds-ów a jednak przesiedli się na gs i twierdzą że decyzja używania dolniaka nie była tak do końca dobrą i przemyślaną decyzją a zamieniając kocioł na gs są szczęśliwsi bo mniej problemów. Jeśli zostanie nam węgiel kaloryczny i eko do podajników za ponad 1000 zł to w ciemnych barwach się to wszystko maluje. No nic, zobaczymy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "witek1234" może faktycznie za wcześnie przekreśliłem sterownik PID.Mój kocioł to przewymiarowany jak na moją powierzchnię użytkową miałowiec dodatkowa palę w nim węglem.Mimo zmiany ustawawień sterownika kocioł przechodził w podtrzymanie i wtedy zaczynał "kopcić",napewno mniej jak przy sterowniku dwustanowym ale jednak "kopcił".Twój sterownik posiada czujnik temperatury spalin i napewno algorytm PID lepiej działa.Możliwe ,że gdy bardziej zmniejszę szamotem komorę zasypową i dołożę PW sterownik PID będzie działał tak jak oczekuję.Będę próbował trochę "zmodernizować" swój kocioł tak jak Tobie pisałem i możliwe że wtedy będziemi OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Na przewymiarowany kocioł, tylko cegły szamotowe w celu zmniejszenia powierzchni rusztu. Zacznij od 1/3,potem ewentualnie dodawaj po warstwie, ale z umiarem bo kociołek zrobi się ospaly. Założyć tyle rusztu, aby wentylator się nie zatrzymywał albo długo nie pracował na minimalnej mocy tj. 1%.No i oczywiście pal od góry jeśli kocioł posiada po bokach komory doprowadzenie PW. Jeśli nie, potrzeba będzie dorobić taką klapkę dla PW w górnych drzwiach zasypowych. Jeśli Twój sterownik nie posiada pid-u to bida, ale można spróbować ograniczyć zasysanie wentylatora poprzez zasloniecie ok. 2/3 czrpii z boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ster to KRYPTON PID. Niestety nie ma czujnika spalin. Mój kocioł to "ciężki przypadek".Powietrze wtórne jest doprowadzane dwoma płaskownikami z otworami znajdującymi się na tylnej ścianie kotła,w przypadku miału to się sprawdzało przy węglu już nie za bardzo,być może otwory są za małe.Dodatkowo drzwiczki popielnikowe są podobnie jak w Camino,otwierając je jest dostęp do komory paleniskowej, być może przez to szybko zapalał się cały zasyp.Może warto to uszczelnić aby powietrze przechodziło tylko przez ruszt.Spróbuje powiększyć otwory w płaskownikach od PW.Cegły może warto byłoby położyć również na bocznych ścianach kotła.Może inne pomysły?

post-46502-0-21223300-1502115305_thumb.jpg

post-46502-0-02133700-1502115326_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Myślę że przy weglu ci się nie sprawdza bo w zamyśle konstruktorów trzeba palić sypiąc wegiel na żar w niewielkich ilościach. Gdybyś palił od góry, dmuchawa będzie podawać za mało powietrza przez te kanały, bo będzie odkrytych tylko kilka otworów. Po drugie, twój sterownik posiada taką protezę pidu, producent tak to sobie wymyślił, ale to nie jest typowy pid. Ma ograniczenia w obrotach , czyli nie zejdzie poniżej tych 20 czy 40 % więc jaki to PID? No i brak czujnika spalin. Co do szamotu, to tylko po bokach bo zasłonisz odlot PW. Wg mnie, żeby to działało jako tako, musiałbyś kupić nowy porządny sterownik z dmuchawą, zamontować to do drzwi popielnikowych, odlączając obecny kanał nawiewu no i oczywiście dorobić w górnych drzwiach dolot PW. Potem możesz od tyłu zapakować szamot i to powinno być bazą dla poprawnego działania i palenia od góry. Ten boczny dolot z dmuchawy się nie sprawdzi, potrzeba zrobić tak, żeby dmuchalo pod ruszt a więc w drzwiach. Jeśli starczy ci chęci i determinacji to życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Przeróbka jak pisałem, jest do zrobienia. Ja kiedyś przerobiłem Zebca KMW 23 kW.Jeśli nie chcesz inwestować w nowy sterownik a to wydatek rzędu ok.600 zł to można inaczej. Ja kiedyś wyciąłem otwory w drzwiach górnych i dolnych, dokrecilem drzwiczki od camino i docelowo miała być dospawana mufa w którą chciałem zamontować miarkownik mechaniczny. I powiem wam że po próbach fajnie to działało, ale niestety kociołek zaczął cieknąc i poszedł na złom. Ale sam pomysł był trafiony i warto zastanowić się nad tym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zasypuję i odpalam od góry.Kocioł ma już 9 lat i prawdę mówiąc nie chcę już za bardzo w niego inwestować. Napewno będę kombinował coś z szamotem i doprowadzeniem PW ale z nowym sterownikiem chyba sobie odpuszczę.

Jeśli chodzi o obecny KRYPTON PID to można zejść z obrotami praktycznie do zera.Myślę że problem jest w tym że sterownik za późno zwalnia obroty dmuchawy(6 stopni przed temperaturą zadaną) według mnie za późno. Przykładowo;temperatura zadana to 60*,dmuchawa pracuje z maksymalną prędkością jaką zadałem. Temperatura na kotle 54* zaczyna działać PID. Dmuchawa stopniowo zwalnia obroty jednak szybko temperatura przbija 60* i kocioł przechodzi w podtrzymanie załączając tylko przedmuchy.Brakuje wtedy PW i kocioł zaczyna kopcić. Myślę że gdyby w tym przypadku PID załączał się powiedzmy przy 45* może kocioł nie przechodziłby wtedy w podtrzymanie i mniej kopcił. Możliwe że problem jest gdzieś indziej dlatego będę kombinował coś z PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mine na palenie od góry nie ma czasu, kiedys testowaem i wrzucam opał czekałem az sie wypali i od nowa rozpalanie itd.. nie mam czasu, po prostu kilka razy dziennie dorzycam po szufli, dmuchawe chce odstawi bo raz ze halasuej a dwa ze w piecu pali sie czysciej na tzw uchylonych drzwiczkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak brakuje powietrza nad zasypem, a dmuchawa jest na dole to można na rusztach postawić kolumnę profil np. 8x8 cm z otworem od spodu jak wlot powietrza, góra kolumny zaspawana i nawiercone otwory na bokach kolumny, ilość i wielkość w zależności od potrzeby U kolegi takie rozwiązanie się bardzo dobrze sprawdza a kosztuje grosze.

 

Poniżej rysunek do wglądu :

post-22792-0-65611500-1502180039_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak jak na zdjęciach niżej. Dwa profile 2cm x 4cm. W każdym 8 otworów fi 8mm.Być może to za mało i w tym tkwi problem?

post-46502-0-04133200-1502189484_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zdjęcie powinno być obrócone w prawo o 90*(nie mogę edytować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązania jak u radik81 widziałem w śmieciuchach firmy ENKA, nie za bardzo się to sprawdza a już do miału czy drobnego węgla wcale.

Ciekawe jest to co pokazał kolega Sambor, jedynie więcej roboty. Kolumna którą pokazałem u kolegi stoi na środku rusztów i podaje powietrze nad zasyp a nie w głąb zasypu, dlatego pali się tylko górna warstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.