Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus, Dakon? Jaki Dolniak? Wszystko, Tylko Nie Mpm.


MistrzMasarski

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zmienić w końcu mojego śmieciucha. Znalazło się na to trochę funduszy. W grę wchodzi tylko dolniak. Podajnikowiec i górniak odpada. Odpada też MPM. Cena,jaką wywindowali to jakieś szczyty. Moc jaką potrzebuję to około 12-14 KW.

Chciałbym palić głównie drewnem. A dokładnie takimi bukowymi klockami.

drewno-suche-klocki-bukowe-mazowieckie-g

 

W oko wpadł mi Buderus Logano S111  lub Dakon Dor. Myślę,że Logano lepiej sprawdziłby się jako kocioł do spalania takich klocków. Jakie są wasze opinie?

 

Czy może te wszystkie kotły są przereklamowane i lepiej wziąć pierwszego z brzegu dolaniaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14KW 3700

Poszukaj jakiegoś zakładu w okolicy. Pogadaj z właścicielem co w kotle ma być i z pewnością wyjdzie taniej. Na chybił trafił znalazłem coś takiego http://www.baranowie-kotly.pl/oferta.html . Drobne zmiany,plus kilka płytek szamotu i masz kocioł za trochę więcej niż połowę ceny MPM-a...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz na wielkość komory zasypowej i wymiary rusztu. W końcu drewna trzeba spalać około dwa razy więcej w jednostce czasu niż węgla. Ruszt też powinien być żeliwny ale i z wodnym też ujdzie. Zawsze można zrobić nakładkę czy z szamotu, czy żeliwną. Palnik jak jest miejsce i dostęp zawsze można dorobić samemu. Co Ci będę pisać, wszystko już było na tym forum sto razy opisane i przegadane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę raz jeszcze:

te kotły nie nadają się do drewna.

Nawet w mniejszych kawałkach się wiesza.

No, ale Twój wybór, tylko się później nie skarż.

Ten kocioł ma tylko 28litrów komory załadowczej, za to bardzo wysokiej i wąskiej.

Wystarcza ledwo na węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym Cię martwić, ale na twoim miejscu, jeszcze raz pochylił bym się nad Mpm-em. Do tego opału którym Ty dysponujesz, będzie nadawał się idealnie! Piszesz że cena zaporowa, ale porównując ceny, rozsądnych kotłów typowych do drewna (Kalvis 2-12 czy Cichiewicz) Mpm jest wręcz tani. Tak,to jest spory jednorazowy wydatek, ale w tej cenie dostajesz ekologicznego,wydajnego i oszczędnego "śmieciucha" z atestami, długą gwarancją, i wszystkim co dobry dolniak powinien dysponować. W tej cenie dostosujemy piec do twojej kotłowni a wielkim gratisem będzie 300stron porad użytkowników ;) (chyba najlepiej opisany kocioł na forum ;) ) Napaliłeś sie na Dakona bo tańszy, ale ta cena nie wzieła się znikąd, porównaj choćby, wagę tych kotłów, połowa tego co Mpm, a to tylko jedena składowa ogólnej ceny! Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.