Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz Czy Węgiel?


Imuro

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o pomoc. Noszę się z zamiarem wymiany gazowego pieca CO 50KW f-my Hydrotherm (zakupiony w 1992r) na węglowy z podajnikiem, lub inny tańszy niż obecny system na gaz. Zużywam średnio ok 6500-7500 m sześciennych gazu rocznie, co przy tej powierzchni domu ok 420mk (podpiwniczony, parter, piętro i poddasze) – wszystkie kondygnacje ogrzewane, nie jest chyba tak tragicznie ale roczne rachunki, jakie muszę płacić – około 14-15 tysięcy, są jednak spore. Zastanawiam się zatem, czy nie zamontować pieca retortowego na groszek wraz z zasobnikiem cwu? Czy ktoś może mi doradzić, czy to dobry pomysł? Nadmienię, że przy takim zużyciu gazu wcale nie mam oczekiwanego komfortu. Chcialbym utrzywać w miarę stałą temperaturę w pomieszczeniach – ok 20-22 st C a nie jak obecnie około 18.  Dotychczas piec raczej nie pracował w nocy, pomiędzy  godzinami 23:00-05:00, chyba, że temperatura wokół sterownika spadała poniżej 15 st C.  Robiłem oczywiście wszelakie próby ustawiając różne temperatury na kotle, oraz załączanie się pieca w zależności od pory dnia i nocy itp., ale to moim zdaniem nie przynosi spodziewanego efektu.

Instalacja oczywiscie jest stara, stalowa, bo dom budowany był na początku lat 90.  

Oczekiwania moje są więc związne z tym aby podwyszyć komfort zwiazany z temperaturą w pomieszczeniach ale nie ponosić z tego tytułu wiekszych kosztów, a raczej oszczędności z uwagi na tańsze paliwo. Z góry dziękuję za porady.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dom masz ocieplony?

Jesli nie to od tego bym zaczął :).

Zerknij na cieplowlasciwe.pl i sprawdź ile mniej więcej powinieneś zużywać gazu.

Edit.

Dom duży i swoje potrzeby ma ale jesli nie ocieplony to taka inwestycja jest nieunikniona bo węgiel tez nie tanieje a za kocioł odpowiedniej mocy tez sporo zapłacisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dom oczywiscie jest ocieplony. Dalatego napisalem, ze to obecne zuzycie na poziomie 6.5-7.5 Kmsz. gazu jest stosunkowo male.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dla mnie bardzo niedobry pomysł...

Osobiście wymieniłbym na gazowy kocioł  kondensacyjny ok. 30 kW mocy.

Szacuję Twój pobór ciepła na 50.000 kWh na sezon. To znaczy zużycie ok.5.000 m3 gazu  /gz 50/.Byłby to koszt ok.11.000 zł ?

Twój kocioł jest bardzo stary, z pewnością zakamieniony, o małej sprawności. 25 lat użytkowania -dlatego tak dużo spala -  to wielki czas go wymienić...

Przy ekogroszku zużycie byłoby  sądzę co najmniej  11 ton, czyli rożnica w kosztach nie jest znacząca. Dodaj do tego przerzucenie 11 ton węgla,

popiół, kurz, syf w chacie. Dzięki za te luksusy...

Jeśli dom jest ocieplony, to Twoje zużycie gazu jest jednak dość duże, wydaje się, że jednak przez stary kocioł.

Myślę, że moje szacunki /50.000 kWh/ są trochę za duże, więc różnica rzeczywista  gaz- węgiel będzie jeszcze mniejsza.

Jakość węgla też coraz gorsza /z mojej byłej już praktyki/.

Nie wróciłbym już do ogrzewania ekogroszkiem. kiedyś spalałem 14 ton na dom  ok. 500m2 ale nieocieplony; było stale 20 stopni.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki,

Wedlug moich obliczeń, rzeczywiście moje zapotrzebowanie, to około 50,000 KWh. W zeszłym roku przyszedł do mnie "magik" i oszacował wymianę na piec gazowy kondensacyjny na około 40 tyś i to mnie poraziło. 

Problem w tym, że chyba trudno znaleźć dobrego doradcę i trzeba samemu coś wymyśleć.

Dlatego właśnie znalazłem się na tym forum.

Jeszcze raz dziękuję za poradę. 

Pozdraiwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

"Wymiana" na kocioł kondensacyjny  za 40 tys. zł to byłby chyba koszt razem z remontem kapitalnym instalacji.

Nowoczesne kotły muszą pracować  na "czystej wodzie" w instalacji. Stara, z kotłem węglowym ma w sobie na pewno duuuuużo zanieczyszczeń.

I trzeba je totalnie zlikwidować. Jeśli wymieniałbyś sam kocioł, to trzeba zastosować oddzielenie "starej instalacji" od obiegu wodnego nowego kotła; mógłby to być wymiennik płytowy, albo zbiornik z wężownicą/ ew.dwupłaszczowy/. Sądzę, że koszt kotła  z 5 tys. i wymiennik 1 tys. + robocizna ze 2-3 byłoby razem 8-9.

A propos. Szacunkowe zużycie 50.000 kWh jest chyba za wysokie przy Twoim domu. Myślę, że powinno być góra 40, więc koszt gazu zdecydowanie  mniejszy

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja mam podobny dylemat,a wybór kotłów coraz większy,tyle że mój dom jest parterowy o dużo mniejszym metrażu...

Jak wspomniał dorecho zastanawiam się czy warto wybrać węglowy ze względu na "popiół, kurz, syf w chacie" bo nie mam go gdzie za bardzo umieścić(mała piwnica)

Może w takim razie,kocioł na pelet,biomasę zda bardziej egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie będziesz tą biomasę trzymał skoro miejsca mało ?

 

Pellety zajmują z 50% więcej miejsca niż porządny węgiel [ciężar właściwy, kaloryczność] i nie mogą zawilgotnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli dom jest ocieplony, to Twoje zużycie gazu jest jednak dość duże, wydaje się, że jednak przez stary kocioł.

Jakość węgla też coraz gorsza /z mojej byłej już praktyki/.

Nie wróciłbym już do ogrzewania ekogroszkiem. kiedyś spalałem 14 ton na dom  ok. 500m2 ale nieocieplony; było stale 20 stopni.

Pozdro

Są tacy co mówią że mają domy ocieplone a na ścianach raptem 5 cm styropianu.

 

Do ogrzewania gazem trzeba usunąć wszystkie mostki termiczne, wstawić nowe okna i szczelne drzwi, mieć więcej niż 12cm styropianu na ścinach, nad sufitem więcej niż 25 cm wełny, instalacja powinna mieć sterowanie z możliwością ustawienia innej temperatury w każdym pomieszczeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja mam podobny dylemat,a wybór kotłów coraz większy,tyle że mój dom jest parterowy o dużo mniejszym metrażu...

Jak wspomniał dorecho zastanawiam się czy warto wybrać węglowy ze względu na "popiół, kurz, syf w chacie" bo nie mam go gdzie za bardzo umieścić(mała piwnica)

Może w takim razie,kocioł na pelet,biomasę zda bardziej egzamin?

Do pelletu można zrobić zbiornik na zewnątrz, sam kocioł w piwnicy.

1 kg pellettu = 0,43 kg oleju opałowego = 0,51 m3 gazu ziemnego = 0,83 kg węgla kamiennego

 

 

1 m3 pelletu waży 650 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.