Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak Wentylacji A Korzystanie Z Komina Wentylacyjnego Przez Sąsiada


Grzechol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Bardzo proszę o pomoc.

Mamy mieszkanie własnościowe w starej kamienicy. Nasz problem polega na tym iż około 5 lat temu dostaliśmy pismo od zarządcy - nakazujące zabudowanie kratki wentylacyjnej w kominie wentylacyjnym naszego mieszkania. Zdziwiliśmy się iż pozostawia się nas bez wentylacji, ale powiedziano nam iż ważniejsze jest dobro ogółu- po to by ktoś wyżej mógł się wpiąć w komin i mógł ogrzewać mieszkanie(a my mamy przecież okna itd). Dostosowaliśmy się do zaleceń.

W obecnej chwili kominiarz nakazuje nam sporządzenie na nasz koszt projektu instalacji wentylacyjnej mieszkania i wykonanie tejże instalacji wg projektu.

Jak to wygląda wg prawa budowlanego - czy lokatorzy powyżej mogą mieć podłączony piec pod komin wentylacyjny - czy jest to zgodne z prawem? Czy można było nam nakazać zamurowanie tego komina?

Czy możemy jeszcze dochodzić prawa do tego komina? Czy jeśli ktoś wydał błędną decyzję w tym wypadku Miejski Zarząd Budynków czy powinien ew. zapłacić za nowy projekt i jego realizację??

Powiedziano nam że nie ma wolnego komina i musimy wyprowadzić instalację na zewnątrz, koszt takiego projektu to ok 200 zł - do tego wykonanie około 300 zł co najmniej. Nie stać nas na takie koszty, dopiero co zakupiliśmy na raty piec (piec akurat stoi w piwnicy). Czy wg prawa musimy mieć system wentylacyjny w mieszkaniu? Ciężko mi doczytać tego typu informacji w ustawie o prawe budowlanym, dlatego proszę o informacje.

 

Dodatkowo jest problem, mamy nad sobą inspekcję Nadzoru Budowlanego, gdyż na jednym kominie jest dwóch sąsiadów i jednego z nich zaczadziło w ostatnim czasie. Jako współwłaściciel odpowiadam także za to co dzieje się w naszym budynku i stąd też zapytanie czy zarządca odpowiada za dopuszczenie do takiego stanu, czy też tylko ja i reszta wspólnoty? Co mogę zrobić jeśli budynek nie ma książki obiektu lub jest ale nie wypełniona..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykro ale nic juz nie zrobisz w tego typu sytuacjach jest jedna zasada kto pierwszy ten lepszy ,czyli po zakupie mieszkania obowiazkowo kominiarz i utanowienie kominów do mieszkania ,jesli sa wolne to zostna przydzielone ,ktos kto kupoje inne mieszaknie i chce to zrobic to ma problem niestety jak niedopilnowałes to zostales potraktowany jak byc tego komina niepotrzebował ,teraz tylko projekt i prowadzenie komina nawłasny koszt tylko zalezy na jakiej wysokosci mieszkasz czy masz blisko do dachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rację ma kominiarz - w mieszkaniu musi być wentylacja. Pięć lat temu ktoś was ewidentnie "zrobił" bo po pierwsze pozbawił kanału wentylacyjnego a po drugie zrobił to na wasz koszt. A tymczasem tego typu prace leżą po stronie właściciela a nie najemcy !. Jeśli dziś mieszkanie nie kwalifikuje się do użytkowania to obowiązkiem właściciela (nie najemcy) jest dobudowanie kanałów zewnętrznych. Skoro minęło 5 lat to tamta sprawa się już przedawniła. Nie ma po co iść do sądu. Kanały w starym budownictwie są z cegły i nie ma specjalnych różnic dymowy czy wentylacyjny. Mogą mieć tylko co najwyżej inne wyloty na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.