Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powierzchnia Rusztu A Moc Kotla


karolina7

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich.

wytypowalem 3 kociolki o mocy 20kw rozniace sie m in. pow. rusztu.Sa to kociolki z zasypem recznym i tradycyjnym paleniem, do palenia weglem.

 

1. 40x42 cm -ruszt ruchomy i staly wodny , pow grzew. 2m2.

2. 32x35 cm j.w. troche mn. pow grzew.

3. 30x42 cm -ruszt staly zeliwny pow.grzew. 1.5m2 ale najw. komora spalania'

prosze o opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz jaka powierzchnie chcesz grzac ,po pierwsze 1,5m to 20kW nie wyciagniesz bo tu prawa fizyki sie kłaniają (chyba ze palisz koksem)

komora spalania jest bardzowazna ale zeby to powiedziec jaki piecyk to trzeba znac szczegóły obiektu ktory ma grzac ,a powierzchnia rusztu nie ma az tak wielkiego znaczenia ,bo korzysta sie z rusztu tak naprawde podczas wygaszania i rozpalania ,pozatym ruszt i tak jest zasypany popiołem i słuzy jedynie do podgrzania powietrza dospalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opinie.

Ogrzewam 160 m2 dom bud . koncem lat 80-tych z blocz gazob. nieocieplony.

Instal. co graw., grzej. zeliwne.,piec Slawex -1,8 M2-20KW,temp. na piecu -ok.50-60* w mieszkaniu 20-21*. Rozpalany codziennie(slaba stalopalnosc),spalam ok 4-4,5 t wegla na sezon ,piec staruszek, drzwiczki i wyczystki mocno zwichrowane i nieszczelne.na biezaco uszczelniane.

 

Kociolek- 1- to Ogniwo Biecz S6WC-20kw,poj komory zasyp.45l.

-2-to-nowy Zebiec -KWP-21kw poj. kom.zasyp.35l.

Podobaja sie mi obydwa ,tylko ktory moze byc bardziej ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepszy z wieksza komora zasypowa tak te 40kg powinno byc,no i moje zdanie jest takie ze ok 20-25kw ale nie musisz sei z tym zgadzac ja taki bym zamontował zeby nie latac do kotłowni nawet jak gorszym opałenm bedzie sie palic i zasyp wtedy ok 50kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opinie.

Ogrzewam 160 m2 dom bud . koncem lat 80-tych z blocz gazob. nieocieplony.

Instal. co graw., grzej. zeliwne.,piec Slawex -1,8 M2-20KW,temp. na piecu -ok.50-60* w mieszkaniu 20-21*. Rozpalany codziennie(slaba stalopalnosc),spalam ok 4-4,5 t wegla na sezon ,piec staruszek, drzwiczki i wyczystki mocno zwichrowane i nieszczelne.na biezaco uszczelniane.

 

Kociolek- 1- to Ogniwo Biecz S6WC-20kw,poj komory zasyp.45l.

-2-to-nowy Zebiec -KWP-21kw poj. kom.zasyp.35l.

Podobaja sie mi obydwa ,tylko ktory moze byc bardziej ekonomiczny.

Miałem Zębca z górnym spalaniem. Wytrzymał 16 lat zanim przerdzewiał. Moim zdaniem oba kotły są tej samej klasy. Wybrałbym tańszy, ale wtym obszarze cenowym wybrałbym Zębca KWKD. Przy dolnym spalaniu o wiele łatwiej o dłuższą stałopalność (nawet 24godz.), dłuższy obieg spalin zapewni chyba większą sprawność, a w razie czego to można go przestawić na górne spalanie i spalać wszystko. Poza tym pojemność zasypowa 50l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym Slawexie -wymiennik tworza 3 pionowe ciagi ( identycznie jak w Sas-ie ale sa jeszcze dluzsze -do samego dna siegaja) i nie widze,aby sie to przekladalo na sprawnosc,klopot tylko z czyszczeniem raz, ze nie widac , a dwa utrudniony dostep.Jest bieganie do piwnicy bo nie ma sterownika(w.kotle nie ma wyjsca i drzwiczki dolne beznadziejne)

KWKD -22kw jest dla mnie za duzy- musialby kociol pracowac na nizszej temp.,co jest dla niego szkodliwe i znacznie spada jego sprawnosc(tak gdzies czytalem).W Zebcu doradzili mi wlasnie ten nowy KWP-21 ,a KWKD jest do drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja też mam pytanie w tym temacie:

 

Przyglądam się uważnie tłokowcom przed swoim pierwszym zakupem i mam coś takiego

- kocioł KMG1 - moc nominalna 25 kW, pow. wymiany ciepła 2,0 m2, orientacyjna pow. ogrzewana 180 m2

- kocioł Taurus Gaur - moc nominalna 18,5 kW, pow. grzewcza 2,1 m2 !!! orientacyjna pow. pomieszczeń do 180 m2 !!!

 

Czyli co? Mam rozumieć, że "mniejszy" Gaur może więcej niż KMG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRAW FIZYKI PAN NIE ZMIENISZ tak mówił mój wykładowca na uczelni specjalista od kotłow ....

codów nima 1m powirzchni to ok 8kW dla pracy nominalnej czyli 2,2m to w przyblizeniu ok 18kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę cudować idzie. Wszystko zależy, jakie przyjmie się parametry spalania, temperatury spalin na wylocie i pewne różnice wychodzą, jak to w wymienniku ciepła. jakie założenia taki wynik. Traci jednak na tym sprawność kotła. Zwiększając temperaturę spalin można uzyskać większą moc maksymalna ale kosztem sprawności. Czyli podsumowując - coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dokładnie dlatego napisane nominalnie bo max to sie da wyciagnac podejzewam ze 20kwz 1 metra ale kosztem czerownego od ognia komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak już aby naświetlić jeszcze lepiej. Przy podawaniu danych o mocy, nie uwzględnia się zanieczyszczenia kotła. A to ma też ,niestety albo "stety", duży wpływ na osiągi i sprawność. Warunki przy próbach i pomiarach są laboratoryjne i nie uwzględniają rzeczywistych warunków eksploatacji. Na sprawność ma również wpływ temperatura powietrza podawanego do paliwa, temperatura w kotłowni (wentylacja) i związane z tym straty poprzez izolację. Są to ułamkowe ilości ale po dodaniu wymierne wartości. Ale to tak gwoli ścisłości. Nie są znów tak wielkie aby zaprzątać sobie nimi głowę. Kilogram więcej lub mniej zużycia (dobowego) nie gra roli i nigdy nie wiadomo z jakiego powodu to nastąpiło. Jeśli producent kotła przewiduje dla danego kotła zużycie opału na godzinę to uzyskując w przybliżeniu podobny wynik trzeba być zadowolonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale te szczegóły mają kolosalne znaczenie przy decydowaniu o zakupie kotła.

Mój przykład: wyliczone w projekcie domu zapotrzebowanie na ciepło wynosi prawie 12 kW. Dodaję do tego zapotrzebowanie na c.w.u. więc powinno 15-16 kW wystarczyć. I teraz mam kupić takiego Taurusa 18,5 kW który ma 2,1 m2 pow. grzewczej czy może KMG1 o podanej większej mocy, ale mniejszej powierzchni grzewczej ?!?!?

Według Waszych informacji przyjmuję, że KMG może mieć trochę "na wyrost" założoną tą swoją moc nominalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie wieksza powierzchnia grzewca czyli normalna powierzchnia grzewcza 2,1 to ok 17kW choc moje zdanie na temat kotłow ponizej 20kw jest znane wiec wiecej sie nie bede wypowiadał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale te szczegóły mają kolosalne znaczenie przy decydowaniu o zakupie kotła.

Mój przykład: wyliczone w projekcie domu zapotrzebowanie na ciepło wynosi prawie 12 kW. Dodaję do tego zapotrzebowanie na c.w.u. więc powinno 15-16 kW wystarczyć. I teraz mam kupić takiego Taurusa 18,5 kW który ma 2,1 m2 pow. grzewczej czy może KMG1 o podanej większej mocy, ale mniejszej powierzchni grzewczej ?!?!?

Według Waszych informacji przyjmuję, że KMG może mieć trochę "na wyrost" założoną tą swoją moc nominalną.

 

18,8 kW czy zgodnie z automatykiem 17kW to więcej niż 15-16 kW. Powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W tym Slawexie -wymiennik tworza 3 pionowe ciagi ( identycznie jak w Sas-ie ale sa jeszcze dluzsze -do samego dna siegaja) i nie widze,aby sie to przekladalo na sprawnosc,klopot tylko z czyszczeniem raz, ze nie widac , a dwa utrudniony dostep.Jest bieganie do piwnicy bo nie ma sterownika(w.kotle nie ma wyjsca i drzwiczki dolne beznadziejne)

KWKD -22kw jest dla mnie za duzy- musialby kociol pracowac na nizszej temp.,co jest dla niego szkodliwe i znacznie spada jego sprawnosc(tak gdzies czytalem).W Zebcu doradzili mi wlasnie ten nowy KWP-21 ,a KWKD jest do drzewa.

Witam możesz pomyśleć o nowym sławexie dolno-górne spalanie z automatyką.Ja mam od 3 lat 25KW na 200 m2idaje radę.Zamawiałem osobiście w Tomaszowie i mogłem wybierać rodzaj rusztu-wybrałem wodny,długość komory zasypowej nominał 24 cm lub +5 lub+10cm.Wybrałem średnie i trochę żałuję ,że nie większe.Obecne ma przekrój 29*31cm i poj ok.45l.Chodzę raz lub dwa razy na dobę do pieca.Ładuję do pełna węgiel z miałem i jak mróz to po ok.4-6 godzinach dorzucam paliwo bez rusztowania.Stałopalność 8-23 godz.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.