Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Starej Instalacji Co- Zmiana Kaloryferów, Rozdzielacz I Pex.


bubel500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam przerobić swoją instalację CO. 
Kocioł zmieniony 2 lata temu ( sterownik, dmuchawa, sterowanie dmuchawą i pompą co) na węgiel miał i drewno.
Nadszedł czas na zmianę starych żeliwnych grzejników na płytowe (już zakupione) 

Chcę podłączyć kocioł z grzejnikami regulatorem na 12 grzejników.

Zrobiłem pewny schemat podłączenia, proszę was o sprawdzenie czy wszystko będzie dobrze i nie będzie niemiłych niespodzianek :)

Piec z bojlerem, zbiornikiem wyrównawczym i rozdzielaczem będzie połączony rurami stalowymi czarnymi o średnicy 1 cala.

od rozdzielacza pójdzie pex 16 z końcówkami skręcanymi (nie prasowane). Całość będzie zasilane jedną pompą.

Z góry dziękuję za pomoc :)

Pozdrawiam!

 

post-74005-0-25990400-1500236796_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a jak ten zawór wygląda i jak się go montuje i gdzie?

Po za tym jest w porządku ?

P.S Coś takiego?

http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-3-drogowy-trojdrozny-25-gw-1-cal-i6626916117.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o sprawdzenie poprawności schematu i o informację jak zabezpieczyć instalację, bo mówią mi że jak zabiorą prąd to piec się zagotuje i stopi pexa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy czym palisz. Jak groszkiem na automacie to w momencie zaniku prądu nie będzie dalej nabierał temperatury, ale jak przepalasz drewnem to UPS jest wskazany do tego aku by podtrzymał pompę przez ok godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pexy pójdą z rozdzielacza do każdego grzejnika, rozdzielacz będzie umiejscowiony  ok 1.5-2 m od kotła.

Piec na drewno i węgiel, 

Pytam ponownie., czy schemat jest poprawny i jak zabezpieczyć piec? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zasilanie awaryjne jest w planach na zimę, pytanie tylko jakiej maksymalnie mocy akumulator można pod to podłączyć?

Schemat jest okej?

Słyszałem coś o zaworze 3-drożnym, on  zabezpieczy piec przed przegrzaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat zasilania awaryjnego to masz np tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18831-zasilanie-awaryjne-ups-agregaty-itp/

Poczytaj to będziesz wiedział co i jak.

 

Zaw 3-D nie ochroni kotła przed przegrzaniem, a raczej odwrotnie przy braku zasilania może spowodować szybsze przegrzanie kotła.

Reszta schematu OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma sensu montować zaworu 3d i tego schładzającego? 

Na innym forum straszyli mnie że bez zabezpieczenia zaraz pex spłynie, ale wyjaśnić już nie było komu :)

sambor, pisałeś coś o ochronie przez zimnym powrotem, możesz to rozwinąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamiana grzejników żeliwnych na płytowe to w jakim celu ? estetycznym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie same mam zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana grzejników żeliwnych na płytowe w celu wywalenia kilometrów rur wokół każdego pomieszczenia, gdzie majstry fachowce podłączali że połowa nie grzeje, a układ ma ponad 350 litrów wody ( rury 2 calowe i calowe wszędzie, ) Więc idzie dużo opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienkie rurki, mało wody to tylko do kotłów podajnikowych, gazowych itp. Przy kotłach zasypowych im więcej wody w instalacji tym lepiej. To tak jakby zastępuje trochę bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki i rury zaczynają już puszczać wodę, poza tym zauważylem że źle puszczony jest powrót i 4 grzejniki nie grzeją,

Poza tym muszę podciągnąć dodatkowo 2 grzejniki na piętro, a nie mam gdzie ich dołączyć to przerabiam pod pex i rozdzielacz,

no i przy tej zmianie jest konieczność podniesienia naczynia wyrównawczego, które przy okazji jest źle podłączone, więc no najlepiej będzie zmnienić grzejniki i przerabiać już wszystko po kolei jak należy 

poza tym pompa siedzi na powrocie w miejscu, że przy trybie letnim jest ominięta i nie ogrzewa bojlera jak należy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.