Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Instalacji Co Z Grawitacyjnej Na Rozdzielaczową


Tedisan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, planuję niedługo wymienić mój cudaczny górno-dolny piec (który stał już w domu jak go kupiłem w zeszłym roku) na piec z podajnikiem. Was chciałbym spytać o radę dotyczącą zmiany instalacji CO. W tym momencie jest to grawitacyjna instalacja (osobiście używam pompki ze sterownikiem, dużo szybciej grzeje cwu), z pieca wychodzą rury o przekroju 50mm, na grzejnikach nie ma ani jednego zaworu termostatycznego czy kryzy. Część grzejników jest wymieniona na stosunkowo nowe płytowe grzejniki, inne to stare płytowce, żeliwne a nawet pospawane z rur maszkary. Obecna instalacja wygląda mniej więcej tak:

 

post-57052-0-91065200-1499969821_thumb.png

 

Jak widać system jest zrobiony z dużą dozą wyobraźni i zdaję sobie sprawę co jest nie tak i co trzeba zrobić, na szczęście taka ilość wody, dużych grzejników (i nieosłoniętych w piwnicy rur) sprawia, że zagotowanie tego ustrojstwa to nie lada sztuka. Do tego piec znajduje się po jednej stronie domu, dwie gałązki, te mniejsze, są bardzo krótkie, trzecia, najdłuższa, idzie przez całą piwnicę nieosłonięta (już w wełnie mineralnej). Naczynko wzbiorcze, na końcu długiej gałązki, działa jak grzejnik i też je solidnie na poddaszu zaizolowałem, cuda na kiju.

 

Pomóżcie mi proszę z pytaniami poniżej, co o tym sądzicie:

 

> Chciałbym podłączyć wszystkie grzejniki (stare wymienione na nowe, alu bądź stalowe) pex-em do rozdzielaczy w piwnicy, czy uważacie, że to w porządku umiejscawiać rozdzielacze tylko w piwnicy i od nich prowadzić pexy na dwa piętra?

 

> Zastanawiam się nad dużym boilerem i pompką cyrkulacyjną albo dwoma mniejszymi boilerami pod łazienkami, które są umiejscowione po przeciwnych stronach domu, jak myślicie, która opcja byłaby bardziej sensowna?

 

> Te grzejniki podłączone krzyżowo to 3-płytowe grzejniki purmo V 33 300x1200, będą grzać całe przy podłączeniu bocznym?

 

Gdybyście chcieli więcej informacji, śmiało pytajcie, będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. Później postaram się wrzucić schemat jak chciałbym by wyglądała instalacja, trzeba lecieć kąpać dzidzię :)

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BUMP

 

Kłaniam się ponownie, pozwoliłem sobie na double posta by temat wrócił na "górę" jako, że nie było żadnej odpowiedzi. Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi na temat poniższego układu, który mam zamiar u siebie zamontować:

 

post-57052-0-02413500-1500311708_thumb.png

 

Darowałem sobie rysowanie połączeń rur pex fi16/20 (jeszcze nie zdecydowałem) z rozdzielaczem, zaznaczyłem jednak, że będą one schodzić do piwnicy w trzech "wiązkach", gdzie obecnie są trzy "przejścia" gałązek grawitacyjnego ogrzewania, są one we wnękach ścian, puszczę w nich pex i przykryję tak by były w ścianie. Pompki wraz z niezbędnymi zaworami/baypassem zaznaczyłem jako P na obrazku. Wszystkie grzejniki stalowe będą posiadać zawór termostatyczny, na powrocie kryzę. Chciałbym też, w dwóch łazienkach i kuchni, możliwe, że również w części przedpokoju, założyć podłogowe ogrzewanie stosując zawory RTL wpięte do powrotu z grzejnika. Całą instalację będzie zasilać kocioł CO z Drew-Metu 17kw z retortą, powierzchnia, jaka będzie ogrzewana to 130 mkw. Sam piec umiejscowiony jest po jednej stronie domu, rozdzielacze jednak, będą centralnie na środku w piwnicy. Czy uważacie, że takie rozwiązanie ma sens? czy nie bawić się w pex i zrobić, opartą na miedzi, instalację z trzema gałązkami (chciałbym mieć przewody wpuszczone w ściany jednak...). Co sądzicie? Z góry dzięki za podpowiedzi, wszelkie pytania mile widziane.

 

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BUMP Brak chęci odpowiedzi :) Trudno, pomóżcie mi chociaż z odpowiedzią na poniższe pytania ;-) :

 

 

1) Czy instalacja z jednym rozdzielaczem w piwnicy jest ok gdy chcemy ciągnąć wiązki pexów go grzejników na pierwsze piętro? Mamy wtedy krótkie i długie obiegi;

2) Czy pex 16 będzie ok w takim układzie? Czy w ogóle średnica rur ma znaczenie przy wymuszonym obiegu;

3) Czy nie będzie problemu z zasileniem w ciepło dużego grzejnika purmo v33 z trzema płytami? Takich w instalacji będą cztery;

4) Czy zamontowanie na powrocie grzejników łazienkowych zaworów RTL i małych pętli podłogówek nie będzie miało wpływu na działanie instalacji?

5) Czy lepiej usadowić jeden bojler CWU przy piecu, na krótszym obiegu czy może obieg wydłużyć i założyć dwa mniejsze bojlery w przypadku gdy jedna łazienka jest na parterze nad piecem a druga  na piętrze w przeciwległym roku domu, w pionie z kuchnią? 

 

z góry dzięki za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.