Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakiej Mocy Kocioł Zasypowy Do Domu Z Lat 70


jacmal81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze mocy kotła.

Mój wybór padł na Defro Optima Komfort, moc 20 lub 25kW.

 

Do ogrzania dom nieocieplony, jednopiętrowy, podpiwniczony o powierzchnii około 210m2, z wymienionymi oknami i drzwiami. Instalacja stara (grube rury) grawitacyjna.

Obecnie w kotłowni stoi miałowiec samoróbka o mocy nieokreślonej. W związku z przejściem z flotu na węgiel (orzech II - Marcel) planowana jest wymiana kotła. Zasypanie obecnego kotła węglem w ilości około 1,5 wiadra malarskiego powoduje po 30 minutach zagotowanie wody w instalacji, gdy woda na start ma 20-24 stopnie.

 

Wynik z ciepłowłaściwie.pl  http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2jlp wydaje mi się przesadzony - 41-48kW.

 

Czy ten kociołek o takich mocach poradzi sobie z ogrzaniem tego domu? Pozostaję otwarty na inne sugestie :)

Palone węglem od góry, a zatem dobrze żeby był dopływ powietrza wtórnego.

Komin murowany z cegły 14x21cm.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wydaje mi się, że kocioł który podałeś nie spełni swoich oczekiwań. Podana na stronie producenta powierzchnia to 260m2 w budynku gdzie są bardzo małe straty ciepła. Druga sprawa to króćce zasilania i powrotu to 1cal tak więc grawitacyjnie raczej to działać nie będzie.
Wynik z ciepłowlasciwe też wydaje mi się mocno przesądzony. Ja osobiście polecałbym kocioł z firmy kotłospaw model UKS-G
http://kotlospaw.pl/uks-g/ 
Powietrze do paleniska dostaje poprzez rynny nadmuchowe (soundAIR) oraz od dołu także proces spalania węglem będzie przebiegał doskonale.
Moc którą bym wybrał to 30/36kW w zależności od tego czy jest bojler i jaki duży. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewany bojler ma pojemność 120 litrów. Korzystają z niego 3 osoby, w domu tylko prysznic. Wanny brak.

Pompka wymuszająca obieg jest zamontowana, sprawna, ale do tej pory nie było potrzeby z niej korzystać. Uruchamiana była sporadycznie żeby od czasu do czasu ją rozruszać.

Rury powrotu i zasilania to chyba 1,5". Sprawdzę jak wrócę z pracy.

Ten kociołek bez dmuchawy chyba nie będzie działać, a szukam kotła z miarkownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No węgiel to Marcel lub Jankowice, chyba za mocny z tego co czytałem do tego Viadrusa. Szukam kotła na 7 lat bo potem i tak trzeba będzie go wymienić na 5 klasę (wymogi uchwały antysmogowej na Śląsku :( ). Gdyby nie ta uchwała to pewnie ten kociołek byłby brany pod uwagę po przeczytaniu całego wątku o tym kotle. Chociaż kolega Mikesz chyba węglem z Wesołej w nim pali i daje rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie chcesz dmuchawy? Według mnie to duża wygoda. Oczywiście jak chcesz to z tego co wiem, firma kotłospaw może przygotować kocioł UKS-G bez sterownika i dmuchawy ale z miarkownikiem. Ewentualnie jeszcze sprawdź ich kocioł UKS-M (tylnokanałowy). Jeśli kotłownia jest niska to ten model dobrze się wpasuje w nią.
UKS-M.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Mikesz pali grochem z Sobieskiego z tego co wiem. Jeśli musisz to kup Setlansa Air z sensownym sterownikiem posiadającym funkcję PID. A może od razu kup podajnik i nie wyrzucaj grosza na zasypowy. Można też kupić teraz zasypowy i eksploatować go aż padnie, olewając zakazy :ph34r:  . Ja mam nowe Camino i nawet nie myślę przejmować się jakąś tam ustawą bo mój kocioł przetrwa lata a paląc od góry i tak jestem eko. Wybór należy do Ciebie. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdamPrzybysz - do węgla to chyba bardziej miarkownik niż dmuchawa, co w przypadku gdy zabraknie prądu? UPS? To kolejny wydatek.

witek1234  - a jest możliwość kupienia Setlansa Air na Śląsku? Na podajnikowca na chwilę obecną nie ma funduszy. Do tego trzeba byłoby przebudować komin.

Rozmawiałem z instalatorem i on polecił mi Stalmark Juhas 25 lub 30kW. Z tego co widzę to ten kocioł ma chyba wszystko. Tylko jaka moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Jeśli palisz od góry to i tak trzeba będzie rozpalać w sezonie dwa razy. Ja wziąłbym 25 kW. Sam do niedawna ogrzewałem 100m2 Camino 13 kW i dawał radę. Jeśli kupisz za duży to będziesz musiał ładować do środka cegły szamotowe żeby zmniejszyć powierzchnię rusztu a 30 kW to pewnie nie wystarczy do jednorazowego rozpalania raz na dobę, no chyba że w okresie przejściowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jacmal81.

Widzę ,że chcesz kupić kocioł po to żeby kupić...

Czy ten, co masz jest sprawny?

Te, co chcesz kupić to w zasadzie takie same kotły - zamieniasz "patyk na kijek".

Jeśli tak szybko zagotowuje wodę w instalacji, to zabudować go  + -    50% szamotem, wg wskazówek Mistrza LastRico;

I to byłoby na tyle do następnego kotła 5 klasy.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, szukaj dolniaka ze sporą komorą zasypową i postaraj sie za wszelką cenę ocieplić strop,nad piętrem. W twoim przypadku, palenie sposobem górnym to jakieś nieporozumienie. Masz nieocieplony dom, do którego w większe mrozy trzeba cały czas dostarczać ciepło. Paląc sposobem górnym, będziesz wychładzał wszystko.Czekając aż sie wypali,lub palił klasycznie, trując okolice. Witku, piszesz raz na dobe rozpalanie, widziałeś zużycie węgla? Prawie 80kg na dobe przy umiarkowanych temeraturach 160kg w siarczyste mrozy, jeśli wierzyć wyliczeniom. Ewentualnie górniak i palić sposobem kroczącym, ale nie wszystkie się do tego nadają. Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Ja porównuję do siebie. Palę od góry, zasypuję po dwa razy po 20-25 kg węgla jednorazowo i może nie ma upału ale te 20*C jest . Zastanawia mnie to szybkie gotowanie wody, mój kocioł dochodzi do zadanej ok. dwie godziny i później trzyma zadaną bardzo stabilnie. Jak można gotować wodę przy takim pojemnym zładzie? Albo coś nie tak z obiegiem albo kocioł za duży. Żeby palić raz dziennie potrzeba jakieś monstrum zamontować i dlatego sugerowałem mniejszy kociołek i rozpałka X2.A tak naprawdę to lepiej używać stary kociołek albo kupić coś prostego i taniego aby dociągnąć do wymiany na podajnik. Masz wielgachny kocioł żeliwny, zwal jeden człon i będzie po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo sprostowania, do wymiany jest kocioł u rodziców, nie ten z mojego podpisu :)

Kocioł ten jest praktycznie na wykończeniu (zapocenia w niektórych miejscach) i jakoś tak to się wszystko zbiegło z uchwałą antysmogową. Na chwilę obecną napewno będzie zasypowiec. Tej zimy w styczniu gdy były największe mrozy to schodziło około 50kg węgla i 8 łopat flotu.

Gdyby nie to to zapakowalibyśmy z ojcem szamot + uszczelnienie kotła.

Rozpalane będzie 2x dziennie w zimie, z tym nie ma problemu. W instalacji jest około 200 litrów wody.

Jeszcze do głowy przyszedł mi kocioł Ogniwo S6WC Classic 24 lub 28kW. Jedyny chyba minus tego kotła to kiepski wymiennik.

Defro odpada z powodu małych przyłączy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Classic jest i tak lepszy od zwykłego Ogniwa i na parę lat wystarczy.Przemyśl sugestie Grzegorza, może  DS byłby dla Ciebie alternatywą. Jeśli jednak chcesz najzwyklejszy GS to , ja bym pomyślał o Ogniwie, Zębcu KWK albo SWK albo o czymś podobnie prostym i niezawodnym. Nowoczesne GS z rozbudowanym wymiennikiem również mogą stwarzać problemy z kondensatem, chociażby w kominie z uwagi na niską temp. spalin. Jeśli obecny kocioł był mocowo odpowiedni to kup coś o podobnej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Słowo sprostowania, do wymiany jest kocioł u rodziców, nie ten z mojego podpisu :)

Kocioł ten jest praktycznie na wykończeniu (zapocenia w niektórych miejscach) i jakoś tak to się wszystko zbiegło z uchwałą antysmogową. Na chwilę obecną napewno będzie zasypowiec. Tej zimy w styczniu gdy były największe mrozy to schodziło około 50kg węgla i 8 łopat flotu.

Gdyby nie to to zapakowalibyśmy z ojcem szamot + uszczelnienie kotła.

Rozpalane będzie 2x dziennie w zimie, z tym nie ma problemu. W instalacji jest około 200 litrów wody.

Jeszcze do głowy przyszedł mi kocioł Ogniwo S6WC Classic 24 lub 28kW. Jedyny chyba minus tego kotła to kiepski wymiennik.

Defro odpada z powodu małych przyłączy :(

ja w moim defro optima mam przyłącza 1,5 cala ,  to mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co do mocy to jest nam ona nieznana. Obecny kocioł był robiony przez lokalnego spawacza.

Na stronie Defro podane są przyłącza wielkości 1", jeśli jest 1,5" to nie ma problemu.

Nie będziemy za mocno wybrzydzać także na placu boju jest Ogniwo S6WC Classic i powraca Defro Optima Komfort.

Moc dla Defro to 25kW dla Ogniwa 28kW ze względu na uboższy wymiennik.

Dla DS-a to chyba by musiał być inny węgiel. A w piwnicy czeka 7 ton Marcela :)

W kotle ma się ciągle palić, a nie tlić, dymić itp :D

 

Swoją drogą to kotłem który mam w opisie ogrzewałem prawie identyczny dom z tym że w instalacji ponad 500 litrów wody i przed ociepleniem moc była wystarczająca.

 

berthold61 ty ogrzewasz 100m2 kotłem o mocy 20kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jacek61

Kolego jacmal81 masz bardzo podobny dom do mojego i pewno ta sama strefa klimatyczna więc mogę Ci powiedzieć, że 25KW będzie dobry nawet w największe mrozy, tylko twój kocioł musi faktycznie taka moc uzyskać tu kłania się opał. Marcel jest w porządku jak umiesz go przyzwoicie spalić. Co do kotła Ogniwo S6WC Classic 24 miałem pierwszy kocioł z podobnym wymiennikiem i dawał sobie radę. Jedyne zastrzeżenie to jeżeli spaliny z komory spalania są odprowadzane z tyłu komory spalania to przy słabym ciągu czy małym przekroju komina potrafi się dymić na kotłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No właśnie co do mocy to jest nam ona nieznana. Obecny kocioł był robiony przez lokalnego spawacza.

Na stronie Defro podane są przyłącza wielkości 1", jeśli jest 1,5" to nie ma problemu.

Nie będziemy za mocno wybrzydzać także na placu boju jest Ogniwo S6WC Classic i powraca Defro Optima Komfort.

Moc dla Defro to 25kW dla Ogniwa 28kW ze względu na uboższy wymiennik.

Dla DS-a to chyba by musiał być inny węgiel. A w piwnicy czeka 7 ton Marcela :)

W kotle ma się ciągle palić, a nie tlić, dymić itp :D

 

Swoją drogą to kotłem który mam w opisie ogrzewałem prawie identyczny dom z tym że w instalacji ponad 500 litrów wody i przed ociepleniem moc była wystarczająca.

 

berthold61 ty ogrzewasz 100m2 kotłem o mocy 20kW?

Ogrzewam ok 110m2 , jak kupowałem dom 2 lata temu to fachmany doradzali 25 kw na ciepłowłaściwe wychodziło 23 kw ja kupiłem 20kw i w kotle ledwo co się pali tak aby prawie gasnąć bo ten kociołek ma dużą powierzchnię grzewczą 2,,6m2 , mam wrzucone 8 szamotów dużych aby zmniejszyć moc kotła ale tak czy siak jest jeszcze za mocny taka rada odemnie jak byś decydował się na tego defro to nie pakuj się w większy niż 20 kw skoro ci zależy aby dobrze się paliło bo te kotły są wydajne jak diabli no i oszczędne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nic się nie bój , ten kocioł ma rozbudowany wymiennik  i nie porównuj kotłów 20 lat temu z prawie obecnymi , ten kociołek jak byś go puścił na fraj to gotowanko wody murowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.