Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym Ogrzać Stary Dom.


przybysh

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Prosiłbym Szanownych Forumowiczów o pomoc w doborze kotła oraz podstawowego opału.

 

Najpierw opiszę dom.

Jest to stary poniemiecki dom z czerwonej cegły i kamienia.

Grubość ścian od 80+cm do 30cm

Wymiary zewnętrzne to 15,75m na 9,5m. Parter + Piętro + Poddasze użytkowe.

 

Okna dwuszybowe plastikowe. Ocieplenie poddasza wełna 30cm w skosy. Ocieplenie od wewnątrz planowane w przyszłości.

 

Posadzka na parterze bez izolacji (org poniemiecka a więc cegła na ziemii, do poprawy w przyszłości)

Piwnica tylko pod jednym pomieszczeniem około 25m2.

 

Według wyliczeń z projektu powierzchnia ogrzewana to 297,68m2.

Natomiast EP: 131,56. (po całkowitej termomodernizacji)

 

W planach mam głównie mieszkanie na poddaszu i tam zimą zamierzam utrzymywać temp około 20 stopni.

Reszta pomieszczeń będzie używana zimą weekendowo. Tak więc na parterze  i piętrze wystarczyłaby temperatura około 15 - 17 stopni.

 

 

Zależałoby mi na piecu z podajnikiem i rozbudowanym sterowaniem np z czujką temperatury na każdej kondygnacji.

 

 

Osobiście skłaniam się do pieców na pellet i drewno.  Jednakże przy tak dużym domu może z tego zrezygnować i skupić się na palnikach spalających miały i groszki z węgla brunatnego?

Boję się jednak, że w przeciągu kilku lat na dolnymśląsku wprowadzony zostanie zakaz używania węgla. 

 

W chwili obecnej rozważam piece typu:

 

Klimosz Multicombi Eko (palnik rynnowy + duża komora do palenia ręcznego)

Rakoczy Maxdrew z palnikiem pelletowym.

 

Czy może znacie inne konstrukcje spełniające moje wymagania?

 

 

Byłbym również wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami z ogrzewaniem dużych starych domów przez znawców tematu:)

 

 

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję żebyś na początek podstawił dane domu pod linkiem

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

 

i wkleił link do strony z wynikiem, temperaturę wewnątrz podaj 20 stopni wszędzie.

 

Czujniki temperatur wewnętrznych może lepiej zastąpić termostatami na grzejnikach - wtedy w każdym pomieszczeniu będziesz mógł ustawić żądaną temperaturę termostatem na grzejniku.

 

Palnik rynnowy to kiepski pomysł, weź pod uwagę porządną retortę np. RBR-Ekouniwersal  25 kW ma duży palnik Batory, który spala miały, ekogroszki i groszki do 35 mm średnicy lub np. Skam-P Plus 25 kW z palnikiem Ardeo Iron R.

 

Zobaczmy najpierw ile wyjdzie z cieplowlasciwie i jakie kolejne dane będzie widać pod linkiem z wynikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie.

Link do wyniku http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2jd3  .

 

Widać z niego, że ogrzewany metraż jest większy niż ten w projekcie.

 

Dlaczego tak stanowczo odradza Kolega palnik rynnowy?

Wydaje mi się on bardziej uniwersalny pod względem spalanych paliw niż obrotowa retorta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zwolennicy rynien i przeciwnicy jak wszędzie, każdy chwali swoje :)

Rynny nie wziąłbym za darmo, uniwersalny to on jest tylko w opisach producentów kotłów jak i są uniwersalne kotły do wszystkiego ( puki nie kupisz ), palę w żeliwniokach i co wsypię to pochłonie.

Nie podejrzewam żebyś potrzebował tam więcej jak 25kW, cieplowlasciwe to tylko kalkulator, coś nie tak podstawisz i mogą wyjść cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retorty żeliwne. Spalanie pelletów na retortach to marnotractwo, w wielu przypadkach może wiązać się z sytuacjami niebezpiecznymi.

Możesz mieszać pellet z groszkiem, ekogroszkiem, miałem, sam pellet wtedy jak kocioł jest dobrze dobrany mocą, jest obciążony ( nie ma długich podtrzymań ) ale jak pisałem wcześniej nie spala się efektywnie na retortach ( duże spalanie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

​moim skromnym zdaniem należało by wziąć pod uwagę pojemność wodną całego układu, stara instalacja czy współczesna?. Jeśli stare grube przekroje to wydaje mi się że wskazany byłby kocioł o większej pojemności wodnej. Tak grube mury ciężko rozgrzać do normalnej temperatury po wyziębieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja będzie nowa. Więc będą małe przekroje.

Chałupa przez ostatnie lata niemal nie ogrzewana a mury grube.

W paleniu ekogroszkiem przeraża mnie jego kiepska jakość na okolicznych składach i ewentualne problemy z jego spalaniem na retorcie.

Dlatego skłaniam się ku pelletowi + drewno.

 

Kolejny kocioł który wpadł mi dzisiaj w oko to 

Kostrzewa Pellets 100, ale to pod warunkiem, że wystarczyłby kocioł o mocy ~25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzalem kiedys taki dom. Jednym slowem masakra. Zreszta kiedys wszyscy tak mieli w jednorodzinkach. Przygotuj sobie dobry wjazd na dzialke pod wywrotke z weglem. Rano w styczniu +10 w domu haha. Albo inaczej kociol musi chodzic nonstop. Drewnem tego nie ogrzejesz chyba ze masz je za darmo i niewolnika do roboty przy tym.

 

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo pellet albo szczapy drzewne, lepiej się zdecyduj żebyś nie był zawiedziony, mówi Ci to już leciwy użytkownik i sprzedawca kotłów.

Producent w swojej ulotce reklamowej napisze Ci dokładnie to chciałbyś w niej przeczytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust jeśli zainwestowałbyś w bufor obskoczyłby to kocioł 18kW jeśli bez, 25kW spokojnie obleci jak Sambor pisze, dobry sterownik ładnie będzie modulował mocą bezpośrednio zasilaną instalacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobra wiadomość. Dostępność kotłów 25kW jest znacznie większa niż 30kW. Zwłaszcza, że w przyszłości powstanie kilka dodatkowych punktów produkujących ciepło jak kominki i piece kuchenne.

To teraz prosiłbym o wskazówki na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Jego budowa? Palnik? Producenci?

 

Czytając to forum odnoszę wrażenie, że każdy jeden model kotła to murowane problemy i godziny spędzone w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobra wiadomość. Dostępność kotłów 25kW jest znacznie większa niż 30kW. Zwłaszcza, że w przyszłości powstanie kilka dodatkowych punktów produkujących ciepło jak kominki i piece kuchenne.

To teraz prosiłbym o wskazówki na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Jego budowa? Palnik? Producenci?

 

Czytając to forum odnoszę wrażenie, że każdy jeden model kotła to murowane problemy i godziny spędzone w kotłowni.

 

Ci, którzy nie mają problemów zwykle nie piszą stąd wrażenie.

 

Pellety do takiego domu to finansowo wyzwanie bo są albo drogie albo kiepskie - znajomy woził ciężarówką tanie pellety - mówi, że szło tego ludziom dwa razy tyle co tych drogich więc nawet przy niskiej cenie to słabe rozwiązanie.

 

Ja bym w takim domu widział kocioł podajnikowy na miał np. 23 MJ z Piasta i tu np. RBR-K 23 ze średnim Batorym to ogarnie, ale jak to mówią kto bogatemu zabroni ?

 

Najlepsze pellety mają poniżej 20 MJ/kg dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie jescze myślę.

Kilka lat temu kiedy pierwszy raz przymierzałem się do remontu. Zakupiłem kocioł Seko eko IIn o mocy 18kW.

Może pomyśleć o wykorzystaniu tego pieca poprzez dokupienie palnika pelletowego oraz bufora?

 

Miało by to szanse działać?

 

Czy lepiej od razu się skupić na docelowym kotle na pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tego kalkulatora:

http://www.mi-ka.pl/kalkulatory-on-line/kalkulator-kosztow-ogrzewania-domu-i-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej/

 

Różnica między pelletem a ekogroszkiem/miałem nie jest aż tak duża.

Oczywiście to po prostu obliczenia.

 

Jak to się mówi diabeł tkwi w szczegółach

 

  • Cena węgla – ceny zakupu (Allegro.pl) dla polskich producentów ekogroszek 800 PLN/t, miał 560 PLN/t
  • Cena drewna opałowego: ceny zakupu (Allegro.pl), drewno 170 PLN/mp., pelety 850 PLN/t

Wartości opałowe paliw: gaz ziemny 10,29 kWh/m3, gaz płynny 25,6 kWh/m3, olej opałowy 10,09 kWh/dm3, miał węglowy 5,83 kWh/kg, węgiel ekogroszek 6,94 kWh/kg, drewno opałowe 3,4 kWh/kg, pelety 5,36 kWh/kg

 

Wychodzi z tego, że miał po 560 zł ma zbliżoną kaloryczność do pelletów po 850 zł tymczasem po 560 jest miał 23 MJ/kg a pellety 19,5 MJ/kg są po 1000 zł / tonę

 

Dalej:

 

Przyjęto sprawności średnioroczne źródeł ciepła potwierdzone w praktyce.

  • Kocioł węglowy na ekogroszek: 75%/50%
  • Kocioł na pelety: 88%/70%
  • Pompa ciepła: COP 4,50/3,00

Obecnie dostępne kotły na ekogroszek w 5 klasie mają 90% sprawności już od 30% mocy maksymalnej więc z pewnością w okresie grzewczym będzie z 85%, pompa ciepła SCOP w okresie grzewczym to raczej 3,0 a nie 4,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.