Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pompa Ciepła W Układzie Otwartym

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Ignac

Ignac

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 30 czerwiec 2017 - 12:22

Witam. Chciałbym zamontować pompę ciepła i kocioł na paliwo stałe w układzie otwartym. Czy stosując bufor 800 L można układ zamknąć czy jest to niebezpieczne.

• 0

#2 OFFLINE   Bolczaczko

Bolczaczko

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 30 czerwiec 2017 - 13:20

Układ można zamknąć ale kocioł musi być do tego dostosowany, plus wszystkie wymagane zabezp. Ew. Kociol w ukl.otw przez wymiennik połączony z ukl zamknietym.

Ale pompa ciepła z buforem nie jest dobrym rozwiązaniem.

Użytkownik Bolczaczko edytował ten post 30 czerwiec 2017 - 13:25

• 0

#3 OFFLINE   Ignac

Ignac

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 30 czerwiec 2017 - 21:28

Może lepiej wszystko w układzie otwartym?  Bufor w moim przypadku chyba musi być gdyż w domu są tylko grzejniki a chciałbym aby pompa pracowała tylko w tańszej taryfie.

• 0

#4 OFFLINE   Bolczaczko

Bolczaczko

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 01 lipiec 2017 - 20:21

Poczytaj trochę

http://ekobudowanie....ymi-grzejnikami

Grzejniki + pompa to na pewno wyższy rachunek niż przy podłogówce. Do tego bufor + pompa bardzo prawdopodobne że jeszcze wyższe.

Podpytaj automatyka jeżeli jeszcze się pojawia.

Zresztą jak powertujesz trochę forum to znajdziesz tematy o pompach.

A jeżeli chcesz grzać pompą tylko w okresach przejściowych to za te naście tysięcy lepiej kupić grzałkę do buforu i mieć kasy na naście lat na prąd ;)

• 0

#5 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6970 postów
  • GaduGadu: 1514991
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 02 lipiec 2017 - 09:22

wg mnie trzeba sie zastanowić czy chce sie ogrzewać pompą czy kotłem ,ja mam pompę i kocioł w piety do wiekszego sprzegła 300l bo takie miałem i z tego idzie na grzejniki

pompa pracuje cały czas zimą ,a teraz jako klimatyzacja z jednoczesnym podgrzewaniem wody tym samym ciepłem

• 0

#6 OFFLINE   Ignac

Ignac

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 02 lipiec 2017 - 12:33

Może opiszę trochę jak to wszystko sobie zaplanowałem.  Wymiennik gruntowy poziomy  3x160m , rura 32x2,4 z rozdzielaczem w piwnicy.  Grunt to przeważnie piach nasączony wodą. Na wiosnę poziom wody był na głębokości 60 cm a teraz gdy jest bardzo sucho opadł na 1m od gruntu. Rurę już zacząłem układać na głębokości 120 cm w wykopie kopanym ręcznie o szerokości 60 cm. Koparka nie wchodzi w grę , zbyt ciasno, dużo krzewów kostka brukowa, mnóstwo kabli telefonicznych.

Chciałem nająć kogoś do kopania ale wszyscy wolą postać i pożebrać pod sklepem. Postanowiłem powoli kopać sam, mam czas, nie musząc się śpieszyć.

Sprawdziłem ile tak na spokojnie mogę wykopać w ciągu 1 godziny, wyszło mi 4 do 5mb wykopu.  Dziennie dużo nie pokopie ale 1-2 godziny to spokojnie tak dla wzmocnienia mięśni (  darmowa siłownia ). Wykop zasypuję już ciągnikiem z łyżką.

Pompę chcę głównie wykorzystać do grzania CWU w lecie i ogrzewania domu w okresach przejściowych ( wiosna, jesień).   BOLCZACZKO napisał, że lepiej podgrzać elektrycznie i nie zakładać pompy. Ja twierdze inaczej, pompa to inwestycja.  Jaki sens kupować samochód jeżeli przez mnóstwo lat można jeździć autobusem albo taryfą.

Kocioł na drewno muszę posiadać, mam las i drewnem też muszę palić.  

Problemem są grzejniki ale na razie musi być bez podłogówki. Chciałbym zastosować bufor 800L gdyż większy mi się nie zmieści ( zbyt niskie pomieszczenia tylko 180 cm). Pompa będzie chodzić tylko w tańszej taryfie grzejąc i nabijając bufor jednocześnie. 

Przeliczając moc grzejników przy zasileniu 40 st.C powinienem uzyskać prawie 4 kW , resztę energii w bufor i CWU.

Planuję pompę polską o mocy ok.10 kW. 

Obiegówki elektroniczne pobierają teraz dużo mniejszą moc, więc nie powinno to wpłynąć jakoś znacząco na COP.

Myślę, że przy w miarę dobrym wymienniku gruntowym, zasileniu grzejników i bufora temperaturą do 40 st. C  oraz CWU 45 st.C uzyskam KOP prawie 4, dojdzie do tego tańsza taryfa i nie powinno być źle. Mam nadzieję zmieścić się z tą inwestycją w 20 tys. zł. jak wyjdzie to zabaczę po skończonej robocie. 

• 0

#7 OFFLINE   Bolczaczko

Bolczaczko

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 02 lipiec 2017 - 14:14

Jaki sens ma pompa jak ma sie las... Kroić drzewo, rąbać drewno i grzać pompą to dokładnie jak z autobusem i taryfą.

A mieć grzałkę w buforze i podgrzać w taniej taryfie a w drogiej przepalić to już bardziej sensowne. Za te 20 tyś to masz prądu na powiedzmy 10 lat, gdzie pompa też zje troche kwh przez te 10 lat, powiedzmy 1/4 przy optymistycznym cop 4. Chociaż jak bedzie 3 to rewelka. No i grzałka jak padnie to pare zł kosztuje naprawa pompy pewnie już nie tak mało, nie wspomne o przeglądach.

Także jak pisze automatyk albo kocioł albo pompa. Ale ja tylko teoretyzuje.
  • 0

#8 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6970 postów

Napisano 02 lipiec 2017 - 19:05

po pierwsze jakie rury w ziemi jakie kopanie ???? nie ma co robić z kasą ?

tylko i wyłącznie pompa powietrzna

• 0

#9 OFFLINE   Ignac

Ignac

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 02 lipiec 2017 - 21:17

Las  trzeba trochę oszczędzać bo rośnie powoli ( 80 - 100  lat ).  Pompa powietrzna na południowym-wschodzie Polski gdzie często są duże mrozy się raczej nie sprawdzi a grunt jest dobry.  Jeżeli nawet nie jest to najlepsze rozwiązanie to ciekawość jak to będzie funkcjonować wygrywa.  

Jeżeli grzejniki się nie sprawdzą w 100% to myślałem  nad dodatkową nagrzewnicą.

Dlaczego takie zniechęcające odpowiedzi czy naprawdę nie ma to sensu?

• 0

#10 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 16096 postów

Napisano 02 lipiec 2017 - 21:26

Dlaczego takie zniechęcające odpowiedzi czy naprawdę nie ma to sensu?

Nie przejmuj się, rób swoje.

Kolega automatyk sprzedaje pompy powietrzne i tylko takie poleca, najlepiej wprost od niego.

• 0

Wszystkie spieprzone instalacje są do siebie podobne, Ale każda z nich jest spieprzona na swój sposób.

#11 OFFLINE   Ignac

Ignac

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 02 lipiec 2017 - 21:36

Dzięki za wsparcie.

• 0

#12 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6970 postów

Napisano 03 lipiec 2017 - 07:14

poleca nie poleca ,nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego aby inwestować w gruntową no chyba że duże mrozy cały czas ponizej -25st to juz trzeba pomyśleć nad gruntową

• 0

#13 OFFLINE   dorecho

dorecho

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 450 postów

Napisano 03 lipiec 2017 - 15:14

Witam.

Ignac pomyśl o rurach 40 mm , a nie 32; opory przepływu będą mniejsze , a koszt nieznacznie większy.

3x 160 m to dość dużo kopania...Jak to rozwiązałeś ten kolektor w praktyce  3 x 160  ułożone w spiralę? czy da tak radę ułożyć na 60 cm szerokości?

Będę niedługo namawiał kolegę na podobny kolektor.

Pozdro

• 0

#14 OFFLINE   Ignac

Ignac

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 03 lipiec 2017 - 22:57

Witam. Rury 32 mm już kupione a jedna prawie cała już ułożona. Rurę 32x2,4 kupiłem po 2,60 zł.  a 40 była dużo droższa no i glikolu by poszło znacznie więcej. Rury układam wzdłuż wykopu po obu stronach w odległości 60 cm. Musiałem się nie źle gimnastykować aby zmieścić 3 takie odcinki. Spróbuję przesłać projekt.

Załączone pliki

• 0

#15 OFFLINE   dorecho

dorecho

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 450 postów

Napisano 03 lipiec 2017 - 23:13

Witaj.

na tej długości rur opór bedzie baaaaardzo duży...

Czyli ręcznie kopiesz 480 mb rowu; Jak skończysz , to daj znać ! Postawię Ci flaszkę gorzałki, albo cały karton.

Pozdro

• 0

#16 OFFLINE   Ignac

Ignac

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 04 lipiec 2017 - 07:36

Witam. Rowu to będzie połowa  minus to co w budynku czyli 20m.  Rury w gruncie 460 m  wiec wykopu 230m.  Wykopałem już prawie 70m. Jak nie będzie większych opadów to do zimy skończę. Rura fi 32 może być stosowana do 200 m czyli może nie będzie tak źle. Myślałem wcześniej z czterema nitkami ale mi się nie mieściły.

• 0

#17 OFFLINE   dorecho

dorecho

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 450 postów

Napisano 04 lipiec 2017 - 09:57

Ufffff.

To się cieszę ,że połowa roboty tylko. Jak są krótsze odcinki to faktycznie może będzie lepiej z przepływami.

Ale karton wódeczki i tak postawię !

Przy pompie gruntowej praca na droższej taryfie też się opłaci :  0,70 zł : COP 4  daje  0,175 zł za 1 kWh, to dokładnie tyle co koszt z drewna czy węgla, a zero roboty.

Niedawno miałem spór z moim kolegą o tę kalkulację: mówię - sprzedaj to drewno, odejmij od kwoty za prąd i wychodzi grzanie  prawie gratis.

Z tego sporu mam już prawie ten karton dla Ciebie/ nie wiem jak długo się uchowa....?

Pozdro

• 0

#18 OFFLINE   Vlad24

Vlad24

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 3507 postów

Napisano 04 lipiec 2017 - 10:44

Trochę nieprzemyslany jest ten cały projekt. Jak to ma pracować, tak jak się tu zakłada, to SPF wyjdzie bliżej 2 niż 4. Bez sensu jest inwestować w DZ skoro nie ma się dobrego GZ. Grzejniki wymagają modulacji mocy i grzania ciągłego, a pompy gruntowe przeważnie są on/off do pracy buforowej. Bufor wodny w tym przypadku nie jest żadnym buforem, a przydać się może jedynie do wydłużenia czasu pracy i przerwy przy grzaniu pompą on/off.
Szkoda trochę pracy, bo rezultat będzie opłakanym, chyba, że w przyszłości pojawi się 100% podłogówki.
  • 0
R-290 pod strzechy!

#19 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6970 postów

Napisano 04 lipiec 2017 - 17:11

dokładnie tak jak piszesz ta inwestycja to conajmniej 20 lat spozniona ,a tak powiesiłby pompę powietrzna i po problemie
dlaczego ludzie robią sobie pod górkę to nie wiem
  • 0

#20 OFFLINE   Vlad24

Vlad24

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 3507 postów

Napisano 04 lipiec 2017 - 17:27

Nie, ja tak nie napisałem, że po problemie. Problemem jest brak normalnego GZ i bez względu na to, czy to powietrzna czy gruntowa.
  • 0
R-290 pod strzechy!

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych