Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Opału Do Ogrzewania Domu


kazik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
Witam,

Węgiel orzech, temperatura stała przez całą dobę 21,5 do 22,5 C, dom 140 m2 (niedocieplany), bojler 140 l, ogrzewanie całodobowe.

Sezon:

2005/2006 - początek sezonu 01.10.2005r. do 16.06.2006r. - dni grzania - 258 zużycie – 3192 kg.

2006/2007 - początek sezonu 16.10.2006r. do 24.05.2007r. - dni grzania - 220 zużycie – 2592 kg.

2007/2008 - początek sezonu 07.09.2007r. do 16.06.2008r. - dni grzania - 260 zużycie – 3564 kg.

Bieżący sezon: Październik (od połowy) - 156 kg, listopad - 432 kg, grudzień - 636 kg, styczeń – 756 kg.

Pozdrawiam Andrzej (Warmet SDS Ceramik 14 kW)

 

Czyli wychodzi że średnio spalasz 12kg na dobę. :huh: i to w dodatku domek niedocieplony jak ocieplisz pewnie będzie spalała z 8kg na dobę a jeżeli tak się stanie to znaczy że osiągnąłeś rekord świata w spalaniu. Może co niektórym się naraże ale takiego rezultatu byś nie uzyskał nawet gdyby na dworze było +5 w dzień i +5 w nocy. To jest po prostu niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piec Galmet 25 KW dom nowy dobrze ocieplony ,w ubiegłym roku od pażdziernika do grudnia spaliłem 2950kg ekogroszku ,Od maja do pazdziernika grzanie CWU .w tym roku wodę będę grzał elektrycznie.

przez kilka miesiecy rozpracowywałem nastawy ,ale się opłaciło.

 

Parter 55m2 podłogówka +1 grzejnik w łazience,piętro ogrzewany 1 pokój 16m2 pozostała część na piętrze ogrzewanie podłogowe ,ale nie ogrzewamy

temp. w pomieszczeniach ogrzewanych 22,23st łazienka 25st. w pomieszczeniach nie ogrzewanych temp.ok.19st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak juz pisalem w innym temacie:

 

Sezon 2009/2010 palenie od 15.grudnia.2008 do 30.Marca.2010 było jakieś 1,5t węgla KWK Piast Orzech i 1,2t nieznanego pochodzenia węgla oraz jakieś 1,5m^3 drzewa (typu meble, deski rozne itd)

 

Sezon 2010/2011 od 10.Października.2010 pale ale mi przy tych 115m^2 nie ocieplonego domu już poszło 2,2t węglą KWK Piast Orzech gruby i jakieś 3m^3 brzozy, W domu mam 20-22°C i woda również te 150l się podgrzewa piecykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Powierzchnia domu 245m2 dobrze ocieplony , okna 2 szybowe ale b.dobre . Temperatura w mieszkaniu 23 -24 st. C - cała zima -koszulka na krótki rękaw , woda bojler 140l /dwupłaszczowy / . Zużycie na najgorsza zime 6 ton ( groszek, miał). Kocioł CO ok. 30 -35kW kocioł zasypowy, zrobiony na wzór kotła "KOTŁOSPAW'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak:

dom 120m2, nie ocieplony, okna drewniane (stare ale w stanie dobrym), w domu średnio 22-23st, bojler 120L . Piec-tu nie zabłysnę :rolleyes: - Zębiec SWK 21 z miarkownikiem ciągu.

Mój sezon ostatnimi laty z przepałkami to tak od września do końca maja/początku czerwca.

Zużywam na ten okres 7 czasem 8 ton flotu.

W zeszłym roku gdy flot był w rozsądnej cenie 280-320zł/tona koszt wyszedł w zaokrągleniu 2300zł (7,5 tony x 300zł) + drewno za 250zł czyli łącznie 2500zł.

W tym roku flot kosztuje już 430 zł/tona :blink: więc teoretycznie w 3500zł z drewnem powinienem sie zamknąć. Masakra.

 

Wniosek- trzeba będzie rozsądnie ogrzewać licząc się bardziej z opałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Stary dom 3 kondygnacje ok 190m2 , w tamtym sezonie nieocieplony , stare drewniane okna, strop na poddaszu nieużytkowym 15 cm wełny, kocioł SAS 23kW, zawór 4D, żeliwne kaloryfery, temperatura 20-19 , zużycie 3 tony orzech 3 tony flot , 1m3 drewno - ok 3000 w tamtym sezonie, w tym roku ociepliłem 8 cm styro i wymieniłem okna , temp 21-20, niestety flot podrożał , zobaczymy o ile się zmniejszy zużycie opału, liczę na 30 %.

Edytowane przez Mancio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mieszkanie na poddaszu 50m2 stary niemiecki dom.

Połowa ścian ocieplonych 10cm wełna.

Dach jenospadowy 10 wełna.

Kocioł UKS 8 kw plus sterownik plus dmuchawa.

 

W zeszły rok spaliłem 1, 5 tony groszku po 650zł za tonę.

W tym w lato grzanie wody (1kg groszku na dwa dni) i do tego trochę drewna na rozpalke.

 

Palę raz na dobę tak żeby się paliło 20 godzin.

W mieszkaniu staram się trzymać 22 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 160m2 powierzchni grzewczej rok budowy 1992 samo c.o.

 

Na początek nie ocieplony z drewnianymi oknami

4,5 tony węgla + 2mp drzewa

 

Po założeniu okien plastikowych i dołożeniu 5cm styropianu na strych

4 tony węgla + 2mp drzewa

 

Po ociepleniu 8cm styropianu

3 tony węgla

 

Teraz po wymianie starego kotła jakiegoś garażowego kotła na zębiec wenus 15kW

jeżeli zima nadal będzie tak nas oszczędzać to pójdzie jakieś 2 tony węgla i 1mp drewna a jak zima wróci do normy to myślę że 2,5 tony węgla i 1,5-2mp drewna

 

Pozostało jeszcze do ocieplenie nie ogrzewane poddasze myślę że dzięki temu uda mi się zejść do 1,5 tony przy słabej zimie i 2 ton przy normalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie ma co się dołować tylko tak ustawić kocioł by węgiel całkowicie się spalał na popiół, bez spieków, a w komin szło tylko tyle ciepła ile potrzeba.

To że komuś starcza 2 t na sezon, bo ma nowy dom, dobrze zaizolowany termicznie nie znaczy że nasze spalanie jest za duże. Może mamy wyższą temp. wewnątrz, może za dużo ciepła wypuszczamy w komin, albo mamy nie ocieplony dom. Każdy ma inne warunki, więc i zużycie opału będzie różne. Postarajmy się zapewnić optymalne spalanie w naszych warunkach i nie stresujmy się "osiągnięciami" innych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Poprzedni sezon grzewczy 2010/2011 (ostra zima w Polsce)

Dom około 110m2, bez żadnego ocieplenia, ściany żelbet

Okna wszystkie wymienione (pcv)

Kocioł typu SKI 17kW z miarkownikiem

Instalacja: układ otwarty, grawitacja, grzejniki żeliwne, duży zład wody

 

Spaliłem przez 6 miesięcy: 6 ton węgla (2t groszek, 4t orzech) + 5mp drewna (głownie do rozpałki i przepalania na jesieni i wiosnę)

Temperatury: 19-22*C

 

Sposób palenia: non stop, przerwy raz na 1tydz aby doprowadzić kocioł do porządku ( usunąć kamienie z rusztu, odskrobać sadzę w czopuchu, itp :( )

 

Dużo opału zmarnowałem paląc w tym typowym górniaku od dołu. Rano przed wyjściem do pracy ładowałem na żar węgiel po same drzwiczki, to samo przed pójściem spać. Powodem takiego palenia było lenistwo palacza ;) Nie chciało mi się rozpalać codziennie. Teraz dochodzę do wniosku, że paląc od góry miałbym suma sumarum mniej roboty i mało zmartwień z zarastającym kotłem. W tym sezonie zainstalowany nowy kocioł na paliwa stałe, ale coś mrozów nie ma i nie widać.

 

Pozdr.

Edytowane przez flames
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile godzin na dobę palisz,w jakim okresie miesięcznym (od-do) i jaka w domu temperatura?

 

Jeżeli ten wynik jest realny to zdołowałeś mnie poważnie :(

Jeżeli to pytanie do mnie to palone jest cyklicznie tnz rozpalanie o godzinie 16 jak wrócę z pracy piec chodzi na wysokich obrotach aby zagrzać układ.

Palenie to (miesiąc listopad)

1. drzewo 2-3kg (rozgrzewa układ około 320l wody do 45stopni)

2. następnie 2 szufelki węgla około 3,4kg

3. następnie 2-3 szufelki węgla około 3-5kg (dla takich temperatur jak teraz noc -2 dzień +1) tu oczywiście większa ilość gdy temperatura spada

4. i jeszcze 1 szufelka około 1,7kg węgla żeby dobrze dopalić.

 

w październiku było 2-3kg drzewa i 3,4kg węgla

myślę że w grudniu będzie w 3 fazie palenia jakieś 4-5 szufelek czyli 6,5-8,5kg węgla

 

Zależenie od temperatury palę do 21 godziny czasem 22 przy dużych mrozach zasyp na noc.

 

Dodam jeszcze że ważne są duże zyski bytowe 6 osób prądu idzie jakieś 10-15kWh na dobę oraz jakieś 200l ciepłej wody myślę że zyski bytowe są w granicach 40-45kWh na dobę

 

Temperatura jak przyjdę z pracy to około 21,5 stopna na parterze i 20,5 na piętrze (problem nie docieplonego stropu)

Palę do temperatury 23 stopni powyżej jest ciężko spać w nocy.

 

myślę że średnia temperatura w domu to około 21,5 stopnia wilgotność na poziomie średnio 57%

 

Palenie rozpoczęte około 15 września ostatnio skończyłem palić około połowy kwietnia.

Edytowane przez rafaldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

-bliżniak,110 m 2,ocieplone ściany wełną 100 mm,strop/kostka Gierka/ 10cm steropian,okna plastikowe.

-piec buderus 18kw przystosowany do spalania drewna /holc-gaz/,zbiornik na ciepłą wodę 380 litrów.Dodatkowo przez jeden sezon- naczytawszy się na forum-zanstalowany miałem bufor 500 l /wiem że dużo za małyna prawdziwe z ladomatem.

-w instalację wpiety mam 2 funkcyjny piec gazowy z którego korzystam obecnie do ciepłej wody latem.

W mieszkaniu utrzymuję temperaturę 20-22 st.C. Zużycie drewna suchego,liściastego to już 3 sezon; 12 m.przestrzennych.Bufor pozwałał mi podtrzymać temperaturę grzejników o tyle czasu o ile dłużej paliłem w piecu-ponieważ przy 18 kw brak było nadwyżki energii-a obecne rolę bufora pełni skutecznie 380 litrowy zbiornik ciepłej wody.Piec rozpalam ok. godz .16- żar utrzymuje się do godz.8 rano i w przypadku niskich bardzo temperatur kontynuję sporadycznie palenie na okrągło.Temperatura przy paleniu cyklicznym spada max.do 19 st.C.

Instalacja -dobrze zabezpieczona-pracuje w układzie zamkniętym,w krótkim obiegu utrzymuję temperaturę 80-90 st.C. Grzejniki to konwektory "krakowskie"bardziej przystosowane do ogrzewania gazowego,które nawet przy opalaniu drewnem przy niższych temperaturach puszczonych zaworem 3-drożnym na grzejniki spisują się znakomicie.

REASUMUJĄC : ta sama temperatura /odczytana na programatorze pieca gazoewgo/ osiągnęta przy ogrzewaniu gazowym ,a przy ogrzewaniu piecem stałopalnym to niebo a ziemia w odczuciu cieplnym mieszkańców!

Powtarzam za forum-że ściany są najlepszym buforem ciepła i one tworzą klimat odczuwalnego ciepła co przy ogrzewaniu gazem jest osiągalne dla garstki nie liczącej się z kasą!!

Zakup drewna to ok.200 zł za m.p. plus plac zadaszony na sezonowanie ok.30 m.p.drewna oraz praca rekreacyjna przy rąbaniu układaniu i przenoszeniu.Ja to lubię.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dom nowy, piętrowy, ok 280m2 całkowitej, suporex 36cm+ styropian 15cm, skosy wełna 20cm, jeszcze niedocieplony do końca,

Palnik na pellet Viking Bio z kotłem Wolf CNK25 i buforem 800l, na razie bez solarów.

Powierzchnia grzana - 150m2 podłogówka, reszta - 130m2 grzejniki, temp w domu ok 18C, na razie nikt nie mieszka- trwa wykończenie.

Od 01 11 średnie zużycie pelletu to 10kg/ dobę, pellet po 850zł/tonę.

Nie wiem jak będzie się spisywać podczas dużych mrozów.

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam,

piec viadrus 17,7 kW na miarkowniku,

dom parterowy 80 letni - na papierze, ( wg. sąsiadów ok 110 lat ), nie ocieplony, 110 m2, okna wymienione, strop nie ocieplony, bojler 140l

- palę orzechem - kwk piast, ziemowit -

***obecnie 9 kg orzecha na 6 godzin przy temp minus 15 - 20 stopni na zewnątrz, w domu ok 20-22 na plusie,

***grudzień 2011 - styczeń 2012 - 9 kg orzecha wystarczało na 8-10 godzin

- cena orzecha w 2012 r na składzie 720zł/t, w latach grudz/2010-2011 cena była 600/620 zł/t

 

wrzucam 3 łopatki, waga jednego załadunku to 3 kg

 

pozdr

Edytowane przez damdob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

nowy dom 160m2 -suporex 24+15cm styropian

- pierwszy sezon grzewczy

brak parapetów zewnetrznych

poddasze 25cm wełny

piec miałowy ogrzewany tylko parter ok 80 m2

temp 19-22 c

spalanie ok 30 kg

wydaje mi sie ze to bardzo duzo

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Piec Defro Komfort Eko linia tradycyjna 25 KW pow,ogrzewania 250 m.kw.Dom nie ocieplony z 1980 r.

Srednie spalanie 34 kg na dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Od 06.02.2012 do 05.02.2013 zużyłem około 4100 kg węgla typ 33, sortyment groszek.

Ogrzewam około 160 m2, średnio ocieplone, temperatura w domu średnio około 22,5 stopnia. Grzeję 24godziny na dobę. Nie podgrzewam CWU.

 

P.s. Po zwymiarowaniu pomieszczenia w który składuję węgiel wychodzi ze ciężar nasypowy groszku to około 750kg/m3.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.