Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Opału Do Ogrzewania Domu


kazik

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wywołać sprawę faktycznego zużycia opału w sezonie grzewczym. Ja przy 140 m2 spalam 500-700 kg węgla i 15-20 mp drewna-sosna i olcha. Zależy to oczywiście od długości sezonu grzewczego. Interesują mnie wasze wyniki w tym zakresie (bez naciągania).

Temperatura w chałupie 21-19 stopni.

Pozdrawiam

Kazimierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak jeszcze miałem w miarę normalny piec i paliłem głównie trocinami, bo tak to sobie urządziłem, nie obeszło się bez spalenia 40 kg trocin dziennie, co mnie wprawialo w lekką panikę, bo w miesiącu potrzebowałem ich 1200 kg a to już spora przyczepa...

Mamy ok. 100 m2 dom poniemiecki z cegły, niczym nie ocieplony,okna odnowione, oryginalne (ponad 100 letnie) ogólnie wrażenie ciepłego domu, aż znajomi się dziwią, bo często wietrzymy i wszędzie nieszczelności.

 

Po tym sporym zużyciu zeszedłem teraz do ok. 30 kg mieszanki drewno- trociny. Mniej już chyba będzie b. trudno, chyba że uruchomię swój projekt odzysku ciepła spalin, być może latem będzie ku temu okazja. Pozdrawiam.

 

PS. 20 mp. drewna to będzie ponad 6 ton...? Równowartość 3 ton węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o moją kotłownie mój kdu łyknął już w tym sezonie 2 t kamiennego. Wóz trocin, i zacząłem 4 przyczepkę brunatnego( 850 – 900 kg). Poszło kilkanaście worków zrębki, Kilka worków pestki. Drewna mały wozik ( tyle co na rozpałkę). Już czekam na owsiane próby i produkcje Propalu na KWB Bełchatów. Znów coś nowego. To chyba dla tego że nie lubię rutyny. Mieszkanie 150 mk docieplone średnio. Dom elewacja czerwona cegła, wełna 7 cm gazobeton 24. Okna z szybą niskoemisyjną w 90 % reszta nowa drewniana dobrze uszczelniona. Największe straty to strop ( cienki strop na nim trociny 10 cm – do poprawy na wiosnę. )

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W tym sezonie ogrzewam tylko drewnem opałowym. Grzanie od końca września; 160 m2 w miarę dobrze docieplonego i c.w.u. 120 l. 40 worków zrębek z topoli; drewna mieszanego opałowego z wycinek ( brzoza, grab, dąb, sosna, osika i leszczyna ) poszło do dzisiaj około 15 m3. Spodziewam się, że jeszcze pójdzie z 5 - 6 w zależności od pogody. W domu średnio 21 - 23 st C, nie oszczędzam na tym opale. Kocioł Ekocentr 25 kW z górnym spalaniem.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Węgiel orzech, temperatura stała przez całą dobę 21,5 do 22,5 C, dom 140 m2 (niedocieplany), bojler 140 l, ogrzewanie całodobowe.

Sezon:

2005/2006 - początek sezonu 01.10.2005r. do 16.06.2006r. - dni grzania - 258 zużycie – 3192 kg.

2006/2007 - początek sezonu 16.10.2006r. do 24.05.2007r. - dni grzania - 220 zużycie – 2592 kg.

2007/2008 - początek sezonu 07.09.2007r. do 16.06.2008r. - dni grzania - 260 zużycie – 3564 kg.

Bieżący sezon: Październik (od połowy) - 156 kg, listopad - 432 kg, grudzień - 636 kg, styczeń – 756 kg.

Pozdrawiam Andrzej (Warmet SDS Ceramik 14 kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chałupa 12x24m,stare budownictwo,110lat - aktualnie jej puknęło ;) ,podpiwniczona na 1/4 budynku,grzane parter i piętro,strych bez ocieplenia, dom ze starej cegły na podmurówce z kamienia,otynkowany,okna nowe drewniane,instalacja na plastiku,grzejniki konwektory(płytowe) z głowicami termostatycznymi danfoss-a.

Średnia temperatura w pomieszczeniach na 3-3,5 na głowicach,tak więc około 20-24C.

Kocioł to warmet sds ceramik 70Kw,sterownik luksus3,jedna pompa w całym układzie,c.o. i c.w.u. na jednym zasilaniu,bojler 200l.

Temperatura utrzymywana 72-76C na kotle,powrotu od 50 do 60C.Wody użytkowej 60-68C

Kociołek jedzie tylko na węglu - orzech,sporadycznie jakiś inny kostka,groszek.

Średnie zużycie 2 tony na miesiąc,zależne od aktualnej pogody - zima,wiosna,jesień.

Minimalne 1600kg,maksymalne 2500kg....Rozpalany na jesień,gaszony kwiecień - maj.

pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżący sezon: Październik (od połowy) - 156 kg, listopad - 432 kg, grudzień - 636 kg, styczeń – 756 kg.

 

Witam.

Może wtrącę pytanie nie na temat, ale zaciekawiła mnie aptekarska dokładność kolegi Kand.

Jeżeli można dowiedzieć się jak to w praktyce wygląda.

Lubie ludzi pozytywnie zakręconych (też mam takie słabości)

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżący sezon: (...) listopad - 432 kg, grudzień - 636 kg, styczeń – 756 kg.

Tego rodzaju dane podane z aptekarską dokładnością są bardzo cenne i mogą być wielką pomocą dla ewentualnych porównań z innymi. Z podanych wartości można wyliczyć uniwersalne wspólczynniki dla domu o podobnych właściwościach termicznych niezależnie od powierzchni. Przyjmując, że zużycie w listopadzie wynosi X (każdy może sobie zmierzyć jakie ma), mamy:

 

GRUDZIEŃ = 636/432 * X = 1,47 * X

STYCZEŃ = 756/432 * X = 1,75 * X

 

Prośba zatem do autora postu, aby je uzupełnił także za luty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowy dom, 180 m2, 42 cm ściana gazobeton, okna 5 komorowe, CWU 140 litrów, temp 22-23 st. całą dobę, ogrzewany tylko parter 90 m2, góra dyżurnie 1 grzejnik. Na dole 40m2 podłogowego. Piec Zebiec SWK 21S, zużycie orzecha od 28.10.2008 do dziś tj. 27.02.2009 około 3 tony. Sporo, ale dom wymagał osuszenia z wód technologicznych (tynki, posadzki), od około miesiąca zużycie na dobę spadło około 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wynika z przedstawionych wypowiedzi zużycie węgla przy powiedzmy 150 m2 wynosi około 700 kg/miesiąc. Jak mi się wydaje rodzaj kotła i jego konstrukcja nie ma zasadniczego wpływu na

zużycie opału. Przy prawidłowej eksploatacji pieca można uzyskać niezłe parametry spalania i oszczędności opału, a konstrukcja i typ kotła ma w tym przypadku znaczenie drugorzędne.

Jest to być może teza dyskusyjna, ale takie jest moje zdanie A żeby było ciepło to trzeba hajcować

Jednym ze sposobów oszczędzania opału jest też obniżenie temperatury pomieszczeń. Uważam, że gotowanie się w temp.np. 24 stopni do niezdrowy luksus.

Pozdrawiam.

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na ekogroszek 25kW. 200 metrów kwadratowych, dwie kondygnacje, piwnica, lekko ocieplony strop nad i pod ogrzewaną powierzchnią, nowe okna plastikowe. Rocznie około 8 ton ekogroszku z czego około 1 tony na grzanie cwu latem. Temperatura w domu 21-22 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doceniamy należytego ocielenia stropu. Ostatnio namówiłem swojego szwagra do docieplenia stropu. Dołożył 10 cm wełny mineralnej i automatycznie "złapał" około 2 stopnie na plus. Namawiam wszystkich gorąco do poprawy izolacji budynków, a w szczególności stropów.

 

Dla właścicieli nowo-oddawanych budynków mam bardzo niemiłą wiadomość. Otóż z dniem 1 stycznia 2009 wchodzą tzw. certyfikaty energetyczne budynków. Oznacza to, że po tej dacie, żeby uzyskać zgodę na użytkowanie obiektu należy przedstawić stosowny certyfikat, którego uzyskanie będzie sporo kosztować. Szczegółowe dane zawarte są w ostatnim biuletynie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Tak się składa, że również moja osoba należy do w/w Izby i coroczny haracz musi płacić.

Jak widzicie unijność wchodzi nam na garba i tyczy się to również ogrzewania chałup naszych.

Zajmuję się obecnie realizacją zadań inwestycyjnych i powiem Wam, że gdyby nie rozsądek urzędników różnego szczebla trudno byłoby cokolwiek zbudować. Plany BIOZ, decyzje środowiskowe, certyfikaty itd., powodują, że nie daje się pracować. Papiery, papiery,papiery...

 

Widzę adminie Marcinie, że ostatnio na forum masz masz trochę roboty, ale chociaż nie jest nudno. Sądzę, że większość uczestników darzy cię należytym szacunkiem, choć czasami emocje biorą górę. Według mnie na forum przewija się sporo fajnych ludzi o dużej wiedzy nie tylko instalacyjnej, co podnosi poziom dyskusji i jak mniemam każdy z nas coś dobrego dla siebie wynosi.

Pozdrawiam serdecznie

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Dom nowy jednoroczny (teraz drugi sezon grzewczy), ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop i skosy 2cm drewna + 20cm wełna mineralna + 2cm drewna, okna nowoczesne z szybą 1,0, powierzchnia ogrzewana to 200m2 podłóg albo jak kto woli 160m2 pow. użytkowej, 200l CWU. Kocioł SAS ECO 23kW, w instalacji ok. 50m2 podłogówki + grzejniki panelowe z głowicami termostatycznymi, w domu 21-22 stopnie.

Na dzień dzisiejszy spalone mniej więcej:

2 tony miału 20MJ/kg

1 tona trocin z tartaku

1 tona przytęchłej pszenicy

1m3 drewna bukowego (częściowo w kominku, częściowo na dodatkowym palenisku w kotle).

 

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom: Powierzchnia 165 mkw, koniec lat 90, ocieplony 1,5 pustak + wełna mineralna 5 cm + 5 cm styropian, skosy 16 wełna mineralna ,,stropy ocieplone wełna nineralna 20cm strych ,stropy między poziomami docieplone styropian 5cm wylweki 5cm styropian , nowe okna plastikowe

CWU: Bojler 150l, 3 osoby

Instalacja: układ otwarty, metalowe rury, grzejniki aluminiowe około 120 żeberek, zawór czterodrożny, 2 pompy na obiegach CO i CWU

Piec: Hef ECO PLUS Uniwersalny 18 kW na ekogroszek z podajnikiem; Sterownik COMPIT R510

CWU: 40 stopni (w układzie cyrkulacji -trzecia rura)

 

Węgiel: ekogroszek "pieklorz" z kopalni Piekary Śląskie.

Kocioł odpalony 17.09.2008 - pracuje ciągle. Zapisy zuzycia zacząłem od 7.11.2008. Sumując moje zapiski wynika , że do dzis spalił mój kocioł 1281 kg groszku( od 7.11.2008 do 28.02.2009).

Przykładowo w grudniu spalił 327 kg

w styczniu 416

w lutym 370 kg

Temperatura pomieszczeń 20-22 stopnie C

Pozdrawim Andrzej M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może narażę się co niektórym ale jak to jest panowie iż jeden w domu o takim samym metrażu i podobnym stopniu izolacji cieplnej spali 1.200kg a drugi 4 000 ekogroszku. Jeszcze bardziej nie do uwierzenia jest to iż można taki sam dom opalić 30-40 kg trocin na dobę jak innym wyjdzie 40 kg ekogroszku. Szkoda iż panowie nie podajecie ceny jednostkowej zakupionego opału można by obliczyć przybliżony koszt opalania. Co do moich wyników to podam je po sezonie ale już teraz widzę iż pomimo pewnych eksperymentów z różnymi rodzajami opałów, pozornych oszczędności nie jestem z tego sezonu grzewczego zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel: ekogroszek "pieklorz" z kopalni Piekary Śląskie.

Kocioł odpalony 17.09.2008 - pracuje ciągle. Zapisy zuzycia zacząłem od 7.11.2008. Sumując moje zapiski wynika , że do dzis spalił mój kocioł 1281 kg groszku( od 7.11.2008 do 28.02.2009).

Przykładowo w grudniu spalił 327 kg

w styczniu 416

w lutym 370 kg

Temperatura pomieszczeń 20-22 stopnie C

Pozdrawim Andrzej M

 

 

jasne a świstak siedzi i zawija je w te sreberka. Niedługo dojdzie do sytacji że będziemy wrzucać pare groszków na dobe.

 

Nie wiem czy to żart ? czy odniesienie do reklamy kopalni w piekarach śląskich. Jeżeli to drugie to beznadziejny sposób na złowienie klientów. Według Pana piec spalił w grudniu niecałe 9 kg groszku na dobę, w styczniu 10kg a w lutym też około 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba zatem do autora postu, aby je uzupełnił także za luty.

Witam,

Luty 2009 - 624 kg węgla, koszt ogrzewania (z energią elektryczną na sterowanie kotłem) - 396 zł.

Koszt grzania w jednym dniu (w tym ciepła woda dla 3 osó;) to 13,77 zł. Ogrzanie 1m kw to w przybliżeniu 2,75 zl na miesiąc.

Jeżeli można dowiedzieć się jak to w praktyce wygląda.

Połączenie teorii (wiedza matematyczna,) z praktyką (praca fizyczna z węglem i arkuszem kalkulacyjnym), do tego dołączyłem trochę chęci.

Pozdrawiam Andrzej (Warmet SDS Ceramik 14 kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne a świstak siedzi i zawija je w te sreberka. Niedługo dojdzie do sytacji że będziemy wrzucać pare groszków na dobe.

 

Nie wiem czy to żart ? czy odniesienie do reklamy kopalni w piekarach śląskich. Jeżeli to drugie to beznadziejny sposób na złowienie klientów. Według Pana piec spalił w grudniu niecałe 9 kg groszku na dobę, w styczniu 10kg a w lutym też około 9

Witam wszystkich.

Moje wyniki to 6000kg na sezon,dom 130m w tym ciepła woda 150l,1m drewna temperatura 20-23 trochę zostaje na lato do ciepłej wody.Próbowałem różnych cudów,pale miałem,odkupuje z pracy,pracuje w ciepłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do dzis poszlo mi rowno 3 tony węgla na 110 m2 w domu palone przez pół dnia, z tym że poddasze niestety nie ocieplone wogóle (wełna leży i czeka na ocieplenie - aż jestem ciekaw jak to będzie za rok z ociepleniem)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Z dotychczasowych postów łatwo można wyliczyć że zapotrzebowanie na ciepło wymienionych domów wychodzi w większości ponad 200kWh/m2. Albo napisali akurat posiadacze starych domów albo coś nie tak z izolacjami cieplnymi w tych domach. Obecny standard zapotrzebowania na ciepło to 80-120 KWh/m2. Za to jeden z piszacych tu ekogroszkowców deklarujący bardzo niskie zuzycie ekogroszku to chyba ma dom 3 litrowy (30 kWh/m2).

 

Moje dane za ostatni sezon to powierzchnia ogrzewana 180m2. i zużycie na samo grzanie 3,8 tony węgla orzech od pażdziernika do końca maja. ocieplenie ścian to 10 cm styropianu. i od 15 do 25 cm wełny na poddaszu. Mam jeszcze parę miejsc przez które tracę najwięcej ciepła. Po ich poprawie mam nadzieję że uda mi się zejść do zużycia 3,5 tony węgla ale razem z CWU. Dalsze obniżanie zużycia niesie za sobą konieczność poniesienia znacznych kosztów a więc na tym wyniku już poprzestanę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Może narażę się co niektórym ale jak to jest panowie iż jeden w domu o takim samym metrażu i podobnym stopniu izolacji cieplnej spali 1.200kg a drugi 4 000 ekogroszku. Jeszcze bardziej nie do uwierzenia jest to iż można taki sam dom opalić 30-40 kg trocin na dobę jak innym wyjdzie 40 kg ekogroszku. Szkoda iż panowie nie podajecie ceny jednostkowej zakupionego opału można by obliczyć przybliżony koszt opalania. Co do moich wyników to podam je po sezonie ale już teraz widzę iż pomimo pewnych eksperymentów z różnymi rodzajami opałów, pozornych oszczędności nie jestem z tego sezonu grzewczego zadowolony.

 

 

Panowie,

miałem podobny problem,

obecnie ogrzewam drzewem dom ok 180m2 szeregówka, temperatura ok 20

można naprawdę dużo zaoszczędzić na ilosci spalanego drzewa, a co za tym idzie na kosztach ogrzewania,

polecam zastosować regulator ciągu kominowego, kosz nie duży a i zwraca się po 1 sezonie ogrzewania,

jak znajdę gdzieś namiary jak się to konkretnie nazywa firma która to sprzedaje to podeślę na forum.

reasumując koszty ogrzewania naprawdę mogą być różne.

ps. u mnie koszty spadły o ok 45-60% po zastosowaniu regulatora, założyłem go w na jesień tego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.