Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka - Piec - Sprzęgło


milsa666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam kilka pytań odnośnie ogrzewania/kotłowni/itd...

 

Na początek kilka danych o domu.

powierzchnia podłogi parter: 84m2, poddasze 134 m2, ściany porotherm 25, ocieplenie grafitowy styropian 20cm, posadzka na gruncie styropian 30 cm (wiem, że to mega dużo, ale trudno), wełny 40-45 na skosach i poddaszu. Dom ma w nazwie NF40 więc stąd takie ilości ociepleń.

 

Na początku chciałem robić ogrzewanie "klasycznie", czyli dół podłogówka, góra grzejniki. Zaprojektowałem sobie kotłownie, osobna pompka z mieszaczem do podłogówki, termostat na trójdrożny, a bezpośrednio z pieca na grzejniki, temperatura na grzejniki sterowana z pogodówki, głowice termostatyczne na grzejnikach. ALE zostałem jednak przekonany do podłogówki w całym domu... i pojawiły się wątpliwości które przedstawiam poniżej.

 

Grubość wylewek to około 8cm - dużo. Co oznacza długo nagrzewa/długo stygnie i bezwładność może zabić wszelką automatykę.

 

Powierzchnia domu trochę duża więc ilość pętli mniej/więcej wygląda tak: parter 6/7, góra 8/9. Około 1600m rurek PEx 16

Wymyśliłem sobie układ, że temperaturą wody zasilającej podłogówkę będzie sterować piec/sterownik (przez pogodówki), przepływy wyregulowane na rozdzielaczach i przetestowanie mitycznej samoregulacji podłogówki (poprowadzę jeszcze kabelki od termostatów w pokojach do rozdzielaczy jakby się okazało, ze mityczna samoregulacja działa licho)

 

 

PYTANIE nr 1 

Czy pompka z pieca Vaillant np 146 pogoni tą wodę po rurkach? - bo mam wątpliwości.

Jeżeli nie to trzeba będzie dokładać sprzęgło + pompka za sprzęgłem i tutaj kilka kolejnych pytań.

O ile jeżeli pompa pieca wydoli, to jak pisałem wyżej, chciałem temperaturę wody zasilającej rozdzielacze sterować przez pogodówkę i krzywej (albo olać krzywą i temepratura po kotle stała - mityczna samoregulacja...). 

Tu PYTANIE nr 2 

A co w przypadku sprzęgła i dodatkowej pompy? Rozumiem, że jak mamy sprzęgło to po sprzęgle temperatura jest inna niż ta z pieca. W związku z tym czy pogodówka nie powinna sterować temperaturą po sprzęgle? - bo to jest właściwie temperatura która dociera do rozdzielaczy/podłogówki.

No i PYTANIE nr 3

Jak wygląda właściwie sterowanie dodatkową pompą? Czy ta pompę obsłuży piec/sterownik? Czy po prostu ustalić stałe podnoszenie, które zapewnia właściwy przepływ przez wyregulowane obwody i już (pompka nowoczesna z automatyką)... 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi

 

Do Moderatora

Przyznaję bez bicia zadałem takie same pytania na innym forum. Trochę mi się spieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 pętli podłogówki x 2 l x 60 = 1920 l/h a wydajność pompy ecotec146 to ok 1000 l/h Model 226 ma pompę o wydajności 1400 l. Czyli pompy mają za mała wydajność. Można oczywiście założyć że wystarczy przepływ na poziomie 1l / min co przy 16 pętlach daje 960l/h ale mogę postawić każde pieniądze że i tak ta podłogówka nie zadziała. Jeden obieg grzewczy na tak dużą powierzchnię to praktycznie pozbawienie się możliwości sterowania układem. Czyli proponuję zastosować lepszy kocioł ze sterownikiem pogodowym i obsługą min dwóch obiegów z mieszaczem, do tego sprzęgło dwa divicony  a do sterowania dwa lub jedno zdalne sterowania co będzie zależne od miejsca montażu sterownika. Będzie drożej ale na pewno będzie poprawnie i będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn, że mój pomysł z drugą pompą po sprzęgle nie zadziała?

Tzn. Piec 146 (pasuje mi jego dolna wartość modulacji nieco ponad 3 kW) modyfikujący według krzywej i sterownika pogodowego temperaturę wody CO po/w sprzęgle. Potem mocniejsza pompa, która pogoni wodę po rurkach i która ustawiona jest na odpowiednim poziomie podnoszenia z włączoną funkcją regulacji stałej wartości podnoszenia.

Czemu połączenie wszystkiego w jeden obieg (tzn rozumiem tutaj, ze temperatura zasiania rozdzielaczy na górze i dole taka sama) pozbawia mnie sterowania? Nie mogę innych mocy ustalić przepływami/termostatatmi w pokojach, które otwierały/zamykały by zawory w poszczególnych obiegach?

Pytam niezłośliwie (bo się znam bo przeczytałem kilka rzeczy w internetach...) - po prostu czemu opisany teraz układ może stwarzać problemy.

 

Pytanie do opisanej przez ciebie instalacji - po co jest mieszanie na obydwu obiegach? Rozumiem, ze chodzi tu o to żeby zróżnicować temperatury dla rozdzielaczy góry i dołu i sterować je osobno z pogodówki (dlatego lepszy piec z więcej niż jednym obwodem do wysterowania). Czy wtedy piec nie będzie musiał chodzić na wyższej temperaturze zasilania, żeby był jakiś zapas dla zaworów mieszących - czy to tylko zapas robi się dla głowic termostatycznych sterowanych z czujników z kapilarą w najprostych układach podłogówki,

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zadać pytanie: Cóż to takiego wykonuje w instalacji to sprzęgło?

Odpowiedzi jest kilka /4 najważniejsze przytoczę/

1. Najważniejsza sprawa to ochrona kotła przed przegrzaniem wymiennika. Czym mniejsza pojemność kotła tym bardziej wymagane sprzęgło. Im większa ilość wody w układzie, co reguluje co raz to mniejsze dt tym bardziej potrzebne sprzęgło. Zastosowanie sprzęgła pozwala na stabilna prace kotła i zachowanie obliczeniowych temperatur nominalnych dla długowieczności działania kotła bez jego awarii.

2. Prawie ważna sprawa to opory które powoduje źródło ciepła /kocioł/ Przy przepływie powyżej nominalnego dla kotła jest wymagane /bezsprzecznie/ sprzęgło hydrauliczne. /Działanie przepływu ponad nominalnego przy wysokiej temperaturze powodować może kawitacje co może doprowadzić do utraty np. 5 letniej gwarancji. Mało przekonujące? ale prawdziwe /Producent łapie się wszystkiego/

3. Rozdzielenie obiegów .. obieg kotłowy i obieg Centralnego ogrzewania. Kocioł zawsze działa w 100% swojej sprawności i to samo można powiedzieć o instalacji.

4. Super zmniejszona prędkość na instalacji powoduje szybkie pozbywanie się zanieczyszczeń i możliwość odgazowania wody lub odpowietrzenia układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego zrobilem 2tyg temu cały dom w ogrzewaniu podłogowym , piec vailant ta pompa spokojnie obleci nie ma sensu wchodzic w koszta prosty układ i nie jeden tak robil , zadzwon do serwistanta vailanta i Ci sam odpowie na to pytanie, odnosie pętli nie dłuższe jak 80-90 m Pexa

Brawo Ty! Czy czujesz się bohaterem w swim domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na rozwiązanie z dwoma obiegami z mieszaczami. Czyli zgodnie ze schematem proponowanym przez Vaillant (załącznik), ale nie do końca...

 

Trochę bolą mnie te grupy pompowe. Ładne, równe, odizolowane, tylko że piekielnie drogie. Kombinuje jakby tu zbić koszty. Teoretycznie można by zbudować taką grupę samemu - pewnie nie byłaby taka zbita i śliczna, ale cóż. 

 

Mam pomysł i kilka pytań

Czy można zastąpić te grupy pompowe grupami innych producentów?

Np. wpadła mi na myśl grupa pompowa HERZ'a. Też ma mieszacz z siłownikiem.


 

Na schemacie Vaillanta moduł VR 70 steruje 2 obiegami, są tam wyjścia na siłowniki zaworów 3-drożnych. Jak to jest gdy podłączę mu zawór i siłownik HERZ'a? Jak będzie tym sterować żeby utrzymać zadaną temperaturę na obieg? Jaki jest w ogóle algorytm? Za zimno to impuls na siłownik i czekaj chwilę, dalej za zimno kolejny impuls itd...?

 

Jak to jest z doborem sprzęgła?

moc potrzebna dla domu dla CO to około 8kW, ilość wody do podłogówki szacuję 2 - 2,5 m3/h, jezeli chodzi o dP na pompach to nie więcej 2-2,5 mH2O.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi

 

s174-758819.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło dobiera się na przepływ, to bardzo prosta metoda, Ogranicza się do obliczenia predkości przepływu przy przepływie nominalnym instalacyjnym na poziomie do ok 0,1m/s /

Oczywiście Liczymy przepływ związany ze średnicą sprzęgła - jest to dobór wystarczający dla małych układów. Większe układy dobiera się na rozdział temperatur zasilania i powrotu oraz moc źródła.

 

Grupy pompowe Herca to pompy na rozdzielacz w kotłowni.... Zainwestuj w rozdzielacze z układem mieszającym i rotametrami z zaworami termostatycznymi lub drugi przypadek

w Większe grzejniki zasilane 50/40 /odpowiedni dobór/ i wtedy kupujesz rozdzielacze bez mieszaczy a kocioł ustawiasz na temperatury pracy 50/40 - i oczywiście w dwóch przypadkach sprzegło

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.