Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy Setlans 9 Kw ! Problem Z Ustawieniem Kotła.


piecowa23

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wam ! jestem tu pierwszy raz i liczę :rolleyes:  na waszą drobna pomoc . Od razu zaznaczam ze jestem początkująca walce z piecem  :P

 

Otóż mam problem z piecem ( Setlans 9 kw ) a raczej chyba z jego ustawieniami ( sterownik - ST- 37 N  RS) 

 

Na poczatek może podam wam dane jakie mam ustawione:

 

Czas pracy :5s

 

Czas przerwy : 1min

 

Praca w podtrzymaniu : 19 s

 

Przerwa w podtrzymaniu : 15 min

 

Moc przedmuchu : 99 

 

Siła nadmuchu : 80

 

Próg Wentylatora : Nie

 

Tryb pracy : ogrzew. domu

 

Zawór trójdrozny mam ( chodź nie wiem czy to wazne )

 

Pale ekogroszkiem dobrej jakości taki jaki jest zalecany.

 

Zaznaczam że uzytkuje ten piec 2 mies dopiero i niestety musze sama liczyc na dojscie do poprawnych ustawien żeby piec chodził jak należy.

Milałam różnych specjalistów od piecy, ale zawsze kończyło sie tak ze po ich wizycie w pieciu po paru godz gasło.

 

Mieszkam w 4 - rodzinnym bloku z bialej cegly nie ocieplony Moje mieszkanie posiada 56 m2 wentylacje wszytsko ma.

 

Problem polegna na tym zę kiedy zajrzalam do paleniska w retorcie powinna byc mala kupka palacego sie wegla a zastałam tam cały wegiel dodatkowo po otworzeniu kopciło się jak nie wiem, zreszta zobaczcie na zdjęciach.

 

Nie wiem czy to przyczyna zlych ustawien czy jeszcze cos innego ,  :( Gdyby coś to pytajcie o jakieś dodatkowe informacje  :(  Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

post-73847-0-97894700-1497898608_thumb.jpg

post-73847-0-74929900-1497898621_thumb.jpg

post-73847-0-87870400-1497898633_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co to za opał? Zmniejsz siłę nadmuchu do około 30% ( tak samo siłę nadmuchu w podtrzymaniu). Także zmniejsz pracę w podtrzymaniu do 10s. i wydłuż przerwę podtrzymania do 45min.   Jutro opisz czy zmiany poskutkowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm coś z czasamiy jest nie tak.

Uważam że przt nastawach 1:12 piec nie osiągnąłby temp a takie coś.....hmmmm dziwne.

Wiatr zmniejsz do ok 30-40%

I czuwanie: podawanie 5s w odstępie 40-45min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co to za opał? Zmniejsz siłę nadmuchu do około 30% ( tak samo siłę nadmuchu w podtrzymaniu). Także zmniejsz pracę w podtrzymaniu do 10s. i wydłuż przerwę podtrzymania do 45min.   Jutro opisz czy zmiany poskutkowały.

Witam.  Dziękuje za odpowiedź . Ustawienia zmieniłam zobaczymy co przez noc sie wydarzy,opał podam jutro bo nie mam wroka przy sobie, przesylam zdj instalacji.

post-73847-0-85016800-1497904602_thumb.jpg

post-73847-0-53946600-1497904611_thumb.jpg

post-73847-0-07544600-1497904619_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest jedna pompa.

 

To jest o tyle złe rozwiązanie, że bojler musi być zasilany zza zaworu 3D i nie można w związku z tym za mocno mieszać.

 

Instalator wg mnie nie przemyślał tego za bardzo i namieszał w sterowaniu układem. Skończy się tym, że 3D będzie bezużyteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb Pracy ogrzewanie domu w czerwcu ???? co ty niby grzejesz ?? 

daj czujnik do zasobnika cwu i ustaw tryb grzania na cwu. 

Dokładnie jest jedna pompa wiec zawor na grzejniki mam zakrecony i grzeje tylko na sama wodę . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co to za opał? Zmniejsz siłę nadmuchu do około 30% ( tak samo siłę nadmuchu w podtrzymaniu). Także zmniejsz pracę w podtrzymaniu do 10s. i wydłuż przerwę podtrzymania do 45min.   Jutro opisz czy zmiany poskutkowały.

Witam. :)  Wczoraj zastosowałam podane ustawienia i zaglądając teraz do pieca mam to ( widdoczne na zdj ) Hmm nie wiem czy aby czegoś nie zwiększyć bo tak mało tego węgla mi się wydaje w tym ruszcie ,  boje się żeby nie wygasło . 

post-73847-0-96678700-1497958761_thumb.jpg

post-73847-0-07842100-1497958769_thumb.jpg

post-73847-0-27418000-1497958778_thumb.jpg

post-73847-0-33269200-1497958785_thumb.jpg

post-73847-0-10065700-1497958796_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlituj się nad tym kotłem i go wyczyść. Od góry do dołu.

 

Usuń popiół i sadzę (odpopiel też brzegi palnika) i jutro ocenisz jak wygląda popiół przy tych ustawieniach. Jak kopci w trybie pracy, to za mało powietrza. Jak żar schodzi za nisko, to za mało węgla w cyklu. Długa droga przed Tobą i niestety musisz to opanować sama na drodze eksperymentów.

 

Gdzie Ty ten zawór "grzejnikowy" masz, bo nie widzę? 

Instalator nie wiedział jak naczynie prawidłowo podłączyć? Jak widać rura to dla niego rura i nie ma się co przejmować z czego ona jest i jaką ma średnicę. 

Prosta kotłownia, a szkolne błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł był czyszczony dwa dni temu, nie wiem czemu tak szybko sie zasyfił.  Możne warto wypróbować Sadpal do czyszczenia.  Zawor mam z tyłu za piecem (zdj)

post-73847-0-13058900-1497963835_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zużywasz ciepłej wody dużo, to warto się zastanowić nad grzaniem jej prądem poza okresem grzewczym. Teraz kocioł głównie stoi w podtrzymaniu i spala węgiel tylko po to, by się na retorcie utrzymywał żar i temperatura na kotle. W postoju, po nagrzaniu wody w bojlerze, sterownik odcina od paleniska tlen (wyłącza dmuchawę) i węgiel zaczyna kopcić. Stąd sadza. Nie opanujesz tego do końca.

 

Prądem grzejesz najlepiej w drugiej taryfie (jeśli jest). Co się bardziej opłaca trzeba konkretnie w Twoich warunkach sprawdzić doświadczalnie. 

Grzejąc prądem zamknij zawór na zasilaniu wężownicy z kotła (czarny motylek, górny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to chyba jest pusty palnik. Zdjęcia palnika były robione gdy kocioł pracował czy był w podtrzymaniu? Jak pracował to zmniejsz przerwę podawania o 5s a jak był w podtrzymaniu to o 5min. i obserwacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zużywasz ciepłej wody dużo, to warto się zastanowić nad grzaniem jej prądem poza okresem grzewczym. Teraz kocioł głównie stoi w podtrzymaniu i spala węgiel tylko po to, by się na retorcie utrzymywał żar i temperatura na kotle. W postoju, po nagrzaniu wody w bojlerze, sterownik odcina od paleniska tlen (wyłącza dmuchawę) i węgiel zaczyna kopcić. Stąd sadza. Nie opanujesz tego do końca.

 

Prądem grzejesz najlepiej w drugiej taryfie (jeśli jest). Co się bardziej opłaca trzeba konkretnie w Twoich warunkach sprawdzić doświadczalnie. 

Grzejąc prądem zamknij zawór na zasilaniu wężownicy z kotła (czarny motylek, górny).

Ogółem zużywam bardzo mało wody, tyle co  do kąpieli na jedną osobę . Sorry , że zadaje takie pytania , ale z Tą taryfa to chodzi o to czy mam stała opłatę za prąd czy jakąś nocną taryfę?  Chodzi o ten zawór zaznaczony na czerwono ? 

post-73847-0-88707700-1497982126_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ten zawór.

 

Utrzymywanie kotła w pracy ciągłej tylko po to, by zapewnić wodę ciepłą dla jednej osoby nie jest ekonomiczne. Taniej, czyściej i bezproblemowo będzie grzać prądem. Nawet jeśli jeśli drugiej taryfy brak. Dla jednej osoby to nie ma znaczenia. Za małe zużycie prądu, by liczyć na wymierne korzyści z rozliczenia dwutaryfowego.

 

Ile węgla spaliłaś przez te dwa miesiące? Policz ile cię to kosztowało w cenie węgla, do tego dodaj zużyty przez kocioł prąd no i swój wkład pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Hej hej :D  To znowu ja :) w wakacje pomogliście mi z ustawieniami i było ok, ale ze teraz zbliżamy sie po woli do sezonu zimowego chciałam Sie Was zapytać czy zmienić ustawienia na zimę? Wiem że na-pewno muszę zawór ten z tyłu odkrec żeby  ciepło szło na grzejniki  ale czy dodac więcej czasu podawania węgla ?  tak żeby nie podawało za mało wegla i nie wygasło jak bd ciepło szło na grzejniki no i żeby znowu też nie było za dużo, wiec co myślicie? Pozdrawiam :)

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

hejka :) co może byc niepoprawne w tych ustawieniach które teraz mam?

nie do konca mi spala wegiel i na ruszcie pozostaja mi duże nie dopaly twarde jak skala. Widoczne na zdj a zmniejszyłam juz podawanie wegla, moze cos z sila nadmuchu lub przedmuchu po kombinowac? 

post-73847-0-18513200-1508244902_thumb.jpg

post-73847-0-15153200-1508244910_thumb.jpg

post-73847-0-48447800-1508244918_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś na pierwszym zdjęciu to wygląda żużel. Za mocno dmuchasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakie masz aktualne ustawienia.

Posiadam taki sam kocioł, lecz ze sterownikiem bruli.

Moje aktualne ustawienia to:

Podawanie 2s

Przerwa 20s

Nadmuch 40%

Przedmuch co 40 minut.

Ogólnie zauważyłem, że gdy kocioł często pracuje to spalanie jest ok, jeżeli jest długo w podtrzymaniu to dość szybko zapada sie palenisko ( i tu dużo zależy od węgla) i wtedy gdy przejdzie w tryb pracy to wychodzi ładny spiek. Może mam za duży ciąg, ale przyślepiłem częściowo tą rurę do napowietrzania podajnika (oryginalnie jest dość duża bo 50mm, ja przślepiłem tak ze 2/3 i sie troche poprawiło), po drugie dowierciłęm kilka otworów dopowietrzających koronę palnika tak jak jest to w dużej ekoenergii, aby te kilka spieków mogło się dopalić.

Jest znacznie lepiej, ale wiele zależy od węgla. Jak kupisz koksujący to nie da rady spalić na pył, jak kupisz lepszy to będzie ok.

Jakim węglem palisz??

Testowałem węgiel z bartexu gold i jest całkiem ok, w przyszłym tyg sypię 2 worki rubina na próbę na wodę, a następnie silvera, więc podziele się wynikiem.

Taki widok jak Ty masz na palniku to u mnie był przy paleniu miałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej :) Na wstepie dziękuję za odpowiedź i z góry

 Sory że tak długo.  Fajnie że udało sie trafić na kogoś kto ma taki piec :) 

Moje ustawienia to : 

czas pracy : 5 s

 

czas przerwy: 56 s

 

siła nadmuchu : 86

 

praca w podtrzymaniu : 18s

 

przerwa w podtrzymaniu : 25 min

 

moc przedmuchu : 87

 

prog wentylatora : NIE

 

Histereza 1 st

                                 Pale weglem załączonym na zdj. U mnie znowu  tego wegla w retorcie zostaje duzo tak jaby taki zużel i nie wiem co już w tych parametrach mam zmienic ;/ i ponoc temperatura nie może byc niższa niz 50 st bo wtedy wegiel sie nie spala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.