Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Victrix Exa 28 Vs. De Dietrich Mcr Home 20/24 Mi


jannowak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś mógłby podzielić się swoimi "za" i "przeciw" dla kotłów gazowych:

- Victrix Exa 28

- De Dietrich MCR Home 20/24 MI

Powyższe kotły zostały mi zaproponowane w sklepie (ich cena jest podobna) i zastanawiam się, który będzie lepszy. Jak jest z ich niezawodnością, kosztami eksploatacji, przeglądami itd.? Być może ktoś posiada jeden z takich pieców i może podzielić się swoją opinią? Zadaniem kotła będzie ogrzanie nieocieplonego mieszkania 60 m2 + podgrzewanie wody.

Będę wdzięczny za każdą opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz moc minimalna kotła! Na 60 mmoc minimalna na poziomie 5 kW jest trochę za wysoka. Drugą strona medalu do wydajność cwu i przy kotłach dwufunkcyjnych przepływowych do uzyskania przyzwoitej wydajności potrzeba mocy. Przy tak małych instalacjach pogodzenie tych wskaźników jest trudne. Dlatego radzę przed zakupem kotła dobrze określić zapotrzebowanie cwu. Przy niewielkich odległościach od punków poboru i odbiornikach które nie potrzebują dużych ilości cwu np zwykły prysznic można spróbować dobrać kocioł o niższej mocy np 14 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli chodzi o cwu to odcinki są bardzo krótkie. Prysznic będzie się znajdował około metra od kotła, umywalka jakieś 1,5 m, a zlew w kuchni około 3m. Może to głupie pytanie ale skoro różnica w cenie jest niewielka to nie lepiej wziąć kocioł o wyższej mocy, a po prostu jej nie wykorzystywać? Zależy mi też na komforcie użytkowania tzn. nie chcę aby podczas brania prysznica co chwilę leciała zimna woda. A może lepiej kupić jednofunkcyjny z zasobnikiem? Tylko, że z drugiej strony ten zasobnik nie może być zbyt duży ponieważ kocioł musi wisieć (nie ma możliwości aby stał na posadzce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę, że moje pytanie o moc było bez sensu. Piszecie o mocy minimalnej więc nie jestem w stanie mieć mniejszej mocy.

Przyglądam się specyfikacji obu pieców Immergas i widzę, że:

- Victrix Exa 28 ma wyższą moc minimalną ale jest też w stanie podgrzać większą ilość wody (13,4 l przy wzroście temp. o 30 stopni)

- Victrix TT ma niższą moc minimalną ale też niższą moc maksymalną przez co jest w stanie podgrzać 12,1 l wody przy takich samych założeniach ja wyżej

Czy te ok. 12 litrów to wystarczająca ilość do kąpieli pod prysznicem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie. Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: jak to jest z mocą kotła kondensacyjnego? Widzę, że jego największą efektywność osiąga się przy ok. 30% mocy. Czy w związku z tym biorąc słabszy kocioł (3kW) nie stracę na efektywności? Chodzi o to, że aby ogrzać mieszkanie będę musiał wykorzystać określoną moc np. 8 kW co dla słabszego pieca będzie 39% mocy maksymalnej, a dla mocniejszego 34%. Czy może w moim przypadku mowa o takiej mocy do c.o. w ogóle nie wchodzi w grę bo nie będę takiej mocy potrzebował? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam imergasa Victrix Exa 28 ale mcr home to po prostu mcr 2 z elektroniczną pompą. Oba kotły maja praktycznie ten sam wymiennik i podobną moc minimalną , niewiem iak Victrix Exa 28 ale mcry to przyzwoite kotły .Zamiast nich rozważ baxi duo tec kocioł z grupy de dietrich, także masz ten sam serwis ,moc minimalna już od 3.4 kw, wymiennik identyczny jak w tamtych kotłach(niestety delikatny) , ale ceny części zamiennych dużo tańsze no i na propan jest wyśmienity bo ma samoregulację spalania , czyli na upartego można bez analizatora spalin ustawiać. Patrz czy masz serwis fabryczny lub gwarancyjny z częściami w okolicy ,bo to najważniejsze potem dopiero wybierz piec. Co do pytania odnośnie mocy to czym niższa tym lepsza, gdyż piec bardziej kondensuje i nie taktuje, czyli zużywa na podtrzymanie grzania mało gazu, bo instalacja jest w stanie odebrać ciepło, jeżeli piec ma za dużą moc minimalną to się przegrzewa i cyklicznie się włącza i wyłącza co jest nieekonomiczne i dożo mniej kondensuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

mcr 3 plastyk w czystej postaci  za uruchomienie trzeba zapłacić 500zł  to nie mcr 2 niestety ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość kotłów ma obecnie hydrobloki plastikowe ,z De Dietricha mcx czyli mcr2 z pompą elektroniczną ma mosiądz tak samo jak mpx czyli baxi duo tec ale z mosiężnym hydroblokiem, do uruchomienia DD są dopłaty pod warunkiem że kociołek z autoryzowanego źródła nie licząc dojazdu i części które poszły dodatkowo, więc nie wiem skąd te 500 zł bo zazwyczaj wychodzi za darmo dla użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile gwarancji daje Dietrich? Ostatnio robilem wycene bo padl wentylator w mca 65kw za cenę wentylatora do tego kotła kupuje kocioł z 5gwarancja 35kw co za polityka częściowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo od 5-8 lat na wymiennik 2 lata na pozostałe podzespoły o ile wykonywane są coroczne przeglądy, mca 65 to nie mały kociołek do domu, niektóre części są droższe inne tańsze ,czym większy kocioł kondensacyjny tym droższe części niestety, a ceny ustalane odgórnie, moja rada taka sprawdź czy masz ubezpieczenie od przepiec elektrycznych jak tak niech serwisant wypisze ci protokół poprzepięciowy że cześć uszkodzona w skutek przepięcia elektrycznego co może być prawda i dostaniesz zwrot od ubezpieczyciela,

w końcu za coś płacisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kocioł padł po gwarancji u mojego klienta przepiecia nie bylo moze uda sie go wskrzesic bo 6000tys to polowa wartości nowego kotła tak mi mowił serwisant wentylator jedzie do znachora od elektroniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.