Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Pelet Plus Sama Podlogowka


Oberman

Rekomendowane odpowiedzi

Bufor tak malej pojemności nie ma sensu. Bufory instaluje się w przypadku gdy mamy nadmiar mocy na kotle w stosunku do zapotrzebowania. W celu wyliczenia przepływów należy widzieć ile będzie pętli OP i jakiej długości. Następnie będzie jasne jaki będzie sumaryczny przepływ i poznamy wydajność wymaganą pompy. Po tym wyliczeniu wyjdą także średnice rur w obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy muszą być 3:

 

- kotłowa wystarczy 25/40

- cwu wystarczy także 25/40

- op trzeba policzyć czy wystarczy 25/60

 

Obecne pompy są sterowane elektronicznie, wiec poborem prądu się nie przejmuj bo jest śmiesznie niski w porównaniu do starych komp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło służy do połączenia obiegów w których występują różne przepływy. Kocioł posiada swój obieg tzw kotłowy gdzie pompa na powrocie i termostatyczny zawór mieszający pilnuje stałej temperatury na powrocie kotła. Drugi obieg to ogrzewanie podłogowe zasilane przez pompę gdzie temperatura a właściwie jej obniżenie uzyskuje się poprzez regulację zaworu 3D. Najlepiej zastosować tutaj sterownik pogodowy z siłownikiem. Przepływy po obu stronach będą się zmieniać i to bardzo na początku włączenia ogrzewania lub gwałtownej zmiany temperatury co będzie skutkować zwiększonym poborem ciepła z kotła. Oba te obiegi muszą współpracować a bez sprzęgła byłoby to trudne do osiągnięcia.

 

Tańszym rozwiązaniem ale nie aż tak skutecznym jest instalacji pompy kotłowej łączącej bezpośrednio wyjście kotła z jego powrotem. Nie trzeba wtedy sprzęgła. Pompa ta pracuje stale lub jest sterowana ze sterownika kotła jeżeli posiada on taką funkcjonalność i załącza ją gdy np temperatura powrotu kotła spadnie poniżej 55 stopni. Do zasilania i sterowania podłogówki stosuje się wtedy układ taki sam jak wyżej napisałem.

 

W obu przypadkach zbiornik CWU posiada własną pompę tzw ładującą. Ona też może być sterowana przez sterownik kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.