Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przechowywanie Miału


pawlop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem tu nowy i mam pytanie. Jako, że ceny węgla bardzo poszły w górę to zastanawiam się nad przejściem na miał. Mam stary piec Ogniwa i myślę, że on już jest trochę wysłużony i ewentualnie zmieniłbym sobie też piec na miałowy. Mój problem polega na tym, że piec i węgiel przechowuję w piwnicy. Nigdy nie miałem żadnego kontaktu z miałem i nie wiem jak mmiał będzie się zachowywał w czasie przechowywania. Tzn. czy będzie mocno pylił, także podczas moczenia miału. Wiem, że gdy mi go przywiozą to będzie mokry więc podczas zrzucania do piwnicy nie będzie problemu. Jakby jeszcze ktoś wypowiedział się jak wygląda zużycie węgla i miału w takim samym budynku. Mój piecyk 1,4KW dolnego spalania z miarkownikiem ciągu spala mi średnio 5/6 ton na rok. Mam dom przedwojenny, jedna ściana ocieplona, stara instalacja z grzejnikami żeliwnymi, okna plastikowe. Dom ma powierzchnię 150m ale ogrzewany jest parter 75m, jeden pokój na piętrze 25m i łazienka 3m oraz jeden grzejnik w kuchni któa jest otwarta na inne pomieszczenia. Dzięki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że ceny węgla poszły ostro w górę w ciągu ostatnich dwóch lat to nadal jest to najtańszy sposób ogrzewania domu, przynajmniej w większości domów.

Jeśli chodzi o ekonomikę to najlepiej wraz z zakupem nowego kotła (najlepiej z podajnikiem) zakupi bojler i wykorzystać piec do ogrzewania wody użytkowej. Wymiana kotła na nowy w którym temperaturę utrzymuje elektronika ma jeszcze jedną niezauważalną przez wielu zaletę, to stała temperatura w domu a co za tym idzie lepsze samopoczucie, człowiek jest ogólnie zdrowszy bo nie musi znosić wahań temperatury itd.

Polewanie miału to moim zdaniem nie jest dobry pomysł. Zwiększa się agresywność związków siarki przez co cierpi kocioł, spada wydajność opału gdyż cześć energii zużyta jest na odparowanie wody.

Miał najlepiej przywozi latem oczywiście jak nie leje, w ten sposób mamy suchy opał w domu, więcej go przywozimy bo pozbawiony jest sporej ilości wody która potrafi miał 19 zamienić w błoto, i najlepiej omijać pośredników typu skład opału tylko przywieź prosto z kopalni, ale ostanimi czasy były z tym problemy. Jeśli już w okresie zimowym braknie nam miału to lepiej dołożyć i kupić miał 25 lub jeszcze lepiej ekogroszek bo zamiast tony miału 19 dostaniemy miał + dużą iloś wody która podbija wagę i powoduje problemy o których pisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje odnośnie jaki miał kupić ale jak wygląda jego przechowywanie, tzn. czy pyli czy bardzo jest to uciążliwe i czy wśród forumowiczów są tacy którzy przechowują miał w piwnicy i jak to wygląda w praktyce. Ponadto czy ktoś mógłby się wypowiedzieć jak wygląda różnica w ilości zużywanego opału miału i węgla na ogrzanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechowywanie miału jest niczym przy czyszczeniu kotła i opróżnianiu kotła z popiołu, więc o tym problemie zapomnij, a jak będziesz utrzymywał lekką wilgotność opału to w ogóle nie pyli - no bo i jak.

 

Przy miale jednak jest mogą sie pojawić spieki (nieraz znacznych rozmiarów). Miał potrfi być bardzo różnej jakości i czasem bardzo uciążliwym opałem. Ja palę mieszanką węgla z miałem w kotle dolno-górnym. Jak przyzwoity miał to jest ok. Ale w grudniu zakupiłem 3t miału i wynisłem z kotłowni chyba z tonę popiołu, spieków, i niedopalonego miału, a średnie zużycie wzrosło 100%.

 

Za Piotrkiem_automatykiem: miał to bardzo dobry, ale trudny opał.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przechowuje miał w piwnicy i nic się nie dzieje, choć słyszałem o przypadkach zapalenia się mokrego miału w piwnicy, ale czy to ma związek to nie wiem. Czy miał pyli, nie wiem co masz dokładnie na myśli, każdy rodzaj węgla w jakiś sposób pyli, ale nie żebym po każdym wejściu do kotłowni musiał brać kąpiel. Co do rodzaju miału to faktycznie 19 zostawia po sobie spore ilości popiołu, więc jak nie masz co z nim robić to lepiej kupić miał 25, oczywiście 19-stka z kopalni x może by gorsza lub lepsza od 19-stki z kopalni y a nawet miał z jednej kopalni ale innej ściany może by inny i tak z każdym rodzajem węgla. Jeśli chodzi o ekonomię ogrzewania to najtaniej jest opalać miałem, oczywiście najlepiej w kotle z podajnikiem plus automatyka plus bojler na ciepłą wodę. Pierwszy sezon opalałem retopalem a drugi miałem 19, różnice w spalaniu naprawdę są niewielkie ale 19-stka ma swoje wady o których już tu pisano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechowuje miał w suchej piwnicy i nie widzę żadnych problemów. Napewno się nie zapali, a co do pylenia to jest tak samo jak z każdym suchym węglem, w którym jest pewna ilość pyłu węglowego.

Co do palenia miałem w piecach bez podajnika to stanowczo bym odradzał (sam też kiedyś próbowałem). Miał przed spaleniem w takich piecach trzeba moczyć, a to powoduje: po pierwsze duże straty energii na odparownie tej wody (wcale to nie są małe ilości), po drugie bardzo skraca żywotność kotła i komina (woda w połączeniu z siarką, która jest w węglu tworzy kwas siarkowy, który w kilka sezonów potrafi zniszczyć i piec i komin). Nie wspomne już o bardzo dużej ilości popiołu i szlaki którą trzeba wybierać z kotła codziennie.

Tak więc jeżeli spalanie miału to tylko w kotłach z podajnikiem, które wymagają suchego!!!!!! miału.

Różnica w cenie dobrego miału, a węgla o tej samej kaloryczności, powoduje że spalanie w zwykłych pieca poprostu się nie opłaca!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Jeżeli miałbym kupićpiec bez podajnika to tylko z dolnym spalaniem więc problem mokrego miału nie byłby taki istotny bo wsypywany byłby jedynie na żar a dalej już suchy. Jeżeli chodzi o komin to mam już po remoncie z takich specjalnych ceramicznych wkładów o przekroju koła które składają się na wpust i są dodatkowo łączone jakimśspecjalnym do tego klejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam pytanie, czy miał przechowujecie w tych samych pomieszczeniach w których macie piece?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja pale mialem od 6lat kociol gornego spalania typowo mialowy Mieszkanie z lat 90 nowe okna 160mk+cwu140lspalanie to 34kg przy temperaturze na zewnatrz -10. Tem w domu 22st na piecu45 pale 24 na 24Z kociolkiem jak narazie wszystko wporzo.Na dobe poswiecam przy kociolku 20min.Zaladunek i odpalenie.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał nawet kupowany w lecie zawsze będzie trochę wilgotny bo na hałdzie wysycha tylko po wierzchu i podczas wsypywania do kotłowni prawie nie pyli. Ja mam piec z retortą obrotową o mocy 25 kw, dom 210 m2, bojler 300 l, palę miałem sort 22 od 15 października 2008, średnio wychodzi mi tona na miesiąc a spalanie w zależności od temperatury waha się od 20 do 40 kg na dobę, srednio 33 kg. Polecam podajnik ARDEO bo nie miałem przez 5 miesięcy żadnych z nim problemów, zawleczka nie zerwała się ani razu i tym podobne. No i najważniejsze z komina prawie nie widać dymu jakbym palił gazem, w porównaniu z ekogroszkiem jest jednak 3 razy więcej popiołu. Dodam, że w domu cały czas temperatura 23-24 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam

Można też tak położyć plandekę aby był pod nią przewiew. Do worków dałbym co najmniej 1 tonę na większe mrozy, wtedy nie chce się wychodzić na pole, a kto wie czy ta pryzma miału nie zamarznie.

Jak chcesz aby miał dobrze przesechł to trzeba dać pod spód folię bo ciągnie wilgoć z ziemi (czy wilgotnej posadzki).

Ja trzymam miał w narożnej piwnicy z dwoma oknami otwartymi na przeciąg, otwarte do pierwszych chłodnych dni. Miał suchy aż pyli przy sypaniu do wiaderek. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.