Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Etyka Spalania Starego Pieczywa


Rekomendowane odpowiedzi

Admin: Dyskusja na tematy etyczne zapoczątkowany tym postem użytkownika radko123

(źródło tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2383)

Wita

 

Czy ktos palil moze na dluzsza mete suchym pieczywem?

 

Ostatnio sie nazbieralo u mnie troche (wiaderko) a zona juz bulki tartej ma ogromne zapasy (jak na wojne :))

 

Wsypalem do piecyka - jak to sie palilo :) az piec podskakiwal

 

Pierwsza odpowiedź tomka_krakerss'a:

---------------

Witam

Boga się nie boisz ?? Zima taka a Ty chlebem w piecu ? Tyle głodnej zwierzyny w koło a Ty za nic serca nie masz. Pieczywo do spożycia NIE palenia. Daj ptakom, czy innym zwierzakom. Pozdrawiam. Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boga się nie boisz ??

 

Tomek ma w pełni rację. Uważam, że traktowanie chleba w należyty sposób jest konieczne, gdyż może jeszcze przyjść czas,że go nam zabraknie. Powiedziane jest bowiem : "chleba naszego powszedniego daj nam na każdy dzień".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rozmawiałem z księdzem. ( moim Plebanem) On nie widzi problemu w spalaniu owsa w kotle tym bardziej gatunków nie nadających się dla zwierząt ( zborze skażone lub chore). Jeśli utylizować to w sposób efektywny i z pożytkiem - a nie marnotrawstwo. Pieczywo, chleb to nie to co owies ( pszenica ) z której chleb powstaje. Ale to forum o ogrzewaniu a nie aspektach moralnych. Chleb to zdecydowanie za dużo. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zezcie pojechali :)

 

Raczej to byly bulki a nie chleb :)

Wiecej w nich chemi niz owsa.

A ptaki w karmniku to nawet nie chce dziobac tych suchych bulek z żabki.

No i chyba nie ma czlowieka ktory by to ugryzl a po rozmoczeniu to sie mazia robi :)

 

no i chyba lepiej tak niz wywalic do smietnika no i kilka watow mocy na ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzajmy jak ma sie walac suche pieczywo to lepiej spalic byle nie poniewierac i nie wywalac do kontenera na smieci ,a jesli ciepło da sie z tego wytwozyc to dlaczego nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum posiada regulamin (jest wyświetlany przy rejestracji). Przeczytaj jeszcze raz punkt 5. Kolejna sprawa - ość oczywista - na forum nie używamy wulgaryzmów. Nie wspomnę nawet o tym, że zagalopowałeś się do krytyki użytkownika, który w tym temacie nie brał udziału.

 

Tak więc nie - nie cenzura - punkt 6 regulaminu. Masz zdanie na ten temat (akurat w części podobne do mojego) - wyraź je bez obrażania i wulgaryzmów - nie będzie powodów do usuwania wypowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by pleban zakazał palić owsem to byś nie palił?

Wiem że większość z nas wychowała się w poszanowaniu dla chleba.

Którego nie każdy ma pod dostatkiem.

W dużych miastach niestety marnuje się żywność najczęściej ląduje ona na śmietniku.

Kiedyś były pojemniki na suchy chleb na klatkach w blokach.

Teraz mamy jeszcze normy unijne dotyczące żywności.

To ciekawy temat pomijając kfestje moralne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niezależnie od tego co by nie powiedział pleban pomysł by nie upadł bo za dużo mnie kosztował ten pomysł na spalanie zboża. Pytanie zadałem raczej z czystej ciekawości a nie uzyskania wiążącej informacji. Każdy z nas jest dorosły i ma własne sumienie. Mimo wszystko jak ostatnio oglądałem taką kotłownie to nie bardzo to wyglądało. W dużych przemysłowych obiektach owszem ( piekarnia) ale w przydomowej kotłowni ( choć czysto i bardzo schludnie ) trudno było mi zaakceptować zboże w zasobniku. Może dlatego że co dzień spotykam różnych ludzi ( tych głodnych też). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że dać biednym owies to nie ocieszą się za bardzo. Płatki owsiane i dla konia. A owies rośnie tam gdzie nic nie rośnie. Czyli, gdyby to rozpowszechnić to rolnicy mieli by zajęcie, a ziemia odłogiem by nie leżała. Inwestycji zero, bo rolnicy maja technologię a nasze kotły to łyknął bez przeróbek (zapewne) , to nie to co wierzba energetyczna czy słoma.

Ja spróbuje owsem to wam opowiem. Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum posiada regulamin (jest wyświetlany przy rejestracji). Przeczytaj jeszcze raz punkt 5. Kolejna sprawa - ość oczywista - na forum nie używamy wulgaryzmów. Nie wspomnę nawet o tym, że zagalopowałeś się do krytyki użytkownika, który w tym temacie nie brał udziału.

 

Tak więc nie - nie cenzura - punkt 6 regulaminu. Masz zdanie na ten temat (akurat w części podobne do mojego) - wyraź je bez obrażania i wulgaryzmów - nie będzie powodów do usuwania wypowiedzi. Pozdrawiam.

 

 

Słowo do Szanownego Pana Administartora!

Otóż na Pańskim formum w wielu miejscach nie tylko używa się wulgaryzmów, ale wręcz epitetów skierowanych do konkretnych osób. Proszę przeczytać mój post jeszcze raz to zapewne zorientuje się Pan, że krytyka jest skierowana głównie do osoby o nicku "automatyk" i założyciela tematu, natomiast prawdą jest, że wywołałem osobę o nicku "piotrek automatyk", ale nie w niecnych celach jak się to Panu wydaje. Miałem podejrzenie i obawę, że osoba mająca opinię na tym forum znakomitego fachowca popiera zachowania przywołane w tytule tematu. Udzielił odpowiedzi, że nie jest tą osobą więc mój zwrot "może" użyty w odniesieniu do Pana Piotra jest nieaktualny i stąd moje ok. z ulgą, że to nie on i nie mam problemu powiedzieć przepraszam jeśli czuje się urażony.

Swoją drogą nie reaguje Pan na znacznie większe przewinienia forumowiczów, ale to nie moja sprawa dopóki, dopóty jestem traktowany jak inni. Usuwając mój post i udzielając mi reprymendy na forum sugeruje Pan, że mój post wunurzył się z odmętów czarnej breji-taki był wulgarny.

Trochę latek na tym świecie żyję, chyba dość znacznie więcej niż Pan aby nie wiedzieć, że coś takiego jak obiektywizm nie istnieje, ale ja w odróżnieniu od wielu osób potrafię to przyznać i się przyznać, natomiast jak ognia unikam hipokrytów, złośliwców, mścicieli itp.

Wybrałem to forum z wielu innych odpowiadających moim różnorakim zainteresowaniom jako jedno z ciekawszych i rzeczowych lecz chyba się zawodzę coraz bardziej, bo jak wszędzie jest grupa tzw. wszystkowiedzących, a pozostali dla nich to ciemna masa.

Tak z ciekawości: dlaczego po pierwszej próbie udzielenia odpowiedzi ukazał się napis o braku uprawnień do odpowiedzi w tym temacie.

Szanowny Panie Administratorze może Pan ten post zatrzymać, opublikować. Zrobi Pan z nim co się Panu będzie podobało. Mam ambiwalentny sosunek do tego. Wystarczy mi, że Pan go przeczyta.

Wszystkich forumowiczów, którzy zdołali przeczytać mój przedmiotowy post, a poczuli się urażeni najpokorniej przepraszam, ale i tak nie zmienię zdania, że palenie chlebem w kotle to brak szacunku, pokory i bojaźni B....... (tak stało w usuniętym poście min.)

 

Ukłony i wyrazy szacunku dla Szanowanego Pana Obrońcy Moralności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się takiego "elaboratu" ;) Odwdzięczę się więc tym samym :D

Powtarzając się nieco napiszę, że post został usunięty na podstawie regulaminu, który zaakceptował Pan (skoro tak się tytułujemy") podczas rejestracji - tyle. "Kontrolą" wykonywania regulaminu zajmuję się osobiście (i często muszę rozważyć wiele za i przeciw podejmując decyzję) stąd może czasami powstać wrażenie subiektywności moderacji. Niestety niewiele mogę na to poradzić. A "reprymenda" (bardziej wyjaśnienie) została po części spowodowana zarzuceniem mi cenzury - dla mnie to określenie bardzo pejoratywne - stąd moja reakcja zwykle jest zbyt emocjonalna - ale oznajmiam po raz kolejny - cenzury (rozumianej w znaczeniu ideologicznym) na forum nie ma i nigdy nie było - każdy ma prawo do własnego zdania i do jego wyrażania na forum (problemem w tym zakresie może być jedynie sposób wyrażenia takich opinii - jeżeli jest on prowokujący czy w jakikolwiek sposób obrażający innych dyskutantów reaguję - sam zapisałem to w regulaminie więc proszę to zrozumieć :D).

 

Pana post zawierał dość ostry słowny atak na współdyskutantów. Było także wulgarne słowo. Nigdzie nie napisałem, że był to jakiś szczyt chamstwa, jednak musi Pan przyznać, że te dwie rzeczy były. Z doświadczenia (także tu na forum) wiem, że rodzi to bardzo często równie ostre odpowiedzi, w których merytoryka i główny temat wątku odchodzi na dalszy plan. Jako moderator chciałbym tego uniknąć najlepiej w początkowym stadium. Stąd jeszcze raz proszę o dokładniejsze ważenie słów i zwrotów użytych do przekazania swoich racji no i odrobinę zrozumienia dla administracji. Już nie raz doświadczyliśmy tutaj na forum dyskusji o podłożu etycznym czy religijnym, których rozstrzygania czy nawet moderacji nie mogę się podjąć, gdyż nie mam do tego kompetencji - zostawienie takich dyskusji "samych sobie" prowadziło często do bardzo emocjonalnych wypowiedzi, osobistych ataków, wulgaryzmów, itp...

 

Zaznaczę także, że post absolutnie nie został usunięty z powodu przedstawionego w nim zdania - jak już napisałem chodziło o zbyt dosadny sposób jego przedstawienia.

 

Jeszcze taka uwaga - nicki na forum są niepowtarzalne i dość jednoznacznie definiują osobę. Można założyć, że osoby o dwóch różnych nickach są różnymi osobami. Wszelkie próby rejestracji kilku nicków przez jedną osobę (najczęściej w celach "kryptoreklamowych") są dość łatwo i szybko wykrywane - skutkują oczywiście blokadą zdublowanych kont.

 

A na sam koniec trochę abstrahując od tematu. Proszę także wziąć pod uwagę, że generalnie forum jest publiczne, w związku z tym obowiązuje tutaj bardziej oficjalny słownik niż np. w bezpośredniej rozmowie. Stąd podczas wypowiadania się musimy brać pod uwagę to, że forum mogą czytać osoby różnej płci, wyznania, wieku itp - stąd wypowiedzi powinny mieć w tym zakresie neutralny charakter. Ja jako administrator staram się dbać o to, żeby nikt nie poczuł się urażony. Oczywiście ktoś powie, że to bardzo asekuracyjne podejście - jednak forum jest o ogrzewaniu a nie np. etyce, religii itp. a mi brak kompetencji do rozstrzygania tego typu sporów (które, jak kiedyś doświadczyłem zostawione "same sobie" przeradzają się w dość ostre dyskusje, które nijak nie chcą dotyczyć ogrzewania). Zresztą i ten temat jest tego jawnym dowodem :D

 

Zdanie na temat etyki spalania (oczywiście "niezjadliwego" już) pieczywa możemy mieć różne (podobnie jak spalania owsa, używania bio-paliw do zasilania samochodów itp), ale jak przypuszczam (biorąc pod uwagę profil forum) autorowi tematu nie o to chodziło. Na koniec pozwolę sobie na "rozluźniający" atmosferę żarcik, że generalnie prawie wszystkie odpowiedzi są nie na temat :D (nie wspomnę o dyskusji, której toczę w tym poście :D ).

 

Tak z ciekawości: dlaczego po pierwszej próbie udzielenia odpowiedzi ukazał się napis o braku uprawnień do odpowiedzi w tym temacie.

Powodów może być wiele - najbardziej prawdopodobny to wygaśnięcie sesji przeglądarki.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd podczas wypowiadania się musimy brać pod uwagę to, że forum mogą czytać osoby różnej płci, wyznania, wieku itp - stąd wypowiedzi powinny mieć w tym zakresie neutralny charakter.

 

Pozdrawiam

Marcin

 

 

Jako osoba której posty były również usuwane chciałem się odnieść do w/w cytatu. Treść w nim zawarta ma kluczowe znaczenie dla całej dysputy. Brakuje tu jeszcze dopisku "i różnej orientacji seksualnej". Powyższa formuła powtarzana jest wszędzie i stanowi swego rodzaju zakamuflowaną cenzurę. Bo tak w efekcie co to znaczy"neutralny charakter". Neutralny charakter to nic innego jak lewactwo, czyli też ideologia i to w dodatku bardzo groźna. Zauważcie moi drodzy, że wywiera się na nas presję, by nie odnosić się do naszej kultury narodowej,wiary,tradycji, zdrowego rozsądku. Zawarte na różnych forach formuły, to tak na prawdę słowa - klucze, dzięki którymi ustawia się dyskurs.

Co do kultury języka to moim zdaniem w ogóle na to nie zwraca się uwagi, wręcz odwrotnie.

Rzucenie bluzgiem jest w modzie (Durczok). I dzieje się to między innymi przez tą ideologię dla której cenzury nie ma.

Jednocześnie muszę przyznać, Nasz admin Marcin jest w sytuacji niełatwej, ale mając ciekawe forum i uczestników musi się liczyć z tym, że czasami jest ostro.

Pozdrawiam i życzę pogody ducha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak w efekcie co to znaczy"neutralny charakter". Neutralny charakter to nic innego jak lewactwo, czyli też ideologia i to w dodatku bardzo groźna.

Wybacz, ale to, co mówisz to jest właśnie ideologiczne "lanie w bambus", zupełnie nie na miejscu na forum o ogrzewaniu. Neutralną wypowiedzią jest każde równanie matematyczne. Jak się na tym zastanowisz, to sam zrozumiesz, że powtarzasz głupstwa. Tylko w jakim celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba której posty były również usuwane chciałem się odnieść do w/w cytatu. Treść w nim zawarta ma kluczowe znaczenie dla całej dysputy. Brakuje tu jeszcze dopisku "i różnej orientacji seksualnej"....

Zapomniałem także dodać - "i różnej orientacji politycznej" :D Gdyby ktoś pomyślał, że usunąłem tutaj posty ze względu na orientację seksualną - prostuję - coś takiego nie miało miejsca. Zresztą żaden post nie został jeszcze usunięty ze względu na żadną orientację.

 

Chciałbym jeszcze raz tak ogólnie napisać - mamy tutaj forum o ogrzewaniu. Wszelkie inne dyskusje są oczywiście mile widziane, o ile toczą się na pewnym poziomie (trudno to nazwać) agresywności. Powyżej tego poziomu ryzykujemy dyskusje zbyt ostre, zbyt "zaczepne" i obrażające. Takie tematy często "trzymają" się długo i powodują sporo niepotrzebnych osobistych urazów. Są fora, na których można ostro podyskutować na każdy temat (lub na każdy z osobna) - ludzie, którzy je zakładają z góry godzą się na ostre konflikty (bo takie są zwykle spory polityczne czy religijne) - u nas ostro dyskutujemy na temat ogrzewania :D Ja mam jako takie pojęcie o tym temacie - do tego forum założyłem.

 

Przykład - gdyby np. w tym temacie ktoś napisał np: "a ja nie jestem katolikiem, więc na zdaniu proboszcza mi nie zależy, ale..." to jest pewna różnica między np: "nie zależy mi na zdaniu tych kieckowych oszustów, ale..." (użyłem sformułowania użytego już kiedyś na forum). Generalnie pierwsze sformułowanie nosi w sobie znamiona konkretnej informacji dość neutralnej dla czytających (no chyba, że mają w sobie żyłkę misjonarską) - drugie jest już tylko zaczepką (także ostatnio modną). A właśnie o "kieckowych oszustach", anarchistach i betonach (politycznych) był usunięty fragment dyskusji o którym piszesz. Został usunięty nie ze względu na to, że ktokolwiek prezentował w nim konkretny światopogląd, ale dlatego, że robił to za ostro jak na ramy tego forum.

 

Po raz kolejny podsumowując. Różnica między tekstem "a ja uważam X za anarchistę", a "X jest anarchistą" oraz "Ci kieckowi oszuści..." i "Instytucja Kościoła Katolickiego oszukuje..." dość dobrze opisuje moje metody odróżniania wypowiedzi agresywnych i obrażających od merytorycznych i na temat. W kontekście tego tematu postąpiłem mniej więcej wg tego schematu uznając, że pisanie w sposób prezentowany przez waldikol prowokuje i w pewien sposób obraża autorów kilku poprzednich wypowiedzi. Nie ma to nic wspólnego z jego światopoglądem.

 

Chyba trzeba zastanowić się nad podzieleniem wątku - bo od spalania starego pieczywa ta dyskusja sporo już odeszła ;)

 

DOdatno - wydzieliłem wątek "etyczny" na forum "Rozmowy na dowolny temat". W źródłowym temacie (https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2383) proszę się skupić na aspektach praktycznych pytania.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli admin pozwoli, to jeszcze krótko na temat aspektu moralnego, nie praktycznego.

Znawcą nie jestem, ale katolikiem wierzącym i praktykującym - to owszem.

I nie widzę nic zdrożnego w spaleniu kilku (wiadra) suchych bułek.

 

Ale dla tych oburzających się - mam pytanie. Co należy zrobić ze starym krucyfiksem, obrazkiem przedstawiającym Pana Jezusa, czy innymi tego typu rzeczami wg Kościoła?

Ano właśnie spalić - albo ostatecznie zakopać - jeśli spalenie jest trudne.

Dlatego ja popieram - z szacunkiem dla chleba powszedniego, ale chyba lepiej spalić suchą bułkę, niż ją wyrzucać na śmieci.

 

pozdrawiam, Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

Spalanie nadwyzki i nie tylko pieczywa to znakomity pomysl.

Wielu piekarzy przerobilo piece i spalają zwroty pieczywa. To Co2 neutrale ogrzewanie. 

Oczywiscie sama wyprobowalam. 

Rewelacja.

Pieczywa z supermarketow nie podalabym nigdy zadnej zwierzynie.

Do ogrzania domu  i nawet w sposob ekologiczną nadaje sie najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.